Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Hardware
Prodloužená ruka. Uživatele, nikoliv zákona
27. července 2011, 00.00 | Máme tu, mám ten pocit, dobu vše v jednom. I počítače jsou čím dál tím více nejenom počítači, užívají se k zábavě, vzdělávání i prezentaci, a tak se může velmi často hodit univerzální dálkové ovládání. Nikoliv ve smyslu standardních periferií, ale skutečně univerzální „vladačky“ pro všechno, co je počítačem. Ale - více než ovladačky, to bych nebyl přesný, klávesnice Lenovo N5901.
Skoro již tradičně mi nezbývá než zase začít příběhem. Vlastně je pravdou, že to je již takové mé klišé, leč vychází z reality.
Mám za sebou dalších pár hromadných školení, která jsem pořádal s distributorem Maxonu, a skoro pokaždé se stane něco, co odpovídá níže uvedenému scénáři.
Nějaký uživatel je ztracen, a tak se vyřítím jeho směrem, začnu analyzovat, co že se událo, a většinou končím popisem, že volený postup by měl odpovídat tomu, co jsem ukazoval, protože... A otočím se, utíkám k lektorskému počítači, předvádím znova, zase se vracím, a tak stále dokola. Nebylo by od věci mít zařízení, které by mi trochu jen šetřilo nohy... Třebas nějakou maličkou klávesnici kombinovanou s trackballem, kterou bych mohl alespoň základní operace předvést, kurzorem ukázat a podobně. Prostě trochu komplexnější ovladačku.
Z důvodu výše uvedeného jsem ani nepřemýšlel nad tím, že bych měl odmítnout recenzi klávesnice, kterou si dnes prohlédneme. Je to možná mírně negrafické téma, ale na druhou stranu je užití natolik široké, že se na stránky tohoto enzinu vyloženě hodí. Posuďte sami, kdy vlastně byste mohli takové zařízení použít. Pro ovládání videa na počítači (pokud nahrazuje televizi/video apod.), ovládání hudby, prezentaci fotek či grafiky, konzultaci střihu nějakého videa z pohovky, při školení pro zaměření pozornosti posluchačů či při drobných úpravách, prostě jako normální klávesnici s myší či tabletem, samozřejmě ve smyslu „hrubé" práce. Navíc ale univerzální...
Představení Lenovo N5901
Podrobně se tedy podíváme na bezdrátovou klávesnici od společnosti Lenovo, která je vybavena 61 standardními klávesami EN QWERTY doplněnými 8 ovládacími tlačítky (přehrávání apod.), trackballem s dvěma tlačítky, a samozřejmě globálním vypínačem. O propojení se stará maličký dongle, který není radno ztratit, mající své místo v USB zdířce. O sílu přístroje se starají dvě AAA baterky, jež se vkládají zespoda přístroje v místě, kde je přístroj držen. Do stejného místa lze také elegantně uklidit zmíněný dongle. Klávesnice vysílá na 2,4 GHz a podle výrobce je dosah až 10 m (k tomu se ještě dostaneme).
Rozměry :
Šířka/výška/tloušťka: 126,19 mm, 135,5 mm, 27,47 mm
Hmotnost: 105,24 g (bez baterií)
Kompatibilní s OS: Microsoft Windows 7, Microsoft Windows Vista, Microsoft Windows XP, Microsoft Windows 2000
Cena: od 880 až do 1 075 Kč podle www.heureka.cz
Trochu pod lupou, či možná pod okem
První, co vás asi po rozbalení překvapí, je rozměr. Ono jedna věc jsou čísla, druhou samotný objekt v ruce. Je velmi drobný a také lehký. To není ani v jednom případě na škodu, je to přece jen pomocné zařízení, nikoliv plnohodnotná periferie pro běžnou práci. Celkově je klávesnice zpracovaná docela příjemně, vrchní plast je hladký a lesklý, klávesy jsou o chloupek méně lesklé a decentně vyboulené, spodní strana je naproti tomu na omak drsnější a uživatel z ní má až měkčený pocit. Zpracování se mi jeví jako docela kvalitní, jen kulička trackballu je o něco volnější, než by možná musela být. Je ale pravdou, že kuličková myš bývala kdysi (kde jsou ty doby????) také asi maličko volnější a v pohybu využívala přítelkyně gravitace a odporu podložky. Zařízení je striktně symetrické, proto je lze doporučit jak pravákům, tak levákům. Pro rozsah klávesnice ale nelze (alespoň já nemám tak velký rozsah) pojmout všechny klávesy jednou rukou. Spíše se počítá s tím, že jednou rukou přístroj držíte a ovládáte trackball s tlačítky a druhou ovládáte klávesy. Tomu ostatně odpovídá i velikost kláves a jejich umístění (přístroj je ve vrchní straně „zlomen" a rovina trackballu s klávesnicí svírá tupý úhel). Tlačítka trackballu jsou dělená jen řezem v krycím plastu a nejsou nijak ohraničená. Možná by si to zasloužila, ale on tam na ně ten palec i tak spadne, takže spíše je to otázka pocitu.
Zastavit bychom se měli u klávesnice. Ta má sice systémově vzato standardní rozvržení, ale chybí jí, zřejmě z prostorových důvodů a snahy uspořit místo, standardní posun jednotlivých řad. Proto jsou klávesy přímo nad sebou. Je to sice nestandardní, ale na druhou stranu stejně nelze očekávat psaní deseti prsty, a tak to ani moc nevadí. Spíše bych to řadil mezi vady kosmetické než funkční, prostě si na to člověk musí zvyknout - a zvyknout si lze.
Instalace
Co říci k instalaci? Vlastně není co, na platformu PC stačí zařízení strčit do USB, respektive dongle, a začít pracovat. Zařízení jsem testoval na dvou stanicích (jedna Win7, druhá XPx64), dvou noteboocích (Lenovo ThinkPad Edge 420s s Win7 a manželky starší netbook Asus s Windows Vista) a vždy vše fungovalo korektně a správně. Není co dodat, snad jen pochválit. Mrzí jen absence podpory MacOS.
Užití
Jakkoliv je klávesnice široká v přední části (něco jako žralok kladivoun), je její těžiště posunuté vzad do místa baterek. Díky tomu nemáte pocit, že vám klávesnice při prudším pohybu vylétne z ruky, ale docela dobře v ní drží. Stejně tak je slušně navržená spodní strana i celkové dimenze. Je jasné, že takové zařízení je asi vždy kompromisem, přesto má docela slušné uchopení i obsluhu. Klávesnici vlastně nemůžete chytit špatně. Stejně tak si ani omylem klávesnici nevypnete (vypínač je na spodní straně u hlavy zařízení).
Zkoušel jsem na klávesnici sem tam něco napsat a kupodivu to jde. Je jasné, že efektivita není v rozsahu standardní klávesnice, ale lze ovládat program, respektive spouštět zkratky a podobně. Jen jediná výtka, či snad doporučení. Líbilo by se mi, pokud by byly klávesy Ctrl/Shift a případně Alt umístěné i v dosahu spodních prstů, které klávesnici drží. Tedy de facto zespoda celého zařízení (mimochodem, to neznamená, že nejsou tyto klávesy symetricky na obou stranách mezerníku, jsou...) Druhou potenciální výtkou je absence funkčních kláves (F1-F12). Ani to ale není pro dané zařízení výtka fatální.
Zpět ke klávesnici. Jeví se sice nepřesná, ale není to vůbec tak špatné. Odpor je přiměřený a při stisknutí jsme informováni kliknutím. Jakkoliv jsem předpokládal, že budu poměrně často vytvářet duplicitní znaky, nestalo se tak. Chová se tedy přiměřeně.
Co je na klávesnici fajn, je komunikace s Windows, respektive různými běžnými operacemi, jako jsou přehrávání videa (další, zpět, pauza a podobně), nastavení hlasitosti atd. Všechno tohle funguje bez chybičky, a proto lze tuto klávesnici opravdu pasovat do role ovladačky multimediálního PC.
Co trackball? Jeho ovládání je docela příjemné, a to palcem ruky, která drží zařízení. Kulička je poměrně malá, přesto ji lze ovládat relativně přesně. Problém může nastavit v případě rychlého pohybu, protože pak může překonat odpor tření vzniklého uložením a pohybuje se tak déle, než ji ovládá prst uživatele. Můžete tedy kurzorem snadno přejet. Samozřejmě jen stačí se pohybovat tak, aby měl prst stále kontrolu povrchu kuličky. Ergonomie trackballu je slušná a jak kulička, tak tlačítka jsou poměrně dobře dostupná.
Co rychlost, přesnost? Snad jen upozornění, že rychlost standardní myši je také rychlostí trackballu, nemá žádné speciální nastavení (logicky).
Přes hory a přes doly...
No, tak daleko asi ne, stačí přes obývák. Poté, co jsem nalezl brýle, pokusil jsem se ovládat jeden z notebooků takříkajíc vzdáleně. A ejhle, i při vzdálenosti cca 7 metrů klávesnice fungovala a ani se nezadýchala. Je pravdou, že v cestě signálu nestály žádné zásadní překážky a single byl orientován poměrně vhodně mým směrem, ale to na věci nic nemění. Lze podle mého názoru konstatovat, že pro běžné užití je dosah signálu dostačující a zřejmě bychom se mohli dostat i na oněch proklamovaných 10 metrů.
Zhodnocení
V prvé řadě musím změnit svůj úvodní názor, že jen pro prezentace nebo školení jako univerzální ovladač. To jistě ano, ale nejenom to. Ono se takové zařízení evidentně uplatní skoro všude, kde je nějaký ten počítač v permanenci, a to ne jen od stolu samotného uživatele. Je to poměrně univerzální nástroj, jakkoliv se to možná nezdá. Ostatně, zrovna já, nemaje televizor, místo nějž si občas něco přehrávám na PC, bych o tom mohl vyprávět.
Zpracování přístroje je myslím docela slušné, sice asi nevydrží všechno, ale běžné zacházení zcela určitě. Maličko mne rozčiluje trochu volnější kulička, ale to je asi všechno. Slušná je ergonomie, odezva a chování kláves. Někomu mohou chybět funkční klávesy, naopak ovládací klávesy fungují perfektně. Sympatický je dok na dongle uvnitř prostoru pro baterie. Já to vlastně, tak jak to je, mohu jen doporučit. Za ty peníze to vůbec není špatné.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024