Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Hardware
Monitory NEC – technologie ve Vašich službách
9. března 2005, 00.00 | NEC je japonská technologická korporace, která momentálně operuje téměř ve všech státech světa a její produktové portfolio zahrnuje přes 200 různých komodit. Mezi nejznámější patří LCD monitory, dataprojektory, optické mechaniky, operační paměti, plazmové displeje, notebooky, počítače a komunikační technika.
Od počátků po současnost
NEC je japonská technologická korporace, která momentálně operuje téměř ve všech státech světa a její produktové portfolio zahrnuje přes 200 různých komodit. Mezi nejznámější patří LCD monitory, dataprojektory, optické mechaniky, operační paměti, plazmové displeje, notebooky, počítače a komunikační technika. NEC má momentálně 200 hlavních vývojových laboratoří (celkově přes 2000) po celém světě a vůbec největší technologickou základnu na dataprojektory.
Firma byla založena v japonském městě Nippon (odtud zkratka Nippon Electric Company) v roce 1899 a zprvu se orientovala na telefonní přístroje a ústředny. V roce 2000 se spojila velmi silná monitorová divize NEC s dalším japonským gigantem, společností Mitsubishi a vznikla oddělená divize NEC-Mitsubishi Electronics Display, která dodává na světový trh monitory.
NEC v České republice nabízí LCD monitory se záruční dobou čtyři a pět let.
Nejširší nabídka LCD monitorů
Bez nadsázky lze říci, že NEC-Mitsubishi má v oblasti LCD monitorů jednu z nejširších nabídek na světovém trhu. Pokud vše promítneme do cenové osy, nalezneme na jejím začátku LCD monitor za 6500 Kč a osu budou pravděpodobně uzavírat speciální lékařské panely za více než 550 000 Kč. V úhlopříčkách lze vyjádřit, že NEC nabízí monitory od 15 do 40", přičemž v tomto roce bude k dispozici i 46" display.
Technologie LCD monitorů NEC
NEC je výrobcem se svou vlastní výzkumnou a vývojovou základnou a s obrovskými zkušenostmi v oblasti výroby a implementace LCD panelů. Vývojovou převahu potvrzuje značka hned v několika rovinách. Nejenže vlastní přes 70000 technologických patentů (čímž se dostává na druhé místo za IBM), ale dokáže tyto patenty také aktivně používat. Důkazem budiž rok 1996, kdy NEC společně s Hitachi vyvinuli panel typu S-IPS, který se vyznačoval na tu dobu velmi dobrou homogenitou barev i velkými pozorovacími úhly.
NEC se také může pochlubit vlastní výrobou LCD, jejich nejlepší řezané panely mají rozlišení 2560x2048 bodů (5Mpix) a svítivost až 850 cd/m2
Nás ale nejvíce zajímá současná produkce NECu a inovace v oblasti profesionálních monitorů dostupných na českém trhu.
Předně je třeba říci, že NEC dělá maximum pro nejlepší dosažitelný obraz a to ve třech oblastech. V oblasti správy barev a barevné věrnosti, v oblasti kontrastu a rovnoměrné svítivosti a v oblasti vyspělé ergonomie.
Barvy a jejich správa
Všechny profesionální monitory NEC používají 10 bitovou gama korekci, ty nejlepší pak dokáží 10 bitově řídit každý barevný kanál (R,G,B). Pomocí speciálního softwaru lze nastavovat křivku gama až v osmi nezávislých referenčních bodech, simulovat DICOM křivky a zapisovat ICC profily.
Manuální nastavení barev probíhá v šesti na sobě nezávislých osách, k dispozici jsou módy NATIVE a sRGB.
Kontrast a svítivost
Profesionální monitory NEC obsahují technologii automatického nastavení černé barvy, automatického nastavení svítivosti (o což se stará skalární čip, který rozpozná úroveň světelnosti obrazu) a také kontroly ostrosti obrazu dokonce na úrovni barevných složek signálu.
Ergonomie
Profesionální monitory NEC lze natáčet, naklápět, vysouvat i vertikálně otočit. Díky těmto vlastnostem nalezne uživatel vždy vhodnou polohu u monitoru. K příjemné práci patří také velké pozorovací úhly, které dosahují až 1760 v obou směrech při kontrastu 10:1.
Mezi další technologie patří možnost korekce fázových posunů signálu, příprava řídících voltáží na body, které by se v příštím okamžiku mohly stát aktéry akční scény i možnost tvorby videostěn bez nutnosti použití grafických serverů.
Za zmínku určitě stojí technologie Advanced NTAA, která za pomoci interních hardwarových zesilovačů neustále kontroluje a kompenzuje kvalitu signálu. Testy probíhají každých 30 ms a každých 30 minut probíhá tzv. velký test, aniž by si uživatel něčeho všiml.
Co se týče připojení k počítači, to je zajištěno dvěma digitálními a jedním analogovým vstupem.
SpectraView - nová generace profesionálních LCD monitorů
Pokrok v zobrazovacích technologiích umožnil, aby LCD panely přestaly být slabou častí digitálního workflow. NEC SpectraView přichází s nekompromisní možností hardwarové kalibrace monitorů. Hlavním nástrojem je software vyvinutý speciálně pro monitory NEC SpectraView™ - SpectraView profiler. Umožňuje kalibraci svítivosti, teploty bílého bodu a jasové křivky přímo v monitoru a charakterizaci monitoru s tvorbou vlastního ICC profilu. Výsledkem je reprodukce barev, která reprezentuje kvalitu následných procesů a tiskových médií. Spectraview Profiler umožňuje nejen automatickou kalibraci, ale i individuální nastavení hodnot určených pro profesionálního uživatele. Software spolupracuje s operačními systémy Apple OS X, Windows 2000 a Windows XP.
Nejdůležitější funkce:
- L* kalibrace (s využitím barevného modelu CIELAB L*)
- volba mezi hodnotami gama 1,8 (Macintosh) a 2,2 (Windows)
- komprese Gamutu - vizuální čistá transformace barev na okrajích gamutu
- referenční kalibrace pro rychlou tvorbu hodnot určených jiným monitorům
- ověření kalibrace (průměrné a max. Delta E hodnoty)
- nastavení teploty bílého bodu
- kalibrace odstínu šedé
- podpora většiny současných kolorimetrů a spektrálních fotometrů
- individuální protokol o továrním nastavení a měření barevné homogenity každého monitoru
- on-line a e-mail podpora, pravidelný update SpectraView Profiler Software
Co je pod pokličkou
NEC momentálně chystá řadu novinek, které by měly poskytnout uživateli výjimečné zobrazovací vlastnosti. Rok 2005 by měl být ve znamení těchto modelů:
- 21" LCD s rozlišením 2048x1536 bodů, určený pro CAD/CAM aplikace
- 23" LCD širokoúhlý monitor
- 32 a 46" veřejné LCD displeje
- 21" LCD monitor řady Spectraview s podsvícením LED diodami (celkem 48 a na každé z nich bude možno měnit svítivost) a barevným prostorem, který o 9% překonává Adobe RGB.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024