Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Go verze
Pdfmarks: odkazy a bookmarky
18. dubna 2002, 00.00 | V tomto díle našeho tutoriálu se naučíme vkládat do PDF dokumentů hypertextové prvky.
Nabízené možnosti jsou zde skutečně bohaté.
Silnou vlastností PDF coby formátu pro elektronické publikování je možnost využití hypertextových odkazů a záložek. Tvorba těchto prvků je proto samozřejmě umožněna i v rámci pdfmarks. Ty přitom nabízejí nejen dokonalou orientaci a pohyb v rámci jednoho či více dokumentů umístěných v lokálním počítači či na Internetu, ale rovněž spouštění akcí nejrůznějších typů. Různorodost a šíře použití jsou zde natolik rozmanité, že podrobnější popis zcela překračuje nejen možnosti, ale zejména určení našeho článku. Z uvedeného důvodu se zaměříme pouze na nejdůležitější praktické informace, spojené s uvedenými prvky, pro podrobnější studium se musí čtenář obrátit na jiné informační zdroje (viz odkazy v tomto článku i jeho předchozích dílech).
Destinace a akce
Dříve než začneme s popisem syntaxe odkazů a bookmarků, přibližme si rámcově, jaká určení místa či akcí v nich (a případně také jiných typech anotací či při nastavování výchozích vlastností dokumentu) jsou v nich dispozici. Praktické použití některých z nich ukazují dále uvedené příklady, podrobný popis je obsažen v manuálu pdfmarks.
Základní možností jsou zde přechod na destinaci v rámci aktuálního (přepínač /GoTo) či jiného (/GoToR) dokumentu. Přechod na zadanou internetovou adresu umožňuje přepínač /URI.
Ve všech těchto případech (a nebo i s jejich vynecháním) lze využít dvou typu destinací: zobrazenou (Viewed; určuje explicitně stránku, pozici na stránce a způsob zobrazení) a pojmenovanou (Named; určuje přechod na dříve pojmenovanou pozici).
Zobrazená destinace se určuje přepínači /Page a /View. /Page určuje stránku, na kterou se má přejít a zadává se buď jako celé číslo (fyzické pořadí stránky v dokumentu) nebo jako symbolický odkaz (/Next na další, /Prev na předchozí stránku). Lze jej vynechat, pokud se přechod realizuje v rámci jedné stránky. /View má podobu pole, určujícího pozici na stránce a způsob zobrazení (formou zarovnání v rámci určeného obdélníku). K používaným určením patří například /Fit (zarovná stránku do okna), /FitR x1 y1 x2 y2 (zarovná obdélník určený souřadnicemi do okna) a zejména /XYZ zleva zvrchu velikost (zobrazí stránku v okně posunutou o vzdálenost zleva a zvrchu od levého horního rohu okna při procentuálním zvětšení určeném parametrem velikost - 1 zde znamená 100 %).
Pojmenovaná destinace se vytváří v rámci dokumentu zápisem:
[/Dest jméno
/Page číslo_stránky
/View destinace
/DEST pdfmark
Povinný parametr /Dest zde udává název destinace. Volitelné přepínače /Page a /View určují umístění a způsob zobrazení destinace. Je-li přepínač /Page vynechán, považuje se za místo určení destinace pozice jejího zápisu v daném dokumentu, jinak lze zápis destinace umístit kdekoli v dokumentu. Je-li vynechán přepínač /View, zobrazí se po přechodu na danou destinaci stránka na velikosti 100 % umístěná v levém horním rohu okna. Zajímavý dokument umožňující tvorbu pojmenovaných destinací naleznete zde.
Z akcí, které lze spojit s aktivací odkazu či bookmarku můžeme zmínit například spuštění aplikace (/Launch) či Java-skriptu (/JavaScript), přehrání zvuku či videa (/Sound, /Movie), specifické akce jsou dostupné v případě dokumentů s PDF formuláři (/SubmitForm, /ResetForm, /ImportData) nebo tzv. články (article thread; přepínač /Thread otevře daný článek).
Odkazy
Odkazy (neboli v terminologii pdfmarks Links) jsou v podstatě specifickou formou anotací, jejichž syntaxi a použití jsme popsali v minulém díle našeho seriálu. Z uvedeného důvodu se zde již nebudeme podrobněji zmiňovat o parametrech, které jsme popsali v uvedené části, a zaměříme se pouze na některá specifika, která se při práci s odkazy vyskytují.
Obvykle užívaný zápis odkazu vypadá následovně:
[/Rect [xll yll xur yur]
/Border [bx by c [d]]
/SrcPg číslo_stránky
/Color pole
/Subtype /Link
…další_akce…
/ANN pdfmark
Pozornost zaslouží zejména parametr /Rect. Ten udává (v podobě souřadnic levého dolního a pravého horního rohu obdélníku odkazu) umístění odkazu na stránce. Zatímco v případě jiného typu anotací stačilo často pouze přibližné nastavení (v rámci odstavce či dokonce pouze stránky), je u odkazu přesné umístění (obvykle na určitý textový řetězec) zcela zásadním požadavkem. To samozřejmě není problémem v případě vizuálního prostředí Acrobatu (příslušným nástrojem označíme v PDF dokumentu požadovanou oblast), a v podstatě ani u TeXu (odpovídající makra nalezneme například v balících hyperref.sty či web.sty), problémy ovšem nastávají při použití kombinace tiskové pole Wordu-postscriptový ovladač-Ghostscript (komerční Distiller, resp. makro PDFMaker dokáží hypertextové odkazy Wordu převádět automaticky).
Alespoň částečné řešení zde představuje použití přepínače \p para v kombinaci s parametrem wp$box pathbbox v uvedeném tiskovém poli. Tímto způsobem lze do generovaného postscriptového (resp. PDF) souboru vložit rozměry daného odstavce či buňky tabulky, a tak uvedené prvky přeměnit na odkazy. Zdá se ovšem, že neexistuje mechanizmus, který by totéž umožňoval i v případě textového řetězce v rámci odstavce - to je samozřejmě nepříjemné omezení. Více lze každopádně vyčíst z příkladu uvedeného na konci této části a také dalších informačních zdrojů, z nichž doporučujeme zejména primer Thomase Merze, tuto šablonu a rovněž příslušnou část nápovědy Wordu ("Proměnné příkazů jazyka PostScript").
Parametr /Border určuje způsob vyznačení odkazu. Jedná se o pole obsahující tři číselné hodnoty (rádius horizontálního /bx/ a vertikálního rohu /by/ a šířku rámečku /c/) a volitelně i další pole (/d/, pro specifikování přerušovaného rámečku). Všechny číselné hodnoty jsou zde udávány v tiskových bodech, obdobně jako u výše zmíněného parametru /Rect. Výchozí hodnota je zde [0 0 1].
V dalších_akcích je především záhodno specifikovat odkazované místo určení či akce a to způsobem, který jsme popsali výše.
Příklady:
[/Rect [ 70 650 210 675 ] /Border [ 16 16 1 ] /Color [1 0 0]
/Page 1 /View [/Fit]
/Subtype /Link
/ANN pdfmark
Odkaz na první stránku v dokumentu, která se zobrazí zarovnaná do okna.
[/Rect [ 70 600 210 625 ] /Border [ 16 16 1 ] /Color [0 0 1]
/Action /Launch /File (test.doc)
/Subtype /Link
/ANN pdfmark
Odkaz, který otevře soubor test.doc.
{print \p para "[ /Rect [ wp$box pathbbox ]
/Action << /Subtype /URI/URI(https://www.grafika.cz) >>
/Subtype /Link
/ANN pdfmark "}
Ukázka tiskového pole Wordu přeměňujícího daný odstavec na odkaz.
Bookmarky
Bookmarky, neboli outline items (odtud jejich označení OUT v pdfmarks), jsou speciální navigační prvky, označující zvolená místa v dokumentu a případně i určitou akci (změna způsobu zobrazení, přehrání melodie aj.). V prostředí Acrobatu či Acrobat Readeru jsou bookmarky dostupné prostřednictvím speciálního panelu.
Obecný zápis bookmarku může být například tento:
[/Title řetězec
/Count číslo
/Color pole
/F číslo
…další_akce...
/OUT pdfmark
Význam přepínače /Title jsme přiblížili již v předchozích dílech našeho tutorialu a proto na tomto místě pouze připomeňme, že se jedná o název bookmarku, který lze zapsat jako text v normálním (používá PDFDocEncoding neumožňující reprezentovat všechny české znaky) nebo hexadecimálním (kódování Unicode, umožňuje zachytit prakticky libovolný znak, pro normálního smrtelníka není ovšem příliš čitelný) tvaru.
Přepínač /Count má význam pouze o bookmarků, kterým jsou podřazeny další boomarky. Určuje totiž, do jaké úrovně má být bookmarkový strom otevřen/otevřen při svém zobrazení v prostředí prohlížeče PDF dokumentů (Acrobat Reader aj). Kladná hodnota zde udává úroveň, do které budou daný bookmark a jeho podřízené bokmarky otevřeny, záporná hodnota naopak určuje skrytí bookmarků do dané úrovně.
S pomocí přepínače /Color lze určit barvu bookmarku. Má podobu pole tří čísel, určujícího barvu v prostoru RGB. Přepínač /F určuje typ fontu bookmarku. Oba přepínače fungují až v Acrobatu (Readeru) verze 5. Z dalších_akcí pak opět nejdůležitější představují zejména přechody na destinace či akce, které jsme si popsali výše.
Vzhledem k tomu, že umístění bookmarků není natolik "vizuálně citlivé" jako v případě odkazů, je jejich využití poměrně bezproblémové i v případě takových kombinací, jako je Word-postscriptový tisk-Ghostscript.
Příklady:
[ /Page 1 /View [/XYZ 44 730 1.0] /Title (Start) /OUT pdfmark
Bookmark označený jako Start, zajišťující přechod na stranu číslo 1.
[ /Title (Grafika)
/Action << /Subtype /URI /URI (https://www.grafika.cz) >>
/OUT pdfmark
Bookmark zajišťující přechod na danou www-adresu.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Pdfmarks: interaktivní PDF zdarma
- Vytváříme pdfmarks: základy syntaxe, nastavení vlastností dokumentu
- Vytváříme pdfmarks: anotace
- Pdfmarks: odkazy a bookmarky
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024