Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Hardware
Rozpačité ohlasy na nové MacBooky
17. května 2007, 00.00 | Nové MacBooky, se svými nepříliš rozsáhlými změnami, vzbudily rozpačité ohlasy i u analytiků. Zákazníkům neplatícím v dolarech může jako drobná útěcha posloužit jejich mírné zlevnění.
{Popis a konstrukce}Panasonic svou řadou Lumix TZ otevřel kategorii kompaktních ultrazoomů a nyní připravil nástupce prvního modelu TZ1. Na začátku února byly představeny modely TZ2 a TZ3, které tuto řadu posunují o něco dále. Nebo spíš blíže? Největší změnou je začátek rozsahu ohniska, který se posunul z 35 mm na 28 mm (ekv. kinofilmu). Desetinásobný zoom, optická stabilizace obrazu, rozumné rozlišení 7,2 MPix a velký displej. Není divu, že model TZ3 získává ocenění v anketách. Jak se líbil nám?
Především ještě shrňme základní rozdíly mezi TZ2 a TZ3. Slabší model TZ2 má menší rozlišení 6 MPix, menší displej (2,5" vs. 3") a postrádá funkce sériového snímání a expozičního bracketingu.
Konstrukce a design
Podobné parametry snímače nebo objektivu nalezneme i u jiných fotoaparátů. Čím však řada TZ vyniká, jsou rozměry těla fotoaparátu. Nesetkáme se zde s klasickou konstrukcí ultrazoomů s vysunutým tubusem objektivu. Optika je ve vypnutém stavu téměř zcela zasunuta do těla fotoaparátu. Nutno dodat, že se nejedná o EVF kompakty, absence elektronického hledáčku zde výrazně uspořila místo. Při fotografování jsme tedy odkázáni pouze na displej na zadní straně. To je ale přijatelný kompromis.
Hodně místa také u klasické konstrukce ultrazoomů zabírá bateriový grip, který je zde radikálně minimalizován. Malá je tedy i samotná baterie. Na přední straně ale přece jen zůstal výběžek, díky kterému se fotoaparát dobře drží.
Na horní straně je umístěn mikrofon, reproduktor, volič expozičních režimů, tlačítko pro aktivaci stabilizace obrazu, přepínač pro zapínání a prstencový ovladač zoomu se spouští uprostřed. Fotoaparát tedy můžeme jednoduše ovládat i jednou rukou. Zadní straně u TZ3 dominuje velký třípalcový displej, vedle kterého se napravo vešel pouze křížový ovladač (formou pětice tlačítek) a dvě další funkční tlačítka. Konektory nalezneme na pravém boku pod plastovými dvířky. Spodní strana pak klasicky nabízí prostor pro baterii a paměťovou kartu a plastový závit pro stativ, který ale není umístěn v ose objektivu.
Plášť přístroje je vyroben z kovu. Na výběr jsou tři barevná provedení – stříbrná, modrá a černá. Hmotnost fotoaparátu je cca 232 g bez akumulátoru a karty, resp. cca 257 g s baterií a kartou. Rozměry těla jsou 105 x 59,2 x 36,7 mm.
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
Použitý CCD snímač u TZ3 má efektivní rozlišení 7,2 MPix a úhlopříčku 1/2,36". Snímky můžeme ukládat v max. rozlišení 3072 x 2304 bodů v poměru stran 4:3, 3216 x 2144 bodů v poměru 3:2, nebo 3328 x 1872 bodů v poměru 16:9. Vše pouze ve formátu JPEG. Citlivost můžeme nastavit na ISO 100, 200, 400, 800 a 1250, přičemž je k dispozici rozšíření až na ISO 3200, kde však získáme snímek v plném rozlišení, který je interpolován z menšího, tzn. kvalita je nižší. K dispozici je i takzvaná funkce "Inteligentní ISO", která v závislosti na rychlosti pohybu fotografované scény přístroj upravuje na citlivost a expozici pro minimalizaci rozmazání fotografie. Snímkům můžeme nastavit barevný filtr (podání barev) na neutrální, přirozené, živé, oteplující, ochlazující, sepia nebo černobílý. O zpracování obrazu se stará obrazový procesor Venus Engine III. Ozvučené video sekvence se ukládají v rozlišení 848 x 480, 640 x 480 nebo 320 x 240 bodů s frekvencí 30 a 10 sn./s ve formátu MOV (QuickTime Motion JPEG).
Objektiv LEICA DC VARIO-ELMAR (složený z 11 čoček v 9 skupinách) nabízí 10x optický zoom díky rozsahu ohniska od 4,6 mm do 46 mm (ekvivalent kinofilmu je 28-280 mm). Světelnost je F3,3-4,9. Fotoaparát má pouze dvoupolohovou clonu, u které na nejkratším ohnisku automatika nastaví F3,3 nebo F8,0, a na nejdelším ohnisku pak F4,9 a F11. Pomocí za horších světelných podmínek bude optická stabilizace MEGA O.I.S., která již klasicky nabídne dva režimy stabilizace. Jednak pouze při expozici, nebo při namáčknutí spouště a expozice. Minimální vzdálenost zaostření je v normálním režimu 50 cm na nejkratším ohnisku a 200 cm na nejdelším. Makro režim umožňuje ostřit již od 5 cm, resp. 100 cm. Automatické pasivní zaostřování pracuje s 9 body. Pro rychlejší práci automatiky můžeme aktivovat pouze tříbodový nebo jednobodový autofocus (i s různou velikostí, větší nebo menší plochou oblasti AF). Pro horší osvětlení je k dispozici pomocná dioda. Ostřit můžeme jednorázově nebo pomocí kontinuálního režimu. Manuální zaostřování není k dispozici. Objektiv nemá závit pro předsádky nebo filtry.
Expozici nastavuje pouze automatika (klasická automatika, nebo jeden z mnoha scénických režimů). Manuální režimy expozice bohužel nejsou k dispozici. Výsledky automatiky můžeme regulovat pomocí kompenzace expozice +- 2 EV po 1/3 EV krocích. Měření expozice můžeme nastavit na celoplošné, celoplošné s důrazem na střed nebo bodové. K dispozici je také živý histogram. Čas expozice se pohybuje od 1/2 000 s do 8 s (v režimu Noční obloha 15, 30 a 60 s). Sériové snímání u TZ3 pracuje rychlostí 3 sn./s. pro 7, nebo 5 snímků, podle zvolené komprese JPEG. Nekonečnou sérii (až do zaplnění karty) můžeme použít při rychlosti 2 sn./s. Použít můžeme také expoziční bracketing 3 snímků s rozdílem 1/3 až 1 EV.
Vyvážení bílé barvy můžeme nechat na automatickém měření, zvolit jednu z předvoleb (slunečno, zataženo, halogen, blesk) nebo využít manuální měření. Kromě automatiky lze u každého nastavení aplikovat korekci do červena nebo do modra. Vestavěný blesk má udávaný pracovní dosah 0,3 - 4,2 m na nejkratším ohnisku a 1 - 2,8 m na nejdelším ohnisku.
TFT LCD displej má úhlopříčku 3" a rozlišení 230 000 bodů. Pro ukládání dat slouží vestavěná paměť 12,7 MB nebo paměťové karty SD, SDHC nebo MMC. Napájení zajišťuje Li-Ion akumulátor (3,7 V, 1000 mAh). Samozřejmostí je i A/V výstup s formáty PAL a NTSC, stejně jako možnost přímého tisku pomocí standardu PictBridge.
[-more-]{Ovládání fotoaparátu}Ovládání
Ovládání fotoaparátu je velmi jednoduché. Vzhledem k absenci manuálních režimů (expozice a zaostřování) zde není potřeba takového množství tlačítek. Celkem nám ke štěstí musí stačit pětice tlačítek tvořící "křížový ovladač", kterým se pohybujeme v menu a zároveň nastavujeme korekce expozice, korekce záblesku, korekce vyvážení bílé, režim blesku, samospoušť nebo se jím dostaneme do režimu rychlého prohlížení snímků. Na tlačítkách jsou ikonky znázorňující danou činnost. Další dvě funkční tlačítka jsou zde pro ovládání displeje (zobrazení živého histogramu, pomocné mřížky či zvýšení jasu displeje pro snadné fotografování "nad hlavou") a pro rychlý přístup k vybraným funkcím. Abychom nemuseli kvůli základním parametrům pokaždé do menu, po stisknutí tlačítka Func (které v režimu prohlížení slouží pro mazání souborů) se zobrazí malé a přehledné menu s nastavením sériového snímání, vyvážení bílé barvy, citlivosti, rozlišení a stupně komprese.
Práce s fotoaparátem je tedy poměrně nenáročná. Tlačítka jsou dobře zkonstruována a snadno se používají. Samotné fotografické menu je rozděleno na několik záložek, kde můžeme nastavit výše zmíněné parametry jako tlačítkem Func – zvukový záznam, režim měření expozice, oblast ostření, kontinuální ostření, přisvětlení AF, nejdelší čas expozice (max. 1/8, 1/4, 1/2, nebo 1 s), digitální zoom, podání barev, nastavení hodin, jas displeje, nápovědu, automatický náhled, vypínání, úsporný režim, zvuky, nulování či číslování souborů nebo jazyk. Zvolit si můžeme i české menu.
Kvalita snímků
Digitální šum je na snímcích z Lumixu TZ3 potlačen na takovou úroveň, že prakticky vůbec neruší. Daní za to, že snímky nemusíme dodatečně upravovat v počítači, je ztráta jemných detailů u vyšších citlivostí. Ty jsou vyhlazeny softwarovým odstraněním šumu, které je na vyšších citlivostech agresivnější. Změn v detailech si však všimneme až na citlivosti ISO 400, a to pouze při maximálním přiblížení. Na běžných snímcích, zmenšených na rozlišení monitoru, u malých výtisků nebo v internetových galeriích ale tuto skutečnost prakticky nepoznáme. Situace se samozřejmě s rostoucí citlivostí dále zhoršuje. I zmenšené snímky pořízené s citlivostí ISO 1250 jsou použitelné, ale i při mírném přiblížení poznáme rozdíl mezi schopnostmi kompaktu a DSLR (kde má DSLR zjevně navrch díky většímu snímači). Citlivost ISO 3200, přístupná ve scénickém režimu "Vysoká citlivost", používá velmi agresivní zpracování s interpolací, takže výsledek je značně neostrý. Použití je opravdu pouze nouzové. Celkově lze říci, že šum je na velmi dobré úrovni díky silnější redukci. Tím ale přicházíme u vyšších citlivostí o detaily. Vzhledem k určení fotoaparátu to ale lze považovat za výhodu (snímky jsou bez šumu a nepotřebují v tomto směru další úpravu).
Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800, 1250 a 3200), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče
Automatické vyvážení bílé barvy pracuje velmi spolehlivě. Pokud se nám nebudou líbit teplejší odstíny barev, které produkuje při žárovkovém osvětlení, můžeme využít příslušnou předvolbu, nebo manuální měření. Pro přednastavené hodnoty i manuální měření platí, že můžeme vyvážení ještě korigovat korekcí o +- 10 kroků směrem k červené nebo modré. I přes velký rozsah stupnice se jedná o poměrně jemné doladění.
Kvalita optiky je stručně řečeno výborná. Na nejkratším ohnisku je pouze minimální soudkovité zkreslení, které by bylo dobré i pro ekvivalent ohniska 35 mm, natož 28 mm. Rozlišení a ostrost detailů jsou na velmi dobré úrovni, a to i v rozích, kde je obraz stále ostrý. Při pohledu na rohy také zaujme téměř absence chromatické aberace, což se příliš často nevidí. Kvalita snímků na nejkratším ohnisku je tedy velmi dobrá. Posunem na nejdelší ostrost celkově klesne, což je klasický projev všech kompaktů.
Porovnání optického přiblížení (vlevo ohnisko 28 mm, vpravo 280 mm), výřezy 1:1
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800, 1250 a 3200), výřezy 1:1
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800, 1250 a 3200), výřezy 1:1
Praktické zkušenosti
Od posunutí přepínače On/Off do pořízení prvního snímku uplyne cca 2,5 s. Fotoaparát tedy zapínáním příliš nezdržuje. V zapnutém stavu po stisknutí nenamáčknuté spouště pořídí snímek po cca 0,7 s. Zpoždění při namáčknuté spoušti (kdy má fotoaparát zaostřeno) je minimální a v našich podmínkách neměřitelné, tzn. pod 0,1 s. Reakce fotoaparátu jsou celkově poměrně svižné a nedočkáme se nějakého zdržování. Prohlížení snímků odkrývá zajímavou vlastnost. Prvotní prohlížení není okamžité, malé zpoždění tam je. Pokud ale projíždíme již jednou prohlížené fotky, je přesun okamžitý (a to i u snímků pořízených jiným fotoaparátem, v našem případě Nikon D80). Po vypnutí fotoaparátu je ale opět prvotní prohlížení s lehkým zpožděním. I to malé zpoždění lze však akceptovat, nejedná se o velkou prodlevu. Zobrazování scény na displeji má také určité zpoždění, v rámci konkurence přijatelné. Pro reportážní fotografování rychlých pohybů to ale není.
Automatická expozice i zaostřování pracují velmi dobře. Jediným výraznějším negativem na fotoaparátu je absence manuálních režimů. Zřejmě by tak příliš konkuroval vyšším řadám (FZ), nebo jej výrobci vynechali z důvodu použití pouze dvoupolohové clony (což u tohoto kompaktu je v praxi běžné). S tím i souvisí nemožnost ukládání snímků ve formátu RAW, ale bez manuálního režimu by tato funkce vypadala nepatřičně. Tím se dostáváme k samotnému určení fotoaparátu. Rozhodně nebyl zamýšlen jako vážný nástroj pro profesionály, ale jako malý, kompaktní, širokoúhlý ultrazoom. Právě i profesionálové nemají chuť s sebou neustále nosit své velké profi vybavení, a tak často hledají druhý fotoaparát, kompakt, který poslouží jako digitální zápisník. Právě pro tento účel je ideální. Samozřejmě nejen pro profesionály jako malý zápisník, ale také pro každého amatéra jako primární fotoaparát, pokud se spokojí s absencí manuálních funkcí. Kompaktnost, širokoúhlé ohnisko, stabilizace obrazu a kvalita výsledných snímků, to vše je také důvod, proč je nová generace řady TZ tak úspěšná.
Závěr
V maloobchodech se cena Panasonic Lumix TZ3 pohybuje okolo 10 000 Kč včetně daně. Může se tak stát, že vyjde dráž než například Lumix FZ8, ale není se čemu divit. U TZ3 platíme za skutečnost, že nemá ve své kategorii příliš velkou konkurenci. Parametry jako 10x zoom, širokoúhlé počáteční ohnisko, optická stabilizace, malé rozměry, rozumné rozlišení, české menu, kovové tělo nebo velký displej jsou lákadlem, stejně jako velmi dobrá kvalita snímků. Mezi hlavní nevýhody patří absence manuálního režimu expozice.
::Technická specifikace Panasonic Lumix TZ3
[-more-]{Živé fotografie}Živé fotografie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024