World Press Photo 2011 v Praze - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

World Press Photo 2011 v Praze

wppprague2011_100px

16. září 2011, 00.00 | V pražském Karolinu můžete od 16. září do 9. října navštívit výstavu nejlepších novinářských fotografií z celého světa. Slavnostní vernisáži večer 15. září předcházela dopolední tisková konference v Císařském salonku Karolina Univerzity Karlovy v Praze, které se zúčastnil zástupce Nadace WPP z Amsterodamu Paul Russel, zástupce hl. m. Prahy a vítěz Ceny Prahy Andrew McConnell z Irska.

Soubor nejlepších reportážních fotografií loňského roku oceněných v nejprestižnější mezinárodní soutěži World Press Photo je vystaven v pražském Karolinu od pátku 16. září do neděle 9. října 2011. Pro návštěvníky je otevřeno každý den od 10 do 18 hodin. Doplňuje ji výstava dvanácti fotografií držitele Ceny Prahy, kterou každoročně udílí primátor hl. m. Prahy. Letos je jejím držitelem irský fotograf Andrew McConnell se snímkem členky orchestru Symphonigue Kimbanguiste, což je jediný orchestr ve střední Africe. V průřezu svých prací se v Praze prezentuje fotografiemi z afrického Konga, Ghany, Somálska, pásma Gazy a z Pakistánu. Výstavu zahájí místopředseda Senátu PČR Přemysl Sobotka a primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.



Zájem o soutěž z řad profesionálních fotografů každým rokem roste, do letošního ročníku soutěže se přihlásilo 5 691 profesionálních fotografů a porotě předložili celkem 108 059 digitálních snímků. Ta ocenila v devíti kategoriích celkem 54 autorů ze 23 zemí světa. V letošním roce, stejně jako v roce loňském, mezi oceněnými nebyl žádný Čech. Letošní výstavu bude hostit 100 měst po celém světě a navštíví ji přes dva a půl milionu lidí.

Absolutní vítězkou pro rok 2011 je fotografka Jodi Bieber z Jižní Afriky. Zvítězila portrétem znetvořené afgánské dívky, která byla krutě potrestána za to, že utekla z domu manžela, který ji trýznil. Jestliže nějaká manželka zostudila svého muže, podle místní tradice se tomu říká, že ztratil nos, a takovýto trest se tedy považuje za odplatu. Je to poprvé, kdy v soutěži World Press Photo získal absolutní vítězství portrét. Co je ale ještě důležitější: i díky World Press Photo plastičtí chirurgové v USA postižené dívce pomohou a ona sama se angažuje v projektech, které poukazují na pošlapávání lidských práv ve světě a snaží se hledat možná řešení, která by mohla pomoci některé problémy odstranit nebo alespoň zmírnit následky.



„Nesmírně působivý portrét Bibi Aishy od fotografky Jodi Bieber v sobě ukrývá děs i krásu – síla obrazu spočívá v důstojnosti mladé ženy a chápavém přístupu fotografky. Nevypovídá pouze o případu samotné Aishy, ale i o osudech dalších žen po celém světě, jejichž životy jsou stále v nebezpečí. Porota však tuto fotografii nevybrala kvůli jakémukoli politickému podtextu, ale prostě proto, že cítila, že z ní vyzařuje skutečně silná výpověď a že ztělesňuje to, po čem všichni fotografové touží – nevybízí diváka pouze k tomu, aby uvažoval o daném okamžiku, ale nutí ho hledat něco dalšího. Další informace. Větší míru porozumění.“ Takto odpověděl na otázku „proč právě tato fotografie“ předseda poroty David Burnett.

O fotografiích a jejích autorech dále řekl: „Jsou chvíle, které si umíme předem představit, avšak mnohé události nám ukazují, že nemáme schopnost vidět do budoucnosti. Svět se zkrátka točí. Život může být někdy nemilosrdná síla, jindy nás pohladí něžnou rukou. A zeměkoule se opět otočí, fotoreportéřizareagují a vytvoří množství snímků, z nichž některé se dostanou mezi 108 000 fotografií, které letos posuzovala porota World Press Photo. Obdrželi jsme ohromnou škálu námětů, dotýkajících se všech hlavních událostí roku 2010, jako byla například zemětřesení na Haiti a v Chile, pouliční boje v Bangkoku, popravčí čety v Mexiku a desítky dalších, jimiž se titulky tolik nezabývaly, ale nebyly o to méně závažné. Dále se zde objevily příběhy reflektující dobu, v níž žijeme: uprchlíci mizící noční tmou v Somálsku, úniky nafty a chemikálií v Číně, Spojených státech a v Evropě, sopečné výbuchy v Indonésii a na Islandu.“



Nadace World Press Photo byla založena v roce 1955 v holandském Amsterodamu, kde sídlí dodnes. Získala celosvětovou proslulost díky organizaci mezinárodní soutěže nejlepších novinářských fotografií, která nese stejné jméno. Soutěž je každoročně vypisována v osmnácti kategoriích a vítězné snímky jsou následně prezentovány na výstavě World Press Photo. Nadace má však řadu dalších projektů. Intenzivně se věnuje vzdělávacím projektům jak pro profesionální, tak i pro amatérské fotografy. Nejprestižnějším projektem je Joop Swatr Masterclass organizovaný od roku 1994. Je zaměřen na mladé, talentované fotografy a každým rokem je také sestavena výstava nejlepších snímků. Součástí projektu je i řada seminářů nejen pro vybrané fotografy, ale i pro laickou veřejnost. Jako lektoři jsou vybírání nejlepší z nejlepších a to jak fotografů, tak i editorů obrazových časopisů či teoretiků umění.

V Praze se výstava poprvé uskutečnila v roce 1990 díky velkému přispění tehdejšího primátora Jaroslava Kořána. Proto se od té doby udílí Cena Prahy, kterou předává primátor města. Také současný primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda nad výstavou převzal záštitu společně s místopředsedou Senátu PČR Přemyslem Sobotkou.



Další informace získáte na webových stránkách WppPraha.cz. Doporučujeme vám také návštěvu webových stránk fotografa Andrewa McConnella, trojnásobného účastníka soutěže World Press Photo, který nás na tiskové konferenci velmi zaujal a jehož fotografie mají velkou vypovídací hodnotu – jsou silným, působivým sdělením.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Aktuality  

 » Rubriky  » Go verze  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: