Deset důvodů, proč si myslím, že koupit si počítač Apple je bláhovost - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Hardware

Deset důvodů, proč si myslím, že koupit si počítač Apple je bláhovost

29. prosince 2000, 00.00 | Velice subjektivní článek grafika, který na počítačích Apple pracuje téměř denně od roku 1991 a už mu došla trpělivost aneb realita Applů v Čechách.

V roce 1991 jsem začal pracovat v malé firmě, která připravovala sazbu inzerátů do reklamních novin. Poprvé jsem tak měl možnost pracovat s počítači Apple Macintosh a byl jsem nadšen. Velice rychle jsem si zvykl na přívětivé a hezké uživatelské rozhraní (doma jsme měli počítač s MS DOS) a naučil se základy práce s grafikými aplikacemi. Podobných firem jsem vystřídal několik, než jsem si v roce 1994 založil s přítelem studio vlastní. Otázku, jaký typ počítače koupit, jsme si ani nepoložili, rovnou jsme si vybírali z nabídky v té době dostupných počítačů Macintosh Quadra; koupili jsme si šestsetpadesátku. Byl to velice spolehlivý počítač, restartovali jsme opravdu výjimečně. Z úst našich přátel pracujících ve Windows jsme neustále slýchaly nářky na stabilitu systému, nedostatky aplikací apod. Byli jsme rádi, že se nemusíme starat ani o hardware, ani o software a prostě jsme pracovali.
První problémy přišly s počítačem PowerPC, který jsme koupili později - často padal a mrznul. Novější verze Mac OS obsahovaly stále více a více laikovi nejasných doplňků, takže jsme nespolehlivý počítač svěřovali na opravu odborníkům - marně. Přesto to naši důvěru ve značku Apple nezlomilo. V roce 1997 jsem se osamostatnil, založil si malé studio a koupil další PowerPC. Počítač jsem musel sice restartovat tak jednou denně, ale zvykl jsem si a sloužil dobře. Jenže abych mohl využívat některé nové aplikace - začal jsem se např. věnovat tvorbě webových stránek - musel jsem přejít na systém 8, pak 8.5, 8.6 atd. Od té doby počítač nefunguje.
Zkoušel jsem všemožné rady "expertů" na Macintoshe (čistý systém jsem instaloval snad jednou měsíčně, harddisky jsem opravoval všemožnými utilitami, extenze jsem omezil na nejnutnější minimum ad.). Nic nepomáhalo. Stačilo chvíli surfovat a browser zamrznul (Explorer) nebo spadnul (Netscape). Postupem času jsem začal zjišťovat, že ve světě Windows, který jsem do té doby znal málo, se udály velké změny. Byl jsem upřímě šokován, když mi přátelé říkali, že třeba měsíc nerestartovali své PC. Seznámil jsem se s grafiky, kteří pracují ve Windows a viděl jsem na vlastní oči věci, kterým jsem stěží uvěřil. Celý den nejen počítač nezamrznul, ale žádná aplikace nespadla, kopírování po síti bylo proti kopírování mezi dvěma Apply bleskové, a co mě jako typografa nejvíce nadchlo, byla skutečná podpora vícejazyčných textů -- Unicode.
Ani to bohužel mou důvěru v Apple nezměnilo natolik, abych si nekoupil PowerBook. Říkal jsem si, že nový a rychlý počítač nebude mít nešvary jeho staršího bratra. Mýlil jsem se. Musím uznat, že PowerBook je výrazně stabilnější, ale pády aplikací, které s sebou vezmou celý systém, nepřestaly.
Jelikož zdaleka nejsem sám, koho trápí nestabilita počítačů Macintosh, rozhodl jsem se seznámit případné zájemce o Macitosh s realitou, tak jak jí znám já.

1. Nepočeštěné aplikace
Pro uživatele systému Windows je čeština v běžných kancelářských aplikacích samozřejmostí. Na Macu jsou sice k dispozici nějaké textové editory s českým prostředím, ale přílišným množstvím funkcí neoplývají. Ať chceme nebo ne, standardními kancelářskými programy se staly aplikace Word a Excel z balíku MS Office. Verze pro Mac je sice vizuálně povedená, ale má dva základní nedostatky: není počeštěná a není 100% kompatibilní se soubory z PC.
Pozoruhodné je, že česky nejsou ani systémové doplňky pro připojení počítače k Internetu přes modem - Apple Remote Access. Neexistuje také jediný funkční browser s českým prostředím.

2. Špatná podpora češtiny v aplikacích
Některé aplikace a dokonce i systémové ovládací panely neustále přepínají klávesnici z české na americkou. Je to otravné protože je nutné nejen neustále přepínat zpět, ale i přepisovat již napsaný text, když si nevšimneme změny. Týká se to např. jediného programu na surfování po Internetu, který dokáže správně zobrazovat české stránky, Internet Exploreru 5.
Jiné aplikace mají problémy se zobrazováním a vkládání českých znaků; smutné je, že se to týká například nejnovějších grafických aplikací.


Toto je ukázka Nápovědy. Problémy s češtinou jsou i na počítači, na kterém není nic jiného než předinstalovaný operační systém.

3. Minimum užitečných aplikací v češtině
Před několika dny jsem si všiml, že součástí počítačového časopisu Chip je CD, na kterém je plně funkční seznam telefonních čísel v ČR a další "drobnosti". Uvědomil jsem si, jak málo českého softwaru je k dispozici pro Mac. Naprostá většina slovníků, multimediálních encyklopedií, her nebo databází je pouze pro Windows a uživatel Maca je od těchto informací odstřižen. Výjimky pouze potvrzují pravidlo.

4. Dlouhé servisní lhůty
Když se mi porouchal PowerBook (na klávesu pro zapínání reagoval čtyřmi tóny), byl v opravě měsíc. Dostal jsem sice náhradní počítač, ale musel jsem si za své peníze nechat zkopírovat data z ne vlastní vinou porouchaného počítače, pak nainstalovat na zapůjčený stroj všechen potřebný software a nastavit předvolby. A to nepočítám čas strávený cestami do servisu a zpět. V současné době je tento počítač opět v servisu.

5. Vysoká cena
Myslím si, že počítače Apple Macintosh jsou velmi drahé. Jsem si jist, že stejně výkonný stroj lze pořídit za dvě třetiny ceny nové G4. Nepopírám, že obdobné PC bude mít ošklivější design a že bude ochuzeno třeba o FireWire. Ale to mně jako grafickému designéru v práci vadí.

6. Předražené náhradní díly a příslušenství
Používané technologie v počítačích Apple bývají dražší než je běžné ve světě PC. Naštěstí je to většinou ku prospěchu věci, klávesnice nebo myš od Apple vydrží leccos. Problém nastane například tehdy, když chcete do staršího Maca koupit nový a větší harddisk. Apply standardně používaly disky SCSI, nejmenší lze dnes pořídit desetigigabajtový za cenu kolem 10 000 Kč. To je opravdu hodně. Podobně je tomu např. s paměťmi.

7. Minimum informací v českých médiích
Po několika neúspěšných pokusech nevychází v Čechách tištěné periodikum, které by pravidelně a objektivně informovalo o novinkách v oblasti počítačů Apple. Naštěstí existují internetová periodika, jako je www.mujmac.cz nebo www.grafika.cz. Nevýhodou prvního je zaujatost autorů a jejich neskrývané nadšení ze všeho s logem Apple, problémem druhého je úzké zaměření na oblast počítačové grafiky a pre-pressu.
Velkou ostudou jsou oficiální stránky Apple v České republice na www.apple.cz. Informace o softwaru jsou neaktuální a obrovské množství odkazů nikam nevede - objeví se hlášení serveru, že stránka neexistuje. A tak se lze dovědět jen povrchní informace, které často zamlčují některé nevýhody systému Mac OS (např. chybí informace o tom, že rozpoznávání hlasu funguje jen v angličtině; odkaz na další informace o funkci Speech nefunguje). Pokud chce uživatel získat nějaké informace o řešení problému a klikne na Podporu, dostane se na americké stránky, které jsou v angličtině. Hádejte, jestli je na českých stránkách firmy Microsoft (www.microsoft.cz) část věnovaná podpoře v češtině…

8. Nepředvídatelné chování systému
Počítače s Mac OS se chovají iracionálně. Když jsem si domů přinesl nový PowerBook, měl jsem obrovskou radost. Nainstaloval jsem několik aplikací z přiloženého CD, připojil se na internet a po chvíli počítač zavřel. Když jsem ho později otevřel, neprobudil se ze spánku a situace se opakovala pokaždé, když jsem víko přiklopil (a pak pochopitelně restartoval). Byl jsem otráven. Tak drahý počítač a nefunguje. Nakonec jsem procházel Nápovědu, až jsem našel několik vět o tom, že počítač "může" mít problémy se spánkem při zapnuté podpoře pro synchronizaci s počítačem do dlaně - Palmem. Domnívám se, že není možné, aby software dodávaný na oficiálním CD s instalací Mac OS, vedl k tak závažné chybě bez výraznějšího upozornění.

Další ránu mi uštědřil zapůjčený PowerBook. Chtěl jsem začít hned pokračovat v na několik dní přerušené práci. Nainstaloval jsem tedy systém, jenže počítač mi během startu oznámil nějakou chybu v doplňcích. Musel jsem restartovat s vypnutými extenzemi. Napodruhé systém sice naskočil, ale velkou důvěru si tím u mě nezískal.
Podobných neřestí, které je těžké nebo nemožné odstranit, je mnoho. Protivné je již zmíněné (a neodstranitelné) neustále přepínání české klávesnice na americkou v některých programech, nestabilní software pro surfování po Internetu, nečekané pády aplikací či zamrznutí celého systému při banální operaci, jako je pohyb ikony na ploše nebo otevírání souboru. Jedna aplikace má dokonce tu vlastnost, že občas ohlásí, že není možné uložit soubor, na kterém se právě pracuje, protože ho nemůže nalézt; pak je třeba buď vytvořit nový dokument a tam překopírovat ten neuložitelný nebo rezignovat a vrátit se k poslední uložené verzi. Mohl bych pokračovat dlouhým seznamem…

9. Nekompatibilita s běžnými formáty
Značná část textových souborů z programu MS Word pro Windows nejde na Macu otevřít. Pokud uživatel Maca nemá program MacLink, musí většinou požádat autora textu o převod do formátu RTF. "Funguje" to bohužel i opačně, málokdo na PC otevře DOC nebo RTF z Wordu pro Mac - opět je nutný MacLink. I když se vám podaří otevřít DOC nebo RTF soubor z PC, problémy nekončí. Operační systém Mac OS obsahuje jiné fonty než Windows, takže dokument se otevře s jinými písmy a je nutné text označit a celý převézt do českého fontu; tím se ovšem ztratí původní grafická úprava. Otevřít bez problému textový dokument napsaný zároveň např. ve francouzštině a češtině na počítači Apple Macintosh lze pouze v programu Adobe InDesign, který stojí několik desítek tisíc korun.


Text z programu MS Word pro Windows otevřený v MS Wordu pro Macintosh

10. Minimální možnost opravy bez přátel a kamarádů
Kdybych neměl několik přátel, na které se mohu obrátit v nouzi, musel bych už dávno změnit profesi. Ostatně sám patřím mezi ty, kteří často odpovídají zoufalým uživatelům Maců na jejich prosby o pomoc. Pořídit si Macintosh bez takového týmu tuctu rádců a fandů bych nikomu nedoporučoval. Mezi další vychytávky této platformy patří třeba to, že po startu počítače, ve chvíli, kdy to nejméně potřebujete, nenaskočí systém, neboť se z nějakého důvodu porouchal harddisk. Ten je pak nutno opravit po spuštění počítače z CD. Nebo se při surfování zastaví Explorer a začne fungovat až po pěti minutách. A třeba když se zdá, že všechno funguje, počítač nenalezne připojený skener. Právě v těchto chvílích žádná Nápověda nepomůže - tu lze totiž vyvolat jen při zapnutém a fungujícím počítači, a tak nezbývá než začít obvolávat ty, kteří by mohli poradit.

PowerBook byl posledním výrobkem firmy Apple, který jsem si koupil. Naprosto jsem ztratil důvěru v tuto firmu a upřímně se těším, až si po novém roce koupím první PC. Kromě designu jsem už nenašel nic, v čem by byl Mac lepší než počítač s MS Windows.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: