LG Flatron L206WU: Obraz přes USB pro až šest monitorů - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Hardware

LG Flatron L206WU: Obraz přes USB pro až šest monitorů

17. června 2008, 00.00 | Novinka od společnosti LG vypadá na první pohled jako běžný širokoúhlý LCD monitor s 20“ úhlopříčkou. Pod povrchem se ovšem ukrývá grafický čip umožňující spolu s programem DisplayLink komunikaci s počítačem jen pomocí rozhraní USB 2.0. Tímto vám přinášíme recenzi tohoto zajímavého zařízení, převzatou z časopisu Click!.

Myšlenka přenést data do zobrazovacího zařízení bez přímého propojení s grafickou kartou je poměrně nová. Donedávna se hledala vhodná platforma, která by zaručila slušnou kvalitu, dostupnost a zároveň poskytovala uživatelský komfort. Zdá se, že rozhraní USB je v tomto směru nejdále, o čemž svědčí první monitory umožňující tento přenos.

Nejde o plnohodnotnou náhradu klasické cesty, spíše o doplňkovou možnost třeba v případě, že potřebujete rozšířit pracovní plochu a máte všechny porty grafické karty obsazené. Zajímavou vlastností monitoru LG je přítomnost integrovaného grafického čipu pracujícího v rozlišení až 1.680 x 1.050 bodů bez ohledu na rozlišení nastavené v počítači.

Možnosti polohování monitoru jsou rozsáhlé.]

Design není vše

Monitory značky LG jsou charakteristické osobitým stylem a L206WU není výjimkou. Panel vybavený matnou protiodrazovou vrstvou je usazený do tenkého rámečku z černého lesklého plastu. S barvou rámečku kontrastují ostatní bílé části. Netradiční barevná kombinace upoutá, ale po několika dnech poznáte její nepraktičnost.

K dobré polohovatelnosti přispívá stabilní stojan s kruhovou základnou umožňující otáčení monitoru kolem svislé osy. Všechny mechanismy jsou precizně zpracované, nic nevrže a odolnost proti chvění je dobrá. Výhodou stojanu je možnost korekce výšky v nadprůměrném rozsahu 140 mm. Naklápění je standardní, víc potěší funkce natočení o 90 °, podpořená utilitou Portrait Displays' Pivot Pro. Praktická je také spona pro přehlednější vedení kabelů.

Výstupek vypínače omezuje možnost instalace několika monitorů nad sebe.

Ovládání

Čelní stranu monitoru zdobí, pro výrobce typická, vlnka na spodní hraně, ukrývající hlavní spínač s decentním modrým podsvícením v aktivním stavu. Nápisy funkcí v levé dolní části anoncují ovládací tlačítka. Pětice mikrospínačů je ukryta pod spodním okrajem, což je sice elegantní, nicméně nepříliš ergonomické řešení. Tlačítka umožňují přepínat videovstupy, aktivovat automatickou korekci obrazu nebo vybírat jeden ze čtyř nastavených obrazových módů f-Engine (text, film, normal, uživatelský). Poslední tlačítko slouží ke vstupu do přehledného menu. Nechybí v něm regulace křivky gama, ruční seřízení barev nebo nastavení bílého bodu. Škoda, že v menu, vedle množství jiných jazyků, nenajdete také češtinu.

Jak to funguje

Stejně jako ostatní monitory lze L206WU používat jako klasický primární displej připojený přes konektory VGA nebo DVI-D. Najdete je na zadní straně panelu a díky možnosti natočení je k nim dobrý přístup. Vedle nich jsou ještě tři USB porty (1+2), které při použití VGA nebo DVI, slouží jako standardní USB rozbočovač. Jejich umístění na zadní stěně naopak není příliš praktické, neboť na boku by byly lépe přístupné.

Všechna rozhraní jsou dobře přístupná zezadu.

Monitor ovládá speciální grafický čip vybavený systémem ASIC (Application Specific Integrated Circuit), který po připojení displeje přes rozhraní USB, automaticky nainstaluje program DisplayLink do počítače (podporuje Windows 2000/XP/Vista). Nepotřebujete žádné instalační CD, protože monitor obsahuje malou flash paměť.

Program využívá procesor počítače ke kompresi a přenosu dat z grafické karty přes USB rozhraní do displeje, kde jsou systémem ASIC zpětně převedena na formát vhodný ke zobrazení. Jelikož je kompresní proces náročný, je na výkonu celého systému závislá kvalita obrazu. Jisté limity má i samotný přenos dat skrz USB. Toto propojení není vhodné pro 3D hry nebo sledování videa ve vysokém rozlišení (HD).

Instalace a praxe

Zprovoznění monitoru je jednoduché. Během testování jsme instalovali monitor na pět různých počítačů se všemi podporovanými operačními systémy.

Po připojení přes USB počítač detekuje nové USB zařízení, nainstaluje ovladače obecného rozbočovače, poté identifikuje displej LG a spustí instalaci ovládacího programu. Ve třech případech z pěti si systém vyžádal restart počítače, po kterém se na panelu nástrojů objevila ikona LG USB Easy Connection, která umožňuje ovládat nainstalovaný displej. Ve zbylých dvou případech se po restartování nedělo nic a program se nenainstaloval. V okně Tento počítač se objevila ikona mechaniky Easy Connection a bylo možné ručně spustit instalaci programu DisplayLink USB.

Po restartování se po minutě nejistoty monitor rozsvítil. Vše jde pravděpodobně na vrub zakázanému automatickému startu aplikací z výměnných médií. Na pátém počítači s Windows XP se nám za celou dobu testování nepodařilo monitor nainstalovat. Počítač sice monitor identifikoval, ale instalace programu vždy zablokovala systém a bylo nutné monitor odpojit.

Obsluha

Program ovládáte pomocí ikony v liště panelu nástrojů. Poklepáním otevřete jednoduché menu, ve kterém můžete volit ze dvou způsobů zobrazení. Mirror znamená zrcadlení obrazovky hlavního monitoru, při němž se vychází z parametrů nastavených grafickou kartou počítače. Druhou variantou Extend dosáhnete rozšíření pracovní plochy. Zde můžete zvolit směr rozšíření (right, left, above, below), vybrat ze dvou stupňů kvality barev (medium 16 bit, highest 32 bit) nebo nastavit rozlišení v rozsahu 640 x 480 až 1.680 x 1.050, které monitor drží nezávisle na hlavním monitoru. U obou hlavních voleb lze nastavit natočení obrazu (normal, left, right, upside, down). Vše funguje analogicky také při zapojení dalších monitorů přes USB (celkem jich může být až šest). V takovém případě můžete používat roztodivné kombinace voleb a mít vedle sebe třeba dva monitory otočené nastojato a jeden v klasické poloze. Počítejte jenom s tím, že přepínání režimů trvá vždy několik desítek sekund a počítač se může na krátkou dobu úplně odmlčet.

Test

Během testování zobrazovacích vlastností monitoru se při použití USB propojení projevil problém s kvalitou výsledného obrazu, kterou způsobovalo několikanásobné přepočítávání signálu. V závislosti na výkonu počítače docházelo k více či méně výrazným odchylkám v podání barev i v rychlosti zobrazení videa. Na druhou stranu, máte-li dostatečně výkonný počítač, můžete přehrávat video roztažené přes několik monitorů. Proto jsme se nakonec rozhodli otestovat zobrazovací parametry monitoru připojeného přes VGA a DVI.

LG použil panel s technologií TN a odezvou 2 ms. Test ukázal průměrnou celkovou odezvu výborných 6,4 ms (maximální 9,5 ms, minimální 2,6 ms). Zpožděním při zpracování obrazu (inputlag) monitor netrpí hlavně díky nízkému počtu barev (pouze 6bitové zpracování). Poměr stran 16:10 se pro video hodí, navíc má displej dynamický kontrast 5 000:1, který zlepšuje podání velmi jasných a tmavých scén. Podání černé je slušné a ani v absolutní tmě nesvítí monitor s ohledem na použitou technologii panelu výrazně do očí. HD video nebo hraní her není pro LG problémem a nevyskytuje se žádný šum v obraze.

Výrobcem udávané pozorovací úhly 170 ° je třeba brát s rezervou. V praxi jsou naprosto typické pro technologii TN. Pohled z extrémních úhlů je vražedný pro jas i barvy. S rostoucí výchylkou obraz žloutne, což degraduje barevné podání. Jas je regulován pomocí podsvětlovacích trubic, takže nedochází k drastickému snížení kontrastu. Podsvícení bohužel znatelně tmavne v horní části obrazu. Barevné podání je průměrné a s plynulým přechodem šedé škály si LG poradilo se ctí, až na lehce patrné přechody.

Závěr

Monitor LG L206WU je bezesporu zajímavým modelem, který těží z inovativní technologie přenosu signálu. Můžete ho snadno využít pro rozšíření pracovní plochy, nebo poslouží jako běžný displej, od kterého nevyžadujete vysoký stupeň barevné věrnosti a přesnost zobrazení šedé škály, ale využijete výbornou odezvu.

Fakta

LG Flatron 206WU
LCD monitor

Úhlopříčka obrazu: 20,1 " (51 cm)
Poměr stran: 16:10

Technologie displeje: TN
Velikost obrazového bodu: 0,258 mm
Jas: 300 cd/m2
Kontrast: 5 000:1 (dynamický)
Nativní rozlišení: 1 680 x 1 050 bodů

Počet barev: 16,7 milionu
Pozorovací úhly: 170 ° horizontálně i vertikálně
Doba odezvy: 2 ms (šedá - šedá)
Obrazová frekvence: 30 - 83 kHz horizontálně a 56 - 83 Hz vertikálně
Vstupy a výstupy: DVI-D, VGA, 3x USB 2.0

Nastavení polohy: naklápění -3 až 17 °, otáčení podél svislé osy, otáčení podél vertikální osy 0 až 90 °, výškové nastavení 140 mm
Rozměry (š x v x h): 471 x 271 x 420 mm
Hmotnost: 5,8 kg
Spotřeba: maximálně 45 W, režim spánku 1 W
Obsah balení: monitor, napájecí kabel, VGA kabel, DVI kabel, USB kabel, prachovka, CD s návodem, CD s programem Pivot Pro

Cena: 6 906 Kč (bez DPH 5 803 Kč)

Hodnocení

PRO: Připojení přes USB, univerzální využití jako hlavní nebo vedlejší monitor, připojení až šesti monitorů, polohovatelnost, velmi dobrá odezva přes VGA, DVI.

PROTI: Náročné na výkon počítače, nedostatečný datový tok přes USB, občasné problémy při instalaci, nízké úhly pohledu, průměrné barevné podání a homogenita prosvícení, nepraktická barva stojanu.

Hodnocení: 70 %
Kontakt: LG Electronics CZ, s. r. o., tel. 234 094 600
Web: www.lge.cz

Poznámka: Tento článek vyšel původně v časopise Click! č. 5/2008 (str. 54-55).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: