Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Hardware
HP One Button Disaster Recovery
6. dubna 2000, 00.00 | Jak zálohovat velké množství dat? Jak ochránit celý operační systém a všechny instalované aplikace? Má pásková mechanika vůbec budoucnost?
Grafici a obecně všichni uživatelé mají problém jak ochránit svoje data před ztrátou nebo poškozením. U grafiků je navíc problematický i velký objem instalovaných aplikací. Data, která se nepoužívají příliš často lze archivovat na poměrně bezpečných CD-R nebo CD-RW médiích bez větších problémů. Jak ale ochránit nainstalovaný systém a aplikace? Zde není situace zdaleka tak jednoduchá.
Z vlastní zkušenosti vím, že kompletní instalace počítače pro zaběhnutého grafika je minimálně celodenní úsilí, za předpokladu, že jsou k dispozici všechny potřebné instalační sady. Navíc objem programů nejen v prostředí Windows snadno přesáhne hranici 650 MB a záloha na CD-R/RW média se stává komplikovanou. Jednou z mála alternativ jsou páskové mechaniky. Pokud se nyní začínáte odtahovat od klávesnic, tak se vraťte. Tato technologie v posledních letech velmi pokročila a dokáže opravdu pomoci. Samozřejmě, že pamatuji velmi nespolehlivé pásky a velice komplikované návraty dat. Dodnes nepovažuji páskování za šťastné řešení, ale nabídka HP na test nového systému zálohování mě přesto zlákala.
Po dobu zhruba dvou měsíců jsme měli k dispozici mechaniku HP SureStore 40e s potřebným programovým vybavením. Co je důležité, tato mechanika podporuje systém " HP One-Button Disaster Recovery". Za tímto komplikovaným jménem se skrývá schopnost prakticky automatického obnovení zálohovaného systému, nebo to aspoň manuál tvrdí. Takže jsme neváhali a dali jsme se do zkoumání. Princip je teoreticky poměrně snadný. Na pásku si vytvoříte zálohu systému jako celku. Včetně životně důležitých systémových dat a všech programů. Tuto zálohu je pak mechanika schopná použít pro návrat v případě nějaké havárie. Tento zdánlivě jednoduchý postup skrývá celou řadu záludností, se kterými je potřeba počítat.
Operační systémy
První otázkou, která nás napadla bylo, pod kterými operačními systémy lze tuto funkci použít? Takže vše funguje pod Windows 98, Windows NT 3.51 a 4.0 v obou verzích, pod většinou Novellu a dokonce pod vybranými Unixy a Linuxy. My jsme zkoušeli Windows 98 a částečně Linux. V prvním případě vše zafungovalo dle očekávání, v případě druhém jsme chvíli bojovali s nastavením a v okamžiku kdy začala mechanika fungovat jsme skončili. Přiznám se, že jsme neměli odvahu experimentovat s ostrými daty našich serverů.
Jak zálohovat?
Podmínkou úspěchu je samozřejmě, aby zálohovací software podporoval funkci OBDR. Což splňuje například dodávaný HP Colorado II, se kterým jsme vše zkoušeli pod Windows 98. Po nastavení se každá nová záloha provádí včetně startovacích souborů systému, registrů a dalších pro systém životně důležitých informací. Zde samozřejmě vyvstává problém s aktuálností. Jak všichni správně tuší, Windows jsou systém, který se poměrně velmi dynamicky mění, takže čím častější záloha se provádí, tím aktuálnější dostanu data po havárii. Pokud se zálohuje systém Windows 98 v "klidovém" stavu, tak lze ze zálohy opravdu vrátit funkční systém. Samozřejmě pokud je na disku velká databáze, se kterou se pracuje způsobem, že systém nedovolí její konzistentní přečtení, nemůžete počítat s její úspěšnou zálohou.
Jak vše probíhá?
Představme si modelovou situaci, kdy jsme právě přišli o celý hard disk a nahradili jsme jej novým, nejlépe stejným diskem. Při zapnutí mechaniky přidržíme její jediné tlačítko a tím ji přepneme do OBDR režimu a mechanika se začne tvářit jako -ROM s bootovacím diskem. Pak už jen stačí zapnout počítač. Zde je samozřejmě problém, pokud váš počítač nebo SCSI řadič toto nepodporují. Vřele doporučuji vyzkoušet předem! Pokud vše funguje, dojde k zavedení systému z pásky a navrácení dat na nový hard disk. Pak jeden restart a vše opět funguje! Vše prosté jak facka a pokud to funguje, tak je to prostě nádhera.
Kde je zakopaný pes?
Každé řešení má své úskalí. I u tohoto systému jich pár je. Takže rozhodně je potřeba předem ověřit, že vše je kompatibilní a funkční. To znamená, podpora OBDR v software a jeho adekvátní nastavení! Na první pokus jsme vše důkladně nezkontrolovali a hned jsme instalovali nový systém. Klasické selhání lidského faktoru, které může nastat i u takto automatického systému. Za druhé je potřeba ověřit schopnost systému bootovat z mechaniky. V našem případě s novou Pentium II deskou a řadičem Adaptec 2940U2W nebyl problém. A jako poslední je nutno ověřit, že záloha proběhla bez problémů a je zazálohováno opravdu vše. Na druhou stranu OBDR není vázáno na jeden konkrétní SW produkt, takže je zde možnost volby opravdu kvalitního nástroje.
Resumé?
Námi testovaná mechanika SureStore 40e je velice rychlá (DDS4) a nabízí velice příjemnou kapacitu 20 MB nekomprimovaně resp. až 40 MB komprimovaně. Po dobu našeho testování se s daty nic nestalo a z pásky jsme přečetli vždy co jsme potřebovali. Nemohu porovnat její schopnosti s konkurencí, ale v našem případě fungovala velmi dobře. Samotný systém OBDR výrazně zjednodušuje činnost těsně po havárii, ale stále zde hrozí lidské selhání při vytváření záloh. V tom vidím jediný potenciální slabý bod, protože jak praví Murfiho zákony, co může se pokazí.
Závěr
Rád bych požádal všechny uživatele se zkušeností v této oblasti o komentář. Jaké jsou vaše zkušenosti s páskovými jednotkami? Kterou značku mechanik a zálohovacích programů považujete za nejlepší? Podělte se o zkušenost s našimi čtenáři. Z našeho pohledu je myšlenka OBDR dobrá a páskování je jednou z mála alternativ pro opravdu velké objemy dat.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024