Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Go verze
Pár okamžiků s novým 3D objektivem Panasonic Lumix G 12,5 mm f12
1. října 2010, 00.00 | Jak jsme vás již informovali, tak Panasonic na Photokině představil neobvyklý 3D objektiv Lumix G 12,5 mm f12. Protože jsme na tento objektiv narazili na Panasonic stánku, tak jsme si jej mohli na pár okamžiků osahat a vyzkoušet. Více viz náš článek.
Není pochyb, že 3D technologie je poslední dobou silně v kurzu. Vytváření trojrozměrné iluze reality si klestí cestu nejen do oblasti videa, ale i do říše fotografie. Vedle Fujifilmu se do daného segmentu trhu dere i Panasonic, který na Photokině představil nový 3D objektiv , jenž je určený pro M.F.T. fotoaparáty.
Dané 3D sklo nese označení Lumix G 12,5 mm f12, přičemž jsme vás o něm již informovali v našem předchozím článku . Takže si jen ve zkratce připomeňme, že se jedná o zařízení obsahující dvě optické soustavy (tedy dva objektivy v jednom tubusu), z nichž každá osvětluje zhruba polovinu 4/3 M.F.T. snímače ve fotoaparátu. Obrazový procesor fotoaparátu pak zdvojený obraz pomocí speciálních algoritmů spojí v jednu fotografii, která při použití 3D brýlí (či speciálního displeje jako u fotoaparátu Fujifilm FinePix W3) se jeví jako iluze trojrozměrného prostoru. Tato technologie tak kopíruje princip lidského vnímání reality pomocí páru očí.
Objektiv Panasonic Lumix G 12,5 mm f12 – hlavní charakteristika:
- Speciální 3D objektiv obsahující dvojici samostatných optických soustav, díky, kterým promítá na plochu snímače fotoaparátu stereoskopický obraz. Pomocí digitální technologie je posléze vytvářen snímek, který dává uživatelovi iluzi trojrozměrné reality (při použití speciálních brýlí či zvláštního displeje)
- Ohnisková vzdálenost: 12,5 mm (ekv. 35 mm 4/3 M.F.T. fotoaparátů je ohnisko cca 25 mm)
- Světelnost: f12
- Stereo rozteč: 10 mm
- Maximální clonové číslo: Neuvedeno
- Složení optické soustavy: 2 optické soustavy 4 čočky, jež jsou řazeny ve 3 skupinách
- Úhel záběru: 37° 1’
- Minimální ostřicí vzdálenost: 0,6 m
- Optická stabilizace: NE
- Koeficient zvětšení: 0,02× (při ekv. 35mm 0,1x)
- Počet lamel clony: Neuvedeno
- Autofokus: Ano
- Průměr filtrového závitu: Neuveden
- Rozměry: cca 57 mm × 20,5 mm
- Váha: cca 45 g
Ale nebudeme odbíhat od tématu, kterým jsme vám chtěli v několika řádcích zprostředkovat naše osobní dojmy, jež jsme načerpali, když jsme se s tímto 3D objektivem krátce setkali na Photokině.
Rozměrově se jeví 3d objektiv Lumix G 12,5 mm f12 jako klasický „palačinkový“ objektiv. Na přední straně objektivu můžeme vidět společné sklo, které zakrývá dva mini objektivy, které mají svůj vlastní clonový mechanismus. Na zadní straně objektivu rovněž nalezneme dvojici otvorů, kterými je na senzor fotoaparátu promítán stereoskopický obraz.
Po nasazení 3D objektivu na fotoaparát se na LCD displeji zobrazí zdánlivě normálně vypadající obraz. Je to důsledek toho, že fotoaparát již zpracovává (respektive spojuje) zdvojený obraz, který je projektován 3D objektivem na snímač, a tudíž Live View zobrazení na displeji se jeví jako velmi podobně, jako u běžných digitálních fotoaparátů. Při bližším ohledání jsme si ale všimli, že obraz na LCD displeji je mírně rozostřený. Potěšilo nás, že objektiv dává ekvivalent (po přepočtu na měřítko kinofilmu) příjemně širokoúhlého ohniska 25 mm, takže se nám toho vešlo do záběru docela hodně.
Rozhodli jsme se posléze s daným 3D objektivem (nasazeným na těle fotoaparátu Lumix GH2 ) pořídit pár zkušebních snímků. Podmínky však pro fotografování s 3D objektivem na Panasonic stánku nebyly rozhodně jednoduché. Fotoaparát s nasazeným 3D sklem byl totiž připoutaný dosti krátkým ocelovým lankem a navíc byl zkušební pult stánku poměrně špatně osvětlen. První komplikaci „ať vezme čert“, ale ta druhá, v podobě špatného osvětlení, má podle nás fatální vliv na úspěšnost daného 3D objektivu v praxi. Díky jeho velmi nízké světelnosti f12 je tento objektiv takřka zralý na použití stativu či na práci s vysokou citlivostí ISO (pokud se jej tedy rozhodnete použít v horších světelných podmínkách). V opačném případě pak s tímto objektivem většinou pořídíte pohybově rozmáznutou fotografii. Proto se omlouváme, že níže publikovaný zkušební snímek má špatnou obrazovou kvalitu. Přesto jej jako první „3D ochutnávku“ daného objektivu začleňujeme do našeho článku.
Po stisknutí spouště (objektiv navzdory své nízké světelnosti ostřil vcelku rychle) se vám na displeji fotoaparátu objeví snímek, na kterém jsou hrany objektů uvnitř obrazu barevně zdvojeny (s trochou nadsázky to vypadá jako extrémní chromatická aberace). To je ovšem normální jev, neboť pro získání trojrozměrné iluze se musíte na daný snímek zobrazený na LCD monitoru dívat přes speciální 3D brýle. Ty jsme ovšem neměli po ruce, takže jsme si 3D zážitek nemohli „užít“. Vy ovšem, pokud u sebe máte ony zmiňované 3D „okuláry“, můžete danou 3D iluzi vyzkoušet.
Závěr:
Podle nás představuje nový 3D objektiv Lumix G 12,5 mm f12 možný začátek revoluce, která možná jednou změní dosavadní náhled na fotografii, jež reprodukuje realitu pouze dvojrozměrně. Daný objektiv dává jasný příklad, že 3D fotografie se nemusí snímat pouze s pomocí speciálního fotoaparátu, ale že lze 3D snímky zhotovovat i pomocí současných fotoaparátů dovolující výměnu objektivů.
Není pochyb, že Panasonic má dnes velmi dobře našlápnuto se stát technologickým lídrem v oblasti 3D fotografie a videa. Věříme, že pokud se budoucnu vyřeší problém s nízkou světelností 3D objektivů (a jejich optickou kvalitou), tak je docela možné, že jednou se mohou stát 3D objektivy naprosto normální součástí výbavy většiny fotografů. Zvláště v případě, kdy se budou používat takové technologie, které dovolí sledovat iluzi 3D prostoru na pořízených fotografií i bez pomocí speciálních brýlí. Uvidíme tedy, co nám budoucnost nakonec v oblasti digitální fotografie „naservíruje“.
Zdroje: Youtube.com a Whatdigitalcamera.com
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
10. prosince 2024