Údajně se aktivoval první botnet tvořený Macy - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

Údajně se aktivoval první botnet tvořený Macy

20. dubna 2009, 00.00 | Podle bezpečnostních výzkumníků Symantecu trojští koně v pirátských verzích programů iWork '09 a Photoshop CS4 vytvořili první síť (botnet) podloudně ovládnutých Maců.

Užívám Adobe Illustrator spíše k techničtějším kresbám, a tak mám tendenci si při jenom trošku volnějších kresbách práci hrozně komplikovat. A nedávno jsem si to uvědomil znovu – můj čtyřletý syn chtěl nakreslit vajíčko, ale ode mě a na počítači. Vajíčko jsem během minuty či dvou rychle načrtl a zasadil jej do trávy. Syn měl radost a já mohl pokračovat v práci. Nicméně byl to ten okamžik, kdy jsem (už po kolikáté?) objevil kouzlo v tazích a stopách.

Věřím, že stejně postižených jedinců jako já bude více a (nejen) pro ně je určeno další povídání o tazích a stopách.


Vajíčko pro syna Davida…


…bylo hotové za dvě minuty. Není divu, když šlo jen o pár čar.

Atributy tahu

Než začneme na čáru aplikovat různé stopy, ukažme si základní atributy tahu. Upravujeme je v paletě Tah a jejich význam je natolik jednoznačný, že si je jen ve zkratce popišme:


Panel Tah a jednotlivá nastavení

1) Tloušťka – určuje sílu tahu. Výchozí jednotky, ve kterých budeme určovat tloušťku tahu, určujeme v obecném nastavení Adobe Illustratoru. (Úpravy/Předvolby/Jednotky a rychlost zobrazení). V poli pro volbu tloušťky můžeme zadávat i v jiných jednotkách, stačí dopsat za číslo příslušnou jednotku (mm – milimetry, cm – centimetry, p – pica, pt – body, in – palce, px – obrazové body (pixely)) a hodnota se na výchozí jednotku přepočítá. Zároveň můžeme v tomto poli provádět základní matematické operace (+ – sčítání, - – odčítání, * – násobení a / – dělení). Obě tyto vlastnosti lze vhodně zkombinovat a tak jde současnou šířku tahu 5 pt rozšířit například o 3 mm (5 pt + 3 mm)

2) Konec čáry – aneb jakým způsobem bude čára zakončena. Ikony přesně ukazují, jak se počátek a konec čáry bude chovat.

3) Spoj – aneb co se bude dít v kotevním bodě, kde nebude hladký průběh křivky. V případě, že máme zvolenu první možnost „ostrý spoj“, můžeme ovlivňovat i limit úkosu.

4) Limit úkosu – určuje „benevolenci“ Adobe Illustratoru, kdy ještě bude brát roh za opravdu ostrý roh nebo jej „přepne“ do zkoseného tvaru. V případě hodnoty 1 budou všechny rohy zkosené.


Ukázka různých nastavení limity úkosu. U ostřejších úhlů je „postačuje“ vyšší limit úkosu, aby zmizela špička.

5) Zarovnání tahu – volba je přístupná pouze u uzavřených křivek a určuje, v jakém směru se síla tahu projeví, zda uprostřed vně nebo dovnitř objektu. Ikony zase vše bezezbytku vysvětlují.

6) Přerušovaná čára – zde si můžeme volit podobu přerušované čáry. Volíme velikost viditelné čáry a mezery. Bohužel chybí možnost přizpůsobení cestě a tak mohou vyniknout nepřesnosti.


Přizpůsobení přerušované čáry cestě bohužel chybí.

Tyto nepřesnosti můžeme řešit buď ručně hledáním optimální délky čar a mezer, nebo, pokud nám jde jen o obrys, lze použít skript z japonské dílny. Ten rozdělí objekt na jednotlivé segmenty, aproximuje délky tahů (a mezer) a nastaví zakončení tahu na „střed“. Vizuálně (a ještě to raději znovu opakuji, že jsme zaměřeni jen na tah) je výsledek o mnoho lepší – viz obrázek:


1 – Výchozí stav, 2 – po provedení skriptu

Ještě v rychlosti k instalaci tohoto skriptu – po stáhnutí souboru a extrahování obsahu je vhodné přejmenovat název soubor skriptu na něco srozumitelného. Soubor pak nakopírujte do složky skriptů Adobe Illustratoru (například …\Adobe Illustrator CS4\Presets\cs_CZ\Skripty). Nyní spustíme (restartujeme) Adobe Illustrator. V menu Soubor/Skripty budeme mít novou položku podle toho, jak jsme pojmenovali soubor skriptu. Práce s ním je pak už velmi jednoduchá. Stačí vybrat náš problematický objekt s čárkovanou čarou a skript spustit.

V tento okamžik možná můžeme hledat další možnosti pro úpravu vlastností tahu, které nabízí například InDesign (mluvili jsme o nich v článku Čáry nejsou žádné čáry). Bohužel Illustrator je na další atributy tahu skoupý. Vynahrazuje si ale přístup známý z InDesignu jinými možnostmi.

Stopy štětce

V našem povídání o čárách nesmíme pominout velmi důležitou a velmi výraznou vlastnost – na křivku lze aplikovat stopy. Bez nich bych v úvodu zmiňované vajíčko nezvládl tak rychle. Aplikování stopy je možné rovnou při tvorbě křivky pomocí nástroje Štětec (klávesová zkratka B). V takovém případě lze pro ovlivnění vzhledu stopy využít i vlastností tabletu. Nebo můžeme stopu aplikovat ex post.



Aplikovaná stopa

Stopa

Je to v podstatě tvar, objekt nebo několik objektů, které se přizpůsobují svojí velikostí a tvarem křivce podle předem přiřazených parametrů. A aby to nebylo zase až tak moc jednoduché, musíme říci, že rozeznáváme čtyři druhy stop:

  1. kaligrafické
  2. rozsévací
  3. objektové
  4. se vzorkem


V paletě Stopy v případě zobrazení seznamu s popisem můžeme vidět rozlišení typů stop pomocí ikon vpravo

V tuto chvíli ale naše povídání ukončíme. Pokud jsou pro vás stopy nevyužitou oblastí programu Adobe Illustrator, zkuste s nimi do příště sami experimentovat. V dalším díle se především na jednotlivé druhy stop velmi podrobně zaměříme – na to, jak se stopy vytvářejí, a také, jak vlastnosti jednotlivých druhů stop ovlivňují výsledný vzhled.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Aktuality  

 » Rubriky  » Go verze  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: