Sony Cyber-shot W55 - hodně muziky za málo peněz v praxi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

Sony Cyber-shot W55 - hodně muziky za málo peněz v praxi

3. dubna 2007, 00.00 | Sony Cyber-shot W55 patří do nabídky jednoduchých kompaktů, které se cenově blíží hranici pěti tisíc. Nabízí ale výrazně lepší parametry, než jeho stejně drazí kolegové před několika lety. Efektivní rozlišení 7 MPix, trojnásobný optický zoom, velký 2,5" displej a vysoká citlivost až ISO 1000. Na papíře vypadá všechno dobře, jak dopadl fotoaparát v našem testu?

{Popis a konstrukce}

Sony Cyber-shot W55 patří do nabídky jednoduchých kompaktů, které se cenově blíží hranici pěti tisíc. Nabízí ale výrazně lepší parametry než jeho stejně drazí kolegové před několika lety. Efektivní rozlišení 7 MPix, trojnásobný optický zoom, velký 2,5" displej a vysoká citlivost až ISO 1000. Na papíře vypadá všechno dobře, jak dopadl fotoaparát v našem testu?

Konstrukce a design
I když to není v této cenové kategorii standardem, W55 disponuje celokovovým pláštěm, a navíc si můžeme vybrat celkem ze čtyř barevných provedení. Čeká nás klasická stříbrná, decentní černá nebo hravé odstíny v podobě světle modré a růžové. Tvar těla se drží zavedené koncepce tvaru krabičky od cigaret. Ve vypnutém stavu je objektiv zcela zasunut do těla přístroje, takže zde nejsou žádné extrémní výčnělky. Fotoaparát se tak pohodlně vejde i do kapsy.

Na přední straně nalezneme kromě objektivu také přisvětlovací diodu pro lepší práci automatického zaostřování, vestavěný blesk a průzor optického průhledového hledáčku. Boční strany jsou oproštěny od jakýchkoliv konektorů nebo tlačítek. Na horní straně nalezneme mikrofon, tlačítko pro zapínání a prstencový ovladač zoomu, uprostřed kterého je tlačítko spouště.

 

Zadní straně dominuje velký displej, nad kterým se našlo místo i pro klasický optický průhledový hledáček s reálným zobrazením zoomu (tzv. paralaxa). Nad displejem je také reproduktor a tlačítko pro prohlížení snímků. Napravo od displeje jsou vměstnány tři funkční tlačítka, křížový ovladač a kruhový volič expozičních režimů.

Spodní strana nabízí přístup k prostoru, kde je umístěna baterie a paměťová karta. Nechybí zde ani kovový závit pro stativ (mimo osu objektivu) a datový konektor. Ve vypnutém stavu má fotoaparát rozměry: 88,9 x 57,1 x 22,9 mm (š x v x h) a hmotnost 116 g (bez baterie a karty). S příslušenstvím je hmotnost cca 146 g.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
Fotoaparát má zabudovaný Super HAD CCD snímač s efektivním rozlišením 7,2 MPix a úhlopříčkou 1/2,5", který umožní ukládat snímky s rozlišením až 3072 x 2304 bodů ve formátu JPEG. Citlivost můžeme nastavit na ISO 100, 200, 400, 800 a 1000. Ozvučené video sekvence v rozlišení až 640 x 480 bodů s frekvencí 30 sn./s, nebo 16,6 sn./s ve formátu MPEG1. Na výběr máme také rozlišení 160 x 112 bodů s frekvencí 8,3 sn./s. Velikost videa je omezena na 2 GB.

Objektiv Carl Zeiss Vario-Tessar nabízí trojnásobný optický zoom díky rozsahu ohniskové vzdálenosti od 6,3 do 18,9 mm (ekvivalent kinofilmu je 38-114 mm). Světelnost je F2,8-5,2. V normálním režimu zaostříme na 50 cm a v makrorežimu od 2 cm. Automatické 5bodové zaostřování pracuje na principu pasivního měření kontrastu. Manuálně lze nastavit vzdálenost zaostření na 0,5 m ; 1 m ; 3 m ; 7 m a nekonečno.

K dispozici je pouze automatický režim expozice, včetně plně automatického a scénických režimů. Kompenzace automatické expozice pracuje v rozsahu +-2 EV po 1/3 EV krocích. Měření expozice probíhá celoplošně, celoplošně s důrazem na střed nebo bodově. Čas závěrky se pohybuje od 1/2 000 s do 2 s (v závislosti na konkrétním režimu). Správnost expozice si můžeme ověřit i na "živém" histogramu během komponování scény. Sériové snímání umí pracovat rychlostí 1,1 sn./s pro 4 snímky v plném rozlišení nebo 64 snímků v rozlišení 640 x 480 bodů rychlostí 1,3 sn./s. Vysokorychlostní režim uloží 16 snímků do jednoho souboru o celkových rozměrech 1280 x 960 bodů, přičemž můžeme nastavit interval mezi snímky na 1/30 s, 1/15 s, nebo 1/7,5 s.

Vyvážení bílé barvy nabízí automatické měření a přednastavené hodnoty: slunečno, zataženo, žárovka, zářivka a blesk. Vestavěný blesk má pracovní rozsah od 0,2 m do 3,9 m na nejkratším ohnisku. Na největším ohnisku je rozsah 0,3 - 2,0 m.
LCD TFT displej má úhlopříčku 2,5" a rozlišení 115 000 bodů. Pro záznam dat se používá paměťová karta Memory Stick Duo (nebo Memory Stick Duo PRO) nebo interní paměť s kapacitou 56 MB. O napájení se stará speciální Li-Ion akumulátor NP-BG1. Vydržet by měl až pro 380 snímků (dle standardů CIPA). Spojení s počítačem zajišťuje vysokorychlostní USB 2.0. Nepřekvapí nás již ani možnost zapnutí českého menu.

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Ovládání fotoaparátu není nijak problematické. Drtivá většina parametrů se nastavuje v menu. Jen režim blesku, kompenzace expozice, samospoušť a makro se aktivují pomocí křížového ovladače. Výhrady by mohly směřovat k tlačítkům na zadní straně. Jsou příliš zapuštěna a špatně se mačkají, zejména pokud máte větší prsty. Musíte se pak více snažit. Do menu se ale i tak příliš často nepodíváme, maximálně pro nastavení citlivosti. Spoušť nemá příliš ideální chod. Je možné, že se jedná o záležitost jednoho kusu, ale poloha namáčknutí se zprvu těžko hledá. Spoušť má jedno "hluché místo", které musíte překonat, než se dostanete k poloze namáčknutí. Je tedy potřeba si polohu namáčknutí "natrénovat".

Menu je ve stylu ostatních kompaktů Sony. Posunujeme se v horizontálním směru mezi jednotlivými parametry a křížovým ovladačem nastavujeme příslušné hodnoty. Není nutné stisknout potvrzovací tlačítko, stačí nechat na hodnotě nechat kurzor a vyskočit z menu (stisknutí stejnojmenného tlačítka nebo namáčknutí spouště). V samotném menu nalezneme možnosti nastavení barevného filtru (černobílý, sepia, živé barvy, přírodní barvy a normal), režim zaostřování (pevně nastavitelná vzdálenost, AF ve středu, AF vícebodový), režim měření expozice, vyvážení bílé barvy, citlivosti, komprese JPEG, sériového snímání, kontrastu a ostrosti.

Poslední položkou je přístup do setupu, kde ve čtyřech záložkách nastavíme kontinuální zaostřování, digitální zoom, nápovědu, režim blesku proti červeným očím, přisvětlovací diodu, automatické prohlížení uložených snímků, formátování karty, název adresáře, kam se ukládají snímky, kopírování dat z interní paměti na kartu, podsvícení displeje, zvuky, jazyk menu, číslování souborů, režim USB přenosu (PictBridge, PTP, Mass Storage), režim video výstupu (PAL, NTSC) a hodiny.

 

 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Co se týče digitálního šumu, tak nás W55 mile překvapil. Počáteční citlivost ISO 100 hrozila nemožností pořídit snímek bez šumu, ale obavy to byly liché. I na ISO 100 jsou snímky velmi dobré. Denní snímky jsou ostré a nabízejí velké množství detailů. Pouze na určitých scénách a na nočních snímcích si všimneme vlivu softwarové redukce šumu. Citlivost ISO 200 je stále dobře použitelná a překvapivě i ISO 400, pokud nebudeme snímky podrobně prohlížet při zobrazení 1:1. Vysoké citlivosti ISO 800 a 1000 již pro "vážné" fotografování doporučit nelze. Snímky ztrácejí dynamiku i ostrost. Zrno digitálního šumu zde sice není příliš silné, ale stopy silné softwarové redukce šumu jsou zde patrné. Pro nouzové fotografování snímků, které nebudou příliš zvětšovány je ale vysoká citlivost překvapivě dobře použitelná.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800 a 1000), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče

Automatické vyvážení bílé barvy podává standardní výkony. Při fotografování ve dne se na něj můžeme spolehnout, v žárovkovém osvětlení pak generuje teplejší odstíny barev. Je zde ale také možnost výběru z přednastavených hodnot (den, zataženo, zářivka, žárovka, blesk).

 
Automatické vyvážení bílé barvy

Kvalita obrazu je poměrně dobrá. Míra zachycených detailů odpovídá rozlišení. Na nejkratším ohnisku je sice patrné menší soudkovité zkreslení a v rozích také není zcela ideální kresba, ale na danou kategorii je to více než dobré. Chromatická aberace je minimální. Na nejdelším ohnisku se soudkovité zkreslení mění v poduškovité a klesá ostrost snímku (což je standardní projev).

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 38 mm, vpravo 114 mm)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo ohnisko 38 mm, vpravo 114 mm), výřezy 1:1

 

 


Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800 a 1000), výřezy 1:1

 

 


Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800 a 1000), výřezy 1:1


Ukázka makro snímku


Ukázka videosekvence 640 x 480 bodů s frekvencí 30 sn./s
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Praktické zkušenosti
Start fotoaparátu je velmi rychlý, od stisknutí tlačítka Power do pořízení prvního snímku uplyne cca 1,7 s. Zpoždění závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je v našich podmínkách neměřitelné, tzn. pod 0,1 s. Zpoždění bez namáčknutí je cca 0,3 s. Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší zabere cca 1,5 s. Ovládání zoomu je rozděleno na cca 8 kroků, což je dostatečné minimum. Lehké zpoždění displeje je pozorovatelné, ovšem u tohoto typu fotoaparátu je to běžné. Celkově je provoz fotoaparátu poměrně rychlý. V porovnání s nedávno recenzovaným Olympusem FE-240 je rozdíl více než citelný.
Fotoaparát se velmi dobře používá a dobře se drží v ruce. Jedinou vadou ovládání je obtížnější nalezení mezipolohy spouště pro namáčknutí. Automatické měření expozice pracuje dobře. Pokud nám nestačí její výsledky, můžeme použít kompenzaci expozice. Manuální režim zde bohužel není a ve scénickém režimu "noc" se automat dostane na maximální čas expozice 2 s. K určení správné expozice máme k dispozici i živý histogram. Klasický histogram u uložených snímků je ale bohužel stejně malý a nezjistíme z něj příliš detailů, ale pro základní určení přeexpozice a podexpozice stačí.
I když fotoaparát nemá manuální režim expozice, ostatní parametry můžeme pohodlně nastavit. Vyvážení bílé nebo citlivost. Dokonce můžeme nastavit i fixní vzdálenost zaostření (0,5 m ; 1 m ; 3 m ; 7 m ; nekonečno). Prakticky jde i manuální ostření, byť ne příliš jemné.

Závěr
Za maloobchodní doporučenou cenu 5 990 Kč včetně DPH (cena doporučená českým zastoupením Sony) se jedná o zajímavou alternativu při výběru jednoduchého kompaktu na cesty. Kvalita obrazu je dobrá, provoz fotoaparátu rychlý a ovládání příjemně nenáročné.

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Aktuality  

 » Rubriky  » Go verze  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: