Sony PRS-505: recenze ebook readeru s E Ink Vizplex displejem - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Hardware

Sony PRS-505: recenze ebook readeru s E Ink Vizplex displejem

1. dubna 2009, 00.00 | Obsáhlá recenze čtečky eknih s displejem používajícím prozatím nejmodernější komerčně dostupnou technologii elektronického inkoustu by vám mohla alespoň částečně pomoci v rozhodování, zda se nákup podobného zařízení vyplatí či nikoliv. V článku najdete nejen zevrubný popis technologie E Ink Vizplex, ale především rozbor samotného ebook readeru PRS-505 včetně jeho modifikace pro české prostředí a popisu základních vlastností této designově povedené čtečky elektronických knih.

Technologie elektronického inkoustu

Nejprve pár informací o celé technologii elektronického inkoustu. Obecně platí, že displej emitující přímé světlo se k dlouhodobému čtení zblízka příliš nehodí, oči pak příliš trpí a rozhodně nejde jen o zvyk. Současné čtečky ebooků s technologií elektronického inkoustu (E Ink Vizplex) pracují sice také s krystaly (přesněji řečeno s řadou drobných pigmentových částic) jako běžné LCD displeje, nemají však žádné diody či tranzistory a jejich technologie je navíc dost odlišná.

E Ink displeje nemají žádné svítící součástky či světlo emitující chemické částice a je tedy možné říci, že celkový kontrast displeje v podstatě závisí pouze na odrazu vnějšího světla od částeček elektronického inkoustu. Na současných E Ink displejích nelze nijak smysluplně přehrávat video ani kvalitně zobrazovat fotografie a odezva „otočení“ stránky může být až několik sekund, vše je ovšem bohatě vyváženo „optickým“ komfortem při čtení knih, manuálů či jiných textově koncipovaných publikací.

Nejpodstatnějším rozdílem oproti TFT LCD displejům je mimo podpory pouze odstínů šedi především napájení, které E Ink displeje potřebují pouze pro změnu svého stavu respektive k manipulaci s pigmentovými částečkami elektronického inkoustu. Druhým rozdílem je chybějící podsvícení, které u technologie E Ink není zapotřebí, ostatně vylisovaný sendvič displeje není sám o sobě transparentní.

Kontrast a čitelnost E Ink Vizplex displeje

E Ink displeje se vyznačují výrazně lepším kontrastem na přímém světle, aniž by k tomu potřebovaly různé podkladové fólie – z pohledu pozorovatele mohu konstatovat, že čím více na displej dopadá vnějšího rozptýleného světla, tím lepší čitelnost a kontrast E Ink Vizplex displej má. Z toho ovšem současně vyplývá, že bez světla neuvidíte na displeji nic a například v šeru budete potřebovat například vhodnou lampičku. Někteří výrobci řeší tento stav volitelným světlem vyzařovaným kolem okrajů displeje (zpravidla úsporné LED osvětlení), tento způsob ostatně používá i společnost Sony u modelu PRS-700 s dotykovým displejem. Druhým řešení jsou různé mobilní (opět většinou LED) zářivky, které se přichytí k okrajům ebook readeru.

Obrovským rozdílem E Ink Vizplex displejů oproti jiným zobrazovacím technologiím je pak opravdu reálná možnost čtení knih v nejrůznějších vertikálních i horizontálních úhlech pohledu (a to i zcela extrémních), zde zatím patrně není pro E Ink displej žádná jiná srovnatelně rozšířená alternativa.


SONY PRS-505 - E Ink Vizplex displej má skvělý kontrast a výbornou čitelnost i na přímém světle a v různých úhlech pohledu

Elektronická kniha versu papír?

Výrobci ebook readerů s technologií E Ink Vizplex se většinou holedbají, že právě jejich čtečka je z hlediska pohodlí při čtení nejvíc podobná klasické papírové knize. Můj názor je, že k tomu mají všechny současné hardwarové ebook readery přece jen ještě dost daleko. E Ink displej má sice vůči běžným TFT LCD displejům podstatně lepší vlastnosti při dlouhodobém čtení knih, a to včetně výborného kontrastu displeje na přímém slunečním světle, samotný displej bych ale k papíru přirovnat nedokázal. Je to prostě taková (matná) světlounce šedá plocha, která se subjektivně vzato papíru blíží jen velmi vzdáleně, ovšem pořád neporovnatelně více než TFT LCD displej.

Cena a (ne)dostupnost Sony PRS-505

PRS alias Portable Reader System 505 nahrazuje starší model PRS- 500 a stejně jako jeho předchůdce i trochu jinak koncepčně řešený PRS-700 (s dotykovým displejem, podsvícením jeho okrajů a minimalisticky řešenými hardwarovými tlačítky) se NEPRODÁVÁ v České republice. Proč, to u Sony nejsou schopni rozumně vysvětlit (relativně malá oficiální dostupnost českých eknih pro mne není žádný argument) – je to zjevně podobný stav jako kdysi u notebooků VAIO a prodavači ve firemních obchodech při otázce na dostupnost modelové řady ebook readerů PRS jen bezradně krčí rameny.

V řadě jiných zemí EU si ebook reader PRS-505 pochopitelně koupit můžete a není žádný problém objednat ho například ve Velké Británii (kde se prodává zhruba od podzimu loňského roku), Francii, Německu či klidně na eBay, odkud pochází testovaný kus. Cena PRS-505 v UK se pohybuje na hranici 225 GPB včetně VAT, na eBay jsou aktuální ceny různé, PRS-505 lze sehnat v přepočtu i za méně než 200 GBP včetně poštovného do České republiky. Výhodou nákupu v zemích EU je neplacení české DPH, neboť při samotném nákupu už místní DPH platíte jednou, záruka je ovšem zpravidla jen pouze 1 rok.

K dostání je několik barevných variant PRS-505. Asi nejprodávanější je stříbrná varianta, na eBay jsou ale často nabízeny i varianty v tmavě modrém a „dámském“ červeném provedení, v USA je zase k dostání PRS-505 s logem 007 na koženém pouzdru a sbírkou kniha Iana Fleminga.


SONY PRS-505 - vzhled a počeštěné hlavní menu ebook readeru


SONY PRS-505 - jedna z oficiálních fotografií portable ebook readeru

Firmware, operační systém a čeština

Společnost Sony distribuuje model PRS-505 s několika verzemi firmware, které se mimo lokalizace GUI zařízení liší jen v nepodstatných detailech jako je formát zobrazovaného data apod. Díky několika chytrým lidem je možné operační systém MontaVista Linux obsažený v PRS-505 lokalizovat do češtiny a dalších jedenácti dalších jazyků, nahradit v zařízení TrueType písma za Unicode TTF fonty umožňující bez problémů zobrazovat české a obecně i jiné mezinárodní znaky, a navíc ještě eventuálně změnit ikonky a další grafické prvky ovládacího prostředí ebook readeru.

Počeštění probíhá přes univerzální softwarový flasher a SD kartu, trvá jen pár minut a je poměrně jednoduché. V aplikaci PRSCustomizer si vyberete požadovaný jazyk pro GUI operačního systému a také eventuální náhradu písem + několik dalších voleb pro změnu ovládacích prvků ebook readeru respektive funkci jeho hardwarových tlačítek. Lokalizaci představuje sada XML souborů a různých doplňkových nastavení, které jsou konkrétně u češtiny určeny pro firmware 1.1.00.18040, který je formou oficiální update zdarma dostupný na webových stránkách společnosti Sony. Soubory automaticky vytvořené PRSCustomizerem pak stačí zkopírovat na SD kartu a vložit ji do zařízení. Objeví se informace o postupu flashování – stačí provést kroky 5 a 6 a vše je hotovo.


SONY PRS-505 - PRSCustomizer slouží k počeštění MontaVista Linuxu v ebook readeru a mimo jiné také k náhradě TrueType písem

Tři základní TrueType písma (serif, sans-serif a monospaced font) si můžete v PRS-505 teoreticky měnit zcela libovolně, podrobný návod najdete na diskusním fóru MobileRead, kde jsou i obsáhlé diskuse o samotném PRSCustomizeru a dalších utilitách, které se vám budou hodit při využívání ebook readeru. Podmínkou je pouze změna interního názvu a rodiny daného TTF fontu, zbytek probíhá opět s využitím univerzálního softwarového flasheru, který je součástí PRSCustomizeru.

Sony PRS-505 je dostatečně „blbuvzdorné“ zařízení, takže pokud se vám nějakým způsobem OS ebook readeru podaří dostat do stavu částečné či dokonce i naprosté nekomunikativnosti (například po nahrání nevhodných TTF písem nebo při experimentech s XML soubory), stačí zařízení na jeho zadní straně vyresetovat kancelářskou sponkou a přes USB kabel znovu nahrát původní firmware.

Vzhled a parametry zařízení

Relativně tenká elektronická kniha s rozměry 175 x 122 mm a tloušťkou pouze 8 mm se například do kapsy běžného saka vejde jen tak tak. Sony PRS-505 se chlubí šestipalcovým E Ink Vizplex displejem s rozlišením 600 x 800 bodů, což je při uvedené úhlopříčce displeje zhruba 170 dpi. Část plochy displeje je vyhrazena pro grafické rozhraní prohlížeče knih, oficiálně je udáváno efektivní rozlišení 584 x 754 bodů. E Ink Vizplex displej u Sony PRS-505 umí zobrazit 8 odstínů šedi, takže písma jsou hezky vyhlazená a nepůsobí tak zubatě jako u starších ebook leaderů s E Ink displeji. Minimální ještě čitelná velikostí písma na displeji PRS-505 je 6 pt, musíte se ale hodně snažit je přečíst. Osobně používám písma od velikosti 8 pt výš, společnost Sony doporučuje písmo alespoň s velikostí 7 pt.

Hmotnost zařízení je 250 gramů včetně vestavěného li-ion akumulátoru, který dle oficiálních specifikací vydrží na jedno nabití až 7 500 „otočení“ stránek eknih, v praxi docílíte minimálně 2/3 udávané hodnoty – přesněji to příliš spočítat nelze. PRS-505 má mimo rozhraní USB V2.0 (přes které se dobíjí akumulátor) ještě samostatný konektor pro AC adaptér, ten však není standardní součástí balení a musíte si ho koupit zvlášť. V balení nejsou ani žádné paměťové karty, které můžete do PRS-505 vložit rovnou dvě, a to konkrétně ve formátech Memory Stick DUO a Secure Card. SD karty podporuje ebook reader s novým firmware 1.1.x i ve standardu SDHC, testovaná 8 GB SDHC karta funguje zatím bez jakýchkoliv problémů.


SONY PRS-505 - ebook reader v rozevřeném koženém (či snad koženkovém?) obalu


SONY PRS-505 - ebook reader má na vrchní straně šasi dva sloty pro paměťové karty typu MS DUO a SD


SONY PRS-505 - spodní kovová strana přístroje

Sony PRS-505 nemá žádný vestavěný bezdrátový komunikační modul a pokud ho nezbytně vyžadujete, budete si muset zvolit jiného výrobce ebook readerů. Případnou možnosti použití SD WiFi karty zatím nikdo pro PRS-505 na softwarové úrovni nerealizoval, ale teoreticky to prý možné je, neboť ebook reader obsahuje SDIO kompatibilní řadič Ricoh R5C807.

Kvalita mechanického provedení celého ebook readeru je vynikající. Všechny plastové díly přesně pasují a lícují s šasi, stejně tak všechna ovládací tlačítka mají nízký a přesný stisk. Svrchní a spodní boky přístroje jsou zjevně kovové a navyšují bytelnost celé konstrukce. Na spodním kovovém boku je podobně jako u kapesních digitálních fotoaparátů či některých mobilních telefonů úchyt pro případnou šnůrku, mini USB konektor, výstup pro sluchátka (3,5 mm jack), konektor pro volitelný AC adaptér a kolébkové tlačítko pro nastavení hlasitosti při přehrávání zvukových souborů.

Světle hnědé kožené pouzdro ve stylu obalu knihy (s elegantně prošívanými okraji) dobře chrání ebook reader a především jeho displej a myslím, že vhodně pasuje k designu celého zařízení. Samotnou čtečku samozřejmě můžete z pouzdra vyjmout, je v něm upevněna na úzkém plastovém držáku.


SONY PRS-505 - pouzdro a současně krycí obal portable ebook readeru

Dodávaný software

Mimo asi stovky knih v angličtině na CD dostanete k Sony PRS-505 ještě aplikaci eBook Library pro správu a nákup nových eknih na internetu, manipulaci se zvukovými a grafickými soubory a také pro jejich odesílání do ebook readeru. Podrobnější charakteristika software eBook Library je ztrátou času, jedná se totiž o trapnou frašku s prakticky nulovými možnostmi pro konverzi dokumentů do formátů podporovaných ebook readerem, která je navíc pod Windows Vista (i po upgrade na aktuální verzi 2.5) natolik nestabilní, že její používání ztrácí jakýkoliv kloudný smysl. Nic lepšího od Sony každopádně zatím nedostanete, naštěstí existuje i několik podstatně lepších aplikací na tvorbu ebooků.


SONY PRS-505 - softwarový děs v podobě firemní aplikace eBook Library

Ovládací prvky

Klasickou hardwarovou klávesnici Sony PRS-505 nemá, celkem 18 ovládacích tlačítek je ale pro ebook reader víc než dost. Odpůrci minimalistických senzorových ovládacích prvků (zejména ve stylu značně nepovedených „iPhone like“ napodobenin) se určitě zaradují, neboť všechno včetně výběru knih, listování autory či seznamem publikací, přidávání bookmarků, stránkování, zvětšování fontů, skoků na stránky aj. lze provést jedním, nebo maximálně několik stisky tlačítek a není tak problém s upatlaným displejem ani s přirozenou hmatovou odezvou tlačítek na zařízení. Pokud přesto dotykový displej vyžadujete, můžete si pořídit model Sony PRS-700, který je ale výrazně dražší a dle ohlasů uživatelů dotyková vrstva mírně snižuje kontrast a navíc trochu navyšuje celkovou lesklost displeje.

Ke stránkování má Sony PRS-505 velký kruhový ovladač, v jehož blízkosti jsou ještě malá tlačítka pro softwarovou lupu a tvorbu záložek v knihách. Další dvě alternativní tlačítka pro „otáčení“ stránek jsou umístěna po straně ebook readeru, a to přesně v místech, kde je čekáte, držíte-li zařízení pravou rukou. Delším stiskem tlačítka lupy může přepnout mezi portrait a landscape orientací displeje, pomocí PRSCustomizeru pak lze navíc ke stránkování a dalším speciálním funkcím přesvědčit i směrový ovladač či jiná tlačítka. Mimo číselné řady tlačítek 0-9 najdeme na zařízení ještě samostatné tlačítko pro vstup a přecházení mezi jednotlivými úrovněmi navigačního menu, mezi kterým lze procházet i prostřednictvím směrového ovladače se středovým potvrzovacím tlačítkem. Zapomenout nesmím ani na rovněž samostatné posuvné tlačítko pro zapnutí přístroje, které je umístěno na horní hraně ebook readeru.





SONY PRS-505 - další fotografie z prostředí grafického rozhraní ebook readeru

Nahrávání a výběr knih, obrázky a přehrávání zvukových souborů

Knihy, obrázky a zvukové soubory můžete do PRS-505 nahrávat přes dodaný tenký USB kabel, který zpřístupní cca 200 MB interní flash paměti přístroje (v průměru se do ní vejde asi 200 poměrně rozsáhlých knih) a obě paměťové karty jako klasické diskové jednotky. Přenos souborů je dostatečně rychlý (řádově megabajty/s), soubory lze pochopitelně nahrávat i přímo na jednotlivé paměťové karty.

Díky absenci klasické alfanumerické klávesnice není u PRS-505 možné vyhledávání knih napsáním jejich názvu či autora, ani prohledávání obsahu knih, nicméně výběr eknih je vyřešen na jedničku. Řazení eknih v seznamech je řešeno prostřednictvím abecedních rejstříků, zvolit si můžete procházení knih podle názvu knihy, jejího autora, data přidání knihy do ebook readeru a také dle kolekcí knih či podle vytvořených záložek.

Při čtení knih můžete přes připojená sluchátka (reproduktor PRS-505 nemá) současně poslouchat MP3 nebo AAC zvukové soubory, jejich ovládání opět najdeme v menu. Prohlížet si můžete i obrázky ve formátech BMP, JPEG, GIF a PNG, jejich načtení a zobrazení ale trvá dost dlouho a kvalita v 8 odstínech šedi stačí tak akorát na zobrazení titulní stránky knihy a občas nějakých map či doplňkových ilustrací, které samozřejmě mohou být i přímou součástí jednotlivých formátů publikací a eknih.


SONY PRS-505 - první nabídkové menu po otevření knihy


SONY PRS-505 - obrázky v 8 odstínech šedé se celkem dají přežít

Formátování publikací a jejich čtení

Perfektně je u Sony PRS-505 respektive jeho operačního systému vyřešeno automatické ukládání struktury knih. Při prvním „spuštění“ eknihy či PDF publikace chvíli ebook reader přemýšlí a zuřivě rotuje symbolem šipek v kulatém grafickém znaku na displeji. Mezitím si publikaci přeformátuje (což občas i drze napíše dole ve stavovém řádku displeje) pro aktuálně nastavenou úroveň zvětšení a do svého databázového XML souboru si uloží speciální značky pro následné rychlé stránkování apod. Formátování se opakuje při použití všech tří standardně dostupných úrovní zoomu, indikovaných ve stavovém řádku písmenky S (small), M (middle) a L (large). Při každé další aktivaci eknihy (testováno u BBeB/LRF, TXT, RTF, PDF a EPUB souborů) je již vše velmi rychlé včetně zobrazení rozečtené kapitoly knihy v libovolném, a u dané publikace již dříve aplikovaném zvětšení.

Rychlost „otáčení“ stránek se dost liší v závislosti na použitém formátu publikace. Nejpomalejší je asi u PDF souborů, kde se rendering písem a překreslení stránky pohybuje klidně až na úrovni tří či čtyř sekund. Nejrychleji se smažou a překreslí stránky u nativních BBeB/LRF dokumentů, EPUB publikací a také u „čistých“ textových souborů, u kterých se rychlost stránkování pohodlně vejde do 2 s.

Rozečtené nebo nové eknihy lze přímo v ebook readeru také mazat, nechat si zobrazit jejich podobnější informace a prohlížet obsah dané publikace (samozřejmě pokud je v eknize obsažen). K dispozici je i zobrazení historie prohlížených stran či kapitol, indexování si provádí ebook reader sám.


SONY PRS-505 - historii čtené knihy generuje a ukládá prohlížeč automaticky


SONY PRS-505 - landscape prohlížecí mód

Jaký formát ebooku je pro PRS-505 nejvhodnější?

Z hlediska zobrazování českých znaků máte na výběr především nativní formát BBeB (BroadBand eBook) s příponou LRF a také formát EPUB, který je velmi populární u distributorů a internetových prodejců samotných elektronických knih. BBeB/LRF je kompaktní komprimovaný formát, který může obsahovat i vložená písma a řadu dalších informací včetně grafických souborů například s obálkami knih. Formát EPUB také může být komprimovaný, jedná se o ZIP archiv s jinou příponou, ve kterém je zpravidla kombinace XML, XHTML a grafických souborů a kniha tak může být dokonale strukturovaná.

Vyzkoušet můžete i další formáty MOBI, RTF, obyčejné Unicode TXT soubory či PDF dokumenty, které Sony PRS-505 umí zobrazovat opět včetně písem vložených v PDF souborech. Zobrazování a rendering písem u PDF souborů je však dost pomalý nehledě k většinou nevyhovujícímu rozvržení textů a grafiky v PDF dokumentech. PRS-505 respektive jeho operační systém řeší zobrazování PDF dokumentů poměrně prostoduše, umí obsah souborů zobrazit bez defaultních okrajů a texty se snaží zformátovat sám, což se mu ale ne vždy musí podařit.

Obyčejné textové dokumenty (TXT) s kódováním Unicode se zobrazují v podstatě zcela bez problémů, a to ve všech třech standardně dostupných úrovních zvětšení, nemůžete u nich ale nijak řídit nastavení defaultní velikostí písem ani žádné jiné parametry pro okraje, formátování odstavců apod.


SONY PRS-505 - freewarový správce publikací/eknih Calibre pro Windows, Mac OS X a Linux je na rozdíl od eBook Library už zcela jiná káva

Formát RTF, který se v ebook readeru zobrazuje včetně stylů písma (avšak nikoliv včetně vložených fontů) se mi v praxi zatím moc neosvědčil, nelíbí se mi na něm špatné vykreslování některých velikostí písem (zjevně chyby v samotném prohlížeči RTF souborů v PRS-505), kdy je některé české písmenko občas větší nebo širší než jeho totožná ASCII předloha. Navíc je nutné RTF soubory ještě speciálně upravit s šikovnou freeware utilitou RTF Unicode Converter (od Jana Adamce), aby jednotlivé ANSI entity mezinárodních znaků v samotném RTF souboru přesně odpovídaly kódování Unicode. Pro konverzi do formátu RTF či TXT z velmi rozšířených PDB a PRC souborů můžete použít taktéž freewarový konvertor ABC Amber Palm Converter.

Zatím tedy v případě Sony PRS-505 zůstávám u formátů BBeB/LRF a EPUB (formát MOBI jsem ještě nijak podrobně nezkoumal), které lze poměrně komfortně vytvářet, spravovat a eventuálně také konvertovat ve freewarovém balíku Calibre (pro Windows, Mac OS X a Linux), jehož popis již brzy najdete v samostatném článku. Rendering Unicode písem pro prohlížeče formátů LRF a EPUB je velmi korektní, stejně jako u formátu TXT funguje bez problémů pro všechny stupně zoomu a stránky LRF i EPUB ebook dokumentů lze v PRS-505 „otáčet“ velmi rychle.

Formát EPUB umí prohlížet i například jednoduchý prohlížeče/správce publikací Adobe Digital Editions doporučovaný společnosti Sony (hlavně proto, že je zdarma), ten má však s češtinou u vytvořených EPUB souborů stejné problémy jako firemní softwarový průšvih jménem eBook Library.


SONY PRS-505 - freewarový konvertor obsahu RTF dokumentů do formátu Unicode


SONY PRS-505 - freewarový konvertor PRC/PDB ebooků do různých formátů

Závěr

Sony PRS-505 je hodně zajímavá čtečka elektronických knih, která je především kvalitou svého zpracování trochu někde jinde oproti některým svým méně dokonalým „plastovým“ konkurentům s E Ink displejem. Displej ebook readeru podle mého názoru papír připomíná sice jen vzdáleně, ani při delším čtení však s jeho využíváním nemám žádné problémy. Technologie E Ink Vizplex je ve srovnání s TFT LCD nesrovnatelně lepší právě z hlediska komfortu dlouhodobého čtení knih i úhlů pohledu na displej, nicméně nemohu si pomoci, ve srovnání s papírem to pořád nějak není to úplně „pravé ořechové“.

Možnost přehrávat zvukové MP3 a AAC soubory bude pro někoho možná také zajímavá, je to ale jen doplňková funkce PRS-505. Dovedl bych si představit i vestavěný mikrofon pro nahrávání hlasových poznámek, nic takového ale u PRS-505 bohužel nenajdeme. Dodávaný firemní software eBook Library je ubohost sama o sobě, zde se společnost Sony opravdu má za co stydět. Relativně vysokou cenu Sony PRS-505 nemá moc smysl komentovat, ceny konkurenčních ebook readerů (leckdy pochybné značky i kvality) jsou často ještě vyšší. Přidáním vcelku užitečného AC adaptéru a vhodné lampičky by se zisky z prodeje zase tak moc nesnížily, proč ale nic takového v základním balení není, to je opět otázka pro společnost Sony.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: