Softwarové zprávy: Apple ProKit 5.0, FontGenius 1.0 a MathMagic 6.4 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

Softwarové zprávy: Apple ProKit 5.0, FontGenius 1.0 a MathMagic 6.4

sw software

27. července 2009, 00.00 | Apple vydal ProKit 5.0 aktualizující společné komponenty jeho profesionálních aplikací. Utilita FontGenius 1.0 se snaží určovat písma použitá v obrázcích. A editor rovnic MathMagic 6.4 přidává nová OpenType písma.

Platforma Flash je stále zřetelněji hlavní technologií společnosti Adobe. Flash dnes přitom zdaleka není jen prostředkem pro jednoduché multimediální prezentace vložené do webových stránek, ale přerodil se v plnohodnotnou aplikační platformu, na které lze stavět komplexní webová (SWF, Flash Video), desktopová (AIR) i mobilní (Flash Lite) řešení. Zejména tlak konkurence, představovaný v daném případě nejen Microsoft Silverlight či Apple SproutCore, ale také děním kolem otevřených webových standardů, konkrétně skriptovacího jazyka JavaScript a formátů pro webové stránky HTML a CSS, přitom Adobe nutí, aby trvale Flash platformu co do možností rozšiřovala. Nejnovější iniciativou zde je uvolnění Flash frameworků Text Layout Framework a Open Source Media Framework pod open source licencí. Obě dané technologie jsou přitom značně zajímavé, první nabízí v prostředí webu v lecčems zatím nevídané typografické vlastnosti, druhý zase velmi zajímavé možnosti tvorby webových přehrávačů videa, které mohou najít své uplatnění nejenom v publikačním workflow. Alespoň ve stručnosti bychom dané frameworky a jejich možnosti rádi představili v tomto článku.

Text Layout Framework

Svým způsobem zásadní změnu v oblasti webové typografie přináší Text Layout Framework. Jedná se totiž o technologii, nabízející ve Flash aplikacích obdobné možnosti reprezentace textu, jakými disponuje engine Adobe InDesignu. V layoutu lze používat OpenType i TrueType fonty (ze zařízení i vložené), přičemž je podporována řada vlastností OpenType písem, jako jsou kerning, ligatury či různé styly číslic. Dále jsou k dispozici posuny účaří, proklad, flexibilní prostrkání, dělení a vertikální zarovnání textu. Podporováno je psaní textu zleva doprava, zprava doleva i vertikálně, k dispozici je přes 30 skriptů, mimo jiné pro arabštinu, hebrejštinu, čínštinu, japonštinu, korejštinu či různé indické jazyky.

adobeflfw-1f.jpg

Text Layout Framework také podporuje vícesloupcový text a dovoluje zajistit tok textu napříč vícero kontejnery (rámečky). Použít lze tabulátorové zarážky a inline grafiku v PNG, JPEG, SWF či podobě Flash Player Display objektu. Možné je vkládání odkazů. Podporována je průhlednost, pro vložená písma je k dispozici antialiasing. V rámci frameworku je také k dispozici nový formát DefineFont4 pro vkládaná písma, který nabízí vylepšenou podporu typografie, podporu národních prostředí a redukci velikosti vložených písem.

adobeflfw-0f.jpg

Rozsáhlé jsou možnosti editace textu. Podporováno je takto vkládání, odstraňování, výběr, kopírování, přenášení a formátování textového obsahu, možné je vytváření odkazů, využívat lze odvolávání a opakování akcí. Při editaci jsou podporovány standardní akce klávesnice a myši, nastavitelné skrolování a mnoho dalšího. Na XML založený formát Text Layout Markup je určen k importu a exportu textu. Vývojářské API dovolují manipulovat s textovým obsahem, značkováním a layoutem a vytvářet uživatelské textové komponenty.

Text Layout Framework je z programátorského hlediska rozsáhlou knihovnou napsanou v ActionScriptu 3.0, která funguje jako nástavba textového enginu Flash Playeru 10 a AIR 1.5. K tvorbě odpovídajících aplikací je zapotřebí Flash CS4 Professional či Flex Builder 3.2, podpora bude přímo zahrnuta do připravované verze Flex, mající v současnosti kódové označení Gumbo. Zdrojový kód a knihovny komponent pro Text Layout Framework jsou poskytovány coby open source pod Mozilla Public licencí na serveru opensource.adobe.com.

adobeflfw-3f.jpg

S možnostmi Text Layout Framework se lze seznámit prostřednictvím odpovídající demoaplikace a ukázkového textového editoru na stránkách Adobe Labs. Na daném enginu pak také staví nedávno představená betaverze webové služby Adobe Presentations pro on-line skupinovou tvorbu prezentací. Dále je tento engine využíván v AIR aplikacích pro prohlížení elektronických podob periodik New York Times TimesReader 2.0 a Boston Globe GlobeReader, a také v on-line systému pro tvorbu a publikování elektronických děl makebook. Bude zajímavé sledovat, s jakými dalšími aplikacemi se zde ještě setkáme, a nakolik se Flash publikacím podaří konkurovat nastupujícímu HTML 5 s CSS 3 či koneckonců i vlastnímu formátu Adobe PDF.

Open Source Media Framework

Druhý framework, Open Source Media Framework, představuje open source část projektu známého dříve pod kódovým označením Strobe. Navazuje na spolupráci Adobe se společností Akamakai a dalšími partnery sdruženými v iniciativě Open Video Player, která si klade za cíl vytvořit platformu pro tvorbu multimediálních přehrávačů. (V současnosti podporuje daná iniciativa nejen Flash, ale i Microsoft Silverlight.)

Media Framework má pomoci při snadné tvorbě přehrávačů videa optimalizovaných pro platformu Flash, jejichž funkce jsou rozšiřovatelné s pomocí pluginů. Nabízí přitom podporu nejen pro standardní funkce přehrávání videa, jako jsou kontrola, navigace, buffering či dynamický streaming, ale umožňuje rovněž využít pluginů pro reklamu, sledování uživatelských akcí, doručování obsahu a další činnosti. Díky daným vlastnostem je Media Framework zajímavou platformou pro tvorbu uživatelských řešení dovolujících různými způsoby komerčně využívat on-line video vysílání.

adobeflfw-2f.jpg

Zdrojové kódy frameworku, spolu se softwarovými komponentami rozšiřovatelnými s pomocí pluginů, lze nalézt na serveru www.OpenSourceMediaFramework.com. K dispozici je daný software opět pod Mozilla Public licencí. Na stejném serveru pak lze najít i seznam partnerů, plánujících podporu řešení postavených na Media Frameworku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Aktuality  

 » Rubriky  » Go verze  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: