Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Hardware
Apple podporuje standard Wi-Fi Direct
16. října 2009, 00.00 | Sdružení Wi-Fi Alliance představilo nový standard Wi-Fi Direct pro P2P propojování bezdrátových Wi-Fi zařízení, mezi jeho zastánce patří také Apple.
Vytvoření rychlé kolekce
Kolekce jsou efektivní metodou pro seskupování fotografií, zvlášť v případech, kdy obrazové soubory máme na pevném disku uloženy v různých složkách. Novou kolekci lze taky založit pro účely konkrétní prezentace nebo můžeme seskupovat snímky do kolekcí podle kategorií či jiných kritérií. Kolekce jsou totiž stále k dispozici na panelu Kolekce, takže k nim máme rychlý přístup.
Rychlá kolekce je jen dočasnou kolekcí, můžeme ji využít k seskupování snímků během prohlížení a třídění nových snímků, nebo pokud vytváříme tematický výběr fotografií z různých částí katalogu. Fotografie budou součástí rychlé kolekce do té doby, dokud ji nepřevedeme na něco trvalejšího – na skupinu, která bude evidována v seznamu na panelu Kolekce. K Rychlé kolekci se dostaneme z panelu Katalog a kdykoliv tedy můžeme začít pracovat s výběrem snímků.
Položku Rychlá kolekce najdeme na panelu Katalog v levé skupině panelů. Pokud ji náhodou nevidíme, stačí rozbalit panel :-).
V zobrazení Miniatury vybereme klepnutím se stisknutou klávesou Ctrl snímky v požadovaných buňkách. Vybrané fotografie přidáme do rychlé kolekce stisknutím klávesy B nebo příkazem Fotografie–Přidat do rychlé kolekce.
Za položkou Rychlá kolekce se na levém panelu Katalog zobrazí číslo, které udává, že se v rychlé kolekce nachází určitý počet snímků. Pokud máme navíc v dialogu Volby zobrazení knihovna zaškrtnutu volbu Značky rychlé kolekce, bude každý snímek, který jsme zařadili do rychlé kolekce v pravém horním rohu miniatury označen šedým bodem. Stejné značky se zobrazí také na filmovém pásu (pokud jeho výška, tedy i velikost miniatur není příliš malá).
Všechny vybrané fotografie můžeme kdykoliv z rychlé kolekce odstranit klepnutím na značku na některé z miniatur nebo klávesovou zkratkou B.
Převod a vymazání rychlé kolekce
Vybranou skupinu lze uložit také do stálejší kolekce… Jak na to?
Zvolíme příkaz Soubor–Uložit rychlou kolekci. V dialogu Uložit rychlou kolekci zadáme do pole Název kolekce požadovaný název. Pokud chceme odstranit současně s uložením rychlou kolekci, zaškrtneme volbu Po uložení vymazat rychlou kolekci. A klepneme na Uložit.
V panelu Katalog naskočí nyní u rychlé kolekce číslo 0 (přeci jsme ji odstranili), naopak v panelu Kolekce, který rozbalíme, máme jednak název uložené kolekce a také počet snímků v ní obsažených.
Práce s filmovým pásem
Filmový pás ve spodní části pracovní plochy Lightroomu nabízí ve všech modulech a režimech zobrazení stálý přístup ke snímkům ve vybrané složce nebo kolekci. Stejně jako v zobrazení Miniatury můžeme i na filmovém pásu pomocí kláves šipek rychle přecházet mezi jednotlivými snímky. Pokud filmový pás obsahuje více miniatur, než je schopen zobrazit na šířce monitoru, použijeme k procházení posuvník na dolním konci, popotáhneme filmový pás za horní okraj rámečku miniatur, nebo klepneme na některou miniaturu na jeho koncích.
Nemusí nám samozřejmě vyhovovat velikost filmového pásu, případně nám tam může občas vyloženě překážet. Nic z toho není neřešitelné… Klepnutím na trojúhelník u spodního okraje pracovní plochy skryjeme nebo zobrazíme filmový pás. Klepnutím pravám tlačítkem myši s klávesou Ctrl na trojúhelník si zobrazíme místní nabídku, vníž nastavíme automatické skrývání a zobrazení.
Pokud umístíme ukazatel na horní okraj filmového pásu, změní se na dvojitou šipku. Tažením okraje filmového pásu nahoru nebo dolů zvětšíme, případně zmenšíme velikost miniatur. Čím filmový pás nastavíme nižší, tím více miniatur se v něm zobrazí.
Použití filtrů na filmovém pásu
Pokud máme málo fotografií, není problém je na filmovém pásu zobrazit. Pokud však pracujeme se složkou, která obsahuje velké množství snímků, může být poměrně neefektivní procházet filmový pás pomocí posuvníku a hledat na něm snímky, které potřebujeme. Prostřednictvím filtrů omezíme počet zobrazených snímků na filmovém pásu jen na ty, které jsou označeny například vlajkou či mají nastavené určité hodnocení, barevnou visačku nebo libovolnou kombinaci těchto atributů.
V nabídce filtru na pravém horním konci filmového pásu zvolíme volbu S vlajkou. Na filmovém pásu zůstanou zobrazeny pouze snímky s bílou vlajkou. Zároveň za nápisem Filtr uvidíme zvýrazněnou ikonu bílé vlajky. Klepnutím na ovládací tlačíka příslušných filtrů v nabídce Filtr můžeme zapnout nebo vypnout libovolný z filtrů, který je v nabídce. Můžeme dokonce nastavit libovolnou kombinaci filtrů a uložit ji jako vlastní přednastavení. Klepnutím na volbu Vypnout filtry z nabídky Filtr můžeme zpětně kdykoliv deaktivovat všechny zvolené filtry. Na filmovém pásu tím pádem uvidíme opět všechny snímky.
Změna směru řazení miniatur
Pomocí ovládacího prvku Směr řazení a nabídky Kritéria seřazení z panelu nástrojů můžeme změnit pořadí v kterém se nám miniatury fotografií na ploše miniatur a na filmovém pásu zobrazují. Pokud není na panelu nástrojů zobrazen ovládací prvek Směr seřazení, zvolíme v nabídce voleb na pravém konci panelu nástrojů volbu Seřazení. Klepnutím na tlačítko Směr seřazení obrátíme směr seřazení miniatur našich fotografií.
Seskupení snímků do balíčku
Další poměrně efektivní metodou snížení počtu zobrazených snímků je seskupení podobných snímků do tzv. balíčků… Tento postup považuji za užitečný v případě, že pracuji se složkou obsahující stovky fotografií z téhož fotografování (divili byste se, ale stává se mi to poměrně často…). Do balíčku totiž můžeme seskupit fotografie se stejným námětem, nebo série snímků u nichž testujeme různá nastavení fotoaparátu (i to je můj případ). Aby filmový pás a zobrazení nebyly zaplaveny nepřehlednou změtí snímků, zobrazí se nám na každém balíčku jen horní snímek… Ikony symbolizující balíček fotografií se nám v levém horním rohu miniatury zobrazí současně s počtem snímků v balíčku. Takže jak balíčkuji? V zobrazení miniatury vybereme dva až n snímků. Zvolíme příkaz Fotografie - Seskupit - Seskupit do balíčku. Klepnutím na ikonu balíček rozbalíme nebo zabalíme. Jak jednoduché.
Lightroom samozřejmě nabízí mnohem víc možností jak uspořádat a vybírat fotografie, které jsme naimportovali. Další techniky budou námětem pokračování tohoto seriálu.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024