Proč si stále myslím, že koupit si počítač Apple Macintosh je bláhovost - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Hardware

Proč si stále myslím, že koupit si počítač Apple Macintosh je bláhovost

9. ledna 2001, 00.00 | Vybrané reakce čtenářů na článek, který kriticky zhodnotil subjektivní zkušenost grafika po mnoha letech práce na počítači Apple Macintosh.

Můj článek s názvem 10 důvodů, proč si myslím, že koupit si počítač Apple Macintosh je bláhovost vyvolal ostrou diskusi. Pominu-li osobní výlevy vzteku těch, jimž jsem pomluvil jejich hračku, sešla se velká řada zajímavých názorů, proč jsou počítače Apple v ČR a dle mnoha slovenských ohlasů i v SR tak málo rozšířené a kde je problém nestability systému.

Základní tezí mého článku bylo, že když si laik koupí jako nový počítač Apple (pravděpodobně iMac), bude se potýkat se značnými problémy, z nichž mnohé ani nelze odstranit. Zkušený uživatel může tyto problémy obejít nebo ignorovat, laika však mohou od Maců značně odradit. Problémy budou mít bohužel zejména ti budoucí uživatelé, kteří by chtěli Mac používat ke kancelářské práci nebo k prohlížení Internetu.

Když shrnu ohlasy, které se objevily v diskusi, musím konstatovat, že vlastně většina z nich můj názor chtě nechtě potvrdila. Totiž ti, kteří se vehementně zastávali Maců, mi zasílali krkolomné návody, jak například otevírat soubory z Wordu na Macu (například přes QuarkXPress!) nebo jak obejít jiné nedostatky systému. Někdo přirovnal Apple k luxusnímu vozu, který není pro každého; přesně to jsem měl na mysli ve svém článku, že běžnému uživateli Mac nebude k užitku. Jiní mě nařkli z neznalosti a malého vhledu do problematiky Maca, což jen nahrává mým argumentům: Jestliže jsem totiž ani po deseti letech nezvládl Mac OS, těžko to zvládne novopečený uživatel. Mnozí uživatelé svalovali oprávněně vinu na aplikace firmy Microsoft, které vynikají nestabilitou a ne vždy standardním softwarovým řešením. Jenže jaké jiné aplikace bude potřebovat běžný uživatel počítače, než právě pár kancelářských programů, ve kterých otevře soubory přinesené na disketě od kolegů z práce? V čem jiném bude začátečník surfovat, než v předinstalovaném a přednastaveném browseru Explorer? Na to mi už nikdo neodpověděl.

Pokusím se spolu se čtenáři nejprve najít zdroj problémů s počítači Macintosh, ať už jsou na straně firmy Apple, českého distributora nebo někde úplně jinde, a poté nastínit možná řešení.

Kde je chyba 1. - Software

Přestože se mnozí diskutující počítačů Apple vehementně zastávali, mnozí nakonec přiznali, že jeden dva restarty denně je něco normálního, co jim nijak nevadí. Osobně se s tím nemohu smířit a hledám příčinu tohoto stavu. Někteří čtenáři též:

Subjektivne pocity, neznalost, chyby v lokalizacii a neschopnost narodneho distributora, ktory sa kvoli malemu trhu "nepretrhne" su, podla mojho nazoru, hlavnymi pricinami vyhrad pana Blazeka voci pocitacom Macintosh.

Také jsem byl viněn z hanění Mac OS, když bych měl hledat problémy spíše na straně aplikací:

S velkou casti ale nemohu souhlasit, nebot to jsou velice zkreslujici informace. Zminovane problemy jsou casto take zpusobeny programy tretich vyrobcu (Palm, Microsoft), ktere nejsou regulerne napsane.

A aj staznost p. Blazeka na to, ze mu napr. pada Explorer na Macu. Skutocne, na Macu je casto dovodom nestability aplikacii to, ze aplikacia je napisana nespravne, nie vinou systemu.

S tím souhlasím, ale je mi to jedno. Navíc jsem si na mušku nezval Mac OS, ale počítač Apple Macintosh jako celek. Vzhledem k tomu, že bez aplikací třetích firem bych měl na svém počítači leda Zápisník, tento argument nemohu přijmout. Chci-li jako moderní člověk používat internet, musím mít browser. Nabízí se Internet Explorer, který jako jediný zobrazuje korektně češtinu na většině stránek, Netscape, jenž má problémy s češtinou a kaskádovými styly, a iCab, který není hotový, neumí CSS a některé stránky nezobrazí vůbec. Buď budu browsery střídat a budu si pamatovat, že do banky se chodí Explorerem, na vyhledávač Netscapem a noviny se čtou v iCabu, nebo si vyberu jeden a budu mít problémy. Já střídám IE a iCab, ale to je informace, kterou v letáku na iMac nenajdete a při prodeji se o tom nikdo nezmíní, mohl by totiž přijít o zákazníka, který byl zvyklý na jeden spolehlivý browser.

A aj staznost p. Blazeka na to, ze mu napr. pada Explorer na Macu. Skutocne, na Macu je casto dovodom nestability aplikacii to, ze aplikacia je napisana nespravne, nie vinou systemu.

Jsem přesvědčen, že běžnému uživateli, který si koupí Mac, může být úplně jedno, jestli je zhroucení systému chybou Microsoftu, Applu, Adobe nebo třeba Symantecu. Osobně mě mrzí, že v našem regionu je tak malá podpora těchto počítačů. Jsem přesvědčen, že podle mě nevratná chyba nastala někdy kolem roku 1992, kdy dovozci počítačů Apple nedokázali zajistit lepší propagaci počítačů této značky. Pamatuji si, že právě na začátku 90. let byly počítače Apple k vidění i ve školách, ve firmách a - nemýlím-li - se i v prezidentské kanceláři. Kdyby bylo v Čechách uživatelů Maců víc než pár promile nebo procent, pak by se určitě našly firmy, které by vyráběly český software a lokalizovaly užitečné aplikace.

Kde je chyba 2. - Hardware

Treba totiz ROZLISOVAT medzi chybami systemu/aplikacie a hardwaru.

Ovšem, proto jsem počítač odnesl do servisu, když místo startovacího zvuku vydával čtyři táhlé tóny. Proto jsem si koupil nový monitor, když mi Apple Vision začal na stole jiskřit. Nestabilita Mac OS 9 nebyla důvodem mé reklamace.

Byl jsem nařčen z toho, že tvrdím, že počítače Apple jsou poruchové a někteří čtenáři popisovali, že volají techniky jen k PC, jiní zase naopak. Dosud jsem byl s hardwarem od Apple spokojen, PowerBook je první Mac, který jsem nesl do servisu. Má kritika se týkala délky opravy. Bohužel je ale tentýž PowerBook již téměř měsíc opět v servisu. Samozřejmě může být smůla, že jsem koupil vadný přístroj, ostatní mí přátelé a majitelé PowerBooku do servisu nechodí.

Jaká jsou tedy řešení?

Řešení 1. - Čekání na Mac OS X

Riesenim bude OS X. A pokial tu niekto popisuje spolahlivost nejakej platformy, ... Doporucil by som panu Blazekovi, aby ak chce, skusil PC, ale po nejakom case vyskusal OS X. Davam do tohto systemu velke nadeje. Totiz kazdy spickovy operacny system je postaveny na Unix zaklade, a to je aj OS X.

Na tuto otázku jsem již odpověděl v diskusi pod předchozím dílem článku. Nicméně svůj názor ve stručnosti zopakuji. Prostudoval jsem informace o Mac OS X na serverech Apple.com a pročítal diskusní fóra a články na www.macfixit.com. Jsem přesvědčen, že idea tohoto OS je dobrá; jenže nedostatky, které přešly z předposlední do poslední betaverze bohužel dávají tušit, že mnohé z nich přejdou do první finální verze. S Mac OS X zatím experimentují odborníci, macofilové, studenti; ti ale nikdy nemohou získat skutečný dojem, jestli je OS použitelný. Navíc, jak mě mnozí upozorňovali, čerstvé verze aplikací mívají mnoho nevychytaných chyb, které odstraní až několikátá verze (současný Mac OS je také ve verzi 9.0.4 a 9.1 je za dveřmi). To znamená, že na funkční Mac OS je třeba si počkat.
Mac OS X také přichází pozdě, myslím si, že poslední šanci na výraznější úspěch a ránu mezi ostatní platformy by udělal možná před několika roky:

Je skoda a velka chyba firmy Apple ze na novy operacni system se ceka tak dlouho. Obdoba MacOS X (tedy presne receno technologie preemptivniho multitaskingu a chranene pameti a dalsi) jisty tehdejsi prezident Applu sliboval do MacOS 8 (tehdy nazyvaneho Copland)

Řešení 2. - Změna platformy

Otázka je, zda je změna platformy řešením; někteří mi přechod doporučují:

…polygrafii se zivim 15 let, macky od 92. Ted totez 2 roky tvorim na PC a pri zachovani urcite slusnosti k Windows shitu, jsou vysledky nesrovnatelne rychlejsi a chodi to uz prijatelne. Kam jsme dosli... Potvrzuji Vase zkusenosti a i kdyz se mi Maciky moc libily, pracuju se zarizenim za zlomek ceny Macu a vice nez srovnatelnym vykonem.

Jiní uživatelé ale psali o svých pozitivních zkušenostech z přechodu z Windows na Mac. Někteří uvedli, že mají obě platformy a pro část práce volí jednu, pro část druhou. Mnozí uživatelé Windows mě upozorňovali, že i v tomto systému jsou chyby, že aplikace padají a mohou mít problémy s češtinou. Já o tom samozřejmě vím!

Ja bych nidky nikomu Win nevnucoval, kdyby se neustale neobjevovaly lzive clanky o tom, jak jsou Apple skvele pocitace. Nejsou. Jsou uplne stejne poruchove, plne chyb v OS a k profesionalni praci musi mit clovek spoustu zkusenosti s jeho konfiguraci...
S Mac nikoho neceka zadna spasa.

Ani problémy s češtinou nevyřeší definitivně přechod na Windows:

Ovsem musim upozornit, ze prenos cestiny neni uplne bezproblemovy a to ani na platforme Windows. Staci napsat neco na jednom pocitaci a na druhem vam cestinu urci jako nejaky dalnevychodni jazyk a mate po ceskych znacich. Expertem na to je napriklad PowerPoint.

Nicméně moje zážitky s Windows a zkušenosti lidí, kteří s tímto systémem pracují a kterým důvěřuji, mě utvrzuje v dojmu, že minimálně Windows 2000 jsou výrazně stabilnější než Mac 0S. Stabilita pro mě znamená také rychlost. Je mi jedno, jestli gaussovské rozostření obrázku ve Photoshopu trvá 20 vteřin nebo minutu, když vím, že za chvíli budu restartovat počítač, znovu spouštět aplikace a obnovovat práci, kterou jsem udělal od posledního uložení. Několik diskutujících tento můj názor potvrdilo:

Chtel bych vsechny kteri neveri ohromnemu vzrustu "profesionality" PC pobídnout k vyzkoušení práci "nativně Macovských programu" (Quark, Photoshop, Illustrator)a ostatnich programu na W2k! To je podle meho nazoru soucasna spicka v OS!

Přechod na Linux je snad alternativou pro počítačového znalce, ale určitě se nehodí do kanceláře nebo grafického studia. Cituji výhrady proti Linuxu z diskusního příspěvku:

  • nemá dosud standardní grafické rozhraní. má minimálně čtyři dílčí standardy, což je hodně.
  • nepočítá s Unicode, což je vážný nedostatek do budoucna
  • nemá systémovou správu barev (CMS). Corel to sice řeší po svém, ale to není to pravé ořechové
  • nejsou pořádné aplikace (Quark, Photoshop, Illustrator, FreeHand, InDesign, Acrobat), což je opravdu vážný nedostatek

Řešení 3. - Smíření se se statem quo

Několik čtenářů se snažilo vyzdvihnout přednosti Mac OS (mnohé z nich, jako visačky nebo výstižné názvy souborů v systému ovšem zmizí s nástupem Mac OS X do nenávratna). Následující argument tedy neplatí pro Mac OS X, který je s napětím očekáván:

Ide hlavne o jednoduche instalacie, prehladny system, kazdy doplnok ma svoju funkciu a za par mesiacov to cele obsiahne i laik. Na rozdiel od DLL a pod. u Windowsu kde som ani po 5 rokoch prace nevedel co na co sluzi.

Jsou také šťastní uživatelé Maců, nebo se tak aspoň tváří.

Počítače Apple používám již 10 let a za tuto dobu jsem se u nich nesetkal s takovým množstvím problémů, s jakým jsem se setkal u počítačů PC pouze v roce 2000.

Tato varianta je ale v každém případě přestupní stanicí mezi prvními dvěma body. Jakmile Apple pustí finální Mac OS X, podpora pro předchozí systémy se zmenší na minimum. Nové verze aplikací možná budou ještě chvíli vytvářeny pro standardní Mac OS i Mac OS X, ale za rok dva budou mít uživatelé PowerPC a obávám se i G3 smůlu a budou si muset koupit nové stroje. A buď se pustí na pole neorané s Mac OS X nebo přejdou na jinou platformu. Obávám se, že Mac OS X přichází o tři roky později, než měl.

Dosavadní systém ale těžko najde v blízké budoucnosti mnoho nových uživatelů, většina uživatelů Mac přejde nejspíš na Mac OS X a starší systémy postupně ztratí podporu. Neodpustím si zkušenost: Když jsem byl loni na filmovém festivalu v Karlových Varech, šel jsem si jednou přečíst poštu do internetové kavárny vybavené asi 6 počítači iMac a několika PC. Židle u iMaců byly prázdné a u PC se tlačila fronta. Pochopil jsem proč, když jsem viděl, jak kolem nich pobíhá nešťastný správce a jeden po druhém donekonečna restartuje. A totéž se dělo každý den v tiskovém centru. To nebyla dobrá reklama pro Apple...

Krátká poznámka k cenám

Omlouvám se za nejasnou kritiku cenové politiky Apple. Je pravda, že jsem se nezmínil o tom, že většina součástí nových počítačů Mac má shodné komponenty jako PC a proto jsou výrazně levnější než dříve. Má kritika se týkala, jak bylo uvedeno, starších přístrojů a některých modelů, jako je např. PowerBook.

Dostal jsem i názor, že Apple stores jsou předražené. Mám shodnou zkušenost. Brašnu k PowerBooku mi nabízeli v prodejně Apple za dvojnásobek ceny, než za kolik jsem ji koupil u prodejce PC notebooků. A navíc jsem získal lepší brašnu z kvalitnějšího materiálu, kam PowerBook lépe pasoval.

Za lumpárnu ze strany Apple považuji vybavování nových modelů zcela nedostačnou velikostí paměti. V PowerBooku jsem získal 64 MB, které stačí tak na systém a browser. (Kdybych ale chtěl užívat jen tuto kombinaci, koupil bych si bazarový notebook za desetinu ceny.) Přesto například nový PowerBook považuji ve srovnání s obdobnými modely světa PC (které vlastně ani neexistují) za výrazně levnější.

Závěrem?

Urcite mi pan Brezina da za pravdu, ze by sa naslo mnozstvo uzivatelov Windows, ktori by napisali podobne, ak nie ovela kritickejsie prispevky o PC. Aky ma potom zmysel pichnut si do osieho hniezda a nechat osi stipat?

Nevím, jak pan Březina, ale já bych si podobný článek velmi rád přečetl, neboť ze strany uživatelů Windows slyším rok od roku méně kritiky na svůj operační systém. Zajímá mě, co trápí uživatele jiných platforem. Věřím, že redakce Grafiky vám vyjde vstříc a článek uveřejní. Z příspěvků diskutujících jsem totiž získal dojem, že jedinou chybou Windows je absence visaček a nemožnost otevřít EPS jednou tu a podruhé onde. (A jakpak se asi na Macu otevře tentýž HTML nejprve v Zápisníku, pak v GoLive a nakonec v browseru??? Zdlouhavým přesunem na ty správné ikony, které překáží na ploše, nebo pouhým stiskem pravého tlačítka myší a výběrem aplikace, která má soubor otevřít?)

Zakončím citací čtenáře, který pochopil, co jsem měl svým článkem na mysli.

Ten clanek podle mych zkusenosti presne ilustruje fakt, ze ani Mac nejsou bezproblemove a user friendly pocitace, ze je naprosto stejne nutne umet spravovat MacOS jako Win...

P. S. Příspěvky čtenářů uvedené kurzívou jsou ponechány bez jazykových úprav.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: