Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Go verze
Nikon Coolpix S10: netradiční kompakt v praxi
21. listopadu 2006, 00.00 | Nikon Coolpix S10 představuje jednu z posledních novinek tohoto výrobce, která nabídne svým potenciálním uživatelům efektivní rozlišení 6.0 MPix, 10 x optický zoom, velký LCD display, netradiční provedení a bohatou paletu scénických režimů. A jak obstál Nikon Coolpix S10 v redakčním testu?
{Základní popis}Nikon Coolpix S10 je jednou z posledních novinek od tohoto předního výrobce v oblasti digitální fototechniky. Jedná se o kompaktní přístroj, avšak ne zcela tradiční konstrukce, na něž jsme si zvykli u většiny konkurenčních aparátů. S10 představuje následovníka modelu S4 a nabízí efektivní rozlišení 6.0 MPix, 10x optický zoom, velký LCD displej, netradiční provedení bohatou paletu scénických režimů. Vzhledem k parametrům přístroje se jedná o další ultrazoom, který nabízí široký rozsah ohniskové vzdálenosti. Na druhou stranu však musíme počítat s tím, že zde chybí jakékoli možnosti manuálního ovládání expozice, tudíž po tomto přístroji sáhnou zejména amatérští a nenároční uživatelé, kteří si však na druhou stranu potrpí na nekonvenční produkty a trochu extravagantní výstřelky poslední "módy". A jak obstál Nikon Coolpix S10 v našem redakčním testu?
Základní popis
Na první pohled jednoznačně zaujme konstrukční provedení přístroje, které tvoří dvě hlavní části. První obsahuje "šasí" přístroje a druhá (rotující), zapouzdřenou optiku Nikkor. Oba dva díly jsou spojeny otočným kloubem, ten umožňuje otáčení objektivu v rádiusu až 270 stupňů. Rozměry a hmotnost "es-desítky" jsou: 112 x 69 x 37 mm a 205 g. Objektiv je navíc chráněn plastovou krytkou, na kterou jsme si již mohli zvyknout u předešlého modelu - S4. Nakolik je designové zpracování povedené či nikoli je čistě individuální záležitostí, nicméně tak či tak - rozhodně máme co do činění s originálně řešeným (i když dosti svérázně) kompaktním ultrazoomem.
Plášť tvoří kombinace plastu a hliníku. Z horního pohledu (v klidovém stavu - aparát zavřený) vidíme zapouzdřený objektiv (včetně jeho plastové krytky), interní blesk a asistenční diodu autofocusu. Na druhém dílu naleznete jen tlačítko pro zapnutí/vypnutí, kolébkový ovladač zoomu a spoušť. Zadní stranu vyplňuje z větší části 2,5" displej (s rozlišením 230 000 bodů), multifunkční křížový ovladač s potvrzovacím tlačítkem OK uprostřed a čtveřice kláves pro ovládání menu aparátu (Koš, Menu, Mode a Přepínání režimů Foto/Prohlížení). Na spodní straně je plastový závit pro umístění fotoaparátu na stativ a dvířka pro akumulátor a paměťovou kartu (typu SD). Na boku kompaktu ještě najdete očko pro uchycení řemínku na zápěstí a zdířku pro USB. Na "objektivové" části ještě leží dvojice tlačítek: Pro aktivaci stabilizátoru obrazu VR (Vibration Reduction) a funkce pro fotografování portrétů (Face Priority).
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
Nikon Coolpix S10 nabídne efektivní rozlišení 6,0 MPix (fyzické rozlišení je 6,20 MPix) a to díky snímacímu CCD čipu s úhlopříčkou 1/2,5". Snímky lze ukládat v maximálním rozlišení 2 816 x 2 112 bodů, v dalších velikostech poté: 2 048 x 1 536, 1 024 x 768 a 640 x 480 bodů. Citlivost nastavíme na ISO 50, 100, 200, 400 a 800. Ozvučené video lze pořídit včetně zvuku a do velikosti VGA - tedy 640 x 480 bodů s frekvencí snímkování 30 sn./s.
Aparát je vybaven optikou Nikor, nabízející 10x optický zoom. Objektiv se skládá z 12 členů, kteří jsou poskládány do 9 skupin. Jeho ohniskový rozsah je 6,3 - 63 mm (38 - 380 mm je ekvivalent 35 mm kinofilmu) při světelnosti F3,5 na celém ohnisku. Minimální zaostřovací vzdálenost je 30 cm v klasickém režimu a 4 cm v makro režimu. Fotoaparát sice postrádá optický průhledový hledáček, ten však zde nahradil 2,5" LCD displej s rozlišením 230 000 bodů. Další zajímavou novinkou S10 je stabilizace obrazu, kterou zde výrobce vyřešil pomocí posuvu snímače.
Co se týče typů měření expozice, máme zde na výběr tři možnosti: se zvýhodněným středem, bodové a celoplošné - poměrové (měří kontrast na 256 bodech v celé snímané scéně). Kompenzaci expozice můžeme regulovat v rozsahu + / - 2EV (s 0,3EV kroky). Čas závěrky se pohybuje od 1/1000 s až do 2 sekund. Autofocus lze nastavit jednorázový (Single) nebo průběžný (Continuous). Ostření je pasivní typu AF TTL. Videa jsou ukládána ve formátu MOV, se zvukem WAV. Obraz je ukládán v JPEGu. Kromě automatického režimu, můžete zvolit také některý z předdefinovaných režimů: Portrét, Krajina, Makro, Sport, Párty / Uvnitř, Noční portrét, Pláž / Sníh, Ohňostroj, Noční krajina, Muzeum, Zadní světlo, Prach / Mlha, Svítání. Tyto programy ještě lze rozšířit o další možnosti (7 typů portrétu, 5 druhů krajin, 6 nočních portrétů atd.).
Interní blesk kompaktu pracuje v pěti režimech: automaticky, s redukcí červených očí, pomalá synchronizace, stále zapnutý a vypnutý. Jeho dosah se pohybuje v rozmezí 0,4 - 3,1 m. Vyvážení bílé barvy nabízí celkem pět předdefinovaných módů (den, zataženo, blesk, žárovka a zářivka), nechybí zde ani automatická WB či manuální kalibrace. Nikon Coolpix S10 nabízí dále například také barevné filtry: Černobílý, Sépiový, Stupně ostrosti, Stupně kontrastu, Stupně jasu, Barevná saturace. Fotoaparát umožňuje kromě externí paměti, využít též paměti vnitřní - 16 MB. Data se ukládají (kromě interní paměti) na SD paměťovou kartu. Napájení zajišťuje Lithium-Iontový akumulátor EN-EL5. Použité konektory: USB 2.0, Video-out a AC/DC konektor.
[-more-]{Menu a ovládání}Ovládání a práce v menu
Ovládací tlačítka rozmístil výrobce celkem logicky s ohledem na ergonomičnost a nacházejí se z převážné části na zadní straně. Horní část zahrnuje spoušť, tlačítko On/Off a kolébkový ovladač zoomu. Na zadní stěně se nachází multifunkční ovladač - joystick, který slouží k listování a pohybu v menu, dále se jím aktivují často používané funkce (blesk, samospoušť, typ ostření).
Při stisku ovladače potvrdíte zvolenou možnost. Mimo multifunkční ovladač zde máme také čtveřici kláves (zleva doprava): Koš (mazání), Menu, Mode a tlačítko pro přepínání režimů: Fotografování/Prohlížení. Na části, kde se ukrývá optika, ještě nalezneme dvojici jednoúčelových kláves: Face Priority a VR (aktivuje/deaktivuje funkce stabilizátoru obrazu).
Struktura menu se mění podle režimu fotoaparátu. V módu fotografování má menu dvě úrovně - jednu základní (rozdělenou na dvě části) a klasický Set-Up - Nastavení. Základní menu obsahuje volby jako: Velikost snímků (6 MPix, 3 MPix, 1 MPix a 0.3 MPix), Vyvážení bílé barvy (5 předdefinovaných režimů, automatika a manuální nastavení WB), Kompenzaci expozice, Režim ostření (single, průběžné, multi-shot-16 snímků při frekvenci 1.6 sn./s a průběžné časové snímání). Dále zde máme možnost změny nebo ovládání funkcí: BBS (Best Shot Selector), Citlivost, Filtry (standard, monochromatický, vivid, sépia a cyanotype).
Rozšířené menu Set-Up, obsahuje: Uvítací obrazovku, Datum, Jas, Datum a čas, Zvuky, Varování proti rozmazaným snímkům, Automatické vypnutí, Formát karty, Jazyk, Rozhraní (USB, Video mód a auto transfer), Asistenční světlo AF, Resetování, Menu (malé, velké ikony) a Firmware verze.
Ve scénickém režimu nám "menu" zpřístupní tabulku všech možností: Set-Up, Portrét, Krajina, Sport, Noční portrét, Interiér, Pláž/Sníh, Západ, Soumrak/Úsvit, Noční krajina, Detail, Muzeum, Ohňostroj, Kopírování, Slabé světlo, Panoramatické foto, Rozlišení a Hlasový záznamník.
[-more-]{Hodnocení kvality snímků}Kvalita snímků
Nikon Coolpix S10 fotografuje celkem na pět různých citlivostí: ISO 50, 100, 200, 400 a 800. Při prvních dvou citlivostech (ISO 50 a 100) není patrný téměř žádný šum. Při citlivosti ISO 200 se již šum projevuje, nicméně není nijak výrazný a především neobsahuje ostré kontury. Nepůsobí tedy rušivě a lze jej bez problému také použít. Při nastavení ISO 400 již je patrný šum s klasickými silnými projevy (fialovo-zeleno-žluté kontury a větší oblasti ve scéně - zvláště u jednolitých ploch). Jsou zde však patrné také silné softwarové úpravy, tudíž fotografie pořízené na předposlední citlivost lze ještě v případě nouze (nebo jako zmenšeniny) občas použít. Při poslední citlivosti ISO 800 se již projevuje velice silný a vyloženě rušivý digitální šum. V případě šumu představuje Nikon Coolpix S10 naprostý standard ve své třídě.
Vyvážení bílé barvy pracuje v automatickém režimu a za přirozeného světla korektně. V případě umělého osvětlení však je třeba zvolit některý z předdefinovaných režimů, nebo využít i manuální nastavení vyvážení bílé.
Nikon Coolpix S10 používá silné softwarové úpravy, včetně doostřování. Ostrost snímků, kresba i barevná vyváženost podávají celkově dobré výsledky, ale musíte počítat se ztrátou některých detailů (což je daň za ony softwarové úpravy). Na druhou stranu se zde také silněji projevují neduhy optiky. Na svislých i vodorovných liniích můžeme pozorovat silné moiré a také na přechodech mezi černou a bílou je patrná jasná chromatická aberace (zvlášť výrazná v krajích snímku). Naproti tomu nedochází k přílišnému úbytku světla v rozích (vinětaci). Ostrost směrem do krajů snímku také klesá. Na nejkratším ohnisku můžeme pozorovat soudkovité zkreslení, které s rostoucím ohniskem mizí. Stejně tak dochází se zvětšováním ohniska k určité ztrátě ostrosti. Kvalita snímků přístroje Coolpix S10 představuje také spíše průměr ve své třídě.
Nikon Coolpix S10 v praxi
Od zapnutí kompaktu po vyexponování prvního snímku, uběhne cca 2,5 s, což je parametr v téhle třídě průměrný. Zpoždění spouště při namáčknutí je neměřitelné - tj. pod 0,1 s. Bez namáčknuté spouště aparát fotí během asi 0,8 sekundy. Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší (a naopak), zvládne S10 za 1,7 sekundy. Krokování zoomu je přitom rozděleno do 20 poloh. Ovládání jako takové je snadné a intuitivní - nebude činit žádné větší obtíže. To samé platí i v případě struktury menu. Jednoznačnou výhodu představuje kloubové provedení, kdy můžete při fotografování celý přístroj prakticky libovolně natáčet (v rozsahu 270 stupňů), což umožňuje fotografovat z mnoha pozic (také například při fotografiích auto-portrétů). Další praktickou pomůckou je 10 násobný optický zoom, který umožní fotografovat až na ohnisko 63 mm (380 mm po přepočtu na 35mm kinofilm). A na druhou stranu nesmíme zapomínat i na úplnou novinku (oproti předešlému modelu), kterou je stabilizátor obrazu, což oceníte zejména při fotografování za horších světelných podmínek nebo právě na nejdelší ohnisko, kde je tato funkce mnohdy k nezaplacení.
Na druhou stranu zde však máme i pár negativ, které nám občas mohou nepříjemně zkomplikovat fotografování. Především to je velice pomalý a mnohdy i značně nespolehlivý autofocus, který je vyloženě slabinou přístroje. Především při tmavých scénách je často takřka nemožné rozumně zaostřit a to i přesto, že máte k dispozici asistenční světlo. Dále také nejde nastavit odpovídající dlouhý čas expozice. I při nočních snímcích (viz noční foto - Václavské náměstí) nastavuje automatika zbytečně krátké expoziční časy. Jedinou možností je zde volba scénického režimu "Noční režim", ovšem v tomto případě zase nastaví automatika ISO 400, tudíž se nevyhneme vysokému šumu (tak trochu kocourkov). Naproti tomu i Nikon opět použil několik užitečných funkcí jako je například BSS - Best Shot Selector, neboli série snímků s automatickým výběrem toho nejlepšího. Další praktickou funkcí je D-Lightning, která umožňuje částečně vylepšit (zesvětlit) příliš tmavé snímky. Také výrobce nezapomněl na funkci "s prioritou tváře", neboli Face-priority AF (ta zde má dokonce samostatné tlačítko). Funkce detekuje přítomnost lidské tváře a automaticky dojde k měření expozice s důrazem na celou plochu obličeje. Výsledkem budou ostré portréty, bez ohledu na to, kde je tvář ve scéně umístěna. Nikon Coolpix S10 umožňuje také přímý tisk, prostřednictvím standardu PictBridge. Jako rozhraní zde výrobce použil USB 2.0. Přístroj je dodáván včetně softwaru Nikon PictureProject, umožňující editaci, správu a sdílení snímků. Velkou devízou aparátu (a potěšením pro našince) je konečně i lokalizace menu do naší mateřštiny.
Závěrem
Nikon Coolpix S10 představuje trochu netypický rodinný kompakt, který směřuje do řad méně náročných amatérů, kteří mají rádi něco extra. "Es-desítka" nabídne rozlišení 6 MPix, vysoký rozsah ohniskové vzdálenosti 6.3 - 63 mm (10x zoom) a celkem originálně řešené konstrukční provedení. Výrobce naštěstí vyslyšel přání veřejnosti a novinku konečně vybavil také stabilizátorem obrazu. Neméně potěší určitě též česká lokalizace. Vzhledem k zaměření přístroje zde však marně budete hledat nějakou manuální možnost ovládání expozice. Nikon Coolpix S10 již je na pultech obchodů, jeho koncová cena se pohybuje okolo 10 000 Kč (včetně DPH).
[-more-]{Živé fotografie}
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024