Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Go verze
Nikon D3100 – test a recenze
nikon_d3100_recenze
25. ledna 2011, 00.00 | Příjemně použitelná, cenově dostupná kompaktní digitální zrcadlovka s menu a vylepšeným výukovým Průvodcem i v češtině. Oproti modelu D3000 má nový 14-megapixelový obrazový snímač, nový, výkonnější procesor Expeed 2, a umožňuje snímat ozvučené video v „plném vysokém rozlišení“.
Nikon D3100 vzbudil velký zájem. A očekávaně. Je to nástupce modelu D3000 optimalizovaný pro široký okruh fotoamatérů v pravém smyslu toho slova a potenciálních uživatelů, kteří chtějí začít fotografovat cenově dostupnou, pružně použitelnou a dobře vybavenou kompaktní zrcadlovkou, která má rozumný výkon včetně operačních rychlostí. „Rozumný“ ve smyslu odpovídající obecně rozšířeným představám o zrcadlovce této kategorie.Je výbornou volbou pro toho, kdo si přeje přejít od kompaktního fotoaparátu na obdobně snadno použitelný, ale mnohem všestrannější fotoaparát, umožňující pořizovat technicky kvalitní fotografie a také nahrávat kvalitní ozvučené video s využitím předností, jako jsou vyměnitelné objektivy, pružnost nastavení expozičních hodnot, anebo souvislé automatické ostření. Je velmi vhodný jako rodinný fotoaparát a spolehlivě poslouží i nováčkům v oblasti digitálního fotografování a těm, kdo chtějí fotografovat pro zábavu, aniž by se museli zabývat komplikovanými funkcemi a rádi využijí řadu automatizovaných programů a funkcí včetně automatické volby scénických programů podle detekovaných snímacích podmínek a živý náhled na displeji s funkcí nepřetržitého automatického ostření.
Vylepšený inteligentní režim Průvodce nezkušeným uživatelům krok za krokem ukazuje, jak mají měnit nastavení fotoaparátu, aby dosáhli požadovaných výsledků. Vzorové snímky se mění podle nastavených parametrů, především rychlosti závěrky a clonového čísla. A kromě požadovaných snímků mohou současně rozvíjet vlastní fotografické znalosti a zkušenosti. Pro české uživatele je důležitý také fakt, že se jedná o první zrcadlovku této kategorie z dílny Nikon, která nabízí menu a Průvodce i v českém jazyce.
Nikon D3100 ale uspokojí i náročnější uživatele. Je vybaven spolehlivými a poměrně výkonnými systémy, moderními technologiemi, široká nabídka režimů expozice samozřejmě zahrnuje i poloautomatické programy s prioritou clonového čísla a času expozice a ruční nastavení všech parametrů, bohatá je také nabídka dalších funkcí.
Kompaktní hledáček je zrcadlového typu a poskytuje přibližně 95 % obrazového pole. Zaostřovací matnice je typu B: BriteView Clear Matte Mark VII. Samozřejmostí je možnost dioptrické korekce okuláru hledáčku. TFT LCD monitor s úhlopříčkou 7,5 cm (3 palce) má rozlišení 230 tisíc pixelů a regulaci jasu. Vedle displeje je přepínač na živý náhled a tlačítko pro snadné pořizování ozvučených videosekvencí H.264/MPEG-4 Advanced Video Coding. Maximem je Full HD rozlišení 1 920 × 1 080 obrazových bodů s frekvencí 24 obr./s. Přímo ve fotoaparátu lze provádět jednoduchou editaci pořízených klipů, mazat záběry nebo ukládat výběr statických snímků. Nechybí rozhraní HDMI pro připojení k televizoru s vysokým rozlišením, na kterém je možno sledovat video i snímky ve vysoké kvalitě.
Nikon D3100 portál Fotografování.cz představil v srpnu 2010. V článku najdete důležité technické i další údaje, pro kompletní informace samozřejmě můžete navštívit webové stránky Nikon. Nyní se zaměříme především na uživatelský test.
Nikon D3100 – uživatelský test a zkušební fotografie
Pro test jsem měl k dispozici jeden ze základních setových zoomů, a to AF-S DX Nikkor 18–105 mm 1:3,5–5,6G ED VR, nový dlouhý zoom AF-S DX Nikkor 55–300 mm 1:4,5–5,6G ED VR a nový telezoom s extrémně velkým rozsahem ohniskových vzdáleností AF-S Nikkor 28–300 mm 1:3,5–5,6G ED VR, ale použil jsem také nový telezoom Tamron SP AF 70–300 mm 1:4–5,6 Di VC USD.
Ačkoli se jedná o digitální zrcadlovku „vstupní úrovně“, poskytuje výbornou kvalitu obrazu, a to i pokud nebudeme používat a sofistikovaně zpracovávat data RAW. Snímky v grafickém formátu JPEG nabízejí několik režimů komprese dat; při důrazu na kvalitu obrazu doporučuji použití jemného nastavení s nejnižší kompresí.
Ostrost šikmých struktur má oproti strukturám svislým a vodorovným jen lehce zvýšené třepení, hrany s vysokým kontrastem lehce zvýrazněny. Pro posouzení ostrosti a prokreslení jemných detailů obrazu při dvou hodnotách citlivosti jsem opět mimo jiné použil různě barevné hřbety knih s různou strukturou povrchu. Vlevo ISO 200 (čas expozice 0,6 s), vpravo 1 600 ISO (1/10 s); clona byla 8 a ohnisková vzdálenost 42 mm (po přepočtu na 35mm formát 63 mm; opět jsem použil objektiv 18–105 mm).
Barevné podání v základním nastavení je velmi kvalitní a uspokojí i náročné fotografy. Žluté žárovkové osvětlení ale plná automatika vyvážila nepřesně, s výrazným posunem k teplejšímu podání. Pravda, většina typických uživatelů toto vůbec nemusí a ani nebude řešit. Režim Žárovka byl přesný. Ovšem pro vyvážení bílé barvy a tedy pro celkové barevné podání přístroj nabízí plnou automatiku a celou řadu přednastavených režimů s možností jemného doladění (přímé sluneční světlo, blesk, zataženo, stín, žárovkové světlo, zářivkové světlo – 7 volitelných nastavení) a ruční, uživatelské vyvážení. Barevnou teplotu v kelvinech nastavovat nelze.
Šum se výrazněji projevuje v tmavších partiích obrazu, roste spolu s citlivostí, ale více se projevuje až u rozšiřujících hodnot citlivosti s tím, že u nejvyšší je již velmi výrazný. Základní rozsah ekvivalentu citlivosti ISO je 100–3 200 a uživatelsky lze rozšířit o přibližně 2 EV na hodnotu ISO 12 800.
Šum na snímku z reálného prostředí při dvou citlivostech. Vlevo ISO 200 (čas expozice 0,5 s), vpravo 1 600 ISO (1/13 s); clona byla 8 a ohnisková vzdálenost 90 mm (ekv. 35mm formátu: 135 mm).
Musíme-li použít velmi vysokou citlivost, můžeme nežádoucí digitální šum snížit pomocí uživatelské funkce Redukce šumu. Dvojice snímků – výřezů z testovacích obrazců – ukazuje, s jakým výsledkem systém pracuje. Použil jsem citlivost 12 800 ISO. Nahoře je snímek bez použití funkce snížení šumu, dole s jejím využitím.
Upravené celkové barevné podání: živé barvy a černobíle, aneb ukázka, jak si přístroj poradí s převodem barev do šedé škály. Použil jsem setový zoom 3,5–5,6/18–105 VR. Ohnisková vzdálenost byla 90 mm (ekv. 35mm formátu: 135 mm), čas expozice 0,6 s, clonové číslo 8 a citlivost ISO 200.
Digitální filtr Skica. Použil jsem nový standardní dlouhý zoom 4,5–5,6/55–300 VR v základní poloze (55 mm/ekv. u 35mm formátu: 82 mm). Čas 1/60 s, clona 4,5 a citlivost 3 200 ISO. Scénu jsem přisvítil výklopným elektronickým bleskem (detekovaný návrat světla).
Sejmuté displeje s ukázkami, jak lze použít funkci pro srovnání sbíhajících se linií přímo v přístroji.
A zde ukázka, jak narovnání linií ve fotoaparátu probíhá. Pod sejmutým snímkem (vlevo nahoře) je krok „2“ – samotné srovnání linií, po kterém zůstalo proporční zkreslení. Vpravo pak snímek po finální úpravě.
Ukázka využití elektronického blesku, zde konkrétně nové výkonné a flexibilně použitelné zábleskové jednotky Nikon Speedlight SB-700. Objektiv byl setový zoom 3,5–5,6/18–105 VR. Vlevo jsem použil ohnisko 22 mm (ekv. 33 mm), u snímků vpravo pak 24 mm (ekv. 36 mm). Nastavení bylo shodné: čas 1/60 s, clona 8 a citlivost 400 ISO. Záblesk byl s detekcí návratu světla, použito osvětlení nepřímým zábleskem odraženým od stropu, respektive stěny.
Kočka – pohodářka I, aneb ukázka využití výklopného elektronického blesku, opět s detekcí návratu světla. Použil jsem setový zoom 3,5–5,6/18–105 VR. Ohnisko 62 mm (ekv. u 35mm formátu: 93 mm), čas 1/60 s, clona 5,3 a citlivost 3 200 ISO.
Kočka – pohodářka II, bez dosvětlení bleskem nebo jiným druhem umělého osvětlení a v černobílém provedení. Zoom byl v poloze 105 mm (ekv. u 35mm formátu: 157 mm). Čas 0,8 s, clona 5,6 a citlivost 3 200 ISO.
Komín I. Použil jsem telezoom 4–5,6/70–300 VR a zde v základní poloze (70/105 mm). Čas 1/250 s, clona 8 a citlivost 200 ISO.
Komín II. A zde jsem na telezoomu 4–5,6/70–300 VR nastavil nejdelší ohnisko (300/450 mm). Čas 1/320 s, clona 8 a citlivost 200 ISO.
Šípek. Detail pomocí standardního dlouhého zoomu 4,5–5,6/55–300 VR na maximálním ohnisku 300 mm (ekv. u 35mm formátu: 450 mm). Čas 1/60 s, clona 8 a citlivost 800 ISO.
Několik ukázek programu Průvodce a zobrazení na displeji
Nastavení programu Průvodce a jeho základní využití, aneb nabídka jednoduchých operací "krok za krokem".
Několik sejmutých obrazovek s ukázkami vybraných pokročilých operací.
A "do třetice všeho dobrého" - tentokrát se zaměřením na využití zábleskového osvětlení.
Na závěr ukázky některých možností pro zobrazení různých důležitých údajů a náhledů na displeji.
Stručně na závěr
Nikon D3100 je oproti předchůdci vhodně vylepšen. Kladem je bezpochyby nový snímač CMOS formátu DX s rozměry 23,1 × 15,4 mm a s rozlišením 14,2 milionu pixelů i zabudovaný systém redukce prachu s vibrační jednotkou čištění obrazového snímače a systémem kontroly proudění vzduchu v zrcadlovém boxu fotoaparátu; lze také pořídit referenční data pro funkci odstranění prachu ze snímku pomocí software Capture NX 2, který si spotřebitel může dokoupit. Uživatelé ocení i nový výkonný obvod pro zpracování obrazu Expeed 2, zejména mohou-li srovnávat s modelem D3000.
Výrobce vhodně sladil maximální kompaktnost s ergonomií, zachoval pružnost ovládání, které je koncipováno s ohledem na začátečníky a nezkušené uživatele. Pochvalu v této souvislosti zaslouží vylepšený důmyslný režim Průvodce, nyní v i v češtině a podpořený českým menu. Pro pokročilé uživatele je zase důležité, že výrobce současně přístroj výborně vybavil režimy expozice i snímání a praktickými funkcemi. Obrazová kvalita je celkově výborná: ostrost, prokreslení jemných detailů, barevná reprodukce v exteriéru a v interiéru při vhodném vyvážení, a dobré je pamatovat na vyšší míru a charakter šumu u nejvyšší citlivosti.
Kladem je také nabídka režimů, programů a funkcí včetně Active D-Lighting, korekce barevné aberace a srovnání linií, monofonní Full HD video i možnosti při jeho natáčení a jednoduché editace přímo ve fotoaparátu, což platí i pro snímky, nicméně osobně dávám rozhodně přednost zpracování dat pomocí stolního počítače, vhodného programu a s náhledem na kvalitním a velkém displeji. Plusem je také možnost využít celou řadu praktického příslušenství včetně GPS jednotky GP1.
Na druhou stranu ti, kdo by rádi využili baterii objektivů z let minulých, musejí počítat s tím, že tělo nemá elektromotorek autofokusu, a plně kompatibilní, s podporou všech funkcí, jsou jen objektivy AF-S a AF-I; ostatní s omezením, např. AF Nikkor G a D bez zaostřovacího motorku mají podporu všech funkcí kromě AF, další nepodporují AF a měření expozice 3D Color Matrix II atp. Některým uživatelům může přijít škoda, že u funkce Active D-Lighting zůstala pouze volba „ON/OFF“, jiným zase může chybět bracketing – automatické řady snímků s různým nastavením. Avšak vezmeme-li „to“ kolem a kolem, pak se, věřím, shodneme, že D3100 je zdařilý fotoaparát s příznivým poměrem mezi pořizovací cenou a užitnou hodnotou.
A ještě pár důležitých údajů na okraj
Tělo Nikon D3100 se standardním zoomem 18–55 mm VR má stanovenu prodejní cenu 14 990 Kč, tělo se zoomem 18–105 mm VR 18 990 Kč, tělo s dvojicí vzájemně se doplňujících zoomů 18–55 mm VR a 55–200 mm VR stojí 19 990 Kč a tělo s dvojicí zoomů 18–55 mm VR a 55–300 mm VR 22 990 Kč.
Součástí prodejního balení D3100 je nová verze programu ViewNX 2, která nabízí základní operace jako ViewNX, ale s lepšími možnostmi ovládání včetně propracovanějšího grafického uživatelského rozhraní a s dalšími snadno použitelnými funkcemi pro úpravu snímků a videosekvencí.
Fotoaparát má rozhraní USB 2.0 Hi-Speed, výstup HDMI (konektor typu C) a konektor pro připojení příslušenství, jako je kabelová spoušť MC-DC2 nebo jednotka GPS GP-1. Jako zdroj energie slouží dobíjecí lithio-iontová baterie EN-EL14 a možné je dokoupit síťový zdroj EH-5a a konektor EP-5A pro jeho připojení.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
10. prosince 2024