Softwarové novinky pro Macy - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


Go verze

Softwarové novinky pro Macy

9. listopadu 2009, 00.00 | MacHeist nabízí zdarma balík šesti aplikací. Panel skrytých předvoleb Secrets byl aktualizován pro Snow Leoparda. A Kaspersky vydal svůj Anti-Virus pro Mac.

Modul Vyvolávání

Má k dispozici bohatou nabídku výkonných nástrojů, kterými můžeme zmiňované vady a další nedostatky odstranit. Nemusíme ovšem skončit pouze u oprav - ovládací prvky v modulu Vyvolávání můžeme použít i k tvorbě vlastních speciálních efektů.

lightroom9-1f.jpg

Modul Vyvolávání obsahuje všechny nástroje a ovládací prvky, které slouží k úpravám a vylepšování snímků. Abychom měli při svém pracovním postupu určité vodítko, jsou nástroje na panelech v modulu Vyvolávání seřazeny odshora dolů v takovém pořadí, v jakém bývají zpravidla aplikovány. V modulu Vyvolávání jsou k dispozici dvě zobrazení: Lupa a půlené zobrazení, kde vidíme v jedné části snímek před úpravou a ve druhé po úpravě. Panel nástrojů, který se rozprostírá pod pracovní zónou, obsahuje jednak tlačítka, kterými lze přepínat zobrazení, a dále v každém ze zmíněných zobrazení lehce odlišné sady ovládacích prvků.

lightroom9-2f.jpg

lightroom9-3f.jpg

V panelu Navigátor nahoře v levé skupině panelů se můžeme velmi snadno zorientovat v tom, v které části zvětšeného snímku se právě nacházíte, uvidíme zde také náhled účinků přednastavení vyvolávání a můžeme si tady projít poslední fáze historie úprav fotografie. Panel -Navigátor_ je navíc také vybaven ovládacími prvky pro změnu zvětšení pracovního zobrazení.

lightroom9-4f.jpg

Panel Snímky slouží k záznamu důležitých fází vyvolávání snímku a v panelu Historie máme k dispozici údaje o všech změnách, které jsme s fotografií provedli, včetně těch z modulu -Knihovna_.

Nahoře v pravé skupině panelů se nachází panel Histogram. Pod ním je řada nástrojů. kterými můžeme ořezávat snímky, odstraňovat skvrny, případně efekt červených očí, a aplikovat na fotografie filtry nebo případně lokálně různá nastavení vyvolávání pomocí štětce úprav. Po klepnutí na libovolný z těchto nástrojů se otevře panel s ovládacími prvky a nastavením pro zvolený nástroj.

lightroom9-5f.jpg

Pod touto částí se nachází panel Základní, který je výchozí pro barevné korekce a tonální úpravy. Dost často je to část, s kterou si při úpravách v Lightroomu vystačíme. Další panely pod touto částí obsahují speciální nástroje pro různé operace. Například Tónovou křivkou můžeme zvýšit kontrast ve středních tónech nebo pomocí panelu Detaily snímek zostřit a snížit množství šumu.

lightroom9-6f.jpg

Není samozřejmě nutné při úpravách každého našeho snímku vystřídat všechny nástroje. (Totéž zdůrazňuji na seminářích Photoshopu… :-)) Některé snímky se obejdou bez jakéhokoli našeho zásahu, v mnoha dalších případech stačí provést na fotografii jen několik změn. Pokud však potřebujeme dokonale zpracovat speciální snímek nebo upravit fotografii, která nebyla pořízena za optimálních podmínek, a dostat z ní maximum, v modulu Vyvolávání najdeme všechny potřebné nástroje.

Oříznutí, otočení a převrácení fotografií

Nástroj Překrytí oříznutí umožňuje snadno vylepšit kompozici, oříznout případné nežádoucí okrajové detaily a napřímit snímek. Musíme ovšem pod histogramem klepnout na tlačítko Překrytí oříznutí nebo stisknout klávesu R. Snímek bude v zobrazení Lupa ohraničen ořezovým rámečkem a v pravé skupině panelů se nám zobrazí ovládací prvky. Ořezávat můžeme tažením v obrázku přímo nástrojem oříznutí anebo najetím na rohové značky přímo v zobrazení Lupa. Zámeček vedle nástroje oříznutí se stará o to, zda se má či nemá zachovat poměr stran. Otočení je možné buďto opět vpravo na panelu anebo myší přímo v panelu Lupa.

lightroom9-7f.jpg

lightroom9-8f.jpg

Snímek se při ořezávání automaticky posunuje tak, aby se oříznutá část stále nacházela uprostřed zobrazení Lupa. Následuje dvojklik v náhledu a je oříznuto. Pořád máme k dispozici Krok zpět, nebo Obnovit v panelu nástrojů napravo. A navíc také Historii v levém panelu, která nám umožní se poměrně komfortně vracet v krocích, které jsme s naším snímkem provedli. Když pomalu posouváme ukazatel seznamem příkazů v panelu Historie, zobrazuje se nám současně v panelu Navigátor, jak snímek vypadal v každé předchozí fázi vyvolávání.

lightroom9-9f.jpg

Protože se nám seznam v panelu Historie může, co se týče počtu položek, rozrůst do nepřehledných rozměrů, je dobré si klíčové fáze úprav snímku uložit jako tzv. Snímky a tak k nim získat rychlý přístup.

lightroom9-10f.jpg

Pokud rozbalíme panel Snímky, uvidíme snímek nazvaný Import. Ten byl vytvořen automaticky a značí výchozí stav fotografie po naimportování. Pokud z některého stavu historie tlačítkem + vytvoříme další snímek a zadáme jeho název, objeví se jako další položka v seznamu snímků.

lightroom9-10f.jpg

lightroom9-11f.jpg

Chceme-li vymazat některý Snímek, vybereme jeho název v seznamu Snímky a klepneme na tlačítko Odstranit vybraný snímek (-).

Vytváření virtuálních kopií

Občas se můžeme ocitnout v situaci, kdy bychom rádi vyzkoušeli více způsobů zpracování/úprav určitého snímku, ale zároveň nechceme přijít o již provedenou práci… Můžeme vytvořit viruální kopie každé fotografie a každou z nich upravovat nezávisle, jako kdybychom měli ve složce skutečně samostatné kopie původního snímku. Přednost práce s virtuálními kopiemi spočívá v tom, že nepotřebujeme další místo na pevném disku. Pokaždé, když vytvoříme virtuální kopii, Lightroom pouze založí pro daný snímek další záznam v katalogu knihovny. Každá změna provedená na virtuální kopii se zaznamená do příslušné nové položky katalogu. Úpravy se tím pádem nejen nedotknou původního souboru, ale ani žádné z dalších virtuálních kopií. Další výhody? Samozřejmě. Pokud totiž jednu fotografii zařadíme současně do více kolekcí, jakékoli změny v jedné kolekci se automaticky promítnou i do těch ostatních. To nám nemusí vždycky vyhovovat. Pokud nechceme, aby se změny na snímku neprojevily i jinde v katalogu, měli bychom pracovat na virtuálních kopiích… Například v jedné kolekci můžeme mít snímek oříznutý, kolorovaný, připravený pro tisk a v jiné kolekci může být tentýž snímek barevný a „celý“…

V panelu Snímek vybereme požadovaný snímek a v menu Fotografie-Vytvořit virtuální kopii vyrobíme duplikát. Na filmovém pásu se nyní zobrazí dvě kopie jednoho snímku.

lightroom9-12f.jpg

V zobrazení Miniatury a Knihovna jsou virtuální kopie v levém dolním rohu miniatury označeny ohnutým rohem stránky.

V další části budeme pokračovat v seznámení s možnostmi modulu Vyvolávání, podíváme se na odstraňování skvrn a základní barevné korekce.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Aktuality  

 » Rubriky  » Go verze  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: