Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Go verze
Recenze fotoaparátu Pentax Km: Kvalitní low-end DSLR v praxi
28. listopadu 2008, 00.00 | Dostali jsme k redakčnímu otestování novou DSLR Pentax Km. V produktové řadě Pentax zaujímá pozici cenově přístupného low-end fotoaparátu, který kromě své značky budí sympatie i svou nabídkou, do které mimo jiné patří rozlišení 10.2Mpix, stabilizovaný snímač, 5-bodový AF systém, systém anti-prachové ochrany snímače, duální snímání RAW a Jpeg formátu, podpora ukládání Raw do univerzálního DNG formátu, digitální zvýšení dynamického rozsahu či nastavitelná citlivost ISO až do 3200. Jaký je tento fotoaparát v praxi? Přečtěte si naši recenzi.
{Popis a konstrukce}Je zřejmé, že v poslední době se stále víc stávají hitem low-end digitální zrcadlovky, které svým příznivým poměrem cena/výkon jsou optimálním vstupním prahem především pro začínající fotografy. K ostatním výrobcům DSLR, kteří již reflektovali tento trend poptávky a začali nabízet levné low-end zrcadlovky, se nakonec připojil i Pentax se svým novým modelem fotoaparátu „Km“ (na americkém trhu se tento fotoaparát distribuuje pod označením Pentax K2000). Pentax Km v produktové nabídce zaujímá pozici cenově přístupné low-end DSLR, která je funkčně i svou plastovou konstrukcí odlehčenou variantou ostatních digitálních zrcadlovek značky Pentax (například K20D, K200D apod.). Přesto je pro začínající amatérské fotografy nositelem atraktivních vlastností jako je například rozlišení 10.2Mpix, stabilizovaný snímač, 5-bodový AF systém SAFOX VIII , systém anti- prachové ochrany snímače, digitální obrazové filtry, duální snímání do RAW a Jpeg formátu, podpora ukládání do univerzálního Raw DNG formátu, digitální zvýšení dynamického rozsahu či nastavitelnou citlivostí senzoru až do 3200 ISO. Fotoaparát Pentax Km působí dojmem dílensky kvalitně zpracovaného těla, které přesto, že je zhotovené převážně z plastových dílů, nepůsobí vůbec křehce. Pojďme se tedy pustit do jeho redakčního testování.
Konstrukce a design
Tělo fotoaparátu Pentax Km je černě zbarvené a je zhotovené z odolného plastu, stejně jako většina ovládacích prvků (vyjma tlačítka spouště). Vzhledově nijak výrazně nevybočuje od ostatních srovnatelných low-end DSLR. Jednotlivé plastové díly k sobě dobře pasují a není mezi nimi žádná znatelná vůle, což je neklamnou vizitkou kvalitního dílenského zpracování. Fotoaparát zdobí designový prvek tenké kovové stříbrné linie, která se line přes grip až k tubusu objektivu, kde dále pokračuje na další straně. Úchytný grip fotoaparátu není sice nijak zvlášť robustní, přesto se za něj fotoaparát drží dobře. Nejvíce exponované prvky, jako je například tlačítko spouště, bajonet, závit pro stativ či úchyty na řemínek jsou zhotoveny z kovu. Celkově působí tělo DSLR Pentax Km poměrně malým a lehkým dojmem.
Zapnutí fotoaparátu se provádí kruhovým prstencem, který je umístěn na gripu pod tlačítkem spouště. Přední strana fotoaparátu je poměrně strohá na tlačítka. Pro lepší držení těla fotoaparátu je povrch gripu je z části pogumován pryží. Je na něm umístěna červená kontrolka samospouště, nalezneme zde i zabudovaný přijímač dálkového ovládání fotoaparátu. Na levé straně tubusu bajonetu je tlačítko pojistky, zatímco na pravé straně nalezneme přepínač autofokusu a manuálního ostření.
Na horní straně fotoaparátu Pentax Km můžeme spatřit výstupek optického hledáčku, na kterém jsou umístěny sáňky pro externí blesk a dále je v něm zabudován výklopný blesk fotoaparátu. Přímo nad očnicí optického hledáčku je posuvný ovladač jeho dioptrické korekce. Na pravé straně dominuje otočný volič expozičních režimů. Na gripovém výstupku se nachází kovové tlačítko spouště a ovládací prvky kompenzace expozice a nápovědy fotoaparátu. Tlačítko nápovědy fotoaparátu, signované symbolem otazníku, je užitečnou funkcí, která začínajícím fotografům podá vysvětlující informace o jednotlivých ovládacích prvcích fotoaparátu a jejich funkcích.
Nalevo od očnice hledáčku je malé tlačítko ovládající vyklopení interního blesku fotoaparátu. Na zadní straně Pentax Km vévodí LCD displej, vedle kterého se na pravé straně rozprostírá většina ovládacích prvků fotoaparátů. Úplně nahoře se pod voličem expozičních režimů nalézá klasický roller pro nastavování hodnot frekventovaných fotografických parametrů (např. expoziční čas, clona apod.). Úplně na kraji je malé tlačítko „AF“, které slouží buď jako aretace zaostření či naměřené expozice (dle uživatelského nastavení v menu fotoaparátu). Vedle LCD displeje je tlačítko pro iniciaci režimu prohlížení pořízených snímků. Pod ním následuje tlačítko „INFO“ pro zapnutí či vypnutí LCD displeje a ovládací prvek „Menu“ pro přístup do voleb nastavení fotoaparátu. Úplně dole je tlačítko „Koš“ pro mazání vybraných snímků. Nesmíme zapomenout na křížový ovladač, v jehož středu je potvrzovací tlačítko „OK“, které je obklopeno ovládacími prvky pro přímé nastavování vyvážení bílé, citlivosti ISO, režimu blesku a módu samospouště. Očnice optického hledáčku je gumová a je možné ji vyměnit.
Spodní strana fotoaparátu Pentax Km skýtá, pod odklopitelnou krytkou s pojistkou, prostor pro vložení čtyř tužkových AA baterií. Nutno dodat, že tento druh napájení DSLR je dnes poměrně výjimečný a nestandardní, ale nemáme proti němu žádné námitky. Dále je zde umístěn kovový závit pro připevnění stativu. Přejděme k bočním stranám přístroje. Na levém boku aparátu se nenalézá nic kromě malé gumové krytky, pod kterou nalezneme malý konektor pro USB 2.0 a video výstup. Levý bok nabízí pod odklopitelnou krytkou prostor pro vložení paměťových karet typu SD či SDHC. Na závěr lze říci, že všechny krytky fotoaparátu Pentax Km jsou zpracovány bytelně a dobře zapadají do těla fotoaparátu, takže riziko jejich samovolného otevření či vylomení během užívání fotoaparátu je minimální. Rozměry DSLR Pentax Km jsou 122.5 (š) x 91.5 (v) x 67.5 (h) mm a jeho váha je 525g (bez baterie a paměťové karty).
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
DSLR Pentax Km ve svých útrobách ukrývá CCD snímač s efektivním rozlišením 10,2Mpix, s rozměry 23.5mm x 15.7mm (klasický APS-C formát), což je pro začínající amatérské fotografy dostatečné rozlišení. Fotoaparát dokáže produkovat snímky o velikostech: 3872×2592 pixelů (10,2Mpix), 3008×2000 pixelů (6Mpix), 1824×1216 pixelů (2Mpix). Přístroj umožňuje ukládání fotografií do formátu RAW a JPEG, dostupný je i jejich duální záznam. Je důležité zmínit, že u ukládání RAW formátu má uživatel na výběr, zda si ho přeje uložit v nativním Pentax formátu (.PEF) či v univerzálním otevřeném formátu DNG, který by měl jít problémů otevřít ve většině kvalitních bitmapových editorů s integrovaným DNG konvertorem. Záznamová hloubka činí klasicky u JPEG snímků 8bitů a RAW formátu 12 bitů. Citlivost snímače je nastavitelná v těchto krocích: 100, 200, 400, 800, 1600 a 3200 ISO. Jak už bylo v úvodu recenze předestřeno, fotoaparát Pentax Km je vybaven systémem stabilizace snímače (Shake reduction), který umožní do jisté míry vyrovnávat pohyby fotoaparátu způsobenými chvěním rukou. Uvedený systém dokáže fungovat i jako anti-prachová ochrana snímače (spolu se speciálním antistatickým povrchem snímače), kdy se rychlými pohyby ze senzoru sklepávají prachové nečistoty.
Digitální zrcadlovka Pentax Km je vybavena standardním bajonetem, který je kompatibilní s objektivy PENTAX vybavené bajonety typu KAF2-, KAF-, a KA-. Při volbě objektivů musíme počítat s ořezovým faktorem, který u daného APS-C snímače činí 1,5x (multiplikuje ohniskovou vzdálenost objektivu). Fotoaparát disponuje s optickým hledáčkem s pokrytím 96% zorného pole, při koeficientu zvětšení 0,85x. Dioptrická korekce hledáčku je nastavitelná v intervalu od -2.5 do 1.5 dioptrie. Fotoaparát umožňuje nastavit zobrazení náhledu na aktuální hloubku ostrosti přes tlačítko „Help“. Autofokus se opírá o 5 bodový zaostřovací systém SAFOX VIII, který je založen na TTL bázi porovnávání fází. Fotoaparát není vybaven Led-diodovou asistenční lampou pro zaostřování autofokusem za špatných světelných podmínek, její funkci částečně přebírá vestavěný blesk (stroboskopickými záblesky). Všechny zaostřovací body jsou uspořádány do tvaru kříže. Dostupné režimy ostření fotoaparátu jsou tyto: Single AF, Kontinuální AF, Auto AF a Manuální (otáčením ostřícího prstence objektivu).
Expozice je ve fotoaparátu Pentax Km měřená pomocí 16-ti segmentového TTL senzoru při otevřené cloně (měření expozice je sdíleno mezi objektivem a informacemi z AF senzoru). Uživatel má k dispozici tři standardní režimy měření expozice: Multi-segmentové, Středově-vyvážené a bodové. Korekci expozice je možné provádět v rozmezí +/- 2EV po krocích 0,3EV a 0,5EV. Nabídka expozičních režimů nevybočuje ze standardu, který je očekávatelný od zrcadlovek dané amatérské třídy. Pomoci otočného voliče expozičních režimů jsou dispozici tyto nastavení: Programová Automatika, Priorita času a clony (AV a Tv), Plný manuál a netradiční režim Priorita citlivosti (fotoaparát si sám nastaví čas a clonu dle zvolené citlivosti) . Dále jsou k dispozici režimy detekce scény dle motivu (Auto Picture), Portrét, Krajina, Makro, Pohyb, Portrét v noci, Vypnutý blesk. Přes volbu „SCN“ na otočném voliči se dostaneme k výběru dalších specifických scénických režimů jako jsou: Noční scenerie, Pláž & sníh, Jídlo, Západ slunce, Světlo jeviště, Děti, Domácí zvířata, Světlo svíčky, Muzeum, Momentka v noci. Závěrka fotoaparátu Pentax Km je elektronicky řízená a její konstrukční provedení je vertikálně štěrbinové. Závěrka zvládá rozsah expozičních časů 1/4000 - 30s. Nechybí také nabídka „Bulb“ expozice. DSLR Pentax Km také nabízí širokou nabídku digitálních filtrů, určených pro kreativní stylizaci snímků ve fotoaparátu (Dírková kamera, Vysoký kontrast, Měkký, Efekt hvězdiček, Retro, Výtažková barva, Ilustrace (pastelová, vodová barva), pseudo HDR, B&W, Sépia, Barva, Zeštíhlení, Jas, uživatelský). Ve fotoaparátu lze rovněž „vyvolávat“ RAW formát a konvertovat ho do JPEG formátu. Rychlost sériového snímání při plném rozlišení fotoaparátu je 3,5 snímku za sekundu (RAW nebo JPEG formát). Maximální počet snímků v sérii je u JPEG formátu (nejvyšší kvalita) 5 a u RAW formátu je možné nasnímat maximálně 4 snímky za sebou před uložením na paměťovou kartu. Rychlost snímání fotografií do série, které je limitované pouze kapacitou paměťové karty, činní cca 1,1 snímků za sekundu.
Kalibrace bílé barvy je prováděna buďto automaticky nebo pomocí volby z přednastavených presetů pro specifické typy osvětlení (denní světlo, stíny, zataženo, žárovky, zářivky (W, D, N), blesk). Optimálního nastavení bílé barvy je možné také docílit navolením číselné hodnoty teploty osvětlení či provést její manuální kalibraci. Výkon interního výklopného blesku dosahuje směrného čísla 11, při nastavené citlivosti ISO 100. Jeho záblesk lze korigovat v rozmezí ±2 EV (kroky 1/2EV). Podle údajů výrobce záblesk pokrývá ohnisko 28mm (eq kinofilmu). Pro připojení externího blesku jsou určeny sáňky, které nalezneme nad zmíněným výklopným bleskem. Synchronizovaný čas blesku je 1/180s a je automaticky nastaven po nabití blesku typu RTF či PENTAX blesků s propojenými automatickými funkcemi (AF200FG/ AF360FGZ / AF540FGZ) s podporou P-TTL.
Fotoaparát je vybaven LCD displejem (zhotoveného z nízko-tepelného polysilikonu) s úhlopříčkou 2.7” palce. Rozlišení TFT LCD monitoru je cca. 230 000 pixelů. V nastavení aparátu je možné specifikovat jas a kontrast zobrazení LCD displeje. Podle technických údajů společnosti Pentax umožňuje tento LCD zobrazovač pozorovací úhel cca 170° (horizontálně a vertikálně). Snímky jsou ve fotoaparátu Pentax Km ukládány na paměťovou kartu typu Secure Digital (fotoaparát je kompatibilní i s typem karet SDHC). Pro propojení fotoaparátu s ostatní elektronikou (např. počítač či databanka) slouží konektor USB2.0 (HI-SPEED), který lze použít i jako video výstup (podpora PAL/NTSC) či DC vstup. Fotoaparát je napájen 4-mi tužkovými AA akumulátory. Výrobce udává energetickou výdržnost fotoaparátu (při použití výkonných akumulátorů) na cca. 1650 snímků (normální záznam) či 1000 snímků (50% použití blesku)
[-more-]{Ovládání fotoaparátu}Ovládání
Ovládání fotoaparátu Pentax Km je bezproblémové a jednoduché, což je dnes už u low-end DSLR určitým standardem. Pokud bude i přesto uživatel v ovládání fotoaparátu tápat, tak mu jistě přijde vhod možnost použít tlačítko „Help“, pomocí kterého se mu zobrazí interaktivní nápověda k ovládacím prvkům a funkcím fotoaparátu. Tlačítko kovové spouště se nachází na standardním místě (výstupek gripu). Nastavení parametrů fotografování se provádí rollerem na zadní straně fotoaparátu.
Fotoaparát je vybaven ovládacími prvky pro přímý vstup do nastavení těch nejdůležitějších parametrů snímání, které jsou z valné části shromážděny v křížovém voliči (např. Vyvážení bíle barvy, Citlivost ISO, Nastavení blesku) či jinde (tlačítka kompenzace expozice, AF aretace). Přesto alfa-omegou ovládání fotoaparátu je centrální kontrolní panel zobrazitelný na LCD displeji, kde uživatel nalezne rychlý a pohodlný přístup k nastavení většiny potřebných voleb fotografování. V panelu se pohybujeme pomocí tlačítek křížového ovladače a hodnoty se v dané kategorii parametru volí pomocí rolleru. Na kontrolním panelu nalezneme tyto parametry: údaj o čase, cloně, počtu zbývajících snímků, kompenzace expozice, režim snímání (Jednotlivá expozice, Kontinuální expozice „High“rozlišení, Kontinuální expozice „Low“ rozlišení, Samospoušť 12s a 2s, Dálkové ovládání), Vyvážení bílé barvy, Nastavení citlivosti ISO, Nastavení blesku (Vypnutý, Zapnutý, Redukce efektu červených očí, Ovládání bezdrátového blesku), Obrazové předvolby snímku (Portrait, Krajina, Ostrý, Černobílý, Jas, Přirozený), Režim Autofokusu, Volba metody měření expozice, Zapínání a vypínání stabilizace obrazu, Aktivace a výběr digitálního filtru (lze je i vzájemně kombinovat mezi sebou), Volba záznamového formátu snímku, Nastavení rozlišení, Volba JPEG kvality (3 stupně). Napravo od LCD panelu jsou kromě již zmíněného křížového ovladače tlačítka pro prohlížení snímků a mazání snímků (Koš) a přístup do menu přístroje (Menu).
Menu fotoaparátu Pentax Km je členěno do čtyř sekcí. První sekce je tvořena 4-mi záložkami, které jsou věnovány nastavení nejrůznějších parametrů pro fotografování. Kromě těch parametrů, kterých byla již zmínka výše, zde můžeme například naleznout: Volba barevného prostoru (sRGB či Adobe RGB), Nastavení druhu RAW formátu (PEF či DNG), Výběr ostřícího bodu AF, Paměť (zde si volíme nastavení, které chceme, aby si fotoaparát pamatoval i po svém vypnutí). Další sekce menu, která má dvě podzáložky, je zasvěcena režimu prohlížení snímků. Zde jsou například dostupné tyto volby: Nastavení prezentace snímků, Postprocesingový digitální filtr, Změna rozměru, Porovnání snímků, Výřez, Ochrana snímků před smazáním, Nastavení přímého tisku (DPOF), Vyvolání RAW apod. Třetí sekce menu upravuje nastavení samotného fungování fotoaparátu (Setup) Jsou zde 3 záložky, ve kterých si mimo jiné uživatel specifikuje nastavení těchto voleb: Jazyk, Datum a čas, Zvuky, Název složky se snímky,Formátování karty, Jas a barevnost LCD displeje, Po jaké době nečinnosti se má aktivovat úsporný režim fotoaparátu, Volba typu baterií, Pixel mapping, Spouštění čištění snímače, Indikace varování před prachem na snímači a další. Poslední sekcí jsou uživatelsky sofistikovaná nastavení nejrůznější dílčích parametrů, jakou jsou například: Přiřazení funkce některým tlačítkům (např. AF tlačítko), krokování EV a citlivosti, Doba měření expozimetru, Blokace expozice, Spřažení bodu měření expozice s bodem zaostření, Jemné doladění WB, Intenzita redukce šumu, Redukce šumu při dlouhých expozicích, Barevný prostor, Otáčení snímků, Aktivace či deaktivace digitální kompenzace stínů apod.
Kvalita snímků
Dostáváme se k sekci hodnocení úrovně šumu v obraze. Úroveň digitálního šumu je na distingované úrovni do citlivosti 800 ISO. Při citlivosti 1600 ISO viditelnost šumu o něco stoupne, zejména jeho chromatická část, přesto si uvedená citlivost zachovává svoji určitou praktickou použitelnost. Nejvyšší nastavitelná citlivost 3200 ISO již podává poněkud tragický výsledek, který degraduje jak podání detailů v obraze tak i barevnost snímku. V obraze je velmi výrazně vidět barevný šum (zejména modrý odstín šumu). Ale u tak veliké citlivosti je v dané třídě fotoaparátů takový výsledek nasnadě očekávat. Celkově Pentax Km v testu vykázal poměrně dobré výsledky, které jsou obdobné s ostatními digitálními zrcadlovkami v dané kategorii low-end DSLR fotoaparátů.
Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800, 1600 a 3200, výřezy 1:1 z barevného testovacího terče
Automatickou kalibrace bílé barvy zvládá DSLR Pentax Km bravurně, zejména při fotografování v podmínkách přirozeného osvětlení, proto se na ní můžeme ve většině situací plně spolehnout. Přesnost automatického vyvážení bílé barvy ovšem, podobně jako u naprosté většiny digitálních fotoaparátů, do jisté míry selhává při snímání v podmínkách umělého osvětlení. Zde je patrná tendence podávat teplé odstíny barev. Tomu však lze lehce předejít využitím nabídky přednastavených voleb pro jednotlivé typy osvětlení či provedením manuální kalibrace bílé barvy (ruční nastavení teploty osvětlení či kalibrace pomocí šedé destičky). Celkově v této oblasti tento fotoaparát nijak nevybočuje z průměru, který je obvyklý u DSLR dané třídy.
Automatické vyvážení bílé barvy (vlevo automatické, vpravo manuální měření)
Testování ostrosti a obrazové kvality snímků nejvíce závisí na kvalitách použitého objektivu. Fotoaparát nám byl zapůjčen se setovým objektivem Pentax smc DAL 18-55 mm F3,5-5,6 AL. Daný objektiv si v testu nevedl špatně, přesto i on, podobně jako ostatní setové objektivy u jiných low-end DSLR, není oproštěn od problémů s různými optickými vadami v obraze. Máme na mysli především znatelnou ztrátu ostrosti v rozích snímku a nárůst výskytu chromatické aberace na okrajích snímku, popřípadě moiré registrovatelné na pravidelných vzorech textur v obraze. Objektiv také podává trochu měkčí kresebnost. Výskyt a míra soudkovitého zkreslení v obraze je standardní v dané kategorii setových objektivů. V testu rozlišení podává digitální zrcadlovka výkon, který je adekvátní jejímu 10,2Mpix rozlišení. Celkově DSLR Pentax Km vykazuje solidní obrazový výkon, o kterém opravdu nemáme důvod pochybovat, že by nedokázal uspokojit fotografické nároky začínajících fotografů, pro které je především tento fotoaparát určen. Nejvyšší obrazové kvality uživatelé dosáhnou při snímání do formátu RAW a jeho následné konverze na počítači (nejvíce je to patrné zejména v oblasti ostrosti a optimalizaci dynamického rozsahu).
Praktické zkušenosti
Fotografování s digitální zrcadlovkou Pentax Km bylo celkově bezproblémové. Ovládání fotoaparát je snadné a intuitivní, výrazný vliv na to má také střízlivá minimalistická a funkční koncepce rozmístění ovládacích prvků, spojená s přehledným a dobře logicky vyřešeným menu přístroje. Interaktivní nápověda fotoaparátu pomocí tlačítka „Help“ jen potvrzuje pozitivní dojem o tom, že si Pentax dal opravdu záležet na tom, aby se zejména začínající fotografové rychle dostali do „obrazu“ co se týče ovládání digitální zrcadlovky. Fotoaparát se navzdory svým poměrně malým rozměrům dobře drží v ruce. Doba, která uplyne mezi zapnutím fotoaparátu a pořízením první fotografie se průměrně pohybuje okolo času cca 0,70 sekundy. Zpoždění spouště aparátu je prakticky v podmínkách našeho redakčního testování neměřitelné (pod 0,1 sekundy). Při fotografování jsme zpozorovali, že při oblačném počasí má daný fotoaparát tendenci trochu podexponovávat, proto je vhodné v některých situacích přikročit k manuální korekci expozice.
Atraktivní vlastností fotoaparátu Pentax Km je jeho výkonná digitální optimalizace dynamického rozsahu, která v praxi opravdu pomáhá minimalizovat „přepaly“ v obraze při většině fotografických situací. Daná funkce se aktivuje v menu přístroje (Kompenzace stínů a zmáčknutím tlačítka ISO a kompenzace expozice) a pokud je aktivovaná tak je minimální nastavitelná citlivost ISO automaticky nastavena na hodnotu 200. Fotoaparát se pak snaží při expozičním měření prioritně zachytit jasy v obraze a současně jsou digitálně zesvětlované podexponované plochy v obraze. Uživatel si také může navolit interval citlivosti, ve kterém se má pohybovat automatický výběr funkce Auto-ISO. Výrazným benefitem fotoaparátu je zabudovaný systém stabilizace snímače fotoaparátu, který uživateli prodlužuje udržitelný expoziční čas, v rámci kterého je schopen s fotoaparátem pořídit nerozmazané snímky (výhoda až 4EV). Účinnost stabilizace je individuální a závisí také na konkrétních podmínkách fotografování (a chvění rukou). Uvedený systém stabilizace snímače je také použitelný jako ultra-sonická ochrana snímače před prachem (rychlými vibracemi se sklepávají prachové části ze snímače).
Pro kreativně „hravé“ fotografy nabízí fotoaparát celou plejádu digitálních filtrů, které různě modifikují vzhled obrázků. Jednotlivé filtry se dají i různě kombinovat mezi sebou a lze tak docílit někdy i zajímavé obrazové stylizace. Samozřejmě určitá střídmost v jejich užívání je na místě, je třeba si uvědomit, že je naprostá většina efektů je lépe proveditelná až při práci na PC a tak je použití daných filtrů prakticky poplatné spíše jen pro pobavení. Zajímavý digitální filtr je například simulace HDR fotografie či umělého soft-focusu. Ve fotoaparátu lze u všech použitých digitálních filtrů nastavit míru jejich intenzity.
Mezi výhody DSLR fotoaparátu Pentax Km patří bezesporu jeho rychlý autofokus, sice plastové ale přesto bytelné dílenské provedení těla fotoaparátu, nižší váha, dobrá obrazová kvalita, výkonné digitální rozšíření dynamického rozsahu, podpora otevřeného RAW formátu DNG, široké možnosti uživatelského nastavení fotoaparátu plus obsáhlá nabídka digitálních filtrů. Dále je benefitem přístroje jeho účinná vestavěná stabilizace snímače, anti-prachová ochrana snímače a snadné ovládání. V neposlední řadě podtrhuje velmi solidní konkurenceschopnost fotoaparátu Pentax Km i jeho příznivá cena v rámci setového balení s objektivem Pentax 18-55mm, která se v současné době (25.11. 2008) pohybuje okolo hodnoty cca 10690Kč (včetně DPH; Megapixel.cz). Mezi nevýhody fotoaparátu můžeme řadit určitou mechanickou vůli v provedení kovového prvku spouště a „low-endově“ neestetický design ovládacích prvků. Rovněž existence citlivosti ISO 3200 je vzhledem ke svému obrazovému výsledku poněkud diskutabilní.
Závěr
Celkově lze digitální zrcadlovku Pentax Km, s přihlédnutím k její příslušnosti k low-end DSLR, ohodnotit jako kvalitní fotoaparát, který lze bezpečně doporučit každému začínajícímu fotografovi, nově vstupujícímu do „říše“ DSLR fotoaparátů. Je trochu škoda, že značka Pentax není dosud v ČR příliš marketingově podporovanou značkou, přestože její produkované fotoaparáty se už dlouhodobě vyznačují velmi dobrým poměrem výkon/cena. Nová DSLR Pentax Km svojí existencí toto kvalitativní paradigma jen potvrzuje a lze proto očekávat, že si daný fotoaparát nepovede na trhu špatně.
Živé fotografie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024