Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Hardware
Barco Coloris Calibrator - kalibrovaný LCD
Barco Coloris Calibrator
19. dubna 2004, 00.00 | Belgická společnost Barco působí v oblasti profesionálních grafických monitorů již řadu let a je celosvětově známa svými monitory s hardwarovou kalibrací barev. Teprve letos však přichází na tento trh i s technologií LCD, která byla donedávna pro oblast grafického zpracování odsuzována díky špatnému barevnému podání barev. Jak se s tímto obecně známým neduhem Barco vypořádalo a co jejich barevný LCD Coloris Calibrator nabízí?
Značka Barco si potrpí na svém dobrém jménu, kvalitě a profesionalitě svých výrobků, a proto se rozhodla počkat s aplikací LCD panelů do oblasti počítačové grafiky až do té doby, kdy budou dostatečně zvládnuta technická omezení této technologie. Tato skutečnost nastala v loňském roce, a tak se její vývojáři intenzivně zaměřili na odstranění zbývajících problémů. Tím bylo například nedostatečně věrné podání tzv. "černého bodu". Náročný vývoj se dočkal zdárného konce, a tak spatřil světlo světa první displej s plochou obrazovkou, u kterého je možná hardwarová kalibrace barev - Barco Coloris Calibrator. Podívejme se na něj nejprve po konstrukční stránce.
Konstrukce
Barco Coloris Calibrator je LCD panel s úhlopříčkou 20,1" (510 mm). Jeho celkové rozměry jsou s dodávaným stojanem 488 x 480 x 250 mm při hmotnosti 13,9 kg. Aktivní plocha obrazovky s rozměry 408 x 306 mm je složena z 1 600 x 1 200 bodů, které jsou také nativním rozlišením displeje. Velikost jednoho bodu je tedy 0,255 mm. Obrazovka, kterou je možno na stojanu natočit i do svislé polohy, není chráněna sklem. Její povrch tak více připomíná vzhled vytištěného dokumentu a navíc eliminuje odlesky a zvyšuje tak pozorovací úhel, který činí až 170°. Plastové tělo displeje je opatřeno neutrálně šedým nátěrem a proti odleskům a rušivým vlivům okolního světla je na něj možno uchytit stínítko, které je součástí dodávky.
Při pohledu zepředu si povšimněte výčnělku v pravém horním rohu displeje, ve kterém je ukrytu kouzlo dokonalé stability barev. O jeho významu si povíme o několik řádek níž. V dolním pravém rohu pak vidíme čidlo okolního osvětlení. OSD menu je dostupné pomocí tlačítek umístěných zboku. Displej se připojuje buď pomocí digitálního DVI rozhraní či klasickým 15ti pinovým VGA D-sub konektorem. Ten je nutno vzhledem k nemožnosti oboustranné komunikace doplnit o sériovou komunikaci. Displej proto disponuje USB hubem, nabízející jeden upstream a dva downstream porty.
Základní specifikace
LCD panel Coloris Calibrator pracuje s rozkladovou frekvencí 15-110 kHz v horizontálním směru a 50 - 120 Hz ve směru vertikálním. Jeho typická optická odezva činí 12,5 ms. Jeho technologie dosahuje "Dark room contrastu" 350:1 typicky při nativní úrovni jasu 180 cd/m^2. Kromě nativního rozlišení 1600x1200 bodů dokáže pracovat i v klasickém VGA módu, potřebném např. při bootování počítače. Jiná rozlišení nejsou podporována. Vlastní TFT vrstva pochází z produkce společnosti SAMSUNG, ovšem pro potřeby Barca jsou masky jednotlivých tranzistorů speciálně upravovány - pro dokonalé zobrazení "černého bodu" je totiž část emitujícího prvku zastíněna.
Uživatel si může na displeji přizpůsobit úroveň jasu, teplotu barev (5 000 - 9 900 K) a gamu (1,8; 2,2; uživatelsky definované; nativní; sRGB; test), přičemž po této změně je potřeba pro správné barevné podání spustit pouze kalibrační program, který se postará o správné nastavení. Typická barevná odchylka je u Coloris Calibratoru menší než Delta-E 3 a typická stabilita menší než Delta-E 0,5!
Zobrazovač je napájen střídavým napětím 90 až 264 V, 45 až 65 Hz, takže není velký problém s jeho lokalizací pro určitou síť. Maximální příkon je 70 W, přičemž je podporován úsporný režim.
Jak se dociluje stálosti a přesnosti zobrazení?
Podstata správného podání barev spočívá v přesně vytvořeném profilu zařízení a zachování jeho vlastností po celou dobu provozu nezávisle na okolních podmínkách. Každému Coloris Calibratoru je proto již při výrobě vytvořen unikátní individuální barevný profil, který popisuje jeho chování podle norem ICC ColorSync. Tento profil není založen na obecně používaném "generic" CRT modelu (který vlastně ani nedokáže popsat "černý bod"), ale na mnohem propracovanějším modelu. Ten vyjádří chování LCD zobrazovače, které je naprosto odlišné od klasických monitorů. Profil se vytváří za pomoci přesného měřícího zařízení od společnosti Konica-Minolta pro každý vyrobený kus zvlášť a následně je nahrán na CD, které je přiloženo k danému LCD. Pokud by o něj zákazník nějakým způsobem přišel, může se obrátit na výrobce, který má databázi všech profilů pochopitelně archivovánu.
Přesný popis chování displeje však ještě nezaručuje stálou věrnost barevného podání. Pro tu je potřeba zajistit dokonalou stabilitu všech prvků podílejících se na generaci světla. Těmi jsou jednak podsvitové trubice a pak vlastní vrstva emitujících tranzistorů s řídící logikou. Vzhledem k tomu, že polovodičové materiály jsou silně teplotně závislé a také vzhledem k tomu, že při zapnutí podsvitu se mění teplota zářivkových trubic až o 50°C, nestačí pouze občasná kalibrace pomocí sondy, kterou nabízí konkurenční produkty. Optimální barevnou konzistenci a také dlouhodobou časovou stabilitu zajišťuje u Coloris Calibratoru unikátní technologie vyvinutá společností Barco, nesoucí označení Color I-Guard. Jedná se o miniaturní vestavěný snímač umístěný v horním pravém rohu monitoru, který je v principu složen z jedné snímací buňky pro červené světlo, jedné pro zelené a dvou pro modré (na to je LCD technologie nejcitlivější) světlo. Umístění tohoto čidla bylo zvoleno tak, aby pokud možno nezakrývalo podstatnou informaci zobrazovanou jakoukoliv aplikací. Jeho činností je neustálé sledování výsledného obrazu a zasílání informace do zpětnovazební kalibrační smyčky. Tak je zajišťována stabilita barev i úroveň jasu podsvětlovacích těles v reálném čase. Díky regulaci odpadá čekání na zahřátí zobrazovače a ustálení jeho parametrů i dlouhodobá potřeba kalibrace. O vše se jednoduše stará přiložený program Coloris Talk, který je potřeba spouštět pouze v tom okamžiku, kdy si uživatel přeje nastavit jinou barevnou teplotu či gamu displeje. Pro každou hodnotu tohoto nastavení však již byl vytvořen profil během výroby, takže program pouze vypočítá potřebné hodnoty, kterými se překalibruje displeji. Toto nastavení nijak neovlivňuje hodnoty uložené v LookUp tabulce a tím nezmenšuje dynamický rozsah zobrazených barev.
Možná vás napadá otázka, jak je zaručena přesnost zobrazování v jiné části displeje, když je sledována pouze malá oblast při okraji. I tento fakt byl zahrnut při jeho tovární kalibraci - tento sledovaný bod byl přizpůsoben chování centrální oblasti displeje. Pro dokonalejší podání barev je navíc využívána 10-bitová gama korekce, který však opět pracuje na jiném principu, než který využívají výrobci jiných značek. Barco také zbývající hodnoty z 8-bitového údaje pocházejícího z grafické karty dopočítává, ovšem využívá jiný algoritmus, který více zjemňuje gradaci v oblasti tmavších a středních tónu, oproti méně kritický světlým místům.
Coloris Calibrator je dále vybaven ALC technologií (Ambient Light Compensation), která dokáže díky senzoru umístěnému na čelní straně monitoru automaticky přizpůsobovat úroveň jasu s ohledem na okolní světlo. Při využití této funkce však již není zaručena barevná přesnost podání.
Závěr
Závěrem lze říci, že Coloris Calibrator otevírá nový směr pro oblast prepressu, publikování, digitální fotografie či kinematografie. Díky jeho vlastní plně automatické kalibraci Color I-Guard je zaručena barevná stabilita během celého pracovního dne, od okamžiku krátce po zapnutí displeje až po odpolední horko vzniklé na pracovišti a navíc odpadá potřeba ruční kalibrace po celou dobu jeho životnosti. Ta se blíží 20 000 hodinám provozu. Záruka na tento produkt je garantována po dobu 3 let, kdy bude jakýkoliv problém (včetně jediného vadného pixelu) řešen výměnou za jiný kus. Pokud si uvědomíme, s jakou přesností a jakým postupem je celé zařízení kalibrováno, není ani možné provádět výměnu jednotlivých komponent v běžném servisu.
Distribuce Coloris Calibratoru u nás začne koncem tohoto měsíce, dodací doba jsou cca 4 týdny. Evropská cena je stanovena na 5500 Euro, u nás se bude pohybovat okolo 190 000,- Kč bez DPH.
Coloris Calibrator je první produkt společnosti Barco, která na příští rok připravuje celou modelovou řadu LCD kalibrovaných monitorů. Po jejich boku však bude pochopitelně dál existovat dostupnější varianta v podobě CRT monitorů.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
10. prosince 2024