Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Go verze
Na zlínské univerzitě se setkali odborníci na audiovizuální tvorbu
12. dubna 2010, 00.00 | Jak pomocí filmových efektů vymazat město nebo praktickou ukázku reportáže přímo v terénu za pomoci upraveného satelitního vozu, předvedla studentům i veřejnosti šestice odborníků na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Ve středu 7. dubna 2010 se zde totiž vůbec poprvé v historii konala série kurzů s názvem Audiovizuální tvorba v multimédiích.
Jak pomocí filmových efektů vymazat město nebo praktickou ukázku reportáže přímo v terénu za pomoci upraveného satelitního vozu, předvedla studentům i veřejnosti šestice odborníků na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Ve středu 7. dubna 2010 se zde totiž vůbec poprvé v historii konala série kurzů s názvem Audiovizuální tvorba v multimédiích. Akce se uskutečnila pod záštitou projektu MUNRO financovaného z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.
Ukázka přenosu ze specielně upraveného vozu značky Mercedes přilákala po šesté hodině večerní na prostranství před budovu Fakulty multimediálních komunikací na ulici Štefánikova desítky zvědavců. Parabola vozu namířená na šestatřicet tisíc kilometrů vzdálený satelit Hellas Sat se sekundovým zpožděním zprostředkovala kamerové záběry z okolí fakulty, které se živě přenášely na televizní obrazovky.
„Cílem je hlavně studentům ukázat technologii satelitního přenosu, kterou využívá ke zpravodajství v terénu většina televizních stanic po celém světě,“ uvedl hlavní důvod příjezdu ojedinělého vozu specialista komunikace projektu MUNRO Tomáš Šula s tím, že podobných „televizních studií na čtyřech kolech“ se po českých silnicích pohybuje kolem sedmi.
„Vozy jsou velmi drahé a české televize je nepoužívají příliš často, jen na důležité reportáže a živé vysílání. Ve voze rovnou materiál nastříhám a pošlu do televize,“ vysvětlil technik ze společnosti Kit Digital Jiří Šmukař. Prozradil zároveň, že ze Zlína míří rovnou do Prahy na setkání ruského prezidenta Dmitrije Medveděva s jeho americkým protějškem Barackem Obamou.
Řada studentů přišla na přednášky s velkým očekáváním... „Těším se hlavně na vizuální triky,“ svěřil se například student Ateliéru audiovize zlínské Fakulty multimediálních komunikací Vladan Polášek.
Právě o filmových tricích přednášel uvnitř univerzitních prostor Boris Masník z pražské postprodukční společnosti UPP.
„Nad některými z prvních triků žasneme dodnes. Jedním z nich bylo třeba drastické useknutí hlavy královně. Scifi a horory jsou žánry, ze kterých triky žijí,“ přednesl Masník. Ve Zlíně patří mezi persony Karel Zeman či kameraman Vladimír Novotný. Dnes jsou podle něj triky věrohodnější a čistější, ale i klasické triky byly dělány s maximální snahou. Problémem byla technologie. V ukázkách demonstrujících takzvanou velkou filmovou revoluci přítomní zhlédli, jak bylo například potřeba vymazat hlavní město Prahu při natáčení amerického snímku Oliver Twist.
Účastníci se rovněž dozvěděli novinky o internetovém vysílání, digitalizaci, nových trendech v postprodukci či videozáznamech vzdělávacích akcí.
„Dvouhodinovou přednášku jsme schopní zpracovat za čtyři minuty,“ pochlubil se třeba Pavel Šiler z Fakulty aplikované informatiky brněnské Masarykovy univerzity, který se řadu let prakticky zabývá záznamem přednášek.
Pavel Čermák z České televize Brno učinil historický exkurz a mluvil o vysílací technice i novém brněnském televizním studiu v přednášce s názvem Od pásku k bezpáskové storage.
Ze společnosti Kit Digital přijela i Olga Jedličková, která stála u zrodu televize Z1. S návštěvníky kurzů se podělila o téma Moderní zpravodajské systémy a workflow.
„Zpravodajství televize je bezpáskové. Vše zpracováváme digitálně a reportáže jdou rovnou do vysílání,“ prozradila.
Kurzy jsou součástí projektu MUNRO (Rozvoj komunikačních dovedností ve vědě s využitím modelového pilotního projektu NANO), který má za cíl popularizaci vědy, rozvoj komunikace mezi vědeckou komunitou a soukromým sektorem či podpoření vzájemné spolupráce mezi středními školami a odvětvím výroby a služeb. Aktivity projektu jsou financovány z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost ESF (Evropský strukturální fond). Poskytovatelem podpory je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.
Více informací o kurzech naleznete na http://av.utb.cz/
Bližší informace o celém programu naleznete na http://av.utb.cz/program.html
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024