Softwarové novinky pro Macy - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

Softwarové novinky pro Macy

16. listopadu 2009, 00.00 | Recosoft vydal převodní utilitu PDF2Office for iWork 1.0. A první veřejná beta verze prohlížeče Chrome pro Mac se objeví v prosinci.

Modul Vyvolávání

Má k dispozici bohatou nabídku výkonných nástrojů, kterými budeme schopni odstranit většinu požadovaných nedostatků na našich snímcích. Jak jsem již zmínil, jsou nástroje seřezeny v pravém panelu odshora dolů zhruba v tom pořadí, v jakém bývají aplikovány.

lightroom10-1f.jpg

Odstranění skvrn

Na některých fotografiích při prohlížení v počítači zjistíme, že jsou ve snímku různé věci, které by stálo za to odretušovat. Flíčky, skvrny apod. K tomuto účelu slouží v Lightroomu nástroj Odstranění skvrn. Nalezneme jej přímo pod panelem Histogram, nebo můžeme použít klávesovou zkratku - písmeno N.

lightroom10-2f.jpg

Nástroj Odstranění skvrn funguje buďto v režimu Klonovat nebo v režimu Opravit. V režimu Klonovat nástroj pokryje vadnou část snímku (cílovou oblast) jinou částí snímku (vzorem). Tento režim je ideální, pokud se v určité oblasti fotografie prvky opakují (listí, textura….). Naopak oblasti snímků, kde se nachází barevný přechod (pleťovka, obloha…) je mnohem lepší opravit v režimu Opravit. V tomto režimu nebude cílová oblast nahrazena vzorkem, ale „nová“ textura se s původním místem prolne. Další volbou pro tento nástroj je nastavení Velikosti stopy v pixelech a Krytí v procentech. Ručně máme navíc možnost určit „zdroj“ pro opravy - stačí při klepnutí na skvrnku tažením určit zdrojovou plošku pro opravu…

lightroom10-3f.jpg

Provádění základních korekcí barev

V modulu Vyvolávání můžeme provádět kupříkladu následující korekce: jas, kontrast, tónová křivka, zostření, redukce šumu, dělené tónování, vinětace….

Jedním z prvních kroků při barevných úpravách bývá vyvážení bílé na snímku. Tuto volbu nalezneme na pravém panelu pod nabídkou Základní.

lightroom10-4f.jpg

Defaultně bývá Vyvážení bílé (V.b.) nastaveno na volbu Ze snímku. Můžeme provést změnu tak, že nastavíme volbu Automaticky anebo Vlastní a klepneme do fotky na místo, kde předpokládáme vyváženou bílou. Samozřejmě můžeme také pouze experimentovat s posuvníky na pravé části panelu - Teplota a Odstín.

lightroom10-5f.jpg

Při úpravě tonálního rozsahu můžeme jako orientaci použít histogram. Malé trojúhelníky u horních rohů histogramu jsou indikátory oříznutí - podexpozice nebo přepálení. Pokud je na některém konci křivka useknutá, barva příslušného trojúhleníku se změní na bílou. Podexponované stíny se ve snímku zobrazí světle modrou barvou a přeexponovaná světla červeně. Klávesou J zapínáme/vypínáme oba indikátory oříznutí. Pravým tlačítkem na histogramu můžeme v kontextovém menu nastavit zobrazování/nezobrazování těchto informací.

lightroom10-6f.jpg

lightroom10-7f.jpg

Dovolím si nyní malou vsuvku o termínu, který jsem použil - vyvážení bílé. Správně bych měl říkat vyvážená šedá, protože v okamžiku, kdy řeším bílou je něco špatně, neboť jde vlastně o přepal. Nicméně je jasné, že vyváženou bílou míním světlounkou šedou těsně před přepalem. Pojem bílý bod totiž odráží světelné podmínky, za kterých jsme fotili naše snímky. Senzor fotoaparátu zaznamenává intenzitu červeného, zeleného a modrého světla odraženého od objektu. Neutrální šedá odráží všechny složky stejně. Pokud ovšem světelný zdroj nevyzařuje čistě bílé světlo (žárovka, zářivka, atd.), bude na senzor fotoaparátu odraženo větší množství - třeba červeného - světla. Takže snímek bude mít červený nádech. Jde o to, jak jej odstranit. Pokud máme ve snímku něco, o čem stoprocentně víme, že by mělo mít neutrálně šedou barvu, můžeme pomocí této plochy nastavit bod, podle kterého se vyváží celý snímek. V levé horní části panelu Základní se nachází kapátko - nástroj Výběr vyvážení bílé. Tímto nástrojem klepneme do míst, kde předpokládáme neutrální světlou šedou blížící se bílé. Na bílou nikdy neklepeme! Proč? Protože může mít část barevné informace v některém z kanálu již oříznutou a snímek nám tedy „uletí“.

lightroom10-8f.jpg

Také můžeme nastavit barevnou teplotu snímku v Kelvinech. Obyčejné denní světlo má barevnou teplotu 6 500 K. Proč barvy a teplota v Kelvinech? Jde o fyziku a o vyzařování absolutně černého tělesa (to doopravdy nelze vyfotit). Případné zvídavé čtenáře odkazuji na učebnice fyziky, případně internet, my se budeme opět věnovat Lightroomu.

Tonální rozsah

Chceme-li upravit tonální rozsah, je většinou dobré začít příkazem Odstín Automaticky. Program se nám na základě informací, které má, a dat z Histogramu pokusí doladit tonalitu snímku. Případné změny se samozřejmě ihned promítnou jak v náhledu, tak úpravě histogramu. Pokud máme o úpravách jinou představu nastoupí manuální činnost.

lightroom10-9f.jpg

Pokud přejedeme přes histogram myší, všimneme si určitých zón, na které se nám rozpadne podkreslení hostogramu. Úpravy tonality lze provádět nejenom posunem příslušných táhel na paletce, ale též tažením za část hisogramu přímo v grafu. Tytéž úpravy provádíme posunem táhel Expozice, Obnovení, Vyplnit světla a Černé. .Obnovením se míní obnovení informací o světlech, které by jinak byly oříznuty, Černé se věnuje oblasti stínů ve snímku - tmavým pasážím fotografie. Zbylé dva pojmy jsou pojmenovány tak, že je myslím není třeba nijak vysvětlovat.

lightroom10-10f.jpg

Máme zde samozřejmě další volby: Zřetelnost, Živost a Sytost. Co je to Zřetelnost? Lokální zesílení kontrastu. Jde o rozdíly jasu v malých sousedících oblastech snímku. Zrak je na změny tohoto charakteru poměrně vnímavý. Nepleteme si s kontrastem a jasem celého obrázku. O co jde u volby Sytost? O „nasycení“ barev. Odstín barvy (červená, žlutá, oranžová, modrá….) zůstává, mění se intenzita barvy. Lakýrník by řekl „jak je ten nátěr čerstvý/vybledlý od sluníčka“. Mírné dosaturování je většinou oku příjemné, jde o to, nedostat se do přehnaných, přesaturovaných odstínů, které u nemají nic společného s realitou. Volba Živost je speciální verzí předchozího tj. Sytosti. Mění totiž sytost nelineárně - zesiluje méně syté barvy a na syté má menší účinek. To oceníme třeba u pleťovek - nepřesaturuje je, ale mdlým barvám ve snímku dodá šťávu.

lightroom10-11f.jpg

Tip na závěr našeho článku: Pokud plánujete snímek převést na černobílý, je dobrým postupem jemně zvýšit kontrast, případně i sytost. Proč? Protože obecně se vám může stát, že při převodu na grayscale se vám různé odstíny zelené, modré, červené, oranžové … - čtenář si sám doplní - … sejdou na jedné šedé a obrázek ztratí kouzlo. V přištím díle budeme pokračovat popisem další částí panelu Vyvolávání.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Aktuality  

 » Rubriky  » Go verze  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: