Velký test digitálních fotoaparátů - Olympus C4040Z - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

Velký test digitálních fotoaparátů - Olympus C4040Z

Olympus Camedia 4040Z

22. října 2001, 00.00 | Přinášíme podrobné zhodnocení praktických možností digitálního fotoaparátu Olympus Camedia C4040Z v kontextu velkého srovnávacího testu.

Dnes si představíme prvního zástupce ryze kompaktní konstrukce v našem velkém testu digitálních fotoaparátů. Jde o model Olympus Camedia C4040Z, který navazuje na dlouhou tradici řad Camedia C20x0Z a C30x0Z, jejichž funkčnost rozšiřuje zejména o implementaci nového 4Mp CCD snímače. Srovnání tohoto fotoaparátu se zatím představenými Sony F707 a Fuji 6900Z je trochu zavádějící, protože Camedia je přeci jen o něco jednodušší model, přesto nabízí v mnoha ohledech srovnatelné možnosti.

:: Komplexní recenze Camedie 4040Z
:: Informace o technice testování a srovnání fotoaparátů
:: Ukázkový makrosnímek (JPEG 0,65MB)
:: Ukázkový snímek ISO 100 (TELE) (1,9MB)
:: Ukázkový snímek ISO 100 (WIDE) (2,1MB)
:: Ukázkový snímek ISO 400 (WIDE) (2,1MB)

Konstrukce a ovládání
Dovolím si tvrdit, že je jen málo fandů digitální fotografie, kterým se nikdy nedostal do ruky alespoň jeden fotoaparát Camedia C x0x0z. Model 4040Z je již třetí generací využívající v podstatě stejného těla, jehož výhody jsou doslova ověřeny léty praxe. Jde o nejkompaktnější model v celém testu, s vynikající ergonomií, elegantním černým provedením a zejména vyladěným ovládáním. Pokud patříte mezi příznivce kompaktních fotoaparátů a nevadí vám optický průhledový hledáček a jeho nepřesnost, pak toho C4040Z po stránce konstrukční není moc co vytknout. Fotoaparát nabízí vše, co se od vyšší amatérské třídy očekává a navíc se může pochlubit objektivem s 3x optickým zoomem a světelností F1.8.

Makrosnímky
Papírově nabízí 4040ka nejhorší parametry pro makro snímky ze všech testovaných fotoaparátů. Výrobce udává 20 cm, jako minimální vzdálenost pro fotografování blízkých objektů. V praxi jsme však bez větších problémů fotografovali na vzdálenost cca 14 cm, což je výsledek srovnatelný například s Minoltou Dimage 7 či Fujifilmem FinePix 6900Z.
Co se týče kvality samotného záznamu, výsledek našeho testu je částečně zkreslen nízkou hloubkou ostrosti snímků. Ta byla výsledkem automatické expozice, která navíc nedokázala zabránit vypálení odlesků. Přesto je ze snímku patrné, že s ostřením fotoaparát nemá problémy. Výsledek sice není tak ostrý, jako například u F707, ale přesto je uspokojivý. K subjektivnímu pocitu měkkého podání přispívá i minimální hladina šumu.
Obecně tedy C4040Z nedosáhl v testu s makrosnímky tak dobrého výsledku jako F707, ale výsledek je plně srovnatelný například s FinePixem 6900Z.


Makro snímek 1:1, ISO 100.

Plošná scéna - autofokus
Camedia je vybavena velmi rychlým a poměrně spolehlivým pasivním autofokusem. I díky menšímu rozsahu ohniskových vzdáleností je autofokus mnohem rychlejší a pružnější než v případě ultrazoomů. Pouze u málo kontrastních scén automatika selhává, což je pochopitelné. Při špatných světelných podmínkách navíc chybí přisvícení, kterým fotoaparát není vybaven.
Testovací snímky byly automaticky ostřeny metodou iESP, kterou lze alternativně nahradit bodovým středovým ostřením. V obou případech je s továrním nastavením výsledek poměrně měkký, ale tuto vlastnost lze kompenzovat v systémovém nastavení fotoaparátu.
Manuální ostření je vzhledem ke konstrukci fotoaparátu možné pouze s použitím velkého LCD displeje. Na něm je zobrazována i vzdálenost roviny ostrosti, což výrazně zlepšuje praktické možnosti využití. Velký LCD diskej, zejména v exteriéru, totiž nenabízí příliš ideální obraz pro posouzení ostrosti. Navíc ostření je ovládáno dvojicí tlačítek, což je poměrně pomalý způsob.
Pokud tedy shrneme výsledky testů, tak C4040Z nabízí rychlý pasivní autofokus a trpí pouze neduhy spojenými s konstrukcí těla jako takovou.

Plošná scéna - expozice
V oblasti expozice nabízí C4040Z plný komfort, který si lze v amatérské třídě představit. Autoexpozice nabízí celkem čtyři různé způsoby měření světelných podmínek, fotoaparát nabízí programovatelný expoziční bracketing, kompenzaci expozice i AELock. Dále jsou k dispozici jak poloautomatické režimy expozice, tak i plně manuální nastavení.
Expoziční logika vychází z předpokladu převážně fotografování z ruky, takže preferuje spíš nižší clonová čísla. Není ani divu, když je přístroj vybaven tak světelným objektivem. Při práci ze stativu je tedy výrazně lepší využít poloautomatické expozice a nastavit vyšší clonové číslo pro dosažení větší hloubky ostrosti.
Při našich testech jsme použili ESP metodu automatického měření expozice spolu s tříkrokovým bracketingem. Výsledek byl po stránce expozice velmi dobrý. Pouze malé lokální odlesky jsou stejně jako u makra vypálené.


Srovnání režimů ISO 100 a ISO 400.

Plošná scéna - hladina šumu
Jednou z oblastí, kde C4040Z výrazně předčí svoje předchůdce v řadě Camedia, je hladina šumu. V režimu ISO 100 dosahuje při krátkých expozičních časech vynikajících výsledků, což dokumentuje i náš snímek. V režimu ISO 400 šumu výrazně a viditelně přibývá, přesto ve srovnání s předchozí řadou C30x0 není situace tak dramatická. Při dlouhých expozicích fotoaparát používá technologii redukce šumu, takže snímky neobsahují tolik výrazných bludných bodů, přesto je šum pochopitelně stále patrný.
Ve srovnání například s FP6900Z však 4040ka dosáhla výrazně lepšího výsledku co se šumu týče ve všech našich testech. Dokonce i F707 v režimu ISO 100 produkuje nepatrně víc rušivých artefaktů.

Plošná scéna - zkreslení
Přestože objektiv nabízí pouze 3x optické zvětšení, ani on se nevyhnul určitému zkreslení v krajních polohách. Geometrické zkreslení není příliš patrné. Citelnější je chromatická vada při maximálním vysunutí objektivu. Je o něco méně patrná, než v případě testovaných ultrazoomů, přesto na kontrastních hranách fialový nádech vzniká.
Asi nejzávažnějším zkreslením, na které jsme narazili, je nižší ostrost a podexpozice v rozích snímků. Ne u všech snímků si tohoto problému všimnete a je nejvíce patrný v krajních polohách optiky. Přesto pokud budete fotografovat technické snímky či rovnoměrně osvětlené scény, je tento jev pozorovatelný.


Barevnost a balance bílé barvy
Při testech jsme bez nejmenších problémů používali zcela automatickou balanci bílé barvy. Camedia 4040Z sice nabízí i manuální režimy, ale ani naše kombinované osvětlení si tuto volbu nevyžádalo. I toto byl důvod, proč tento fotoaparát získal druhé nejlepší hodnocení za barevnost snímků.
Fotografie jsou barevně vyvážené, barvy působí přirozeným a poměrně jasným dojmem.

Celkové hodnocení
Camedia 4040Z je nejmenším testovaným kompaktem v tomto testu. Přesto nabízí velmi bohatou funkční výbavu a v podstatě kromě rozlišení si nezadá parametrově s žádným z testovaných modelů. Ve srovnání s ultrazoomy nabízí C4040Z pochopitelně zejména nižší cenu, ve srovnání s PowerShotem G2 zejména menší rozměry. Pro G2ku v tomto okamžiku hraje velmi agresivní cena. Camedia 4040Z je tedy vhodná zejména pro milovníky kompaktů se zkušeností s některým z předchozích Olympusů. Pro ty bude nadmíru přítulná a intuitivní.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: