Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Go verze
Panasonic Lumix FX07: kompakt se stabilizací a vysokým ISO v praxi
25. října 2006, 00.00 | Panasonic uvedl v létě mimo jiné trojici kompaktních a designově vyvedených fotoaparátů populární řady Lumix - DMC FX. Do redakce nám dorazil jeden z nich - DMX-FX07, nabízející kromě výše zmíněného také vysoké rozlišení 7,2 MPix, 3,6x zoom, optickou stabilizaci obrazu O.I.S. a novou funkci I.I.C.
{Základní popis}Panasonic vždy kladl velký důraz právě na designové provedení svých produktů (stejně jako například také Sony) a je fakt, že mu to jde. Ovšem také se tím nikdy netajil. Každý výrobek prodává vždy v první řadě jeho "obal", protože lidé kupují hlavně očima a přesně v tomto duchu uvedl Panasonic v létě na trh novou řadu kompaktních digitálních fotoaparátů již prověřené a populární řady Lumix - DMC FX. Jedním z nich a námi právě otestovaný model nese označení DMX-FX07 a je zajímavý (spíše než vybavením) především svým elegantním, stylovým provedením. Kromě toho však nabídne i vysoké rozlišení 7,2 MPix, 3,6x zoom, optickou stabilizaci obrazu O.I.S., možnost nastavení vysoké citlivosti a novou funkci I.I.C. (Inteligentní ISO kontrolu). Novinka od Panasonicu je určena pro fotografy - laiky, kterým poslouží spíše jako elegantní módní doplněk s možností občasného zachycení okamžiku, bez nutných hlubších znalostí základů expozice.
Konstrukce a design
Na první pohled zaujme FX07 jednoznačně svým povedeným designem, kompaktním provedením a celokovovým tělem. Námi testovaný model měl plášť ve stříbrno-fialovém provedení. Přední a zadní stěny jsou navíc pokryty speciálním povrchem, budícím na omak dojem pryže, což je velice příjemné jak na držení, tak také při fotografování (fotoaparát se dobře drží i ovládá a v ruce neklouže). Přední straně dominuje klasicky výsuvný objektiv, lemovaný stříbrným prstencem. Vedle něj je pouze ozdobná - stříbrno-zlatá stylová lišta a v pravém dolním rohu se aparát pyšní logem "L" (Lumix). V horní části uprostřed je pouze integrovaný blesk a do pravého horního rohu umístil výrobce asistenční diodu autofocusu, fungující též jako signalizace samospouště.
Pravý bok nabízí uchycení řemínku a pod výklopnými plastovými dvířky se ukrývá dvojice konektorů USB/AV a konektor externího napájení. Na spodní straně leží kovový závit stativu (ten je však znatelně mimo osu objektivu). Kromě něj zde nalezneme dále také dvířka pod nimiž se ukrývá akumulátor a paměťovou kartu typu SD. Dvířka chrání praktická pojistka, zabraňující náhodnému otevření. Není však opatřena pružinou, tudíž ji po uzavření musíme posunout zpět, aby krytku blokovala. Horní strana obsahuje část ovládacích prvků. Kromě posuvného vypínače je zde prstencový ovladač zoomu se spouští a tlačítko pro nastavení režimu stabilizace. Na přechodu horní a zadní strany je otočný volič režimů, kterým nastavíme fotografování, natáčení videosekvencí, prohlížení snímků, makro-režim nebo výběr scénických režimů.
Více než polovinu zadní části zabírá displej, který nabídne velikost 2,5" a rozlišení 207 000 bodů. Napravo od něj se nachází křížový ovladač, kterým kromě pohybu v menu měníte také nastavení některých parametrů (Režim snímání, funkce blesku a podobně). Pod ním je pouze dvojice tlačítek pro ovládání displeje a mazání snímků (resp. nastavení sériového snímání). Rozměry přístroje jsou 94,1 x 51,1 x 24,2 mm a hmotnost 132 g.
[-more-]{Technické parametry}Specifikace
Panasonic Lumix DMC-FX07 disponuje snímacím čipem CCD s úhlopříčkou 1/2,5" a efektivním rozlišením 7,2 MPix (fyzické rozlišení je 7,38 MPix), umožňující pořizovat snímky do maximálního rozměru 3 072 x 2 304 bodů. Užitečnou funkci představuje možnost záznamu obrazu do tří různých formátů: 4:3 (3 072 x 2 304, 2 560 x 1 920, 2 048 x 1 536, 1 600 x 1 200 a 1 280 x 960 bodů), 3:2 (3 072 x 2 048 a 2 048 x 1 360) a nebo 16:9 (3 072 x 1 728 a 1 920 x 1 080 bodů). Snímky se ukládají v JPEGu. Co se týče citlivosti, snímač umožňuje celkem 5 možností: ISO 100, 200, 400, 800 a 1250. V režimu High Sensitivy může dosáhnout horní hranice až ISO 3200 (vzhledem k rozměrům snímače budou však takové fotografie v praxi absolutně nepoužitelné - viz kapitola "Kvalita fotografií"). Kromě fotografování můžete pořizovat také ozvučené videosekvence a to i zde v různém obrazovém formátu (respektive dvou) - 4:3 a 16:9. První z nich nabídne rozlišení v kvalitě VGA 640 x 480 bodů nebo QVGA 320 x 240 bodů, obojí při frekvenci snímkování 30 sn./s (případně 10 sn./s). Druhý formát umožňuje záznam videa do velikosti 848 x 480 bodů (opět s frekvencí 30 nebo 10 sn./s). Formát obrazu je MOV.
Panasonic DMC-FX07 disponuje snímačem LEICA DC VARIO-Elmarit s optickou stabilizaci O.I.S. Ohniskový rozsah použitého objektivu je F4,6 - 16,8 mm (ekvivalent 35 mm kinofilmu je 28 - 102 mm), což nabízí 3,6x optický zoom. Světelnost objektivu je F2,8 - 5,6 s nejvyšším clonovým číslem F8 na nejkratším ohnisku a F16 na ohnisku nejširším. Autofocus pracuje ve dvou režimech - v normálním a makro režimu. První z nich ostří již od 50 cm (na nejkratším ohnisku) Makro režim pracuje od 5 cm. Měření AF probíhá se zaměřením na 1 bod, 3 body a nebo 9 bodů ve snímané scéně. Za zhoršených světelných podmínek nám asistuje pomocné světlo. Ostření probíhá jednorázově nebo průběžně (podle zvoleného módu). Aparát je mimo jiné vybaven dále také obrazovým procesorem Venus Engine III a výrobce použil novou funkci I.I.C. (Inteligent ISO control), což představuje schopnost fotoaparátu při slabším osvětlení detekci pohybu ve snímané scéně a podle toho zvýšit citlivost (při současném nastavení co nejkratších časů závěrky).
Panasonic Lumix FX07 nedisponuje vzhledem ke svému zaměření žádnými pokročilými funkcemi ovládání expozice, proto byste jej zde hledali marně. Můžete zvolit režim buďto plně automatický (Simply mód) nebo Program - kde měníte pouze parametry jako je: citlivost, vyvážení bílé barvy nebo funkce blesku. Kromě toho máte k dispozici 19 scénických režimů (Portrét, Pleťové barvy, Krajina, Sport, Noční portrét, Noční krajina, Autoportrét, Jídlo, Párty, Svíčky, Ohňostroj, Hvězdy, Pláž, Z letadla, Sníh, Vysoká citlivost, Děti 1, Děti 2 a Pod vodou). Měření expozice probíhá celoplošně, lze provádět kompenzaci expozice v rozsahu +/- 2EV (po 1/3EV krocích). Časy závěrky se pohybují 1 s do 1/2 000 s. Sekvenční snímání pracuje rychlostí 3 nebo 2 snímky za sekundu a lze pořídit celkem 8 nebo 6 snímků v sérii (režim standard nebo fine). Optická stabilizace (MEGA O.I.S.) funguje ve dvou režimech - stabilizace průběžně a pouze při exponování. První volba sice vyrovnává chvění neustále, na druhou stranu však má také vliv na vyšší spotřebu energie.
Interní blesk pracuje v pěti režimech: automatika, vypnuto, s redukcí červených očí, vynucený záblesk a pomalá synchronizace. Udávaný dosah blesku je 0,6 - 4 m (na nejkratším ohnisku) a 0,3 - 2 m (na ohnisku nejširším). V případě nastavení vyvážení bílé barvy, můžete vybírat z možností: auto, den, zataženo, stín, žárovka. Nechybí ani možnost manuální kalibrace vyvážení bílé barvy. Z barevných filtrů je k dispozici: přírodní, standard, vivid, color effect, studený, teply, black & white a sepia. Aparáty podporují standard PictBridge, všechna data se ukládají na pamě´tová média typu SD/MMC. Jako rozhraní zde bylo použito USB 2.0.
[-more-]{Menu a ovládání}Ovládání a práce v menu
Ovládání, tak i práce v menu nepředstavuje nic náročného nebo složitého. Počet ovládacích tlačítek zredukoval výrobce na minimum, což je vzhledem k rozměrům aparátu naprosto logický krok. Pomocí křížového ovladače můžeme nastavit korekci expozice, bracketing, korekci vyvážení bílé (horním tlačítkem), samospoušť (levým tlačítkem) a režim blesku (pravým tlačítkem). Spodním tlačítkem křížového ovladače se dostaneme k rychlému náhledu pořízených snímků. Dvojice tlačítek pod křížovým ovladačem slouží pro řízení informací na displeji (pomocná mřížka, histogram apod.) a aktivaci sériového snímání.
Ostatní parametry nastavíme pomocí menu (stiskem potvrzovací klávesy Menu/Set), kde jsou volby: Nastavení vyvážení bílé, Citlivost, Poměr stran, Rozlišení snímků, Komprese JPEGu, Audio záznamník, Oblast zaostřování, Pomocné osvětlení autofokusu, Maximální nastavitelný čas závěrky (1/8, 1/4, 1/2 a 1 sekunda), Digitální zoom, Barevné efekty (Standard, Studené barvy, Teplé barvy, Monochromatický filtr, Sepia), Barvy snímku (Přirozené, Standardní, Živé) a Nastavení času.
Druhou záložkou v menu je setup, kde nastavujeme samotné parametry přístroje jako jsou: Čas, Světový čas, Jas displeje, Vlastnosti displeje (Datum, Histogram, Mřížka), Druhý čas, Automatický náhled - délka, Úsporný režim, Ekonomický provoz, Zvuky, Závěrka, Hlasitost, Číslování souborů, Reset, režim USB, formát videovýstupu (PAL nebo NTSC) a Jazyk, kde nalezneme i češtinu.
V režimu Prohlížení snímků máme v menu k dispozici řazení fotografií do "oblíbených" složek, Rotaci, Zmenšování, Ořez (včetně oříznutí na poměr 3:2 a naopak na 4:3), Tisk, Ochranu proti mazání, Možnost hlasového komentáře snímku a formátování paměťové karty.
[-more-]{Hodnocení kvality snímků}Kvalita snímků
Panasonic Lumix DMC-FX07 fotografuje na pět citlivostí: ISO 100, 200, 400, 800 a 1250, nicméně šum je patrný - leč jen mírně, již na nejnižší s citlivostí. A se stoupajícím ISO logicky i šum roste geometrickou řadou. Nebudeme chodit kolem horké kaše. V měřítku 1:1 jsou použitelné snímky, pořízené jen na první dvě citlivosti - tedy ISO 100 a 200. Třetí citlivost poslouží tak maximálně pro fotografie, sloužící jako zmenšené náhledy. Zbylé dvě citlivosti ISO 800 a 1250 budou v praxi skutečně hledat uplatnění stěží. Problém však není až tak v samotném šumu. Méně je někdy více a právě v tomto případě Panasonic Lumix DMC-FX07 paradoxně doplácí především na přílišnou snahu výrobce o softwarovou redukci tohoto neduhu digitální fotografie. V normálních podmínkách dosahuje šum průměrných výsledků jako u ostatních přístrojů ve stejné třídě, nicméně softwarové úpravy jsou zde natolik brutální, že ve výsledku působí spíše sami o sobě rušivě, než aby pomohly nežádoucí šum odstranit. Fotografie jsou natolik "vyžehlené", že tyto úpravy působí ve výsledku kontraproduktivně.
Na druhou stranu Automatické vyvážení bílé barvy velice příjemně překvapilo (viz levý testovací snímek), za přirozeného osvětlení podává automatické měření dobré výsledky, ovšem korektně funguje měření i při umělém světle, což je u digitálních fotoaparátu spíše jev výjimečný. I přesto však v případě pochybností lze využít některou z předdefinovaných voleb: Den, Zataženo, Stín, Žárovka. Nechybí ani možnost manuálního měření (pomocí plochy s bílou nebo středně šedou tabulkou).
Ostrost snímků je již tradičně na velmi dobré úrovni, což se pomalu u Panasoniců, vybavených "Leicou" stává standardní záležitostí. Kresba, barevné vyvážení i ostrost jsou díky vysokému rozlišení i dobrému objektivu a s přihlédnutím k malým rozměrům kompaktu, slušné a s množstvím detailů. Na druhou stranu jsou na snímcích patrné též vady optiky. Předně zde mámě chromatickou aberaci (sílící zejména směrem k okrajích snímku), dále také můžeme pozorovat moiré na vodorovných i vertikálních liniích. Soudkovité zkreslení na nejkratším ohnisku je průměrné, ovšem s rostoucím ohniskem mizí. Stejně tak však dochází se zvětšujícím se ohniskem také k silnému úbytku ostrosti. Nicméně vady jsou tolerovatelné a příjemným faktem je také počáteční ohnisko, začínající již na 28 mm (ekvivalent kinofilmu). Celkově nabídne FX07 nadstandardní kvalitu fotografií.
Panasonic Lumix FX07 v praxi
Start kompaktu je svižný a nabídne také celkem uspokojivé výsledky. Od posunutí vypínače do pořízení prvního snímku uplynou přesně 2 sekundy, což je na kompakt celkem dobrý parametr. Svižně reaguje i na stisknutí spouště bez namáčknutí. V tomto případě rychlost závisí na výběru ostřící oblasti, nicméně rozdíly jsou opravdu jen minimální (desetiny sekundy) a v průměru trvá zaostření AF okolo 0,6 sekund. Při jednobodovém ostření na střed zvládne autofocus zaměřit za 0,5 sekund, při 9-bodovém měření se čas protáhne na cca 0,7 sekund. Zpoždění závěrky při namáčknuté spoušti je téměř nulové, tedy v naších podmínkách nezměřitelné (0,1 sekundy). Mezi změnou z nejkratšího na nejdelší ohnisko (a naopak) uplyne doba cca 2,8 sekundy, krokování zoomu je přitom rozděleno na asi 20 poloh. Nejedná se o žádný extra-rychlý čas a výtku si zde zaslouží také samotný ovladač (prstenec) zoomu, který reaguje až moc ztuha - tedy značně nepřesně. Příjemně překvapil fotoaparát při praktickém používání, kdy doba zpracování právě pořízeného snímku je takřka okamžitá a můžete tedy fotografovat jeden snímek za druhým.
Automatické měření expozice pracuje dobře a přesně. Za celou dobu testování fungovalo korektně. Stejně tak tomu je i v případě automatického ostření. Velkou devízou aparátu je pochopitelně optická stabilizace MEGA O.I.S. Pomocí pohyblivých - plovoucích čoček fotoaparát kompenzuje vliv vlastních otřesů, které by mohly vést k nechtěnému rozmazání. Výborně tuto funkci oceníte zejména při fotografování za zhoršených světelných podmínek nebo při nejdelším ohnisku. Jinak v běžných podmínkách - za slunného dne - není nutné stabilizátor aktivovat. MEGA O.I.S. funguje ve dvou režimech: pouze při exponování nebo průběžně. Samotnou účinnost stabilizátoru vidíte rovnou, při živém náhledu na displeji. Jinak se s Panasonicem Lumix DMC-FX07 pracuje příjemně a to zejména díky jeho menším rozměrům, příjemnému držení a snadnému ovládání. Pro lepší kontrolu expozice poslouží také živý náhled histogramu. Při nočním fotografování máte možnost prodloužení maximálních časů závěrky (od 1/8s až po 1 s), což je malou náplastí za nepřítomnost manuálních režimů.
Závěr
Panasonic Lumix FX07 představuje vhodnou volbu pro amatérské fotografy, kteří se nechtějí moc zaobírat teorií a především principy expozice, ale jde jim hlavně o to zapnout a fotit. V tomto ohledu je daný přístroj výborným, neboť disponuje dobrou pracovní rychlostí, slušnými výslednými fotografiemi, které již není nutné nijak výrazně dále upravovat a v neposlední řadě zde máme samozřejmě také kompaktní rozměry, nízkou hmotnost a opravdu povedený design. Na druhou stranu, fotoaparát vám nebude moc platný v případě "akčnějších" snímků - zejména těch, kde se vám nedostává dostatek světla. Ačkoli umožňuje FX07 fotografovat i na vysoké citlivosti, výsledné snímky jsou v takových případech víceméně nepoužitelné. Trochu zklamal také dosti nepřesný ovladač zoomu a jeho rychlost. Neduhy však kompenzuje praktický optický stabilizátor nebo širokoúhlé počáteční ohnisko (28 mm po přepočtu na 35 mm kinofilm). Nechybí ani menu lokalizované do češtiny, ve standardním balení je kromě aparátu též manuál, CD se softwarem (USB driver, LUMIX Simple Viewer, ArcSoft Photo Base, ArcSoft Photo Impression, ArcSoft Panorama Maker), řemínek, USB a A/V kabel, paměťová karta 16 MB, akumulátor a nabíječka. Maloobchodní cena se pohybuje okolo 9 500 Kč včetně DPH.
[-more-]{Živé fotografie}
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024