Apple Mac Pro - Osm jader pod taktovkou ovocnáře - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Hardware

Apple Mac Pro - Osm jader pod taktovkou ovocnáře

apple

5. března 2008, 00.00 | Společnost Apple postupně přidala k produkci hardwaru a softwaru prodej hudby, filmů, hudebních přehrávačů a telefonů.
Ačkoliv by se mohlo zdát, že počítače a operační systém Mac OS X firmu už tolik nezajímají, není tomu tak. Apple v součas-
nosti nabízí řadu pokročilých aplikací zaměřených na hudbu (Logic Pro), střih videa (Final Cut Pro) a fotografii (Aperture).
Všechny vyžadují v profesionálním nasazení maximální výkon, který přinášejí pracovní stanice Mac Pro.

Celkem sedm pluginů pro Adobe Photoshop (Photoshop 7 až CS3), Photoshop Elements, Corel Paint Shop Pro Photo, PhotoImpact, IrfanView a další grafické editory či prohlížeče obrázků kompatibilní s plugin architekturou Photoshopu nabízí společnost Topaz Labs za jednotnou cenu 50 USD ve verzi pro Windows – verze pro Macintosh se připravuje už delší dobu, ale stále ještě není k dispozici. Sada pluginů Topaz Vivacity je určena především pro zpracování digitálních fotografií, které můžete s pomocí jednotlivých pluginů zvětšit, zaostřit, potlačit v nich digitální šum a nechat automaticky vyretušovat kompresní obrazové artefakty.

Topaz Vivacity můžete používat jak u klasických, tak i díky podpoře 16bitových barvových kanálů u importovaných RAW snímků v barvovém prostoru RGB či ve stupních šedi. Jednotlivé pluginy můžete v Adobe Photoshopu používat i v rámci nadefinovaných akcí a skriptů pro dávkové zpracování digitálních snímků. Všechny následující filtry v sadě Topaz Vivacity mají prakticky shodné grafické rozhraní s velkým náhledem (s integrovanou lupou) a několika záložkami s klasickými posuvníky, pomocí kterých například ovládáte jednotlivé retušovací, vyhlazovací či naopak ostřící funkce.

Redukce a potlačování šumu

Tři ze sedmi pluginů se starají o redukci šumu v digitálních fotografiích. Jedná se o pluginy: Topaz Clean, Topaz Clean (YCbCr) a Topaz DeNoise/EQ. První dva jmenované filtry používají algoritmy pro potlačení a vyhlazení digitálního šumu a současné zaostření hran objektů. Třetí filtr Topaz DeNoise/EQ funguje trochu podobně jako různé zvukové ekvalizéry a je založený na vlnkové transformaci, prostřednictvím které efektivně vyhlazuje šum u fotografií ve vysokém rozlišení.

U všech tří filtrů přitom máte na výběr několik manipulátorů pro nastavení či úpravu hodnot ostření, vyhlazování a prahových hodnot využívaných retušovacích algoritmů. Filtr Topaz Clean navíc můžete použít i jako „filtrační prvek“ pro odstranění šumu ze skenovaných filmových předloh (díky zachování přijatelné ostrosti jsou výsledky poměrně použitelné) a filtr Topaz DeNoise například i k vyhlazování pleťových vad portrétových fotografií – například různých vrásek, nepříliš kontrastních pih, menších pigmentových skvrn apod.




Topaz Vivacity 1.3 - pluginy Clean YCbCr a Clean slouží k redukci šumu ve fotografiích


Topaz Vivacity 1.3 - plugin DeNoise/EQ umožňuje redukovat šum v digitálních fotografiích včetně použití "mini"ekvalizéru

Zvětšování obrazu, redukce obrazových artefaktů a ostření snímků

Snímky můžete poté zvětšit s pomocí filtru Topaz Enlarge2X. Zvětšení například na cca 400 procent původní předlohy je o něco lepší než v Adobe Photoshopu, ale upřímně řečeno žádné zázraky filtr neumí a na objektech je dost patrné zvýrazňování okrajů a slévání ploch obrazu s příbuznými barevnými hodnotami.

Výrazně lepší je filtr Topaz DeJPEG, které umí poměrně dobře vyhladit a odstranit obrazové artefakty vzniklé vysokou úrovní JPEG komprese. Nejefektivněji filtr pracuje například u grafických nápisů a stejně jako všechny jeho konkurenti též kolem hran objektů a jejich pozadí, které bývá JPEG kompresí nejvíce postiženo. S podobným účinkem se setkáme u filtru Topaz DeJPEG2000, který umí zredukovat nežádoucí obrazové artefakty u grafických formátů JPEG 2000 využívajících vlnkovou kompresi.

Na úplný závěr pak můžete fotografie ještě zaostřit prostřednictvím filtru Topaz Sharpen, s pomocí kterého lze navíc vytvářet – podobně jako i s dalšími filtry sady Topaz Vivacity – i různé speciální efekty vzniklé mírným přeostřením obrazu, vyhlazením barevných ploch, zvýrazněnými hranami/obrysy objektů aj.


Topaz Vivacity 1.3 - plugin DeJPEG se používá na odstraňování a vyhlazování obrazových artefaktů vznikajících vysokou JPEG kompresí


Topaz Vivacity 1.3 - plugin na ostření snímků umožňuje nezávisle na sobě zaostřit celkovou plochu snímku i hrany objektů

Závěr

Topaz Vivacity je ve srovnání s dalšími podobně koncipovanými pluginy poměrně levný prostředek na potlačování/redukci šumu, ostření snímků a vyhlazování JPEG a JPEG2000 kompresních artefaktů. Filtr Enlarge2X je v sadě už asi jen vyloženě do počtu a asi nebude mít dnes příliš smysluplné uplatnění v praxi.

Zkušební verzi Topaz Vivacity si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti Topaz Labs.




Topaz Vivacity 1.3 - ukázka výstupu z pluginu Clean




Topaz Vivacity 1.3 - výřez ukázky potlačeného šumu v nočním digitálním snímku pomocí pluginu Clean YCbCr (ukázku lze zvětšit)




Topaz Vivacity 1.3 - ukázka výstupu z pluginu DeJPEG

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Hardware  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: