Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Go verze
Sony Cyber-shot DSC-H70
sony_h70b_100px
5. května 2011, 00.00 | Tento nevelký, přesto vcelku robustní kompaktní fotoaparát řady Cyber-shot H patřil k první vlně fotoaparátů, představených letos v lednu. Je vybaven 16Mpx snímačem CCD, poměrně široce použitelným 10× optickým zoomem, 3“ displejem a nabízí dobrý výběr funkcí, režimů a programů včetně záznamu HD videa a Sweep Panorama. Nechybí inteligentní automatika, ale ani režim s ručním nastavením expozice.
A právě fakt, že současné „kapesní“ kompakty s ultrazoomem nejsou jen „automaty“, zvyšuje jejich atraktivitu pro širší okruh potenciálních uživatelů. Zaujmou ale i ultrazoomem se základním ohniskem s příjemně širokým úhlem záběru a výběrem zajímavě koncipovaných funkcí. Umožňují tedy pohodlné zábavné fotografování nebo natáčení videa s využitím samočinných programů řízených umělou inteligencí, ale pokud si to uživatel přeje, pak také zábavnou digitální tvorbu. Mají opravdu široké možnosti použití, přitom se však stále ještě vejdou do kapsy, lze je nosit ve stylovém pouzdru na opasku, téměř nezatíží batůžek nebo malou brašnu na výletě do přírody, anebo při procházce městem, na které ne každý chce chodit se zrcadlovkou. Sony Cyber-shot H70 je jedním z takových fotoaparátů.
Sony Cyber-shot H70 podrobněji
Je vybaven obrazovým snímačem typu Super HAD CCD s délkou úhlopříčky 1/2,3 palce (7,75 mm; (rozměry 6,17 × 4,55 mm) a s rozlišením přibližně 16,1 milionu efektivních pixelů a obvodem s procesorem Bionz. Poměr stran obrazu je 4:3 a uživatel má možnost nastavit 16:9; 3:2 bohužel nikoli. Objektiv je z „hýčkané“ řady Sony G. Jedná se o kompaktní ultrazoom s desetinásobným optickým přiblížením 4,25 – 42,5 mm 1:3,5 – 4,6. Ohnisková vzdálenost má po přepočtu na 35mm formát rozsah 25 – 250 mm.
V základní poloze tedy objektiv nabízí zajímavě široký úhel záběru a na protilehlém konci slušný teleobjektiv. Díky tomu má fotoaparát poměrně univerzální použití. Například umožňuje fotografovat skupinky osob i v místech, kde fotograf nemá příliš prostoru pro ideální odstup, pořizovat zajímavé panoramatické záběry, anebo naopak přiblížit si vzdálené objekty a různě měnit perspektivní dojem. Nechybí systém optické stabilizace obrazu Optical SteadyShot, který má aktivní režim vhodný pro stabilizaci záznamu videosekvencí. Používáte-li digitální zoom, je k dispozici „přesný“ i funkce Smart Zoom. V režimu makro je nejkratší zaostřovací vzdálenost 5 cm.
Pořizovat můžeme fotografie formátu JPEG, a to i s využitím funkce souvislého snímání (režim Burst a interval série Burst), a k dispozici je také funkce souvislého snímání 2D panoramat, a to 260°/7152 × 1080 px, 178°/4912 × 1080 px, 178°/4912 × 1920 px a 124°/3424 × 1920 px. Snímání panoramatických záběrů je snadné: stiskneme spoušť a otáčíme fotoaparátem, jehož systém automaticky série snímků spojí do panoramatického obrázku. V menu můžeme volit směr pohybu přístroje zleva/zprava, shora/zdola. Panoramata s prostorovým efektem tento přístroj snímat neumožňuje. Monofonní video formátu MPEG4 má maximum 1280 × 720 px á 30 obr./s (s možností snížit rozlišení na VGA/640 × 480 px). Během snímání videa můžeme použít optický zoom. Některým uživatelům může chybět pro video vyhrazené samostatné tlačítko. Pořízené soubory dat se ukládají na paměťové karty SD/SDHC/SDXC nebo Memory Stick Duo/Memory Stick Pro Duo, Memory Stick Pro-HG Duo.
Fotoaparát má příjemně řešenou pravou úchopovou část. K použití je připraven do dvou sekund od stisku tlačítka pro zapnutí a vypnutí přístroje. Zoomování je řešeno prstencem u spoušti, což osobně upřednostňuji před „kolébkou“ na zadní stěně, a funguje velmi dobře. Otočný volič režimů expozice nabízí inteligentní automatiku iAuto, scénické programy s výběrem v menu (Soumrak, Portrét za soumraku, Soumrak se stativem, Protisvětlo, Portrét s protisvětlem, Portrét, Krajina, Makro), pružnou programovou automatiku, režim s ručním nastavením parametrů expozice, program Panorama a volbu pro snímání videa.
Při použití pohodlného inteligentního automatického režimu systém rozpoznává různé fotografické situace a vhodně optimalizuje nastavení fotoaparátu. Během testu ale v některých případech generoval snímky celkově světlejší. Výsledků, se kterými jsem mohl být spokojen, jsem docílil spíše při použití režimu s ručním nastavením. Ten je vcelku nezáludný, změny nastavení lze realizovat pohotově – pomocí tlačítek a multifunkčního voliče. Také s vizuální kontrolou na displeji jsem byl spokojen a prohlídka snímků na velké obrazovce potvrdila, že pro operativní kontrolu během fotografování se dá displej bez obav používat. Samozřejmě, nastavení clonových čísel a rychlostí závěrky má úzké rozpětí, kupříkladu časy expozice od 1/1600 sekundy do půl minuty. Některým uživatelům mohou chybět poloautomatické programy s prioritou clony a času a mezi scénami volba Sport.
Nechybí ale „trendy funkce“ jako rozpoznání obličeje (s možností nastavit prioritu děti nebo dospělí), detekce úsměvu, kdy přístroj samočinně fotografuje ve chvíli, kdy se objekt v záběru usměje (s možností nastavit „míru“ úsměvu a upřednostnit děti nebo dospělé osoby), časovač pro autoportréty, ale také třeba režim pro vylepšení pleti, který provádí automatické retuše portrétů. Retušovací funkce a základní úpravy snímků je možno realizovat i uživatelsky, přesněji oříznutí, korekci jevu červených očí a masku pro zaostření.
Začátečníci mohou využít režim snadného fotografování s jednoduchými pokyny na obrazovce. K dispozici je průvodce fotografováním a prohlížením snímků, průvodce ikonami, nabídka řešení problémů a průvodce objektivem spolu s volbou klíčových slov a historií vyhledávání, ovšem musím říci, že vše je „šito na míru“ naprostým začátečníkům a kupříkladu v průvodci objektivem jsem se nedozvěděl téměř nic. Tento integrovaný průvodce i menu jsou přirozeně dostupné i v češtině.
Systém automatického zaostřování pracuje na principu detekce kontrastu a má devět bodů. Možné je i bodové ostření a k dispozici je speciální režim s rozpoznáváním obličejů v záběru. Flexibilní bodové ostření a ruční ostření možné není. Měření expozice nabízí tři standardní režimy, vícebodové, vyvážené na střed a bodové. Zabudovaný elektronický blesk má maximální dosah asi 3,6 m a standardní nabídku režimů: automaticky a s automatickou synchronizací podle denního světla, blesk zapnutý/vypnutý, pomalá synchronizace, předblesk a korekce červených očí.
Expozici můžeme ovlivnit pomocí funkce pro rozšíření dynamického rozsahu DRO – Dynamic Range Optimization. Můžeme ji buďto vypnout, anebo volit mezi dvěma režimy, Standard a Plus. Přístroj disponuje funkcemi redukce šumu Clear RAW NR a NR Slow Shutter (pro časy 1/3 s a delší), ale bez možnosti uživatelsky upravovat, jak je u přístrojů této kategorie standardem. Uživatelsky také není možné nastavit ostrost, kontrast a sytost barev.
Obrazovka typu TFT LCD Clear Photo má délku úhlopříčky 7,5 cm (3 palce), rozlišení 230 400 obrazových bodů, vysoký kontrast, široký pozorovací úhel a funkci automatického sledování jasu. Displej mimo jiné zobrazuje piktogram s indikací zbývající energie baterie, histogram a indikátor varování u expozice.
Fotoaparát má vícefunkční konektor USB 2.0 a výstup HDMI pro sledování videa a fotografií na přímo připojeném HD televizoru HD s tím, že technologie PhotoTV HD vylepšuje zobrazení na kompatibilních televizorech Bravia. Cyber-shot H70 má vestavěný software PMB Portable pro přenos souborů. Po připojení fotoaparátu k počítači s připojením k internetu umožňuje rychlé a snadné odeslání snímků na webové stránky. A dodávaný jednoduchý počítačový program PMB – Picture Motion Browser umožňuje snadné prohlížení, správu a sdílení fotografií a videoklipů.
Jako zdroj energie je použita dobíjecí 3,6V lithio-iontová baterie NP-BG1 s kapacitou 960 mAh (3,4 Wh), která na jedno nabití umožňuje pořídit přibližně 290 snímků. Jak vidíte na snímku, na boku je odklopný segment pro kabel adaptéru pro napájení přístroje z elektrické sítě. Adaptér je nabízen jako volitelné příslušenství.
Sony Cyber-shot DSC-H70 – uživatelský test a výběr ze zkušebních snímků
Kvalita obrazu je při použití nižších hodnot citlivosti vcelku dobře optimalizovaná včetně míry a charakteru ostření. Systém ani příliš nezvyšuje kontrast hran.
Snímky hřbetů knih umožňují posoudit ostrost a podání jemných detailů obrazu „v reálu“ plus jaký vliv na obraz mají různé hodnoty citlivosti a clonová čísla. Vlevo nahoře je citlivost ISO 200 a clona 9 (čas expozice byl 1/13 s), vpravo nahoře ISO 1600 a clona také 9 (čas 1/80 s). Vlevo dole je citlivost ISO 200, ale clona 4 (čas expozice byl 1/40 s), vpravo dole pak ISO 1600 a clona 4 (čas 1/320 s). Ohnisková vzdálenost byla vždy 7,09 mm, což u 35mm formátu odpovídá 41,51 mm.
Jak vidíte na velkém obrázku, dostupném po kliknutí na vložený do textu, optické zkreslení obrazu je u obou mezních ohniskových vzdáleností minimální. Lehce je vidět u základního ohniska, ale i tak je zanedbatelné. Použitý kompaktní objektiv je celkově velmi dobře optimalizovaný.
Podání barev je ve standardním nastavení v exteriéru poměrně realistické. Žluté žárovkové světlo plná automatika vyvážila nepřesně, s posunem k teplejšímu podání, režim Žárovka byl relativně přesný. Pro vyvážení bílé barvy a tím pádem i celkového barevného podání je připraven plně automatický režim a sedm režimů přednastavených (Denní světlo, Zataženo, 3× Zářivka, Žárovka, Blesk), možné je i vyvážení ruční, uživatelské.
Obrazový šum roste spolu s citlivostí poměrně plynule. V tmavších pasážích obrazu je více zřetelný u hodnot ISO 400/800. Jako vodítko lze použít i automatické ovládání, to má nastaven strop ISO 800. Ale kupříkladu u portrétů doporučuji jako maximum ISO 400. Při použití na letní dovolené ale toto nejspíš bude řešit jen málokterý uživatel. Rozsah ekvivalentu obecné citlivosti ISO je 80, 100, 200, 400, 800, 1600 a 3200.
Šum u záběru z reálného prostředí, dvě různé hodnoty citlivosti, dvě různá clonová čísla. Vlevo nahoře citlivost 200 ISO a clona 10 (čas expozice 1/8 s), vpravo nahoře také 200 ISO, ale clona pouze 4,5 (čas 1/30 s). Vlevo dole citlivost 1600 ISO a clona 10 (čas expozice 1/80 s), vpravo dole také 1600 ISO a clona 4,5 (čas 1/250 s). Ohnisková vzdálenost byla 9,24 mm (ekv. 35mm formátu: 54,35 mm).
Snímek pořízený ve tmě. Tedy – zcela vlevo pro srovnání při slabém žárovkovém světle (ruční expozice, citlivost ISO 3200, čas 1/6 s a clona 11). Uprostřed také ručně, ale už ve tmě (citlivost ISO 3200, čas 1 s a clona 5). Vpravo program přístroje ve tmě (citlivost ISO 3200, čas 1/8 s a clona 5). Ohnisková vzdálenost byla vždy 17,12 mm (ekv. 35mm formátu: 100,71 mm).
Panorama I. Možnost jednoduše snímat široká plynulá panoramata patří k největším lákadlům u kompaktů Sony. Jak je ale vidět, je dobré „ohlídat si“ záběry s vysokým kontrastem. Čas 1/250 s, clona 8, citlivost ISO 250. Zoom v základní poloze.
Panorama II. Plynulé panorama s účelově eliminovanou přesvícenou oblohou. Čas 1/200 s, clona 8, citlivost ISO 250. Zoom v základní poloze.
Panorama III. „Falešná“. Použil jsem výřez z ručně exponovaného snímku. Navíc panovaly zcela jiné světelné podmínky. Čas 1/400 s, clona 8, citlivost ISO 80. Zoom v základní poloze.
Dvojice snímků na výšku. Vlevo záběr z pražského Karlova mostu: režim s ruční expozicí, čas 1/400 s, clona 8 a citlivost 80 ISO. Vpravo pohled na Novotného lávku: program Krajina, čas 1/200 s, clona 8 a citlivost 80 ISO. V obou případech jsem použil nejkratší ohnisko.
Na Karlově mostě. Režim s ruční expozicí, čas 1/400 s, clona 8, citlivost 80 ISO a nejkratší ohnisková vzdálenost.
Novoměstská radnice v Praze. Program, čas 1/250 s, clona 8, citlivost 80 ISO a nejkratší ohnisková vzdálenost.
Rotunda v ulici Na Rybníčku. Režim s ruční expozicí, čas 1/400 s, clona 8, citlivost 80 ISO a nejkratší ohnisková vzdálenost.
Krátce na závěr
Cyber-shot H70 beru jako jakousi „odlehčenou“ verzi modelu HX5V, tedy bez obrazového snímače CMOS Exmor R, jednotky GPS, kompasu nebo stereofonního videa. Naopak stejný je objektiv ze „zlaté řady“ Sony G, který díky svému rozsahu umožňuje poměrně všestranné použití. A nejde jen o desetinásobné optické přiblížení. Má základní ohniskovou vzdálenost 25 mm a tedy příjemně široký úhel záběru, která se hodí v řadě situací – od momentek a snímků reportážního typu, přes oblíbené snímky skupinek osob po snímání v omezených prostorech.
Celkově vzato je H70 slušně vybavený a snadno ovladatelný kompakt, umožňující poměrně široké použití. Vzhledem k celkové koncepci ale bude bezpochyby zvažován především jako jedna z možných voleb při výběru „kapesního“ fotoaparátu na cesty, dovolené a výlety.
Sony Cyber-shot DSC-H70 v eShopu Megapixel.cz pořídíte za 5 290 Kč a na výběr máte ze čtyř barevných verzí, černé, stříbřité, modré a červené. V prodejním balení je kromě samotného fotoaparátu dobíjecí baterie s nabíječkou, víceúčelový kabel, poutko na zápěstí a CD-ROM s programem PMB – Picture Motion Browser pro systém Windows.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
10. prosince 2024