Pantone huey - sonda pro kalibraci barev za přijatelnou cenu v praxi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Hardware

Pantone huey - sonda pro kalibraci barev za přijatelnou cenu v praxi

20. prosince 2006, 00.00 | Až po nějaké době jsme se dostali k testování low-endové sondy Pantone huey, která má ambice proniknout mezi řadové uživatele, kteří mají zájem o kontrolu správy barev. Její cenová dostupnost (cca 2 tisíce Kč) je ve srovnání s profesionálními sondami výrazně lepší. Postačí tedy pro základní korekci monitoru pro běžné, řekněme neprofesionální uživatele?

Až po nějaké době jsme se dostali k testování low-endové sondy Pantone huey, která má ambice proniknout mezi řadové uživatele, kteří mají zájem o kontrolu správy barev. Její cenová dostupnost (cca 2 tisíce Kč) je ve srovnání s profesionálními sondami výrazně lepší. Postačí tedy pro základní korekci monitoru pro běžné, řekněme neprofesionální uživatele?

Proč pořizovat měřící sondu?
Základním problémem je, že každý vyrobený monitor (jak klasický monitor s CRT trubicí, tak i LCD displej) zobrazuje trošku něco jiného. Dalším problémem je, že každé takovéto zobrazovací zařízení umožňuje nastavit desítky různých parametrů a uživatel tak může odchylku kompenzovat, ale i zhoršit. A takzvaná "okometrická" metoda není z nejpřesnějších. Nesmíme také zapomenout na vliv okolního osvětlení na výsledný obraz na monitoru. Souhrn těchto podmínek dává dohromady složitou rovnici, kterou je často výsledek nepřesné zobrazování barev a jasů na zobrazovacím zařízení.
Pokud si obrázek prohlížíme pouze na svém monitoru, není to až takový problém. Nějak si ho nastavíme, aby se nám obrázek líbil. Svízelná situace ale nastává, když chceme obraz poslat jinam než na svůj monitor, ať je to již cizí monitor (grafické studio klientovi, sdílení na internetu, apod), nebo i naše tiskárna. Barvy se pak mohou jevit zcela jiné a v nastalé rozepři má pak pravdu ten, kdo má lépe zkalibrovaný monitor (nebo alespoň zkalibrovaný). Klient se pak nemusí divit, že mu grafické studio poslalo jiné barvy, než požadoval.
Profesionální studia jsou vybavena zpravidla dražšími kalibračními sondami a jinými prostředky, které zajistí správné podání barev u jejich pracovního výstupu. Pro druhou stranu, jejich klienty, jsou určena právě podobná levnější (low-endová) zařízení, jako je Pantone huey, nebo ColorVision Spyder.

Pantone huey - popis produktu
Zařízení bylo vytvořeno ve spolupráci s firmou GretagMacbeth a je dodáváno na trh pouze společností PANTONE. Primárně je určeno pro všechny uživatele LCD i CRT monitorů, i pro ty, kteří mají minimální znalosti o správě barev. Navíc PANTONE umí průběžně měnit nastavení monitoru podle toho, jak se mění světelné podmínky v místnosti (sonda musí být stále zapojena pomocí USB).

Jak je již výše zmíněno, Pantone huey se připojuje pomocí USB, což je jedinou podmínkou používání z hlediska hardwarového vybavení počítače. Dodávaný software vyžaduje operační systém Windows 2000, Windows XP, nebo Mac OS X 10.3 a vyšší.

Huey zaujme i designem. Přední strana sondy je vybavena senzorem pro měření okolního osvětlení a stavovými diodami. Zadní strana, která se přikládá na monitor, je vybavena přísavkami a měřícími senzory. Pokud sonda není přiložena k monitoru a slouží pouze pro měření okolního osvětlení, umístíme ji do přiloženého stojanu.

Kromě sondy s vyvedeným USB konektorem a stojanu nalezneme v krabici také prodlužovaní USB kabel (prodloužíme "akční" vzdálenost na cca 2 m), CD se softwarem, krátký návod a sadu pro čištění monitorů. Je logickou nutností testované zobrazovací zařízení očistit od případných otisků prstů a prachu.

Instalace
Instalace softwaru je velmi jednoduchá. Po výběru jazyka a adresáře, kam se soubory zkopírují, program požádá o restart počítače. Po restartu nalezneme mezi spuštěnými aplikacemi ovladač huey (ve Windows). Sondu připojíme do USB a Windows detekuje připojení nového hardware. Pravým tlačítkem klikneme na ikonu spuštěného programu (v pravém části hlavního panelu Windows) a zvolíme "Start huey". Tím spustíme aplikaci, která nás provede procesem měření a tvorby profilu.

Praxe s Pantone huey - průběh tvorby profilu
Aplikace má graficky nezvyklé prostředí, není v klasickém čtvercovém okně, ale má oválný tvar. Po stisknutí tlačítka Start si musíme zvolit používaný typ zobrazovacího zařízení. Ba výběr máme dvě možnosti, LCD (plochý displej a notebook) a CRT (klasické monitory s CRT trubicemi). V dalším kroku umístíme sondu do držáku, aby se mohlo změřit okolní osvětlení. Poté, co sonda upraví jas monitoru, pokračujeme jejím upevněním na monitor. Nyní nastává samotné proměřování monitoru, kdy se tvoří jeho profil. Zobrazováním různých barev sonda měří odchylky od normálu. Po skončení tohoto procesu máme k dispozici náhled situace "před" a "po". Nemine nás také výběr teploty zobrazených barev a kontrastu, v závislosti na použití monitoru. Jsou zde předvolby pro úpravu snímků, hraní her, editaci videa, nebo přímý výběr studenějšího, či teplejšího zobrazení, včetně tří stupňů kontrastu. Dle našeho názoru až do této chvíle jednoduchá práce se sondou získává trhliny a hrozí, že si uživatel vybere špatný profil. Můžeme jej však později měnit pomocí "Preferences" po pravém kliku na aplikaci na hlavním panelu.

Stejně tak můžeme zapínat a vypínat efekt výsledku měření monitoru, nebo adaptaci na okolní osvětlení. Zde můžeme také nastavit frekvenci měření osvětlení, základní nastavení je 1 minuta, což vylučuje náhlé krátkodobé změny. Výsledkem měření je profil monitoru, který se automaticky aktivuje (lze jej i jednoduše vypnout). Profily však nelze ukládat (naměřit si více monitorů).

Měření osvětlení i v průběhu práce je poněkud ošemetná záležitost, ideální je samozřejmě disponovat pracovištěm s kontrolovaným osvětlením. Vzhledem k orientaci na méně profesionální pracoviště je však výhodou, když sonda automaticky upraví jas (pouze jas, teplotu barev neupravuje) v případě přechodu z plně osvětlené kanceláře přes den na práci v noci, kdy stačí menší jas displeje.

Závěr
Nevýhodou, resp. úskalím tvorby profilu monitoru je absence počáteční kalibrace jeho nastavení jasu, kontrastu apod. V případě nastavených extrémních hodnot může dojít ke zbytečně velkým korekcím v profilu monitoru. Před měřením je tedy vhodné uvést nastavení monitoru "do normálu". V balení nalezneme sondu, stojan, prodlužovaní USB kabel, CD se softwarem, krátký návod a sadu pro čištění monitorů. Cena pohybující se okolo 2 000 Kč včetně DPH pomáhá velmi dobrému poměru cena/výkon.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: