PMA08: Casio, Kodak a Sigma - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

PMA08: Casio, Kodak a Sigma

8. února 2008, 00.00 | V posledním přehledovém článku o prezentacích nejdůležitějších firem, které vyrábějí digitální fotoaparáty, si ukážeme Casio, Kodak a Sigmu. Přímo pro PMA ani jedna společnost neoznámila žádnou novinku. Casio však silně propagovalo nový kompakt, o kterém se ví už zhruba půl roku, ale oznámení o produkci přišlo až nedávno. Je jím Casio Exilim F1, který umí pořídit sekvenci fotografií neuvěřitelnou rychlostí 60 snímků za sekundu.

V posledním přehledovém článku o prezentacích nejdůležitějších firem, které vyrábějí digitální fotoaparáty, si ukážeme Casio, Kodak a Sigmu. Přímo pro PMA ani jedna společnost neoznámila žádnou novinku. Casio však silně propagovalo nový kompakt, o kterém se ví už zhruba půl roku, ale oznámení o produkci přišlo až nedávno. Je jím Casio Exilim F1, který umí pořídit sekvenci fotografií neuvěřitelnou rychlostí 60 snímků za sekundu.

Casio
Na stánku Casia byly k vidění pouze kompakty. Ostatně ani nic jiného, co by souviselo s fotografií, Casio nevyrábí. To však neznamená, že by šlo o společnost, která nabízí "nějaké" fotoaparáty jen proto, aby něco nabízela. Kompakty Casia byly vždy zajímavé a některé i velmi originální. Ať již funkcemi nebo designem. Model F1 však o sobě může s naprostou jistotou tvrdit, že je jediný ve své kategorii. Takto rychlé sekvenční snímání u spotřebitelského přístroje v současné době nikdo nenabízí.
Na první pohled jde o klasický ultrazoom. Cena je sice vyšší (na americkém trhu $999, což znamená, že v ČR může jít i přes 20 tisíc), ale žádný jiný takto levný digitální fotoaparát takto rychlou sekvenci neumí. Díky tomu, že je vše zabaleno v těle ultrazoomu, lze F1 použít jako klasický fotoaparát. Nejedná se o žádný složitý systém určený do ateliéru.

Rychlost sekvence je nastavitelná, navíc zachytávání snímků probíhá ještě před stisknutím spouště. Až 60 snímků (v plné rychlosti tedy jednu sekundu) dokáže fotoaparát udržet v mezipaměti (kterou stále obnovuje) a po stisknutí spouště tato data uložit. Právě čas je zde lehce omezující. Sekvenci 60 snímků můžeme zabírat maximálně jednu sekundu. Pokud snížíme rychlost, naroste i doba, po kterou lze sekvenci zachytávat. Při rychlosti 5 sn./s je to až 12 sekund.
Nutností je u podobných experimentů dostatek světla. Jednak proto, aby bylo možné dosáhnout nejrychlejší možné frekvence (pokud by byl čas expozice delší než cca 1/60s, tak logicky není možné dodržet frekvenci 60 sn./s), ale také aby snímaný pohyb nebyl rozmazaný. Nemůžeme čekat, že například obyčejné mávnutí ruky bude s časem expozice1/60s ostré. Nebude. A zrovna tak ještě rychlejší scény, které pravděpodobně budou chtít uživatelé snímat.

Podobně extrémní možnosti má i natáčení videa u F1. Maximální frekvence snímání je u videa až 1200 sn./s (v rozlišení 336 × 96 bodů). Frekvence 600 sn./s dosáhneme s rozlišením 432 × 192 bodů, 300 sn./s s rozlišením 512 × 384 bodů a pokud se spokojíme s frekvencí 60 sn./s, můžeme natáčet v HD kvalitě 1920 × 1080 bodů.
A další parametry? Jen ve zkratce: 6 MPix, 12x zoom (36 - 432 mm), stabilizace pomocí posuvu snímače, rozměry 127,7 x 79,6 x 130,1 mm a hmotnost 671 g. Na českém trhu by se přístroj měl objevit počátkem druhého kvartálu.
Ve stínu "ef jedničky" byly ostatní kompakty Casia. Nechyběla však prezentace některých jejich schopností. Pryč jsou doby, kdy fotoaparát uměl sám jen měřit expozici a zaostřovat. Nyní již téměř všechny nové u většiny firem umí zaostřovat automaticky na obličeje. Vše jde ještě dále. Casio předvádělo funkci, kdy fotoaparátu uložíme do paměti obličeje příslušníků rodiny a on se pak snaží prioritně ostřit na ně. Stejně tak sám pozná, jestli někdo mrknul, nebo exponuje až poté, co se fotografovaná osoba usměje. Tyto funkce většinou můžeme najít i u jiných výrobců, ale prioritu obličejů rodiny jsme jinde neviděli.

Kodak
Kodak se na svém poměrně velkém stánku věnoval pouze tisku. Ať již šlo o kompaktní fototiskárny EasyShare pro běžné uživatele, kiosky, nebo velké produkční stroje. Neodmyslitelnou součástí byla i prezentace na co všechno se dá fotografie vytisknout (tašky, ručníky, hrnky atd.). Dokonce nechyběl ani poměrně velký stojan a pult propagující klasické filmy (Kodak byl s Fujifilmem jediný z velkých výrobců kdo se tímto tématem zabýval).





Digitální fotoaparát byly zcela ignorovány. Po urputném hledání šlo zahlédnout několik málo krabic s fotoaparáty, které byly tu a tam umístěny v rámci tematicky odlišných instalací. Kodak tak jasně potvrdil, že působení na trhu digitálních fotoaparátů se mu příliš nepovedlo. Na americkém trhu má stále dobré jméno a na odbyt jdou hlavně jednodušší kompakty pro běžné spotřebitele.







Sigma
I když je Sigma známá hlavně produkcí objektivů (novinky si představíme v jiném článku), věnuje se i digitálním fotoaparátům. Kromě zrcadlovky SD14 také již dávno (v září 2006) představila kompakt DP1, který stále nepustila do prodeje. Stejně jako u DSLR DP14 u DP1 slibuje použití snímače typu Foveon (což je zcela odlišná konstrukce i koncepce, než jakou běžně používají ostatní), navíc o velikosti APS-C (kterou používá mnoho zrcadlovek). A zřejmě právě to se zdá být největším problémem, který uvedení fotoaparátu zdržuje. Na konci listopadu přišlo oznámení o důvodech zdržení. Muselo se předělávat zpracování obrazu. Poslední oficiální zprávy hovoří o spuštění prodeje na jaře 2008, tedy za pár měsíců.


Sigma APO 200-500 mm F2.8 EX DG


Sigma DP1


Sigma DP1

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Aktuality  

 » Rubriky  » Go verze  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: