Samsung SyncMaster XL20: Pomalý rozjezd LED podsvícení - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Hardware

Samsung SyncMaster XL20: Pomalý rozjezd LED podsvícení

25. června 2008, 00.00 | Téměř tři roky uplynuly od chvíle, kdy jsme v časopise Click! testovali první LCD monitor vybavený, v té době revolučním, LED podsvícením NEC SpectraView Reference 21. Tehdy se zdálo, že má tato technologie nakročeno k rychlému rozvoji, avšak nestalo se. Nepočítáme-li displeje notebooků, teprve nedávno se na našem trhu objevil první, běžnému uživateli dostupný monitor s LED podsvícením z dílny Samsungu. Jeho recenzi vám tímto přinášíme.

Většina LCD displejů dnes používá jako zdroj světla různého počtu lamp CCFL (fluorescenční lampy se studenou katodou). Toto řešení je sice levné a poskytuje uspokojivé výsledky, ale technologicky naráží na své limity. LED podsvícení slibuje víc - například značnou úsporu energie, což se cení zejména u notebooků. Díky svým vlastnostem poskytují LED diody konstantní podání bílé, větší rozsah barev (gamut) a navíc se vyznačují velmi dlouhou životností. Proč se LED podsvícení nepoužívá už dávno? Až donedávna bylo složité dosáhnout konstantního jasu diod a svou roli hraje také vysoká výrobní cena. I to jsou důvody, proč testovaný Samsung patří výkonem i cenou do vyšší třídy monitorů.

XL20_Frontf.jpg

Pan strohý

Kromě zmiňovaného podsvícení nabízí Samsung ještě několik zajímavostí. I když nepatříme mezi nekritické obdivovatele módních širokoúhlých monitorů, poměr stran 4:3 působí u XL20 poněkud staromilsky. Ruku v ruce s tímto parametrem jde také klasické rozlišení 1 600 x 1 200 bodů. Přesto nám tyto vlastnosti nevadily, spíše naopak. Na trhu zatím nejsou loni oznámené modely s většími uhlopříčkami - širokoúhlá 24“ verze nabídne HD rozlišení 1 920 x 1 200 bodů a 30“ LCD dokonce 2 560 x 1 600 bodů.

U monitoru, který je určený k profesionálnímu nasazení, nepřekvapí strohé a jednoduché tvary, stejně jako příkladné zpracování. Kvalita použitých plastů by však mohla být lepší. Jediným zajímavým designérským momentem je odsazená spodní hrana, opticky rozšiřující tenký rámeček. O tom, že máte před sebou profesionála, svědčí také možnost montáže ochranného stínítka. Velmi kvalitně je zpracován stojan, který nabízí nadprůměrné možnosti nastavení polohy displeje včetně pivotu (podpořený aplikací Magic Rotation) a zároveň dodává slušnou stabilitu.

Výbava

Na zadní straně panelu najdete klasicky umístěné napájení (zdroj je integrovaný uvnitř) a konektory DVI-I a DVI-D. K prvnímu můžete připojit digitální i analogový signál (kabel VGA - DVI), do druhého pouze digitální. Konektory by mohly být více odsazené od stěny panelu, zlepšila by se tak manipulace s kabely. Prsty se totiž téměř nedají zašroubovat jistící šrouby konektoru a jednodušší je sáhnout po šroubováku. Na pravém boku jsou umístěné dva USB porty, ale nelze se ubránit dojmu, že by i zde mohl výrobce zapojit víc invence. Monitor vybavený multifunkčním stojanem by mohl mít konektory umístěné mimo pohyblivou část displeje, aby při otáčení nevadily tuhé kabely. Rovněž USB rozbočovač na boku je poněkud nepraktický, o estetice čouhajících kabelů ani nemluvě.

Samsung XL20 je v mnohém revoluční. Mezi unikáty patří vestavěný chladící ventilátor, ale pokud bychom tuto informaci neměli od výrobce, nepoznali bychom to. Ventilátor o sobě nedává téměř vědět a rozhodně neruší. Teplota panelu s jeho přispěním ani v náročných aplikacích nepřekračuje běžný průměr. O kvalitní obrazové parametry se stará osvědčený panel AU Optronics M201UN03 založený na technologii AMVA.

DO_PH1__20061117112710f.jpg

Součástí balení je také stínítko a kalibrační sonda, s jejich pomocí lze dosáhnout věrného barevného podání v různých světelných podmínkách.

Ovládání

Ovládací tlačítka jsou umístěna v pravém dolním rohu rámečku. Výhodou jsou čitelné popisy a příjemný chod mikrospínačů. Můžete pomocí nich volit obrazový profil (Custom, sRGB, AdobeRGB, Emulation, Calibration) jehož aktivace se projeví rozsvícením ikony v nenápadné liště ukryté pod tlačítky. Nechybí ani možnost nastavení jasu, kontrastu, přepínání vstupů nebo vyvolání menu. Jeho grafika se záložkami je přehledná a pro Samsung typická. Jak se u profesionálního monitoru dá čekat, nabízí menu širokou škálu korekce parametrů, včetně jemného doladění gama křivky (krok 0,2). Chybí snad jen možnost detailního šestiosého nastavení barev.

Další práci s monitorem usnadňuje program ImageViewer, který při zaznamenání parametrů obrazu externím zařízením zobrazuje barvy přesně podle údajů (Monitor Viewer) a také ukáže náhled obrazu pro tisk (Print Viewer). Třešničkou na dortu je, spolu s monitorem dodávaná, kalibrační sonda X-rite Eye One Display 2 podpořená programem Natural Color Expert. Díky této kombinaci nastavíte parametry přesně podle svých potřeb.

Test

Během recenze jsme monitor podrobili obvyklé proceduře a vyzkoušeli jeho chování v běžném provozu. Porovnali jsme jej také s displejem Eizo FlexScan S2231W. Podání obou monitorů se liší a subjektivně se barevný projev Samsungu zdál nevýrazný až mdlý, zobrazovaná plocha jako by ztrácela kompaktnost a povrch vykazoval perleťový nádech. Měření sondou však žádné odchylky nepotvrdilo. Po kalibraci se barevné podání XL20 znatelně zlepšilo. Eizo mělo sice lehce navrch, přesto jsou výsledky Samsungu více než uspokojivé. Chválíme, okem téměř nepostihnutelné, přechody mezi barvami a rovněž plynulý přechod šedé škály nevykazoval žádné skoky.

Nejlepších výsledků barevného podání jsme dosáhli podle očekávání v režimu Adobe RGB. Průměrnou odchylku delta E nezkalibrovaného monitoru jsme naměřili 2,23, což je pro většinu uživatelů přijatelná hodnota. Po kalibraci klesla hodnota na 0,96. Tu lze pokládat ze více než dostatečnou i pro profesionální grafiky.

calibrationf.jpg

Výsledky kalibrace.

Stabilita kontrastu je velmi dobrá, pouze průměrná je však překvapivě homogenita podsvícení. Pozorovací úhly napovídají tomu, že se jedná o variaci matrice MVA a ani praktický test neodhalil žádné problémy. Jelikož se jedná o grafický monitor, nelze očekávat extra rychlou odezvu. Průměrná změřená odezva činila 12,8 ms, což panel řadí k nejrychlejším mezi MVA matricemi. Tato vlastnost se pozitivně odráží při přehrávání videa a velmi dobré je též podání černé barvy. Díky nulovému překmitu se ani u videa ve vysokém rozlišení neobjevuje šum v obraze. Na hraní extrémních her však raději zapomeňte, neboť se zde znatelně projevuje inputlag.

New_UP2_20061107090053f.jpg

Po kalibraci monitor dobře poslouží i v profesionálním provozu.

Závěr

Samsung XL20 nás přesvědčil, že může být vhodný pro grafika, ale velmi dobře poslouží i náročnějším domácím úpravcům fotek a střihačům videa. Díky vstřícnosti výrobce ho nyní můžete mít za akční cenu pod hranicí dvaceti tisíc, což je vzhledem k zobrazovacím vlastnostem a vybavení příznivé.

FAKTA

Samsung SyncMaster XL20
LCD monitor

Úhlopříčka obrazu: 20 " (51 cm)
Poměr stran: 4:3

Technologie displeje: A-MVA
Velikost obrazového bodu: 0,255 mm
Jas: 300 cd/m2
Kontrast: 600:1
Nativní rozlišení: 1 600 x 1 200 bodů

Počet barev: 16,7 milionu
Pozorovací úhly: 178° horizontálně i vertikálně
Doba odezvy: 8 ms (šedá - šedá)
Obrazová frekvence: 30 - 81 kHz horizontálně a 56 - 75 Hz vertikálně
Vstupy a výstupy: DVI-I, DVI-D, 2x USB 2.0

Nastavení polohy: naklápění -5 až 25 °, otáčení podél svislé osy ±115 °, otáčení podél vertikální osy 0 až 90 °, výškové nastavení 100 mm
Příslušenství: kalibrační sonda X-rite Eye One Display 2, třídílné stínítko
Rozměry (š x v x h): 448 x 391 x 220 mm
Hmotnost: 7,6 kg
Cena: akční 17 849 Kč (bez DPH 14 999 Kč), standardní 35 632 Kč (bez DPH 29 943 Kč)

Hodnocení

Pro: Kvalitní zpracování, ovládání, kalibrační sonda, barevné podání, akční cena, polohovatelnost, stabilní stojan.
Proti: Průměrná homogenita, umístění konektorů, standardní cena.
Hodnocení: 80 %

Kontakt: Samsung, Zrt., tel. 844 000 844
Web: www.samsung.cz

Poznámka: Tento článek vyšel původně v časopise Click! č. 6/2008.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: