Dell M40 - výkon na cestách - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Hardware

Dell M40 - výkon na cestách

16. května 2002, 00.00 | Do redakce se nám dostal výkonný multimediální notebook značky Dell, který slibuje uživateli možnost takřka plnohodnotné práce s grafikou a videem kdekoli a kdykoli. Jaké jsou naše zkušenosti s tímto notebookem?

O možnostech využití mobilních počítačů pro plnohodnotnou grafickou či multimediální práci v terénu jste měli možnost na Grafice číst již několikrát. Samozřejmě mají notebooky řadu úskalí, kvůli kterým nejsou ideální náhradou deskotopových počítačů pro každého, přesto pokud nechcete být při své tvorbě připoutáni k desce svého pracovního stolu, nemusíte. Například testovaný Dell M40 v praxi předvedl, že notebook může nabídnout výkon a komfort blízký velmi výkonné pracovní stanici.


Dell M40 z poloprofilu

Konstrukce a design
M40ka je zástupcem takzvané kategorie all-in-one, tedy notebooků plně vybavených a odpovídajícím způsobem rozměrných. Nejde o žádného vysloveného drobečka, přesto jej lze stále považovat za rozumně mobilní řešení. Zejména s ohledem na to, co všechno se ukrývá uvnitř. Do značné míry jsou rozměry zařízení diktovány 15" LCD displejem s klasickým poměrem stran 4:3. Naštěstí konstrukce notebooku je dostatečně robustní.
Design notebooku vychází ze zažitého standardu Dellu, který diktuje jednoduchost, nenápadnost a tradiční tmavé provedení. Jediným výrazným prvkem je velké stříbrné logo Dell na horním víku, které jednoznačně určuje sounáležitost se značkou. Obecně D40ka nepatří k vysloveným designerským skvostům jako třeba PoverBook G4 Titanium, ale rozhodně nikoho neurazí. Dell zvolil střídmost a jednoduchou eleganci.


Firewire a PC Card

Technické parametry
A dostáváme se k tomu podstatnému. Notebook je postaven na čipové sadě Intel 815ep se 133Mhz sběrnicí osazený procesorem Intel Pentium IIIm 1,2Ghz. Osazená paměť 512MB SDRAMu (133Mhz) je také rozumným pracovním prostorem, takže tato kombinace již dává tušit adekvátní výkon. Relativní nevýhodou této kombinace je nutnost poměrně silného aktivního chlazení, takže je notebook osazen hned dvojicí ventilátorů.
O zobrazování se stará grafická karta nVidea Quatro2 Go s rozhraním AGP 4x a 32MB DDR paměti. Osazený grafický čip podporuje hardwarově 256bit. Open GL a vykresluje velmi precizní obraz na LCD displeji s rozlišením 1600x1200bodů.
Jednoznačně nejslabším místem celého systému z našeho pohledu je hard disk s kapacitou 40GB, který má pouze 5400ot./m. a je připojen přes rozhraní ATA 100. Na notebook jistě slušné řešení, ale z pohledu multimédií a grafiky řešení přece jen trochu slabší. Optická mechanika naopak nabízí slušný standard. Jde o combo model DVD-R/CD-RW, který je v notebooku osazen napevno. 3,5" floppy mechanika je vyjímatelná a lze ji nahradit například druhou baterií. Když už jsme u zdroje energie, tak notebook je standardně dodáván s Li-Ion článkem.
Co se týče vnější konektivity nebyl Dell zrovna skoupý. 2x PC Card II slot, 1 sériový, 1 paralelní, 1 AGP, 2 USB, PS/2, Fast IRDA 1.+, S-VHS výstup, VGA a 1x IEEE 1394 (mini-konektor FireWire, nenapájený). Dále nechybí model V.90 ani 10/100Mbit síťová karta.
Do kompletnosti specifikace nám již chybí pouze zvuková karta ESS Maestro 3I, dvojice reproduktorů, duální polohovací zařízení.


Zadní konektorová část + ventilátory

Praktické zkušenosti
Notebook jsme testovali s operačním systémem Wondows 2000 Prof. Dále jsme měli nainstalovaný Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Adobe Premiere, Media Cleaner. Tento seznam samotný reprezentuje nejčastější typické aplikace, se kterými se může takový kreativec na cestách setkat.
Notebook je vybaven na poměry přenosných zařízení velmi slušným displejem. Výrobce bohužel neuvádí jeho bližší technickou specifikaci, ale v každém případě displej nabízí nejen velmi slušné rozlišení 1600x1200bodů, ale i rychlé překreslování a vynikající zorný úhel. Při přehrávání videa jsme nezaznamenali nejmenší problémy s rychlostí překreslování a vykreslení čárové grafiky bylo pochopitelně brilantní.
Grafická karta také prokázala, že patří k tomu nejlepšímu co lze u mobilních zařízení získat. Kromě mohutné podpory 3D zobrazování, které jsme bohužel z časových důvodů neměli možnost důkladně protestovat nabízí i velmi svižné 2D zobrazování a zejména zcela bezproblémový video výstup. Technologie dual head prostě odvádí dobrou práci.
Při práci s 2D grafikou notebook poskytoval výkon o cca 10% nižší než zhruba srovnatelné pracovní stanice s podobným procesorem. Viditelně největší brzdou byl hard disk, protože u testů vyžadujících odkládání do virtuální paměti byl výkonnostní pokles ještě vyšší. Výsledky byly v podstatě identické jak pro bitmapovou, tak pro vektorovou grafiku.
Při práci s videem jsme nezaznamenali žádné problémy s FireWire rozhraním ani rychlostí celého systému při manipulaci s daty formátu DV. Samozřejmě pomalejší disk vyžadoval jistou kulturu práce se systémem a aplikacemi, aby nedocházelo k výpadkům v datovém toku, ale rozhodně M40ka dokáže manipulovat s DV streamem. Při renderování opět hrál velkou roli hard disk. Výpočetní výkon notebooku je evidentně velmi vysoký, ale při komplikovanější manipulaci s daty na disku výkon rapidně klesal.


DVD Combo mechanika

Hodnocení
Celkové hodnocení výkonu systému je nutné rozdělit na dva pohledy. Při srovnání s notebooky, které jsme měli kdy možnost testovat M40ka nabízí zejména velmi vysoký procesorový výkon, propustnost sběrnice a vynikající grafickou kartu. Celkově dosáhl notebook nejlepších výsledků ze zatím testovaných modelů.
Z pohledu srovnání se stolní stanicí má práce s tímto notebookem pouze dvě slabiny. Tou první je několikrát zmiňovaný hard disk. Tou druhou je přeci jen limitované zobrazení na LCD displeji, který nedosahuje parametrů špičkových stolních CRT či LCD. To je však pochopitelné, protože cena celého kompletu jen mírně přesahuje cenu špičkového monitoru či displeje. Koneckonců za necelých 140.000Kč bez DPH není sice Dell M40 pro každého, ale s ohledem na jeho výkon jde o rozumnou koupi.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: