Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Hardware
Lenovo ThinkPad Edge 420s, zástupce i5 SandyBridge
9. června 2011, 00.00 | Uvažujete o novém notebooku, který by doplnil stáj vašich počítačů? Poslední dobou jsou procesory SandyBridge od Intelu skloňované ve všech pádech, možná i proto, že konkurent AMD stále trochu pospává se svými novinkami a jen natahuje trpělivost potenciálních klientů. A jaká je mobilní střední třída SandyBridge procesorů? A samozřejmě, jaký je tento pohledný ThinkPad Edge? Jak jinak, než z našeho trochu netradičního pohledu...
Možná trochu úvodem. Dost dlouho, vlastně asi z pohledu dámy z agentury mající na starosti Lenovo, na kterou se obracím, až přespříliš dlouho (tímto se omlouvám a děkuji zároveň) otravuji s tím, že bych rád dostal do svých nenechavých rukou na testování high endový notebook vhodný pro grafiku. Lenovo tyto koncové, řekněme speciální notebooky samozřejmě má ve své nabídce, leč jsou trochu nedostatkovým zbožím. Logicky nejsou tak často prodávané jako mainstreamové zboží, a tak je získat na recenzi je trochu náročnější. Stále doufám, že ne nemožné.
Snaha přesto je a je jasné, že ne každý si dovolí notebook za cca 50 000 Kč (míněno jako řekněme cenová úroveň dané kategorie, nikoliv nějakého jednotlivého typu). On i ten mainstream může být zajímavý a ThinkPad Edge to opravdu dokazuje. Je totiž notebookem slušného stylu, slušné výbavy a ještě jednou slušného zpracování i výkonu. Osazen je procesorem SandyBridge i5 od Intelu s interním grafickým jádrem a vše je doplněno dalším grafickým jádrem od AMD. Zatím hovořím obecně, protože recenzi rozdělím - ten obecný úvod má totiž svůj účel... Protože pokud zrovna chcete koupit nový notebook, jakýkoliv, a ten má být osazen SandyBridge, něco byste měli vědět. Něco, co standardní recenze ne až tak často zmiňují...
Grafické jádro
Tedy nebuďme nespravedliví. Ony to zmiňují, ale jelikož se recenzenti běžně zaměřují spíše na syntetický a případně herní výkon, nemusí jim docházet míra potíží, která se SandyBridge týká.
Bývaly doby, kdy notebooky se dvěmi grafickými jádry měly na boku, zespoda, prostě někde, tlačítko pro přepnutí a byl nutný restart systému, aby byla aktivovaná zvolená karta. Nepraktické, řekli byste. Určitě máte pravdu. Jenže na druhou stranu relativně bezproblémové. Dnes je tomu jinak. Intelácké grafické jádro běží stále a jen na definované aplikace se má automaticky spustit druhá grafická karta počítače. Jenže ovladače Intelu jsou v některých specifických oblastech bídné a mají problémy s některými standardy OpenGL. Stejně tak nejsou bez potíží právě systémy pro automatické přepnutí podle nastavení (de facto ovladače a systémy výrobců grafických karet/čipů NVidia a AMD), a tak se nemusí aktivace tak úplně zdařit. A co více. Díky špatným ovladačům od Intelu se vám může stát, že nebude možné ani některou aplikaci spustit, a to ani v software shading modu, pokud tato aplikace používá OpenGL.
Tedy potíže se násobí. Násobí se do té míry, že tvrzení "pro běžnou práci grafické jádro Intel stačí" může u některých uživatelů vypadat jako výsměch. Zase buďme spravedliví. Ono si to asi časem sedne a situace se napraví, ale současný stav určitě uspokojivý není.
Abych maličko upřesnil stávající frustraci (uznávám, zejména uživatelů C4D), přikládám (anonymně) několik poznámek, co měli různí uživatelé na stejné téma u různých, to podtrhuji, notebooků, majících stejnou řadu procesorů:
Primární dotaz:
"Dobrý den. Mám problém při instalaci Cinemy R12 Vizualize na nový notebook HP ProBook 4330s.
Cinema se nainstaluje, ale po spuštění nenajede ani screen načítání pluginu, ale rovnou to krachne. Nemá někdo podobný problém?
Najet do Cinemy s shiftem jsem už zkoušel. Nemá to vůbec efekt, jelikož krach nastane ihned po tom, co kliknu na spouštěcí ikonku Cinemy.
Může to být nekompatibilita s novou architekturou SandyBridge?"
A odpovědi:
"HD3000 je Intel a s těmi byl největší problém. Existují určité typy Intel on-board grafiky, které dodnes mají chybu v OpenGL ovladačích. Skoro celý rok 2010 bylo nemožné C4D rozjet na kompech s on-board Intel grafikou, než někdy na podzim Intel vydal některé nové verze ovladačů, jež konečně začaly fungovat. V MAXONu mi řekli, že Intel o chybách v implementaci OpenGL mnohokrát informovali, ale nijak to moc neřeší (ono taky se dalo očekávat, že lidi, co dělají 3D, si moc nekupujou on-board grafiky)."
"Důvod, proč jede CINEBENCH a CINEMA 4D R12 nikoliv, je prostý - CINEBENCH využívá OpenGL 2.1, zatímco CINEMA 4D R12 jede už na OpenGL 3.0. A v ovladačích Intelu pro HD 3000/OpenGL 3.0 jsou chyby. Nicméně v MAXONu o tom už vědí a pokusí se do příštího update dát něco, jak to obejít"
Celá věc má mimo to ještě jeden háček. Intel sice postupně upravuje své ovladače, ale jednotliví výrobci notebooků vyžadují využití ovladačů vlastních a ty intelovské nelze použít. Vzniká tak trochu začarovaný kruh.
Nechme strastí. Celým tímto úvodem jsem chtěl zmínit jednu věc. Měli byste předem vědět, které aplikace, jež budete využívat, používají systém zobrazení. Zda OpenGL (a kterou verzi), či DirectX. Případně zkuste také zjistit situaci od svých kolegů, to abyste si ušetřili případné (věřím že dočasné) trable. Konec nářků, jaký je vlastně ten notebook?
Lenovo ThinkPad Edge 420s - podrobně
Takže zpět k našemu představiteli momentální střední třídy (výkonově) notebooků. Z pohledu zpracování, vizuálu i dalších drobností je však notebook postaven přece jen o chloupek výše.
Pokud bych měl notebook nějak zařadit, pak asi budu tvrdit, že se jedná o pohledný cesťák. Rozlišení panelu 14 palců s rozlišením 1 366 x 768 (technologie TN), klávesnice bez numpadu s ideálním odporem stisku (i přes nízkou hloubku stisku). Velmi příjemná hmotnost necelých dvou kilogramů, příjemné zpracování povrchu s poměrně protiskluzovou úpravou (a na omak velmi příjemnou), kovový rámeček jakoby vyztužující panel a kovové panty prostě říkají: jsem přenosný, a to každý den.
Jaké jsou další charakteristiky patrné na první pohled? Velmi příjemná klávesnice, rozšířený touchpad doplněný o "lenovácký" trackpoint joystick mezi klávesami "ghb", dvě tlačítka touchpadu umístěná na jeho vrchní části a střední tlačítko pro scroll a další operace. Touchpad je mimochodem příjemně velký, nízce zapuštěný pod okolní plochu a umí simulovat různé operace prsty.
Vpravo nápis ThinkPad Edge, pod čtečkou prstů (to by mne zajímalo, co si tam přečte), kterému jak oko, co nás vidí, svítí tečka nad "i". Podobný trik je i na krycí ploše panelu, je-li notebook zavřený. Je to docela efektní a jen to potvrzuje opravdu pěkný design notebooku.
Design bychom ještě mohli rozvést. Notebook je poměrně subtilní, spodní plast je také drsnější a příjemný na omak, bez jakýkoliv výstupků, dokonce ani nemá vysouvací kazetku na CD/DVD disk, ale jen štěrbinu - podobně jako například Macbook. Vše je sladěno i slícováno kvalitně, jen možná displej (překrytý lesklým materiálem) se jeví křehčí (díky malé tloušťce), než je. Ten totiž drží kovový pruh obíhající celý panel. Trochu netradiční je připojení síťového kabelu zezadu (v ose notebooku), stejně tak sousedící eSATA.
Jednoduše, ostudu (po vizuální stránce) s ním neuděláte, a zároveň nebude dělat dojem, že si kupujete zbytečné hračky. Prostě střídmý elegán.
Technické specifikace výrobku
Dobrá tedy, pojďme na střívka, jinak doporučuji podrobnější hardware recenzi na www.notebook.cz. I když se snažím vše pojmout uživatelsky, popis nemůžeme vynechat.
Procesor je Intel(R) Core(TM) i5-2410M CPU @ 2.30GHz, dvě jádra, čtyři vlákna, kapacita RAM je 4 GB 4.00 GB DDR3-SDRAM (1 333 MHz) od Samsungu, což je asi u notebooku této kategorie víceméně standard. Počítač je osazen diskem o kapacitě 320 GB (Hitachi), rozděleným již od výroby na systémovou, úložnou a záložní část. O grafiku se stará dedikovaná grafika Intel HD graphic 3000 a ATI Radeon HD 6630. Vše doprovází mechanika CDRW/DVDRW, wifi 802.11bgn a další drobnosti ve formě čtečky karet, kamerky, dvou USB na pravém boku s tím, že jedno je primární a vždy aktivní, aby mohlo napájet další zařízení, zmíněného eSATA a nakonec síťové zdířky. Nezapomněli jsme na něco? Ach ano, výstup HDMI, a také analogový. V tomto smyslu je notebook vybaven dostatečně. Poslední vychytávkou, která zaujme na první pohled, je lampička umístěná ve středu vrchního rámečku, co přisvicuje klávesnici. Chcete li, samozřejmě. A ta se mi moc líbí.
Je libo tabulku? Tady je:
Displej: 14.0" HD LED (1 366 x 768) matný displej s leštěným tvrzeným sklem + webkamera (HD 720 p) + lampička
Procesor: Intel® Core™ i5-2410M Processor (3M Cache, 2.30 GHz)
Paměť: 4 GB (2x2 GB)PC3-10600 1 333MHz DDR3 (max. 8 GB)/0x volný slot
Disk: 320 GB SATA, 7 200 rpm
Grafická karta: Intel® HD Graphics
Optická mechanika: MultiBurner DVD±RW
Komunikace: Bluetooth
Síť: Gigabit Ethernet, ThinkPad BGN
Porty: 3x USB 2,0, 1x USB/eSATA combo port, VGA, HDMI, RJ45, čtečka karet 4 v 1 (MMC, SD, SDHC, SDXC)
Polohovací zařízení: touchpad + trackpoint
Numerická klávesnice: ne
Čtečka otisku prstů: ano
Operační Systém: Windows 7 Professional 64bit/Možnost výběru jazykové verze při prvním spuštění Win7 mezi anglickou a českou verzí
Baterie: 4 Cell Lithium-Ion
Výdrž baterie: 5-6 hodin
Záruka NTB: 1 rok Customer Carry-in
Záruka baterie: 1 rok
Rozměry: 349 x 236 x 23.1-31.2 mm
Hmotnost: 1,88 kg
Pojďme na práci. Jaký je Cinebench 11,5 a výkon počítače? Než si jej spustíme, upozornění. Lenovo poskytuje na svých noteboocích celé spektrum utilit a nástrojů, které mají pomáhat. Pomáhat v mnoha oblastech, například snižovat spotřebu počítače tím, že sníží jeho výkon, jas panelu a další. Dobrá věc pro „psací stroj“ a kancelářskou práci, ale pro smysluplnou práci je nutné tyhle pomocníčky trošinku vychovat. Jaké bylo mé překvapení, že v prvním testu na Cinebench mi vylezla hodnota, za kterou by se nestyděl ani namazaný krajíc. Pravdou je, že ovládací aplikace jsou napsané perfektně, přehledné a jasné, tedy během minuty jsem našel, co jsem potřeboval, a už to jelo tak, jak jsem očekával. Odpustil jsem mu tedy velmi rychle!
Výsledek je 2,58, ostatně jej vidíte na obrazovce. A jaké to bude s OpenGL? Respektive, budeme vůbec schopni spustit test OpenGL? Za prvé ani přes nové ovladače (nelze použít ovladače přímo od AMD, tohle evidentně ale dělá více výrobců a značek) nebylo možné nastavit, aby v Cinebench či v CINEMĚ 4D (což je mimochodem jedno a totéž, rozdíl je ve verzi OpenGL - viz výše) běžela karta od AMD/ATI. Přepínání je prosté, leč v tomto případě zcela ignorované. Tak tedy Intel HD.
A výsledek? Jak kdy, nepodařilo se mi rozluštit kód, ale několikrát proběhla komparace úvodního zobrazení úspěšně a následně se rozeběhlo přehrávání scény v editoru. Vše proběhlo s hodnotou okolo 8,05 fps. Jindy ale test komparace neproběhl úspěšně, a to mimochodem ani recenzentovi na zmíněném serveru www.notebook.cz.
Instalace CINEMY 4D a její spuštění byl další oříšek. Respektive, nikoliv instalace, jen to spuštění. Přepnutí na software shading nepomohlo, co pomohlo bylo, že jsem vše spustil přes vypnuté ovladače grafické karty. Následně jsem si aktivoval software shading, vše shodil, aktivoval ovladače (a pravda, přeinstaloval CINEMU 4D z instalace 12.032 na 12.042, která si s tímto problémem umí poradit) a spustil znova. A funguje, jen opět není aktivní silnější karta od AMD i přes její nastavení.
To že není karta aktivní i přes nastavení, mohu dokázat náhledem parametrů grafické karty CINEMY 4D (Intel) a ovladači gr. karet, kde je aktivní právě AMD/ATI. Ačkoli jsem nastavil v ovladačích PowerPlay, že Cinebench i CINEMA 4D mají používat AMD/ATI, přesto stále běžely (alespoň tak) na Intelu.
Nechtěl jsem být nespravedlivý, a tak jsem zkoušel i další aplikace. Jmenovitě 3DCoat ve verzi 3,5, a to jak pro DirectX, tak pro OpenGL. V obou dvou se notebook choval vychovaně a korektně. Až jsem se divil, že i rychle (3DC). Mimo to jsem si hrál povšechně v GIMPu a Inkscape, to abychom měli ozkoušené i rastry a bitmapy. Vše bez problémů.
Při práci jsem snad žehral na lesklý překryt panelu, který dost odráží. Slunečné počasí je cosi, co si s panelem nerozumí, a nižší jas panelu tomu také nepřidá. Barevně se mi zdá reprodukce mírně teplejší než by měla být, ale jinak poměrně v pořádku, upřímně, nečekám na takovémhle notebooku zázraky a panel zároveň nezklame. A možnost externího monitoru dává tušit, že v případě potřeby se prostě budeme dívat na něco jiného, třebas na nějaký "ipsový" monitor.
Dost jsem na notebooku i psal, a trochu i prezentoval C4D. Musím přitom poznamenat, že než jsem si zvykl na duplikované ovládání (touchpad, touchpoint, tlačítka, podpora více prstů), byl jsem dost zmaten. Prostě jsem skoro pořád prováděl operace, které jsem nechtěl. Nezvyk na nízce zapuštěný touchpad, přes který jsem mimoděk stále přesouval ruce. Síla zvyku. Ke konci jsem se ale již aklimatizoval a potíží ubývalo...
Jak jsme již předeslali v úvodu, příjemná je klávesnice, dobře se na ní píše, a snad jen jedinou drobnou zvláštností je umístění klávesy Printscreen vpravo od mezerníku mezi klávesami Alt a Ctrl. Jako pravákovi mi to potíže nedělá, jako levák bych možná omylem mačkal jinou klávesu než Alt (v případě navigace, například Maya, C4D a podobně).
Co dále? Notebook má pro mne příjemné rozměry, pokud mám něčím přiblížit, pak je o chloupek větší než klasický bílý macbook. Dobře se nosí, nemá žádné výstupky, dobře se nosí v ruce. Ergonomie je (musíte si zvyknout na touchpad) velmi slušná. Výborná je výdrž, při úsporném režimu bych tipnul až na 8 hodin (jen odhad, nikoliv exaktní měření), při běžné práci bych opět tipoval na 4-5 hodin. To je silná stránka SandyBridge architektury.
Shrnutí
Mám vlastně shrnutí dvě. V prvé řadě mne mrzí, že jsem byl tak kritický. A zároveň nikoliv objektivní, já to vím. Chápu, že ne každý musí využívat CINEMU 4D, a tak ne každý musí žehrat na totéž, co já. Kritika, kterou jsem snesl na ovladače Intelu a jeho přístup, nemá co dopadat do tváře Lenova. To Lenovo neovlivní.
Stejně tak moc nechápu Intel. Na jazyk se dere otázka, zda vývojáři vlastně testují svůj hardware, nebo si jen z pozice síly říkají, že obec vývojářů software se prostě přizpůsobí. Protože pokud by jej testovali, pak Cinebench je dnes velmi uznávaným testovacím systémem a předpokládám, že by někoho napadlo jej vyzkoušet (jakkoliv asi používají velmi sofistikované analýzy, jenže šedivá je teorie, zelený strom života...).
Pokud opomenu těch několik hodin, co jsem se pokoušel rozběhnout AMD kartu v C4D a Cinebench, pak ve všech ostatních úlohách byl notebook perfektní a jednoznačně bych jej doporučil. Dobrá váha, dobrá výbava (snad jej více usb, alespoň o jednu, ani ten menší disk mi nevadí, snad proto, že nejsem nějaký filmový maniak), příjemná klávesnice a dobré ovládání i nástroje správy od Lenova. A pěkný design a zpracování. Abych nezapomněl. Prostě opravdu pěkný cesťák. Jen někdo zatřeste s tím Intelem a bude perfektní. Ale jak jsem řekl, to je problém takřka osobní, nikoliv nutně všech.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
10. prosince 2024