Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Hardware
Mobilní grafika I.
21. října 1999, 00.00 | Dnes otevíráme nový seriál věnovaný možnostem grafické práce na přenosných počítačích. Podívejme se jaké jsou vůbec možnosti a jak se od sebe liší jednotlivé operační systémy.
O vhodné platformě pro počítačovou grafiku se vedou neustálé dohady, ale v jednom se všichni shodují. Pro grafiku potřebujete velmi výkonný počítač, jinak vaše práce nikdy nebude efektivní a opravdu kreativní. Každý grafik se snaží mít k dispozici co nejvýkonnější počítač, ať už se jedná o PC, Mac nebo něco jiného. Co však dělat pokud jste nuceni cestovat a přitom pracovat? Grafickou stanici si sebou jen stěží zabalíte do kufru a vhodný počítač nemusí být k dispozici. Pak nezbývá, než se pokusit najít vhodné mobilní řešení.
Možností jak pracovat mobilně je celá řada, takže jsme připravili takový seriál, ve které se pokusíme rozlišit, co jde a co ne. Již skoro 2 roky pracuji pouze na notebooku nebo jiném přenosném zařízení. Vyzkoušel jsem nejrůznější kombinace zařízení a doufám, že moje zkušenosti pomohou případným váhavcům či nedůvěřivcům.
Dnešní článek je věnován hrubému rozdělení jednotlivých zařízení. Jako klíč jsme použili operační systém, který je základním kamenem každého počítače. Rozdělení je velmi hrubé, ale pro začátek postačí. V dalších dílech se budeme věnovat konkrétním zařízením a řešením.
PamlOS
Asi nejmenší zajímavá řešení se staví podle vzoru již legendárního Palm Pilota. Operační systém PalmOS rozhodně není platformou pro grafiku. Podporováno je pouze černobílé zobrazení, zařízení nemají klávesnici a ovládají se pomocí pera a dotykového displeje. Právě displej se může krásně využívat pro jednoduché skicování zajímavých motivů. Netvrdím, že je to něco dokonalého, ale párkrát jsem již tuto možnost ocenil. Použití pro prohlížení obrázků je dost teoretické, i když programové vybavení existuje. Zajímavější je možnost přenosu grafické informace. Pilot má sériové rozhraní a IrDA port pro komunikaci, takže možnosti zde jsou. Prakticky však chybí podpora nějakých rozumných periférií pro grafiku. Několik měsíců používám Pilot V a je to opravdu skvělý nástroj pro managera, ale podle mého názoru pro grafiku ještě není. Je příliš malý a hodně zaměřený jiným směrem.
EPOC32
Další legendou, kterou zná každý, kdo se dostal do kontaktu s kapesními počítači je Psion. Je pravdou, že se stejným operačním systémem a podobnou konstrukcí přišla řada výrobců, ale stále je to filosofie Psionu. Jde o malé kapesní počítače vybavené pohodlnou klávesnicí, dotykovým displejem rozlišujícím pouze odstíny šedi. Navíc máte k dispozici většinou slot CF nebo PC Card. V obou případech tedy možnost používání paměťových karet a přenosu informací. Navíc nechybí IrDA port a sériové rozhraní.
Pro grafickou práci stále nic moc, ale pro přenos informací a obrázků již velmi slušné a hlavně skvěle mobilní. Takový správce webu nebo redaktor elektronického magazínu získá s podobným zařízením náskok.
Například pro digitální fotoaparáty Olympus existuje speciální rozhraní a ovladače, které dovolují nejen přenos fotografií do Psionů, ale i ovládání fotoaparátů přímo z kapesního počítače. V operačním systému nechybí podpora Internetu, takže můžete v terénu odeslat fotografii z digitálního fotoaparátu třeba emailem nebo vložit do www stránky. Pro jistotu můžete fotografii odfaxovat do kanceláře pro kontrolu.
Windows CE
Microsoft si pochopitelně nenechal ujít trh s kapesními a přenosnými počítači a vyvinul pro něj dokonce speciální operační systém. Windows CE jsou plně grafický operační systém s rozhraním velmi podobným Windows 98, ale se značně upravenou (omezenou) funkčností. Nechybí však podpora barevného zobrazování, takže jisté šance pro grafiku by zde byly. Zatím se však tento systém většinou používá v zařízeních s poměrně nízkým výkonem, takže celkově není kombinace kapesního počítače s Windows CE příliš rychlá. Za hezké grafické prostředí se platí a operační systém je optimalizován pro jiné účely.
Co se týče grafických programů, zatím jsem objevil pouze prohlížeče nejrůznějších formátů a několik primitivních kreslících programů. Zádrhel je ve faktu, že kapesní počítače mají velmi omezenou operační paměť a aplikace s tím musejí počítat.
Asi nejzajímavější jsou Windows CE pro přenos digitálních fotografií. Operační systém podporuje práci s nejrůznějšími paměťovými kartami, modemy a dokonce v poslední verzi je i USB. Díky tomu je zde potenciál pro výrobce hardware, který zatím není příliš využívaný, ale to je jiná věc. Fotografie můžete přenášet mezi různými médii, odesílat na Internet nebo dokonce trochu upravovat.
Osobní zkušenost z poslední doby mám s počítačem HP Jornada 820e, kterému věnuji samostatný díl, a který je pro přenos a zpracování digitálních fotografií v terénu velmi lákavý.
Windows 98/NT
A jsme doma, s těmito operačními systémy se mnoho grafiků setkává v každodenní práci. Pokud si koupíte notebook či minibook bude nejspíš vybaven Windows 98, ale Windows NT v podstatě nejsou problém. Vše je otázkou výkonu počítače a jeho konfigurace. Většina výrobců je schopná do přenosných počítačů vměstnat dostatečný výkon pro běžnou grafickou práci. Jistě že nejde o více procesorové nadupané stroje, ale ve Photoshopu si při běžné práci vystačíte. O webu nemluvě. LCD displeje sice mezi grafiky nemají zatím příliš dobré jméno, ale kvalitní displej dokáže zázraky. Koneckonců Apple by se nepustil do experimentování u prestižní G4.
MacOS
U Applu je situace podobna jako u klasických Windows. Stejný operační systém můžete používat jak na stolním počítači tak na přenosném. Výběr notebooků není tak široký, ale zato se jedná většinou o velmi výkonné stroje. Takový nový PowerBook G3 není špatná hračka a poskytuje výkon vyšší než kdekteré PC.
Závěr
Výběr operačních systémů je poměrně široký, ale reálně se pro grafiku dají používat pouze stejné operační systémy jako na stolních počítačích. Výhoda kompatibility je nesporná a rozdíly ve výkonu již nejsou tak propastné jako v minulosti. Pro méně náročné oblasti grafiky je notebook optimálním řešením, ale o tom až v dalších dílech.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024