Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Go verze
Olympus představil novou DSLR střední třídy E-30
7. listopadu 2008, 00.00 | Olympus uvedl novou polo-profesionální zrcadlovku standardu 4/3 Four Thirds E-30, která je vybavena Live MOS senzorem s rozlišením 12,3 Mpix. Daný fotoaparát bude nově vyplňovat prázdné místo v produktové řadě mezi modely DSLR Olympus E-520 a profi zrcadlovkou Olympus E-3. Pojďme si tuto novinku blíže přiblížit.
{Popis a konstrukce}Na veletrhu Photokina 2004 byl poprvé představen mladší sourozenec modelu E-1 od společnosti Olympus, který je zároveň také druhou digitální DSLR zrcadlovkou s výměnnými objektivy nového standardu 4/3. Model E-300 má na rozdíl od svého staršího kolegy rozlišení 8MPix (E-1 má 6 MPix), ale má představovat levnější alternativu při výběru DSLR od Olympusu. K testování jsme si vybrali v současné době cenově zvýhodněný set těla s dvěma objektivy 14-45 mm a 40-150 mm.
Konstrukce a design
Konstrukčně je E-300 menší než E-1, ale uchovává si podobný design. Přesto však nemá tak blízko ke svým dávným předchůdcům (E-20) jako E-1. To je způsobeno také unikátním řešením optického hledáčku (TTL Optical Porro Finder). Zrcadlo před snímačem neodráží světlo vzhůru, ale do strany. Tímto řešením byla zmenšena výška fotoaparátu, ale na druhou stranu je tělo o něco málo širší (dokonce o pár mm širší než Olympus E-1 nebo Nikon D70). Výška a hloubka jsou pak znatelně menší. Řečeno v číslech jsou rozměry 146,5 mm x 85 mm x 64 mm (š x v x h) a hmotnost cca 580 g (dle výrobce). My naměřili hmotnost bez baterie a objektivu cca 546 g, s baterií 622 g a s objektivem (Olympus 14-45 mm/F3,5-5,6) a baterií cca 920 g. Tělo je vyrobeno z kombinace plastu a hliníku, přičemž přední část gripu je pogumována, stejně jako malá ploška na zadní straně v oblasti pro palec pravé ruky. Kovová je horní část nad objektivem. Na rozdíl od E-1 také nemá voděodolnou úpravu. Naopak společným parametrem je filtr před snímačem, který pomocí ultrazvukových vln zbavuje obraz skvrn od nečistot, například prachu apod.
Na přední straně je pouze kovový bajonet objektivu s výrazným červeným označením pro správné nasazení objektivu. Bohužel zde není tlačítko pro náhled hloubky ostrosti (pro náhled lze nastavit tlačítko OK na zadní straně). Levý bok nabízí krytkami chráněné konektory pro USB, A/V a externí napájení. Na pravém boku jsou plastová dvířka, nechráněná žádnou pojistkou, pod kterými se ukrývá slot paměťové karty. Kovový závit stativu v ose objektivu a prostor pro akumulátor jsou na spodní straně.
Horní strana, z části kovová a z části plastová, nabízí prostor pro sáňky externího blesku a vestavěný vyskakovací blesk. Ani jedno však není v ose objektivu. Odchylka je však malá a na větší vzdálenosti by se neměla projevovat. V pravé části horní strany je nad gripem poměrně příjemně umístěna spoušť a drobný kruhový volič expozičních režimů, pod kterým je multifunkční volič. Ten je na fotoaparátu jediný. Také zde nenajdeme stavový displej.
Zadní strana je od E-1 značně odlišná. Nalevo od displeje zde nalezneme pět tlačítek, jak jsme zvyklí od konkurence, které ovládají několik základních parametrů fotografování. Nad displejem je poměrně malý optický TTL hledáček s možností dioptrické korekce. Napravo od displeje jsou dvě tlačítka pro aktivaci menu a prohlížení snímků a seskupení čtyř tlačítek simulujících křížový ovladač s potvrzovacím tlačítkem umístěným mimo jeho střed. Tato tlačítka slouží jak pro navigaci v menu tak i pro rychlé nastavení parametrů. V pravém horním rohu pak jsou dvě tlačítka pro blokaci expozice a rychlou volbu zaostřovacího bodu.
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
FFT CCD snímač má efektivní rozlišení 8MPix a rozměry 17,3 x 13 mm (úhlopříčka je 22,5 mm). Označení 4/3 nijak nesouvisí s reálnými rozměry snímače. Pro ilustraci přikládáme srovnání velikosti snímače standardu 4/3, APS a kinofilmového 35 mm políčka. Fotografovat můžeme snímky s rozlišením 3 264 x 2 448, 3 200 x 2 400, 2 560 x 1 920, 1 600 x 1 200, 1 280 x 960 a 1 024 x 768 bodů ve formátu RAW, TIFF a JPEG s citlivostí ISO 100, 200 a 400 rozšiřitelnou až na 800 a 1600. Ukládat můžeme také zároveň RAW s JPEG. Před snímačem je umístěn filtr schopný pomocí ultrazvukového vlnění odstranit prach. O zpracování snímků se stará obrazový procesor TruePic TURBO. Ukládat můžeme snímky v barevném prostoru sRGB nebo Adobe RGB s možností nastavení saturace barev, ostrosti, kontrastu, gradace a barevného filtru (černobílý, sepia).
Bajonet podporuje všechny objektivy standardu 4/3. Pro získání ekvivalentu obrazového úhlu kinofilmu musíme ohniskovou vzdálenost objektivu násobit dvakrát. Objektiv 14-45 mm/F3,5-5,6 má tedy rozsah ekvivalentní kinofilmu 28-90 mm. Automatické zaostřování funguje na principu pasivního TTL měření kontrastu na třech bodech (automatický, nebo manuální výběr bodu), stejně jako E-1. Zaostřování lze nastavit na jednorázové, kontinuální a manuální. Pro přisvícení lze použít vestavěný nebo externí blesk.
Měření expozice probíhá pomocí digitálního ESP, s důrazem na střed nebo bodově (2% plochy). Zvolit můžeme jak automatické tak i poloautomatické a manuální expoziční režimy. Vzhledem k "lidovému" zaměření je zde i několik scénických režimů. K dispozici je kompenzace expozice v intervalu +-5EV po 1, 1/2 nebo 1/3 EV krocích. Využít také můžeme expozičního bracketingu pro 3 snímky s krokem o +-1, 1/2 nebo 1/3 EV. Čas závěrky se může pohybovat od 1/4 000 s do 30 s v závislosti na zvoleném režimu. Automatický režim nastaví max 1s. Synchronizace blesku pomocí X-sync je max 1/180 s. V případě použití systémových blesků Olympus až 1/4 000 s. U uložených snímků lze zobrazit histogram, přeexponované oblasti a informace o nastavených parametrech.
Sériové snímání pořídí rychlostí cca 2,5 snímků za sekundu max 4 snímky ve formátu RAW (TIFF) nebo více snímků ve formátu JPEG. Konkrétní počet je závislý na zvoleném rozlišení a stupni komprese. Vyvážení bílé barvy můžeme nechat na automatice nebo vybrat jednu z přednastavených hodnot. K dispozici je také manuální měření, tři pozice pro nastavení teploty ve stupních Kelvina (2000-6000K po 100K kroku, 6000-8000K po 200K kroku a 8000-10000 po 500K kroku) a jemné ladění předvoleb o +-7 stupňů.
Směrné číslo vestavěného blesku je 13. Pracuje v režimech auto, redukce červených očí, synchronizace s dlouhým časem, synchro s dlouhým časem na poslední lamelu a vynuceného záblesku. Data se ukládají na paměťovou kartu CF typu I i II. LCD displej technologie "Hyper crystal" má úhlopříčku 1,8" a 134 000 bodů s možností nastavení jasu o +-7. Pro přenos snímků je zde USB 1.1 a video výstup s formáty PAL a NTSC. Napájení zajišťuje Li-Ion akumulátor BLM-1.
[-more-]{Ovládání fotoaparátu}Ovládání
Fotoaparát se zapíná posunutím přepínače umístěného pod kruhovým voličem expozičních režimů na horní straně. Ihned po zapnutí se aktivuje filtr před snímačem, který se pomocí ultrazvukového vlnění očistí od prachových částic, o čemž informuje modrá LED dioda (SSWF) na horní straně. Chod spouště je čitelný a dobře se používá, stejně jako většina tlačítek. Výhrady mohou směřovat k tlačítkům po levé straně displeje na zadní straně, které by mohly být větší. Prostor by pro to zde byl.
Ve srovnání s E-1 bylo mnoho ovládacích tlačítek zrušeno. Všechna nyní nalezneme na zadní straně fotoaparátu, přičemž funkce některých byla přesunuta na tlačítka křížového ovladače (skupina čtyř tlačítek). Tlačítky křížového ovladače nastavíme kompenzaci expozice resp. clonu a čas (nahoru), oblast měření expozice (vlevo), citlivost (dolů) a režim zaostřování (vpravo). Tlačítko OK lze v menu aktivovat pro nastavení sériového snímání, manuálního měření vyvážení bílé, barevného filtru, gradace, saturace, kontrastu, ostrosti, WB bracketingu, přepínání AF a MF a pro náhled hloubky ostrosti. Pomocí řady pěti tlačítek po levé straně displeje můžeme nastavit režim blesku, vyvážení bílé barvy, rozlišení snímků, mazání snímků a zobrazit na displeji souhrnné informace o nastavení. Fotoaparát postrádá stavový displej a tak je možno jeho simulaci vyvolat na zadním displeji.
Přímo v menu pak můžeme nastavit kompenzaci expozice, rozlišení, režim blesku, zaostřování, vyvážení bílé, citlivost, oblast měření expozice, zaostřovací body, formátování karty, sériové snímání, kompenzaci záblesku, manuální měření vyvážení bílé, barevný filtr, gradaci, saturaci, kontrast, ostrost, WB bracketing, kompresi a rozlišení snímků, redukci šumu, kroky EV, ISO boost, korekci vyvážení bílé, pomocné světlo AF (pomocí blesku), datum, pojmenování souborů, zvuky, jas displeje, automatické vypínání, jazyk, výstupní video formát, pixel mapping, resetování objektivu po vypnutí (zaostřovací část objektivu se co nejvíce zasune), barevný prostor, směr otáčení zaostřovacího prstence objektivu a zobrazení verze firmwaru.
Kvalita snímků
Digitální šum je jednoznačně nejnepříjemnějším nedostatkem tohoto fotoaparátu. Citlivosti ISO 100, 200 a 400 jsou použitelné bez problémů a snímky jsou velmi kvalitní, ale problém nastává při aktivaci ISO boost, což je rozšíření na ISO 800 a 1600. Tyto citlivosti přinášejí znatelný šum, který u DSLR zrcadlovek není běžný. Ve srovnání s Canonem 350D a Nikonem D70 je E-300 o stupeň horší. Při fotografování dobře osvětlených scén (denní snímky, ateliér, krajina) se tyto vlastnosti neprojeví, ale fotografové používající vysoké citlivosti je pocítí až nepříjemně. Ne každý však využívá tak vysoké citlivosti.
Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: 100, 200, 400, 800 a 1600 ISO)
Automatické vyvážení bílé podává dobré výsledky a barvy jsou spíše teplejší. K dispozici je jak manuální měření vyvážení bílé, tak i nastavení číselné hodnoty ve stupních Kelvina a korekce přednastavených hodnot o +-7 kroků.
Oba objektivy setu Double Zoom Kit 14-45mm/F3,5-5,6 a 40-150mm/F3,5-4,5 mají velmi dobrou ostrost, konstantní po celé ploše snímku. Neostrost v rozích je prakticky zanedbatelná. Soudkovité zkreslení na nejkratším ohnisku je u širokoúhlého objektivu znatelné, ale nevybočuje z průměru. S rostoucím ohniskem mizí. Širokoúhlý objektiv mírně trpí viditelnou aberací. Teleobjektiv aberací prakticky netrpí a nemá ani nijak citelné zkreslení obrazu a dokonce má na konci rozsahu lepší světelnost. Vinětace u obou je minimální. Snímky mají dobré barevné podání a jsou příjemně kontrastní (na neutrálním nastavení kontrastu).
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 50 mm objektivu 14-45mm/F3,5-5,6, vpravo 142 mm objektivu 40-150mm/F3,5-4,5)
Porovnání optického zkreslení a přiblížení objektivu Olympus Digital 14-45mm/F3,5-5,6 (vlevo ohnisko 28 mm, vpravo 90 mm)
Praktické zkušenosti
Mezi posunutím přepínače do polohy On a pořízením prvního snímku uplyne cca 2s (s aktivovaným čištěním filtru a resetováním objektivu). Pokud vypneme resetování objektivu a fotografovaný objekt bude v podobné vzdálenosti jako je nastavená vzdálenost zaostření tak se dostaneme na cca 1,6s. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je neznatelná a v našich podmínkách neměřitelná, tzn pod 0,1s. Bez namáčknutí je prodleva cca 0,3s (s objektivem Olympus 14-45mm/F3,5-5,6).
Na rozdíl od ostatních zrcadlovek nemá E-300 až takovou tendenci snímky podexponovávat, díky čemuž se s ní bude lépe pracovat amatérům Ty také nerozhází nijak složité ovládání, které je seskupeno na zadní stranu a do menu. Zkušenějším uživatelům, zvyklým na pokročilejší zrcadlovky bude však toto ovládání pro zlost, protože není tak rychlé. Ani nastavení režimu zaostřování není řešeno přepínačem u bajonetu objektivu, jak jsme u zrcadlovek zvyklí, ale tlačítkem na křížovém ovladači, přičemž je nutné ještě použít multifunkční kolečko pro jeho nastavení. Přítomnost jediného kolečka pak znemožňuje obouruční ovládání v případě nastavování parametrů tlačítky křížového ovladače. Palcem je nutno nejdříve stisknout příslušné tlačítko a poté jej přesunout ke kolečku. Na druhou stranu se však zřejmě nepředpokládá, že uživatel bude fotografovat náročné reportážní snímky a proto nebude ani klást tolik nároky na rychlost ovládání.
Vestavěný blesk ani patice pro externí blesk nejsou v ose objektivu, což není příliš běžná věc. Při fotografování na velmi krátké vzdálenosti tak můžeme narazit na nestandardní rozložení stínů. Jev je to však zanedbatelný a pozorovatelný pouze u specifických scén fotografovaných na velmi krátkou vzdálenost. Interní blesk vyskakuje zdánlivě vysoko, ovšem díky jeho nižšímu posazení (není posazen na hranolu hledáčku jako u ostatních zrcadlovek) je jeho celková výška spíše průměrná.
Výhody a nevýhody standardu 4/3 jsou diskutabilní. Jednou z vlastností je však menší snímač než u konkurence používaný formát APS, díky čemuž je i menší konstrukce zrcadla. To má blahodárný vliv na vibrace ("škubnutí") fotoaparátu způsobené jeho pohybem před expozicí.
U testovaných objektivů Olympus Zuiko Digital 14-45mm/F3,5-5,6 a 40-50mm/F3,5-4,5 se jevilo automatické zaostřování jako poměrně spolehlivé, ale nepříliš rychlé. Na noční testovací scéně měl fotoaparát problém zaostřit. Bohužel na nich není žádné značení zaostřené vzdálenosti. Velkou výhodou však je, že tyto dva objektivy nabízené v setu mají stejný průměr závitu pro filtr. Není proto nutné kupovat pro každý objektiv jiné filtry a stačí pořídit pouze jeden polarizační filtr apod.
Závěr
Olympus E-300 je zajímavá digitální DSLR zrcadlovka, která se pyšní několika nezvyklými vlastnostmi. Svým rozlišením převyšuje svou dražší alternativu E-1, má unikátní řešení hledáčku, díky čemuž má menší výšku těla, které je však o něco širší. Vynechat nelze ani užitečný filtr pro odstraněný nečistot ze snímače. Konstrukcí a stylem ovládání budí spíše dojem přerostlého kompaktu s výměnnými objektivy. Díky velkému rozlišení a malému snímači poměrně citelně trpí digitálním šumem na vysokých citlivostech. Šum je mnohem menší než u kompaktů, ale o stupeň horší než u konkurenčních DSLR zrcadlovek. Na nízkých citlivostech jsou však snímky velmi dobré. Výhodou systému 4/3 jsou však poměrně malé a světelné objektivy.
Nad E-300 nelze vyřknout zcela jednoznačný závěr, zcela určitě není příliš vhodná pro uživatele, kteří plánují využívat celý rozsah citlivosti například pro reportážní snímky. Pro ty ostatní se jeví jako velmi zajímavá alternativa pro vstup do světa DSLR. Podpora standardu 4/3 se pomalu zvětšuje, Sigma již vyrábí pro tento standard objektivy a koncem roku nebo začátkem příštího se dočkáme i DSLR zrcadlovky 4/3 od společnosti Panasonic. Olympus E-300 Double Zoom Kit má doporučenou maloobchodní cenu 31 990,- Kč včetně DPH, ale na trhu lze pořídit v akci i výrazně levněji. Jako doplněk můžeme přikoupit i externí blesk, bateriový vertikální grip apod.
::Technické parametry Olympus E-300
::Technické parametry Olympus E-300 vs Olympus E-1
Živé fotografie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024