Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Hardware
Synology DS409slim jako alternativa k Time Capsule
25. listopadu 2009, 00.00 | Pokud máte pocit, že Time Capsule Vám nenabízí dostatek funkcí nebo hledáte řešení s vyšší úrovní zabezpečení dat, pravděpodobně budete vybírat některý z NAS serverů. V dnešním článku jsme shrnuli zkušenosti se Synology DS409slim, který s Macem funguje velmi pěkně.
Službami serveru Acrobat.com se na stránkách Grafiky zabýváme už od chvíle jejich uvedení do provozu v červnu 2008. Na tomto místě proto pouze ve stručnosti připomeňme, že v počáteční, v podstatě bezplatné betaverzi nabídl Acrobat.com především zajímavé nástroje skupinové spolupráce jak ve vazbě na Adobe Acrobat a Reader, tak samostatně (služba ConnectNow), a dále pak poměrně silné možnosti sdílení a publikování dokumentů v PDF i dalších formátech. Ne už tak zajímavé v tuzemských podmínkách byly a bohužel stále jsou služba Buzzword pro online editaci textu (silná sada funkcí, ale problematická podpora češtiny) a služba pro online tvorbu PDF (poměrně nepochopitelně zpoplatňována).
Dalším zásadním milníkem ve vývoji Acrobat.com byl červen tohoto roku, kdy byl daný server uveden do ostrého provozu. Dočkal se takto i komerčních tarifů odstraňujících některá omezení bezplatné podoby služeb. Navíc pak přinesl aplikace Tables (online tabulkový procesor) a Presentations (online prezentační aplikace) – tímto výrazněji vykročil směrem ke službám typu Google Docs či Zoho Office.
V těchto dnech se Acrobat.com opět dočkal významných změn. Ty se týkají zejména jeho rozhraní a dosavadních služeb, navíc se pak objevila nová služba, dovolující řadu možností Acrobat.com využívat z prostředí vybraných mobilních telefonů. Podrobnější seznámení s novou podobou Acrobat.com přinášíme v tomto článku.
Nové rozhraní
Změnou zaznamenatelnou na první pohled je nové uživatelské rozhraní (postavené opět na platformě Flash). Jeho koncepce vychází z pojetí editoru Buzzword, resp. společnosti Virtual Ubiquity, kterou Adobe spolu s daným produktem před dvěma lety zakoupila. Nové rozhraní poskytuje výrazně konzistentnější pracovní prostředí, se snazším přístupem k dokumentům a službám, a jednotnou koncepcí ovládání v prostředí všech služeb. Nový správce souborů nabízí přístup ke všem dokumentům z úložiště služby, tj. těm, které uživatel dříve uploadoval, nebo vytvořil s pomocí online převodníku do PDF či aplikací Buzzword, Presentations a Tables. Snazší je nyní i spuštění ConnectNow mítinku.
Zejména ti, kdo mají v úložišti Acrobat.com uloženo hodně dokumentů, pak ocení novou funkci Collections. Jedná se zde o obdobu kolekcí z nástrojů pro správu digitálních fotografií, doplňující dosavadní možnosti organizace dokumentů do složek. Jeden soubor může být takto uložen do vícero kolekcí. Novinkou je rovněž funkce Search, dovolující vyhledávat soubory podle textového řetězce uloženého v jejich názvu (do budoucna je přislíbeno fultextové prohledávání).
Presentations, Tables, Buzzword
Nástroje Acrobat.com pro práci s tabulkami a prezentacemi, uvedené letos v létě, jsou nyní snáze dostupné z nového správce souborů a dočkaly se řady vylepšení. Tabulkový procesor Tables takto nově nabízí export do XLS a CSV, výstup do PDF nicméně dle našich zběžných testů stále nepodporuje korektně češtinu. Dalšími novými prostředky jsou funkce hledání a nahrazování a možnost ukotvení záhlaví tabulky, vylepšeny byly možnosti filtrování.
Nástroj pro prezentace Presentations nyní nabízí import PPT a PPTX souborů a poskytuje podporu pro FXG soubory. Dále je k dispozici kontrola pravopisu pro 19 jazyků. Přímo z prostředí aplikace lze procházet obrázky nalezené prostřednictvím služeb Flickr a Google Images za účelem jejich použití v prezentacích, integrována je rovněž služba kuler pro tvorbu a sdílení harmonických barvových schemat. K dispozici je rovněž více stylů přechodů. Slide deck lze publikovat, resp. sdílet prostřednictvím odkazu či vložením snímků do prostředí webové prezentace nebo blogu.
Textový procesor Buzzword nyní nabízí možnost exportu svých dokumentů do formátu EPUB. V daném případě se jedná o formát pro distribuci elektronických publikací, podporovaných dnes například prohlížečem Stanza, oblíbeným zejména na Apple iPhonu, či též elektronickými čtečkami Sony Reader.
Vylepšený převod do PDF
Na vyšší úrovni by měla být nyní služba pro převod dokumentů do PDF, výsledky převodů mají být kvalitnější pro řadu dokumentových typů, bez dřívějších problémů (fonty, prázdné místo). Stejně jako v minulosti se ale obáváme, že daná služba nebude v ČR příliš atraktivní, vzhledem k tomu že je zpoplatňována (resp. v bezplatné podobě nabízí pouze pět konverzí).
Další funkce na obzoru
Změny se podle vývojářského týmu netýkají jen vnějšího vzhledu Acrobat.com a dosavadních služeb. Kompletně nahrazen byl totiž celý serverový základ Acrobat.com a tak by se uživatelé měli v příštím roce dočkat nových řešení především v případě škálovatelných systémů skupinové spolupráce v lokálním i globálním prostředí.
Mobilní aplikace
Doplňkem k Acrobat.com je nyní mobilní aplikace z dílny společnosti scanR, dostupná v současnosti pro Apple iPhone a RIM BlackBerry (přislíbena je podpora dalších zařízení), ovšem dle všeho bohužel pouze v USA, Francii, Německu a Velké Británii. Tato dovoluje především zobrazovat dokumenty vybraných typů uložených v úložišti Acrobat.com na mobilním telefonu (PDF, bitmapová grafika, kancelářské formáty, naopak v současnosti chybí podpora pro nativní dokumenty Buzzword, Tables a Presentations) a rovněž nastavovat sdílení dokumentů z úložiště s jinými uživateli. Dále umožňuje dokumenty odesílat faxem (opět zatím nejsou podporovány Buzzword, Tables a Presentations) – zdarma lze vyzkoušet odeslání dvou faxů. Faxovací funkci lze dále použít i k tisku dokumentů na zařízeních, podporujících faxování. Rovněž je možný upload dokumentů do úložiště Acrobat.com – zdarma lze ovšem takto uploadovat pouze pět dokumentů.
Aplikace dále dovoluje nahrát do prostředí Acrobat.com digitální fotografie, obvykle pořízené vestavěným fotoaparátem mobilu. Obrázky jsou automaticky uloženy jako prohledavatelné PDF soubory, provést lze u nich OCR rozpoznání textu. Uvedeným způsobem lze tedy například snímat a ukládat poznámky, účty, smlouvy, formuláře a další obdobné dokumenty, spojené třeba s provozem firmy či živnosti.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024