Formac Gallery 1900 Raven Black: LCD panel v praxi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Hardware

Formac Gallery 1900 Raven Black: LCD panel v praxi

26. května 2006, 00.00 | Do redakce k nám dorazil na otestování 19" LCD displej od společnosti Formac. Jedná se o model řady Gallery s typovým označením 1900, který se může pochlubit rychlou odezvou 8 ms (Grey to Grey) a technologií 24bit MVA Active Matrix.

LCD monitor Formac Gallery 1900 představuje TFT displej s rozhraním ADC/DVI, který je vylepšen díky LCD technologii Fujitsu MVA (Multi Domain Vertical Alignment). Ta poskytuje vyšší jas, zvýšený kontrast a širší barevnou stupnici než stávající či srovnatelné displeje. Tento produkt je vhodný pro náročnější amatéry či profesionály, kteří vyžadují přesné zobrazování barev. Vedle zajímavého designu nabízí Gallery 1900 slušné parametry, které jej předurčují pro práci s videem a do DTP (na trhu jsou vedle 19" modelů k dostání také LCD displeje s úhlopříčkou 20").

Základní popis

Velikost aktivní plochy monitoru je 19" (48,25 cm). Kraje lemuje bytelný plastový rám. Celý LCD monitor i s tímto rámem je vsazen do průhledného plastového obalu, který zároveň tvoří i stojan monitoru. Váha kompletu stojí na třech nohách, které výrobce ještě opatřil gumovými podstavci. Veškeré ovládání naleznete na spodní liště a zahrnuje pouze trojici dotykových tlačítek - levým a pravým regulujete jas dipleje, prostřední tlačítko slouží v zapnutí/vypnutí.

Na zadní straně je pak jen dvojice USB portů pro připojení k dalším zařízením a dále kabel s trojicí konektorů - DVI, USB a zástrčka pro připojení adaptéru napájení. Stojan je usazen zhruba v horní třetině zadní části, na kloubu, ke kterému je fixován pomocí dvou imbusových šroubů. Kloub se pohybuje po obloukovém úchytu displeje a umožňuje LCD panel sklopit o cca 5° stupňů vpřed a asi 70° vzad. Výšku zde bohužel není možné regulovat. Design je celkově vyvedený a působí elegantním a nenápadným, ale přesto bytelným dojmem. Rozměry a hmotnost LCD panelu jsou 52,7 x 45,1 x 20,6 cm (Š x V x H) a 5,7 kg.

Technická specifikace

Formac Gallery 1900 pracuje na základě technologie LCD od Fujitsu - MVA (Multi Domain Vertical Alignment) 24bit ColorProof active matrix. Jako konektivita je zde použito rozhraní DVI nebo ADC (k dispozici jsou v prodeji oboje verze - my jsme testovali tu s rozhraním DVI). Velikost viditelné plochy nabízí rozměry 376 x 301 mm. Maximální rozlišení panelu je 1 280 x 1 024 obrazových bodů (další rozlišení: 1 024 x 768, 800 x 600, 640 x 480 bodů). Rozteč jednotlivých bodů je 0,294 × 0,294 mm. Panel umožňuje zobrazit až 16,7 miliónů barev s kontrastem 800:1 a jasem 300 cd/m2. Jednou z hlavních předností monitoru je jeho rychlost odezvy, která čítá pouhých 8 ms (v šedých tónech - grey to grey). Je to průměrná odezva měřená mezi jednotlivými úrovněmi šedé: 31, 63, 95, 127, 159, 191 a 223. Frekvenční rozsah je 25 - 60 kHz (horizontálně) a 50 - 75 Hz (vertikálně).

Sledovací úhel je udáván výrobcem zhruba 170 stupňů (a to jak horizontálně, tak i vertikálně). Kromě rozhraní DVI (v našem případě) a USB jsou k dispozici ještě 2x USB porty. Monitor je napájen samostatným zdrojem s napětím 12,7 V (DC s odchylkou +/- 3%). Příkon panelu je maximálně 60 W (3 W v úsporném režimu). Pracovní teplota se pohybuje v rozmezí 10 - 35 stupňů Celsia. Požadavky na systém: PC s operačním systémem Windows 2000 nebo XP, a grafická karta s DVI rozhraním, rozlišení 1 280 x 1 024 bodů, nebo Mac s OS 9.2.2, popřípadě OSX.1.0, grafická karta s DVI, rozlišení 1 280 x 1 024 bodů.

 

MVA Technologie

Technologii MVA má patentovánu firma Fujitsu (od roku 1998) a je založena na orientaci molekul tekutých krystalů do vertikální polohy (VA - Vertical Alignment). Původní technologie VA měla hlavní problém v silné závislosti jasu daného bodu na úhlu pozorování, ale rozdělením buněk na domény (Multi-domain VA), došlo ke kompenzaci tohoto neduhu. Ve výsledku je jas daného bodu stejný jako při čelním pohledu. Dnešní LCD panely pracují víceméně na stejném principu MVA, liší se množstvím domén a jejich uspořádáním. Kromě této technologie se můžete setkat například také s označením PVA (Patterned Vertical Alignment), které používá společnost Samsung. Mezi hlavní přednosti této technologie patří lepší podání barev a širší pozorovací úhly, především také vynikající kontrast a podání černé barvy (zobrazovaná černá se téměř shoduje s vypnutým panelem).

LCD panel v praxi

LCD panel je typu "Plug and Play", tzn. že si nemusíte lámat hlavu s žádným složitým nastavováním, instalací potřebných ovladačů a podobně. Stačí jen připojit kabel (v našem případě to byl konektor DVI) a monitor by měl fungovat. Pokud se vám nespustí, je třeba nejprve jej ve Windows najít (Nastavení - Ovládací panely - Přidat Hardware - Vyhledat nový hardware). Poté již by neměl být žádný problém (maximálně ještě zkontrolujte nastavení odpovídajícího rozlišení monitoru - Plocha - Vlastnosti - Nastavení a restartujte počítač). Monitor můžete používat buďto samostatně nebo například jako sekundární / primární monitor. Co se týče nastavení monitoru, můžete korigovat jen jas - pomocí dvou tlačítek na předním panelu.

Při uvedení do provozu nemá panel žádné zvláštní požadavky (kromě systémových - viz výše). Ovšem k dispozici jsou Formacy s rozhraními ve verzích s DVI nebo ADC. Před koupí tedy věnujte zvýšenou pozornost tomu, je-li váš PC popřípadě Mac, vybaven slotem DVI, respektive ADC, jinak jste nahraní. Na druhou stranu i toto lze řešit případnou redukcí. Co se týče samotné kvality obrazu, není ji v podstatě co vytknout. Hned je patrné, že Formac Gallery 1900 směřuje do řad náročných uživatelů a profesionálů. Obraz je perfektně ostrý a dostatečně kontrastní. Pozorovací úhel skutečně odpovídá údajům uváděným výrobcem a lze pohodlně sledovat obraz prakticky z libovolného pohledu bez toho, aby vám jednotlivé barvy měnily odstín či dokonce invertovaly. K dobrým pozorovacím vlastnostem v širokém rádiusu přispívá vysokou měrou právě použitá technologie MVA. Podání barev je také výborné a to včetně černé barvy. Barvy jsou syté, plné a živé. Výtku si zde ovšem zaslouží velice omezené mechanické ovládání monitoru (ovládací panel obsahuje jen regulaci jasu a tlačítko On/Off).

Závěrem

Monitor Formac Gallery 1900 nabízí vysokou obrazovou kvalitu, příjemný rozměr 19" a vyvedené konstrukční i designové provedení. Jen je škoda, že není možnost také výškové nastavitelnosti panelu. Velkou devízou je také rychlá odezva displeje, která čítá pouhých 8 ms ve středních tónech. LCD panel je tak výborný jak pro "běžné kancelářské" úkony, tak i pro náročnější úkony, jako je hraní her nebo sledování videa. Díky krátkému reakčnímu času dochází ke kvalitnímu zobrazení pohybu, který je ostřejší a "nerozmáznutý". Trochu nepochopitelně však chybí v krabici jakékoli příslušenství (DVI / ADC redukce, USB kabely a podobně), takže v případě potřeby si vše potřebné budete muset dokoupit. Kromě monitoru naleznete ve standardním balení jen napájecí adaptér a CD s uživatelským manuálem (v elektronické podobě - PDF). Formac Gallery 1900 je k dostání ve třech verzích (a barevných provedeních): Raven Black, Oxygen a Platinum. Na řadu Raven Black a Platinum poskytuje výrobce standardní záruku 24 měsíců, u řady Platinum je záruka o rok delší (tj. 36 měsíců). LCD panely od Farmacu jsou na našem trhu distribuovány prostřednictvím společnosti Quentin a jejich cena se pohybuje okolo 14 tisíc korun včetně DPH.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: