Logitech V450 Nano: ergonomický laserový cestovatel - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Hardware

Logitech V450 Nano: ergonomický laserový cestovatel

19. ledna 2009, 00.00 | Cenově dostupná bezdrátová myš určená především k notebookům se díky své ergonomii, rozměrům i celkové kvalitě provedení může na cestách hodit nejen grafikům, ale také řadě dalších uživatelů notebooků včetně různých modelů netbooků. Recenzi tohoto užitečného hlodavce, dodávaného s miniaturním USB Nano přijímačem, vám dnes nabízíme.

Logitech V450 patří do kategorie malých bezdrátových myší typicky určených pro notebooky či netbooky. Jedná se o tvarově elegantního hlodavce s „univerzálními“ symetrickými tvary pro levou i pravou ruku, který se svou cenou a vlastnostmi řadí zhruba někam do vyšší střední třídy cestovních myší. Model V450 je k dispozici ve dvou barevných provedeních s černou barvou nebo kombinací černé a tmavě vínové barvy. Spodní a svrchní lesklý části myši jsou plastové, boky jsou pak pro lepší držení pogumované. Na spodní části myši je manuální vypínač a LED dioda indikující provoz myši.


Logitech V450 Nano - myš, přijímač a další dodávané hardwarové příslušenství

Subjektivně hodnoceno padne myš skvěle do ruky, a i když je samozřejmě výrazně menší než klasické desktopové myši, je poměrně vysoká a umožňuje i trochu delší práci na cestách bez výraznější únavy prstů a šlach na ruce. V balení najdeme mimo samotné myši a USB Nano přijímače také prodlužovací USB kabel s „ministojánkem“ na přijímač a dvě baterie. Aktuální cena modelu V450 je něco mále přes 700 Kč bez DPH u modelu v černé barvě, černo-vínová kombinace je o několik desítek korun dražší.

Snímač myši je laserový s poměrně vysokou přesností, klasickým kvalitním stolním myším a zejména herním myším se však nevyrovná. Díky relativně přesnému laserovému snímači je možné Logitech V450 provozovat na různých druzích povrchů včetně typických lakovaných dřevěných stolních desek. Moc dobře optice myši nedělají některé skleněné desky a drobně mozaikovité podklady s různými ostrými vzory – to pak myš jako nestíhá a občas se zadrhává.




Logitech V450 Nano - detail myši, model v černé barvě


Logitech V450 Nano - manuální vypínač (s indikační LED diodou) a mechanismus na otevírání krytu k baterkám jsou na spodní části myši

Nano adaptér a konektivita

Standardní součástí myši je malinký USB přijímač, který se s myší automaticky sesynchronizuje po jejím zapnutí. Nano přijímač je jedním z největších kladů celého konceptu myši a nevím o jiné značce, která by disponovala takto rozměrově drobným bezdrátovým adaptérem. Přijímač tak můžete prakticky klidně nastálo ponechat v USB portu notebooku i při cestování, nemělo by hrozit jeho ulomení. Pokud Nano adaptér potřebujete z USB portu vyjmout, můžete ho uschovat přímo uvnitř myši, což jen podtrhuje dokonalost cestovního řešení.

Pokud si pohráváte s myšlenkou pořídit si rozměrově větší a pro delší práci pohodlnější myš od Logitechu a provozovat ji s Nano adaptérem (ten se totiž zatím dodává pouze k několika modelům cestovních myší), otestujte si myš rovnou u prodejce – nemusí fungovat.

Myš standardně bezdrátově komunikuje na vysoké frekvenci 2,4 GHz, ovšem na trochu jiné než běžné WiFi sítě, takže by nemělo docházet k žádnému rušení – a také jsem žádné nezaznamenal. O připojení se stará samotný adaptér ve spolupráci s myší a operačním systémem. Pokud se myš nedokáže spojit, můžete použít utilitu Logitech Connect (je součástí balíku SetPoint i ke stažení samostatně) a problém identifikovat a napravit.


Logitech V450 Nano - ilustrační obrázek velikosti přijímačů k bezdrátovým myším Logitech od jejich prvních verzí až do dnešní doby


Logitech V450 Nano - detail USB Nano přijímače ve srovnání s běžným lískovým oříškem :-)

Napájení a výdrž

Napájení myši zajišťují dvě AA 1,5V baterie, použití 1,2 NiMH akumulátorů bohužel nemohu doporučit, 1,5V dobíjecí články (označované občas jako RAM) fungují dobře. Výdrž myši nemohu objektivně posoudit, po dvou týdnech každodenní cca 4 hodinové práce hlásili ovladače stále plně nabité baterie a také prostoduché měření voltmetrem udávalo stále napětí 1,5V. Logitech sice udává výdrž na alkalické baterie více než jeden rok, ovšem ani chvilku nevěřím tomu, že se například jedná o reálnou výdrž při každodenní (a navíc ještě celodenní) práci.

Díky dvěma AA článkům je myš relativně těžká, což má negativní dopad na její cestovní hmotnost s vloženými bateriemi, na druhou stranu je však myš na podložce i stole stabilní a také její nežádoucí setrvačnost je ve srovnání s jinými notebookovými hlodavci určitě nadprůměrně nízká.


Logitech V450 Nano - útroby myši skrývají prostor pro dvě AA 1,5V baterie a také šikovný odkládací místo pro Nano přijímač

Software

Známý ovládací software Logitech SetPoint není při základním používání myši vůbec zapotřebí, všechny základní funkce myši totiž obstarají samotná Windows XP či Vista včetně detekce Nano přijímače (jak je tomu u taktéž myší podporovaného Mac OS X nevím). Instalace SetPointu pro Windows (češtinu pro SetPoint 4.70.x najdete na serveru cestiny.idnes.cz) či Mac OS X zpřístupní spoustu šikovných funkcí umožňujících přiřadit tlačítkům myši a ovládacímu kolečku různé funkce, upřesnit eventuální akcelerační funkce pro kurzor a nastavit si další vlastnosti týkající se používání i ovládání myši.

Funkčnost myši pod Windows XP/Vista je zcela bezproblémová, s jinými operačními systémy (například s linuxem u některých netbooků) jsem V450 nezkoušel. Tip: pokud vám myš po instalaci SetPointu nefunguje v české verzi Far Cry a divíte se stejně jako já, není to samotným ovladačem, nýbrž posledním patchem FarCry 1.40 - stačí hned po instalaci patche nastavit ovládání hry na default a vše si pak znovu nakonfigurovat.


Logitech V450 Nano - ovládací software Logitech SetPoint umožňuje detailní nastavení ovládání a funkce myši


Logitech V450 Nano - nastavení týkající se pohybu myši kurzoru, posouvání obsahu dokumentů/oken aj.


Logitech V450 Nano - nastavení myši určená především pro hry a herní akce


Logitech V450 Nano - SetPoint zprostředkuje i aktuální (dost přibližnou) dobu výdrže baterií myši

Závěr

Domnívám se (klidně mne ale opravte), že Logitech V450 má vzhledem ke své ergonomii, kvalitě a dostupné ceně jen malou konkurenci na trhu bezdrátových cestovních myší pro notebooky. Obecně vzato kvalitní notebookové myši má i například Microsoft, žádná z bezdrátových myší této značky vyjma modelů pro Bluetooth ale nemá tak sympaticky malý a praktický USB přijímač. Logitech se svým Nano přijímačem zkrátka boduje, také samotné provedení myši je poměrně kvalitní a pro běžné účely včetně práce s grafikou plně postačující.

Přímou konkurencí pro V450 je o něco dražší model V550 s oblými, ladnými, avšak zcela jinak designovanými obrysy a plochým profilem tlačítek, které ale mně osobně vůbec nevyhovují (myš jsem zkoušel, zkrátka mi nepadla do ruky). Pokud věříte svému Bluetooth adaptéru v notebooku (možná se ale nestačíte divit, jak podivně se s ním myš může chovat), můžete si pořídit model V470, který má podobně řešené tvary jako V450, ale nemá žádný vlastní mikro přijímač. Nejluxusnějším modelem notebookové myši značky Logitech je pak v současné době VX Nano opatřená trochu jinak řešeným kolečkem a několika pomocnými tlačítky pro rychlý přístup k různým funkcím v aplikacích či hrách.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: