Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Hardware
Belkin Network USB Hub: Sdílení USB v síti snadno a rychle
1. srpna 2008, 00.00 | Pomalu rostoucí počet širokopásmových internetových přípojek spolu s klesající cenou notebooků staví stále více domácností před dilema, jak propojit své dva a více počítačů. Základní směrovač, obvykle vybavený čtyřportovým přepínačem, pořídíte snadno a levně. Co však v případě, že chcete mít třeba fotografie a video na sdíleném disku nebo používat společnou tiskárnu? Omezíte-li se pouze na USB rozhraní, sáhněte po zařízení od Belkinu a nebudete zklamáni.
Výrobce rozličného počítačového příslušenství je aktivní také v oblasti síťových prvků. Doplněním obyčejného USB rozbočovače o síťovou konektivitu dal vzniknout Network USB Hubu, který umožňuje sdílet pět (po připojení dalšího rozbočovače až 15) zařízení využívajících USB rozhraní. Může mezi nimi být flash disk, klávesnice, myš, externí disk, webkamera, tiskárna nebo třeba digitální fotoaparát. Všechna jsou po instalaci obslužného softwaru dostupná z jakéhokoliv počítače s Windows XP/Vista nebo Mac OS X pracujících v síti.
Instantní řešení, ale bez češtiny
Zařízení je vyrobeno z lesklého černého plastu a designem se hodí především k produktům Apple. Má stejný půdorys jako počítač Mac mini nebo přístupový bod pro Wi-Fi AirPort Extreme. O tom, že je síťový rozbočovač navržený k umístění do sloupce mezi tyto produkty, svědčí také poloha všech konektorů, tlačítka Reset a stavové kontrolky. Ty najdete buď na předním nebo zadním panelu. Už to zní jako ohraná deska, ale použitý černý lesklý plast je náchylný k poškrábání a zašpinění. Při určitém druhu nasazení zde bohužel neplatí, že zařízení jednou nainstalujete a pak už jen utíráte prach.
Zprovoznění snad ani nemůže být jednodušší. Připojíte napájení, síťový kabel, vložíte CD a nainstalujete program Control Center. Bohužel je vše včetně návodu v angličtině, což může některým uživatelům lehce zkomplikovat život.
Pokud v síti funguje automatické přidělování IP adres prostřednictvím DHCP, můžete začít Network USB Hub rovnou požívat. V opačném případě přijde ke slovu webové rozhraní a ruční nastavení parametrů, podobně jako v případě připojování nového počítače.
Obslužnou aplikaci Control Center je nutné nainstalovat na všechny počítače v síti, na nichž chcete mít přístup ke sdíleným zařízením. Testovali jsme pod Windows XP SP3 a Mac OS X 10.5.2, kde vše fungovalo podle očekávání. Pod Linuxem jsme Belkin nezkoušeli a výrobce tento operační systém nepodporuje. Samotné zařízení však pravděpodobně používá pro svůj běh právě Linux, a tak se lze domnívat, že ho zprovozníte i zde.
Od myši až po přehrávač
Do celkem pěti USB portů jsme zapojili dva flash disky, externí disk Maxtor OneTouch 3200, webkameru Logitech QuickCam Fusion, klávesnici, na níž vzniká tento text, a starší tiskárnu Epson. Vše fungovalo dobře, pouze u webkamery se zobrazilo oznámení o možné nefunkčnosti. Při zkušebních videohovorech přes Skype však pracovala stejně, jako by byla připojená přímo k počítači. Totéž lze napsat o externích datových médiích. Diskům systém po připojení přiřadil písmena nebo se v případě Mac OS X objevila příslušná ikona na ploše. Kopírování, přesun a mazání dat funguje bez chyby a rychlost přenosu je limitovaná jen použitou sítí. Vše opět pracuje stejně, jako by bylo zařízení zasunuté přímo do USB portu počítače a totéž lze říci také o dalších periferiích.
Pro hladký běh je nutné v případě tiskáren, webkamer, skenerů a podobných zařízení nejdříve nainstalovat ovladače na všechny stroje v síti. Bez toho většina z nich nebude fungovat a ani se neobjeví v seznamu aplikace Control Center. To se může jevit jako omezující zejména u rozměrnějších tiskáren, s nimiž musíte obejít každý počítač. Naštěstí je tento postup nutný pouze jednou.
Pokud si kladete otázku, jak je řešen souběžný přístup k jednomu souboru na sdíleném disku, odpověď je překvapivá. Belkin totiž umožní připojené zařízení používat vždy pouze uživateli jednoho počítače. Chcete-li například tisknout a tiskárna je právě připojená k manželčině notebooku, musíte pomocí Control Center vyslat žádost o připojení, vaše lepší síťová polovička ji musí potvrdit a teprve potom se dočkáte kýženého výsledku. Proto také dává smysl volba automatického připojování jednotlivých zařízení. U každého zvlášť lze nastavit, zda se po zapnutí obslužného programu připojí automaticky, nebo vyčká na akci uživatele.
Vyzkoušeli jsme také připojení obyčejného neznačkového USB rozbočovače bez externího napájení. V tomto případě však záleželo na konkrétním připojeném zařízení. Jeden z flash disků nefungoval, druhý ano, webkamera se chovala nestandardně a způsobovala zamrznutí Skype. Nezbývá než v takové situaci doporučit použití kvalitního a zejména napájeného rozbočovače. Ostatně, samotný výrobce má takové v nabídce ve stejném designu.
K čemu to je
Nerudovská otázka „kam s ním“ platí v případě Belkinu v přeneseném významu. Prostorově je nenáročný, ale musíte si dobře rozmyslet, kam ho umístit a jaká zařízení k němu připojit. Může totiž posloužit nejrůznějším způsobem. Nabízí se využití pro sdílení externích pevných disků, které však naráží na nemožnost souběžného přístupu z několika počítačů. Pokud chcete ze stejného disku prohlížet fotografie a vaše ratolest třeba sledovat video, poohlédněte se spíše po samostatném síťovém disku nebo data rozdělte na několik autonomních úložišť. V případě sdílení tiskárny popsané omezení tolik nevadí, protože stejně můžete tisknout jen jednu úlohu. Zařízení se hodí také pro úsporu kabeláže třeba u počítače v obýváku. Zatímco počítač je umístěný poblíž televizoru a je připojený k síti, můžete Network USB Hub položit poblíž gauče a zapojit do něj klávesnici, myš a podle potřeby digitální foťák, hudební přehrávač, kameru, čtečku paměťových karet a další periferie. Jen je nutné mít poblíž otomanu elektrickou a síťovou zásuvku. Uplatnění by mohl najít také ve firmě, pro sdílení několika tiskáren či disků určených pro zálohování.
Pokud vám nevadí popsané omezení, budete se síťovým USB rozbočovačem spokojeni. Jednoduchá instalace, malé rozměry a elegantní vzhled doplňuje přijatelná cena. Pokud zvládnete instalaci, absence češtiny zase tolik nevadí.
Fakta
Belkin Network USB Hub: síťový USB rozbočovač
Počet připojených zařízení: až 15 pomocí volitelného USB rozbočovače Protokol: TCP/IP Rozhraní: 10/100 Base-T Ethernet, 5x USB Podporované operační systémy: Windows XP/Vista a Mac OS X 10.4 a vyšší Obsah balení: USB rozbočovač, síťový kabel, napájecí kabel, napájecí adaptér, návod, CD Rozměry (š x v x h): 165 x 19 x 165 mm Hmotnost: 231 g Cena: 2 100 Kč (bez DPH 1 765 Kč)
Hodnocení
Pro: Jednoduchá instalace, bezproblémový provoz ve Windows i Mac OS X, až 15 připojených zařízení, poradí si takřka s jakoukoliv USB periferií. Proti: Chybí čeština, připojené zařízení je dostupné vždy jen pro jeden počítač, instalace obslužného programu a ovladačů některých zařízení je nutná na každém počítači. Hodnocení: 70 % Kontakt: Belkin, 239 000 406 Web: www.belkin.com
Poznámka: Tento článek vyšel původně v časopise Click! č. 7/2008 (s. 30-31).
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024