Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Hardware
Apple uvedl modernizované iMacy
4. května 2011, 00.00 | Předchozí pověsti se naplnily, na trh dorazily nové iMacy s procesory Sandy Bridge, rozhraním Thunderbolt a grafickými procesory AMD Radeon HD 6XXXM.
Úvodem
Celým dnešním tématem nás budou provázet světla. Respektive, ve výsledku jen jedno jediné světlo. Abychom byli sto pochopit celé nastavení a techniky, musel jsem dnešní návod pojmout dosti obsáhle, jeho délka je tak skoro půl hodiny.
Částečně jsem si tak duplikoval obsah jednoho návodu, který jsem kdysi připravil ve svém (komerčním) DVD. Ale nejedná se o vyloženou kopii, to určitě ne. Už proto, že jedním z klíčových objektů dnešního návodu bude opět objekt Klonování ex modulu MoGraph. Ten nám totiž poměrně zásadně pomůže s tvorbou stínů našeho dýmu, což jsem kdysi musel řešit dosti odlišně a pravdou je, že ne tak elegantně.
Když jsme to zmínili, proč stínů? Logicky, pokud se nad tím zamyslíme, pak viditelná světla, a samozřejmě i volumetrická, nejsou schopna svou podstatou stíny vrhat. Ale to je značná slabina, jež by mohla, potenciálně, omezit jejich užití v simulacích toho typu, který jsme si právě popsali.
Postup
Celý postup není až tak obsáhlý, ale pro jeho pochopení je nutné uvést ještě několik dalších pravidel, bez nichž bychom se asi neobešli. Musíme pochopit, co je světlo viditelné a volumetrické, v čem se liší a jak můžeme oba typy používat. Případně zdůraznit, že některé navazující technologie mohou být velmi zajímavé.
Až budou tyto otázky vysvětleny, vrhneme se na samotné nastavení světla. Zjistíme, že zobrazit viditelné světlo na tmavém pozadí je snadné, horší to může být na pozadí světlém. Ale i zde najdeme řešení. Vyzkoušíme šumy a jsme připraveni pro naši simulaci.
Základním objektem bude samozřejmě generátor částic a emise objektu – světla. Částice ovlivníme jak větrem, tak nějakou turbulencí. Nastavíme si v generovaném světle změnu parametrů tak, abychom vytvořili přirozeně se chovající systém, kdy na počátku bude dým zcela neprůhledný a postupně se začne vytrácet, až zmizí zcela (je vhodné tyto hodnoty naanimovat ve shodě s životností částic).
Upřesníme si, jak nastavit šum na dýmu, a můžeme postoupit dále, k tvorbě stínu dýmu.
Stín dýmu je další podstatný element. Díky MoGraph a několika znalostem bude celá příprava poměrně snadná.
V prvé řadě můžeme vytvořit objekt Klonování a nastavit, aby se vázal na generátor částic. Přesně na ten samý generátor částic, který emituje světla dýmu. Tím bude generátor emitovat své vlastní částice, například jednoduché plochy, umístěné ve stejné poloze, v jaké jsou umístěny instance světla.
Pomocí efektorů instance plochy natočíme směrem ke slunci (například) a vytvoříme materiál stínu. A využijeme další efektor (Krok) pro simulaci změny velikosti podle změny velikosti instancí světla emitovaného generátorem částic. Poslední, co musíme, je využít dalšího speciálního efektu-shaderu MoGraphu a zajistit, aby i Klonováním vytvářené plochy byly postupně průhlednější a průhlednější.
Je hotovo. Systém lze samozřejmě doladit, můžeme například použít efektor Náhodnost a pootáčet náhledně plochy generující stín, ale jinak vše funguje, jak má. A to je podstatné...
Závěrem?
Nejedná se o hyperrealistický kouř, ale kdo nemá za zády výpočetní stádo počítačů, možná uvedené řešení použije. Je rychlé, flexibilní, levné a s post produkcí i účinné.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
10. prosince 2024