Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Go verze
Nikon Coolpix P50: vybavený kompakt v praxi
10. ledna 2008, 00.00 | V dnešní recenzi si představíme jednu z novinek Nikonu - kompaktní, ale dobře vybavený aparát, určený pro pokročilé amatéry - Coolpix P50. Přístroj nabídne 8,1 MPix, robustní, přesto kompaktní tělo, 3,6x optický zoom a průhledový optický hledáček.
{Základní popis}Nikon Coolpix P50 představuje kompaktní fotoaparát s pokročilými funkcemi, kombinující klasický design a dobré funkční vybavení, podpořené například pevným úchopovým gripem nebo optickým průhledovým hledáčkem. Jak již napovídá samo řadové označení "P" (Performance), jde o přístroj směřující do sfér pokročilých amatérů, kterým již nejde jen o to mačkat spoušť, ale mají při fotografování rádi kontrolu nad expozicí (k čemuž samozřejmě napomáhají manuální funkce přístroje). Rozlišení "pé-padesátky" je 8,1 MPix, širokoúhlý objektiv Nikkor začíná již na 28 mm a nabízí celkem 3,6x optický zoom. Ostřílené fotografy jistě potěší přítomnost optického průhledového hledáčku, který sice není největší, ale komponovat se s ním bez problémů dá. Kromě něho můžete samozřejmě prohlížet snímky též prostřednictvím LCD obrazovky s úhlopříčkou 2,4". Fotoaparát je dodáván ve dvou barevných mutacích - stříbrné nebo černé.
Konstrukce a design
Nikon vsadil na spíše konzervativní přístup a volí klasické tvary a barevné provedení. Stříbrnou (což byl i případ námi testovaného kusu), případně kombinací matně černé a stříbrné (další barevné provedení, v němž je aparát k dispozici) rozhodně nic nezkazíte. Celkově obdélníkově řešená konstrukce zaujme na první pohled teleskopickým objektivem a vystouplým pogumovaným gripem pro lepší držení přístroje. Vedle objektivu - na přední straně vpravo (z čelního pohledu), který je ve vypnutém stavu zcela zasunutý - leží mikrofon a indikátor samospouště, který zároveň slouží jako pomocné světlo autofocusu. Nad objektivem je průzor optického hledáčku a interní blesk. Toť z přední strany vše.
Horní strana disponuje jen minimem ovládacích tlačítek - najdete zde pouze kruhový volič režimů, tlačítko pro zapnutí/vypnutí aparátu a samozřejmě též spoušť. Na pravém boku (straně gripu) je pod gumovou krytkou konektor pro připojení USB kabelu. Levý bok se nese pouze ve znamení reproduktoru. Na spodní straně jsou plastová dvířka ukrývající slot paměťové karty (typu SD) a akumulátor. Hned vedle je umístěn kovový závit pro uchycení stativu a dále pak již jen konektor, na propojení kompaktu s dockovací stanicí.
Většinu zadní strany zabral displej. I přes jeho optimální velikost zde zbylo trochu místa pro optický průhledový hledáček - zobrazující reálný zoom. Bohužel tu však chybí možnost nastavení dioptrické korekce. Nalevo od hledáčku je pak klávesa pro volbu zobrazení (popř. vypnutí displeje) - aby vás nerušil při fotografování právě přes hledáček. Napravo od displeje je křížový ovladač s potvrzovací klávesou uprostřed a trojice kláves: přepínač módu fotografování/prohlížení, menu a koš. Výčet ovládacích prvků zakončuje kolébkový ovladač optického zoomu - který výrobce umístil logicky do pravého horního rohu zadní stěny přístroje. Rozměry a hmotnost Nikonu Coolpix P50 jsou 94,5 x 66 x 44 mm a cca 160 g (bez baterie a paměťové karty).
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
Použitý CCD snímač s efektivním rozlišením 8,1 MPix (fyzické rozlišení je zde 8,29MPix) a standardní úhlopříčkou 1/2,5" umožňuje pořizovat snímky o velikostech 3 264 x 2 448 (formát 4:3), 3 984 x 2 656 (3:2), 3 968 x 2 232 (16:9), 2 592 x 1 944, 2 048 x 1 536, 1 600 x 1 200, 1 280 x 960, 1 024 x 768 a 640 x 480 bodů. Daný snímač dokáže pracovat s citlivostí ISO 64, 100, 200, 400, 800, 1600 a 2000. Data se ukládají ve formátu JPEG. Ozvučené video sekvence mají rozlišení VGA (640 x 480 bodů) - při frekvenci 15/30 snímků za sekundu, QVGA (320 x 240 bodů) a 160 x 120 bodů - s rychlostí 15 sn./sek. Video je ukládáno ve formátu AVI. Použitá optika Zoom Nikkor ED se skládá ze 7 členů, řazených do 6 skupin a nabízí rozsah ohniskové vzdálenosti od 4,7 do 17 mm, čemuž odpovídá 28 – 102 mm (ekvivalent 35mm kinofilmu). Světelnost zde máme F2,8-5,6. Automatické TTL zaostřování porovnává kontrast a k dispozici je i funkce automatického vyhledávání obličejů ve scéně (Face Detection). Ve špatných světelných podmínkách můžeme na kratší vzdálenosti použít asistenční světlo. Minimální zaostřovací vzdálenost je 50 cm v klasickém režimu a 5 cm v makro režimu.
K dispozici máme jednorázové i kontinuální zaostřování. Fotoaparát se sice chlubí optickou stabilizací, jedná se však pouze o redukci elektronickou cestou (pomocí zvyšování ISO a snižování času závěrky). Oblast měření expozice lze nastavit na celoplošné - kde se měří údaje z 256 segmentů, se zdůrazněným středem nebo bodové. Automatickou expozici můžeme regulovat pomocí kompenzace +/-2 EV po 1/3 EV krocích. Čas expozice se pohybuje v rozsahu 1/1 000 - 4 sekundy. Sériové snímání pracuje rychlostí cca 0,7 snímků za sekundu. Velkou výhodou je možnost ovládání expozičních parametrů. Krom plně automatické volby je k dispozici také možnost plně manuálního režimu. Nechybí samozřejmě ani scénické a asistenční režimy (Portrét, Krajina, Noc, Vysoká citlivost).
Vestavěný blesk má udávaný dosah 6,9 - 9 m a nabízí volby: Automatika, Vynucený záblesk, S redukcí červených očí, Pomalá synchronizace a Vypnuto. Funkce Nastavení vyvážení bílé barvy pracuje jak plně automaticky, tak i pomocí předdefinovaných voleb - Slunce, Zataženo, Blesk, Žárovka, Zářivka. Nechybí ani možnost manuální kalibrace nastavení WB. U jednotlivých fotografií lze dále použít funkci Priority obličeje (ostření AF s důrazem na tvář ve scéně - tzv.: Face Priority) se schopností a detekce až 12 obličejů. Face priority pracuje společně s funkcí Face-priority AE (měří jas v oblasti zvolené tváře a získá tak přesnější expozici).
Dále můžete použít též automatické "napravení" podexponovaných oblastí ve snímků - pomocí zesvětlení "Adaptive lightning". Obvod pro zpracování obrazu EXPEED pomáhá dosáhnout optimální kvality obrazu. Regulovat lze dále také kontrast, ostrost a saturaci barev. K dispozici jsou i přednastavené filtry, včetně černobílého. Fotografie zobrazuje 2,4" displej s rozlišením 115 000 bodů a ukládat snímky můžete buďto na paměťové karty typu SD (podporovány jsou i vysokorychlostní karty SDHC), nebo do interní paměti 52MB. Nikon Coolpix P50 napájí dvojice tužkových AA článků. Data se přenášejí pomocí USB. A/V výstup podporuje video formáty PAL a NTSC.
[-more-]{Menu a ovládání}Ovládání a práce v menu
Ovládání fotoaparátu nepředstavuje v zásadě nic složitého, menu se drží celkem logicky svého zajetého standardu, na nějž jsme již zvyklí od předešlých fotoaparátů Nikon. Hlavní a nepřehlédnutelné ovládací prvky tvoří dvojice kláves - kruhový volič expozičních režimů (umístěný na horní straně fotoaparátu) a multifunkční křížový ovladač (ležící v pravé spodní části zadního panelu) - jímž kromě listování v menu (popř. v režimu prohlížení) ovládáte dále také funkce blesku (pohybem nahoru), způsob ostření (dolů), režimy samospouště (vlevo) a kompenzaci expozice (vpravo).
Dále na fotoaparátu nalezneme trojici kláves (situovaných kolem multifunkčního ovladače) - preview (přepínač režimů foto/náhled snímků), klávesa menu a koš. Kromě těchto kláves obsahuje fotoaparát ještě dvě ovládací tlačítka - kolébkový ovladač zoomu (ležící v pravém horním rohu) a ovladač displeje. Právě posledně jmenovaná klávesa - ležící v levé horní části (vedle průhledového hledáčku) - umožňuje nastavit parametry displeje (zobrazení/deaktivace info na displeji, pomocná mřížka nebo úplná deaktivace displeje).
Na závěr nechybí na horní liště fotoaparátu samozřejmě tlačítko zapnutí/vypnutí přístroje a spoušť. Na kruhovém voliči expozičních režimů můžeme nastavit režimy: Plně automatický, Program, Manuální (možnost ručního nastavení clony i času), Kamera, Set-Up, Scene (předdefinované režimy) a 4 asistenční programy (Noc, Krajina, Portrét a Vysoká citlivost). Scénické režimy obsahují celkem 12 voleb: Sport, Párty/Interiér, Pláž/Sníh, Západ slunce, Úsvit/Soumrak, Noční krajina, Makro, Muzeum, Ohňostroj, Reprodukce, Protisvětlo, Panoráma s asistencí. Všechny výše popsané položky zpřístupníte stiskem klávesy Menu a krom těchto 12ti možností máte zde k dispozici ještě aktivaci záznamu audia, Změny rozlišení a Kvalitu obrazu.
Do klasického menu vstoupíme stiskem stejnojmenné klávesy. Zde se nachází základní nabídka možností: Kvalita obrazu (míra komprese JPEGu - 3 úrovně), Optimalizace snímku (barevné filtry - celkem 6 variant + standard), Vyvážení bílé barvy, Citlivost, Měření expozice Sériové snímání, Režim AF polí, Režim autofocusu, Korekce úrovně záblesku a Redukce šumu (elektronická stabilizace obrazu).
Přepneme-li do režimu prohlížení, máme k dispozici tisk snímků, spuštění prezentace, mazání, aktivování ochrany fotografií, změny velikosti, přidávání hlasových poznámek, kopírování, vkládání rámování. Stejně jako u předešlých modelů, ani zde nechybí praktická funkce Nikonu - D-Lighting, jež dovoluje částečně "zachránit" podexponované snímky. A sice tím, že automaticky zesvětlí tmavé plochy ve fotografii. Po úpravě se původní snímek nesmaže, ale uloží se jeho upravená kopie. U uložených snímků lze zobrazit histogram a s ním tedy i přeexponované/podexponované oblasti.
Při nastavení kruhového voliče do pozice Set-Up zpřístupníte další volby nastavení fotoaparátu. Máte k dispozici volby: Menu (způsob zobrazení - ikony, symboly), Uvítací obrazovka, Datum, Jas, Vkopírování data, Elektronická redukce vibrací, Pomocné světlo AF, Digitální zoom, Nastavení zvuku, Automatické vypnutí, Formátování karty, Jazyk, Režim videa, Obnovit vše, Typ akululátoru a Verze firmwaru. Trochu nelogický (leč typický pro tento typ přístroje) je fakt, že při deaktivaci/aktivaci elektronické Stabilizace musíte do "Nastavení" (tedy přenastavit kruhový volič do režimu "Set-Up").
[-more-]{Hodnocení kvality snímků}Kvalita snímků
Jak se dalo předpokládat, kvalita snímků nevybočuje z průměrnosti dnešních kompaktních fotoaparátů, kde největší problém je v první řadě s vysokou mírou digitálního šumu. Vysoké rozlišení (tj. hustá struktura jednotlivých světlocitlivých buněk) v kombinaci s příliš malou plochou snímacího čipu zkrátka nikdy nemůže vykazovat nijak zvlášť oslnivé výsledky. Hned zkraje nepotěší, že digitální šum je patrný (i když jen opravdu lehce a při 100% zobrazení snímku) již na nejnižší citlivost - nicméně na první dvě citlivosti ISO 64 a 100 je v běžné praxi šum opravdu nízký, tudíž s ním nebude žádný problém. Na další citlivosti ISO 200 již je šum jasně patrný, ovšem pouze při měřítku 1:1, jinak není celkový vizuální dojem ze snímku nijak rušivý. Při ISO 400 a 800 již míra digitálního šumu roste geometrickou řadou - takto pořízené snímky se sice ještě dají použít - například jako zmenšeniny, ale v případě větších velikostí je to již značně závislé na konkrétní situaci a scéně. Například noční snímky totiž již mnohdy budou daleko za hranicí vaší tolerance. Poslední dvě citlivosti ISO 1600 a 2000 již produkují velmi silný šum s ostrým zrnem a nemilosrdnou likvidací všech detailů. Poslední dvě citlivosti tedy nelze v žádném případě doporučit.
Automatické vyvážení bílé pracuje standardně. Na denním světle není problém s automatickým WB, nicméně v žárovkovém (popřípadě jiném umělém) osvětlení je lepší sáhnout po některé z předdefinovaných voleb. Kromě pevných předvoleb (Den, Zataženo, Blesk, Žárovka, Zářivka) nechybí ani možnost manuálního měření vyvážení bílé barvy.
Rozlišení je dobré, stejně tak i barevné podání, trochu slabší je to však s ostrostí, která je dobrá skutečně jen v cca 20 % snímku (okolo středu) a dále směrem k okrajům již značně klesá. Projevují se zde také klasické vady optiky - chromatická aberace (fialové pruhy na extrémních barevných přechodech - černá/bílá), vinětace (ztráta světla v rozích) a soudkovité zkreslení - mizející s rostoucím ohniskem. Všechny tyto neduhy jsou však ještě v tolerovatelných mezích a nijak nevybočují z průměru - typického pro konkurenční přístroje. Velkou devízou je zde počáteční ohnisko 28mm (ekvivalent kinofilmu), díky čemuž je P50 vhodný pro pořizování širokoúhlých záběrů. Na nejdelším ohnisku (102mm) však počítejme s dalším dramatickým úbytkem ostrosti. Sečteno a podtrženo, Nikon Coolpix P50 produkuje průměrnou kvalitu snímků, vzhledem k vysokému rozlišení jsme sice čekali trochu lepší výsledky v oblasti prokreslení a zobrazení detailů, ovšem zde bude na vině o něco horší optika. Čistě hypoteticky - pokud by výrobce vybavil tento model kvalitnějším objektivem, výsledky by byly hned o několik tříd lepší. I přesto nabízí Nikon Coolpix P50 pro amatérské účely líbivé a dobře vyvážené výstupy.
Nikon Coolpix P50 v praxi
Od spuštění aparátu až do vyexponování prvního snímku uplyne cca 3,4 s. Nejedná se tedy o žádný ultra rychlý start. Je sice třeba ještě vysunout objektiv, ale i tak jde o čas v dané kategorii spíše podprůměrný. Fotografujeme-li bez namáčknuté spouště, dojde k pořízení fotografie za 1,1 s, což je již průměrná hodnota (a rychlost autofocusu). Zpoždění při namáčknuté spoušti je minimální a v našich podmínkách neměřitelné, tzn. menší než 0,1 s. Rychlost automatického zaostřování je tedy (vzhledem k času ostření bez namáčknuté spouště) průměrná. Rychlost během zoomování (změny z nejkratšího ohniska na nejdelší a naopak) je 1,7 sekund, přičemž zoomování samotné je rozděleno do 10 kroků. To představuje také naprosto standardní čas v dané třídě fotoaparátů. Displej má mírné zpoždění, ale nejedná se o nic mimořádného, na co bychom nebyli v tomto segmentu zvyklí. Samotná práce s fotoaparátem (po ryze praktické stránce) je příjemná a nijak složitá. Díky dobře řešenému tělu a úchopovému gripu se přístroj dobře drží i snadno ovládá. Dostupnost všech ovládacích prvků je pohodlná. Rovněž zpracování je vyřešeno s maximálním důrazem na detail a praktičnost - což dokazuje například vhodně "pogumovaný" úchopový grip.
Mnozí jistě ocení možnost fotografování skrze průhledový hledáček, nicméně ten zde není umístěn zrovna příliš šťastně, neboť je blízko úchopového gripu, což snadno zapříčiní, že si budete "zaclánět" prsty pravé ruky - tedy na to pozor! Neprakticky je také řešena funkce elektronické optické stabilizace, pro kterou je nutné "sáhnout" až do menu Nastavení (Set-Up), což značně zdržuje a komplikuje práci s fotoaparátem. Co se týče expozičních režimů, přístroj nabídne poměrně slušnou škálu možností - nechybí jak automatika, tak předdefinované módy, stejně tak však můžete pracovat s expozicí plně ve vlastní režii (díky manuálnímu režimu). Měření expozice funguje korektně, také AF pracuje dobře a relativně rychle. Ovšem jak je již v této kategorii běžné, při slabším osvětlení mnohdy autofocus ostří dlouho (řádově i několik sekund). Samotná kvalita obrazu je na danou třídu slušná, podání barev a rozlišení snímků je na dobré úrovni. Trochu zamrzí absence živého histogramu při fotografování. Klasický histogram u uložených snímků však nechybí - včetně zobrazení podexponovaných míst ve scéně. Také optický stabilizátor by určitě přišel vhod.
Závěr
Nikon Coolpix P50 je představuje povedený a příjemný fotoaparát - jak po stránce designové, tak i co se použitelnosti týče. Nabízí mnoho praktických funkcí, manuální režimy, optický hledáček, příjemné ovládání a přehledné menu. Také výsledná kvalita snímků není vůbec zlá - na svou třídu pořizuje Coolpix S50 slušné snímky, dobře barevně vyvážené. Vyskytuje se zde samozřejmě i pár neduhů (například špatně umístěný průhledový hledáček, absence optické stabilizace nebo živého histogramu), ale všechny tyto nedotaženosti jsou na druhou stranu částečně kompenzovány celkem příjemnou pořizovací cenou. Nikon Coolpix P50 již je na pultech prodejen a jeho cena se pohybuje okolo 6 500 Kč včetně DPH.
[-more-]{Živé fotografie}
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024