Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Go verze
Toshiba rozšiřuje nabídku profesionálních notebooků řady Tecra
Toshiba Tecra A11
4. února 2010, 00.00 | Nové výkonné notebooky Tecra A11, Tecra S11 a Tecra M11 jsou navržené tak, aby uspokojily specifické požadavky firem.
Proč že tolik kritiky? Důvod je jednoduchý. V zásadě se jedná o neschopnost dynamické analýzy roviny zrcadlení, tedy velmi snadno se může stát, že body ležící v této rovině, „propadnou“ touto rovinou a model se buďto rozpojí a nebo se naopak překryjí jeho dvě poloviny.
Navíc je tato skutečnost tristní i z jiného důvodu. A tímto důvodem jsou UV mapy. Ale to je ještě na další povídání, které není tak úplně zcela tématem dnešní kratičké recenze.
Tímto mírně plačtivým úvodem jsem chtěl totiž navodit skutečnost, že symetrie je v CINEMĚ 4D určitě místem možných vylepšení a tuto skutečnost mají na paměti i programátoři, a tak se v poslední době objevilo několik zajímavých pluginů, které v zásadě všechny řeší to samé.
Které to jsou? CDSymmetry tool od Cactuse Dana Libische, což je opravdu velmi ostřílený a zkušený programátor, který mimo jiné měl na svědomí excelentní systém CA animací, který je stejně silný jako MOCCA Maxonu (a v podstatě jsem se divil, proč raději Maxon pouze neimplementoval Cactusovi nástroje, protože jsou velmi podobné). Tento nástroj je komerční a stojí 50 USD. Více http://www.cactus3d.com/CDSymmetry.html.
Druhým možným adeptem je plugin TrueSymmetry. Ten byl k dispozici na serveru http://www.C4DAvenue.com a to v beta verzi. Ta je ale plně funkční a proč se tedy nepodívat na to, co umí. Věc má ale jeden háček. Nevím proč, ale uvedený server je, doufejme, dočasně mimo provoz (je vcelku novým, takže předpokládám pouze technické obtíže). Přesto řešení existuje. Můžeme si jej totiž stáhnout pro platformu WIN, tak MacOS na serveru www.c4dcafe.com, přesněji ZDE. Opět je ale nutná registrace.
Instalace
Plugin je ke stažení na uvedeném serveru s tím, že je nutná pro jeho stažení registrace. Instalace je standardní, ale poněkud netradiční je umístění. Po instalaci jej totiž nenajdeme, jak bychom asi očekávali v menu Pluginy, ale ve Správci objektů, menu Vlastnosti a aplikujeme jej tedy na objekt jako vlastnost.
Použití
Jak tedy TrueSymmetry můžeme aplikovat? Nikoliv jako objekt, jak jsme možná zvyklí v rámci standardní symetrie, ale jako vlastnost na objekt, který je již zrcadlen! To je velmi důležitá skutečnost, protože pokud aplikujeme vlastnost (a aktivujeme její samotnou funkčnost) v rámci standardní poloviny objektu jak je zvykem v CINEMĚ 4D, přijdeme o data – respektive generovaný objekt! Pravda, je to beta :-). Pokud ale na toto nezapomene, měli bychom být víceméně spokojení.
Jakmile vlastnost na objekt aplikujeme, stanou se standardně tři události. Jednak se na objekt objeví světle zelená rovina symetrie, která samozřejmě vychází z polohy os objektu, jak bychom asi předpokládali. Dále se objeví také ohraničující kvádr „zrcadlené“ strany. Mimo to samozřejmě vznikne u samotného objektu nová ikonka znázorňující zmíněnou vlastnost. A podívejme se tedy na to, co nám nabízí...
Nastavení TrueSymmetry - modelování
Záložky vlastnosti jsou dvě. První je standardní cinemácká a nemá tedy valného významu s ohledem na popis. To druhá je vlastní uvedené vlastnosti, a tak nás samozřejmě bude zajímat.
Nastavení je rozdělené na čtyři části, hlavní a jednotlivé parametry.
V hlavní části je hned prvním parametrem nastavení roviny zrcadlení podle os objektu, jak jsme se zmínili. Doplňkovými parametry je pak nastavení barvy roviny zrcadlení a také barva této roviny.
Pod těmito parametry je nastavení, která že strana má být zrcadlená a která se zrcadlí. A zde je trochu zmatek, protože barevná indikace je (ohraničující kvádr) na straně, která je primární. Což podle mého není úplně ideální. Tato strana je stranou A (ve směru čtení, tedy záporné osy objektu) a druhá strana, ve směru čtení kladné osy, je stranou B. To, že tomu tak skutečně je, si můžeme poměrně snadno vyzkoušet. A to tak, že si (zatím nebudeme aktivovat žádnou další volbu) posuneme nějaký polygon v primární straně (v zeleném kvádru) a pak klikneme na další parametr v pořadí, ale ve druhé části Enable symmetry (povolit symetrii). A druhá strana objektu je upraví. Ale, pokud bychom ten samý postup, tedy volba Enable symmetry by byla vypnutá a posunuly bychom polygony na straně druhé a pak ji teprve zapnuli, pak se strana bez ohraničujícího kvádru opět upraví podle strany s tímto kvádrem.
Parametr Mirrored side, který jsme si právě popsali, je opět doplněn nastavením barvy ohraničující krychle a volbou Show mirror, tedy zobrazení zmíněného kvádru.
Co je vskutku důležitý parametr je parametr Enable symmetry, který ale je již v další skupině. Ten totiž celý systém de facto aktivuje a je tak opravdu významným elementem.
Po zásadním přepínači následuje další důležitý parametr a to volba pro uzamčení bodů v rovině symetrie. Tento přepínač tedy dělá něco podobného jako svého času mé chování XPresso Border Correction. Jmenuje se Lock Center Points.
Phong stínování je, jak asi většina ví, systém vizuálního vyhlazení povrchu závislý na analýze úhlu normál sousedících polygonů. A my můžeme tuto analýzu „přerušit“ a tím vytvořit ostrou hranu kdekoliv v ploše. Aby se tato informace „zrcadlila“ i v rámci objektu, na němž je TrueSymmetry, je nutné aktivovat volbu Enable Phong.
Další volba je velmi podobná předchozí s tím rozdílem, že se týká nastavení vlivu váhy HyperNURBS, tedy intenzity „zaoblení“ povrchu v rámci elementů bodů, hran a nebo součtu bodů a hran – tedy polygonů. Opět aby se tyto informace zrcadlily, je nutné aktivovat volbu Enable HN Weight.
True Symmetry, práce s UV
Co následuje, není dokonalé, pravda, ale pokud není nic jiného, pak je skvělé, že máme alespoň něco. Co mi vskutku vadí na jinak vynikajícím BodyPaintu, je neexistence skutečně smysluplně pracující symetrie v rámci editace UV souřadnic. To ale plugin TrueSymmetry vcelku dobře zvládá. Ne možná dokonale, ale stále na velmi užitečné úrovni.
Máme zde celkem tři položky. Aktivaci práce s UV souřadnicemi (Enable UVW), pak nastavení směru, ve kterém má ke zrcadlení docházet (zleva doprava a nebo shora dolů), a nakonec aktivaci „posunu“ UVW move, kdy se zrcadlí nejenom tvar, ale také poloha. Systém funguje opravdu výtečně, jen je potřeba dávat pozor na to, která strana do které se zrcadlí a také je trochu nedokonalá aktualizace (často je nutné vždy parametr přepnout, aby se změna projevila – zejména projekce samotné, posun funguje perfektně). Samotná funkčnost je ale výborná a velmi dobře se tímto pluginem doplňují možnosti CINEMY 4D, respektive BodyPaintu 3D.
Zbytky, nikoliv zanedbatelné
Zbývá nám již jen několik přepínačů či parametrů. V prvé řadě se přiznám bez mučení, že parametr Interactive modeling mi není jasný. Bohužel nefunguje mateřský server, www.c4davenue.com a tak nemohu sloužit ani zprostředkovanou informací. Co následuje, je volba pro zachované výběry, která je ale aktivní jen v případě, že je vypnutá hlavní volba Enable Symmetry. Samozřejmě se jedná o možnost zrcadlení uložených výběrů. Tedy. Máme-li vytvořený nějaký uložený výběr během vypnuté volby pro symetrii, pak se po její aktivaci (jakmile například vyvoláme výběr z vlastnosti) projeví tato operace na obou stranách objektu, perfektní.
Skrytí
Skrytí je další samostatným sektorem i když jen drobným. Umožňuje nám skrýt buďto jednu a nebo druhou stranu. Pěkné a řekl bych i užitečné. A také rychlé, je to ihned po ruce.
Strukturální příkazy
Poslední příkazy pluginu bychom mohli pojmenovat jako strukturální, tedy ovlivňují samotnou strukturu modelu a také případně generují kopie části ploch. V prvé řadě můžeme nastavit, kterou že plochu chceme ovlivnit (A a nebo B stranu) a tuto můžeme smazat a nebo rozpojit, čímž vznikne kopie vybrané poloviny umístěná do scény – již samostatně.
Shrnutí
Celkově plugin vysoce oceňuji, protože je jednoznačně výkonný. Pokud si zvykneme na způsob práce s ním zjistíme, že opravdu zastane obrovské množství práce. Vezměme si například takové vytažení polygonů, jejichž hrana leží v ose symetrie. U objektu Symetrie CINEMY 4D vznikne v této rovině symetrie zcela zbytečný a vlastně chybný polygon. To v případě TrueSymmetry nehrozí. Tento polygon se automaticky odstraní, což je perfektní.
Další výtečnou funkcí je možnost modelování na obou stranách modelu. A i UV podpora je ve výsledku velmi dobrá, jakkoliv samotná editace není úplně hladká a flexibilní. Jedinou výtku snad tedy mám k náhledům rovin a kvádrů symetrie, mohla by zde být volba pro nastavení intenzity průhlednosti. Pokud tedy hledáte slušný nástroj, jednoznačně Vám jej doporučuji a pokud se Vám bude líbit, autor prosí o „donate“. Podle mého si jej jednoznačně zaslouží a sám za sebe může jen doufat, že zprovozní své stránky :-). Na C4DCafe donate autorovi nenajdete :-).
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024