Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Go verze
Minolta DiMAGE F100 vás sleduje!
20. března 2002, 00.00 | CeBIT 2002: Minolta kromě DiMAGE 7i bez většího humbuku představila na veletrhu CeBIT 2002 i poměrně nenápadný kompaktní digitální fotoaparát. Přitom jde o velmi slušně vybavený 4Mpix fotoaparát s novou funkcí AF subject tracking.
Hlavní sponzoři
zpravodajství CEBIT 2002 |
pro pre-press |
pro tiskové technologie |
pro digitální fotografii |
Stánek Minolty na CeBITu je letos opravdu hodně velký, což bohužel znamená, že sekce digitální fotografie v něm trošku zaniká. A to je rozhodně obrovská škoda, protože v ní Minolta prezentuje dva nové a velmi zajímavé fotoaparáty. Prvním je vylepšená DiMAGE 7i, o které jsme již informovali a tím druhým je DiMAGE F100, které se budeme věnovat nyní.
Konstrukce a design
Snad jen slepý či zcela nezasvěcený návštěvník si může nepovšimnout skutečnosti, že Minolta se rozhodla "vlézt do zelí" společnosti Sony. DiMAGE F100 toho má opravdu poměrně hodně společného s modely řady DSC-P, speciálně s modelem P9, který Sony mimochodem představilo také zde na CeBITu. Pokud to tedy shrneme, tak jde o podélný velmi kompaktní a příjemně malý kompakt napájený Li-Ion akumulátorem a vyvedený ve slušivé stříbrné. Dominujícím prvkem je objektiv umístěný zcela vpravo a mírně zakulacující boční hranu. Z tohoto pohledu je podobnost jistě čistě náhodná, ale zároveň zcela nepřehlédnutelná. Navíc ani rozměry 111 x 52 x 32 mm a hmotnost 185 g bez baterií nejsou nijak zásadně odlišné.
Technické parametry
Fotoaparáte je vybaven CCD snímačem s rozlišením 4 mil. bodů a 12bit. barevnou hloubkou. Citlivost snímače lze uživatelsky nastavit v rozsahu 100-800 ISO. Snímky v JPEGu či TIFFu se ukládají na SD kartu či přenášejí do počítače prostřednictvím USB rozhraní.
Objektiv je 3x optický zoom vybavený GT optikou s rozsahem 38-114 mm při světelnosti F 2.8-F 4.7. Co je velmi zajímavé, objektiv nabízí několik režimů AF zaostřování v kombinaci s plošným či bodovým měřením. Kromě běžného jednorázového zaostření fotoaparát umí i průběžné doostřování a dále takzvaný AF subject tracking, který vysvětlíme níže.
O měření expozice v automatických režimech se stará 256tibodový algoritmus, který lze nahradit bodovým měřením. Přístroj nabízí vše, od plně automatické expozice až po manuální nastavení, s tím, že další unikátní technologií je automatická analýza scény.
Nechybí všechny běžné funkce jako korekce balance bílé barvy, kompenzace expozice, sekvenční snímání, expoziční bracketing, video, korekce obrazu a další.
Celkově se dá bez nadsázky říct, že jde o jeden z nejlépe technicky vybavených 4MPix kompaktů dneška!
Momentka z expozice Minolty na CeBITu 2002
Nové technologie
Fotoaparát nabízí dvě zcela nové technologie. Tou první je AF subject tracking. Ten funguje následovně. Uživatel namáčknutím spouště označí objekt ve středu scény, jako objekt, na který se ostří. Pokud se tento objekt pohybuje, tak fotoaparát průběžně doostřuje tak, aby byl zvolený objekt vždy ostrý. V okamžiku dokončení expozice kouzlo končí, popřípadě končí, pokud objekt opustí scénu.
Zní to velmi lákavě, není to myšlenka zcela nová, ale v amatérské digitální fotografii zatím nevídaná. Bohužel jsme neměli na CeBITu možnost tuto funkci a její spolehlivost vyzkoušet v praxi.
Druhou novou technologií je "Subject modes", tedy speciální automatický expoziční režim. Ten analyzuje scénu a dle její charakteristiky automaticky volí jeden z pěti kreativních expozičních podrežimů. Fotoaparát by tedy měl být schopen rozeznat typický západ slunce, noční portrét či krajinku. Opět jsme bohužel tuto funkci nemohli vyzkoušet, ale jistě má svojí logiku.
Srovnání se Sony P9
Nemůžeme si odpustit přímé srovnání se Sony P9, kterému F100ka velmi přímo a explicitně konkuruje. Dá se předpokládat, že snímač je v obou fotoaparátech shodný a pouze Sony exkluzivně používá DXP technologii. Naopak Minola se kasá svým CxProcesem, takže je pravděpodobné, že výsledky si budou blízké. Výraznější rozdíl je v objektivech. Minolta má lepší světelnost, evidentně výrazně propracovanější autofokus. To samé platí pro expozici. Sony chybí prioritní programy, chybí subject modes a i měření je slabší. Z toho lze jednoznačně vyvodit, že po fotografické stránce se podařilo Minoltě dojít o kousek dál. Pro Sony na druhou stranu hovoří ta skutečnost, že s fotoaparáty této konstrukce a provedení má několikaletou zkušenost a několik generací za sebou. Z pohledu Minolty je F100 první svého druhu.
Závěr
Minolta se s F100kou vydává na velmi horkou půdu a jistě nesklidí od Sony příliš povděku. Navíc tento fotoaparát bude velmi silným konkurentem i pro Canon S40 a Olympus C40Z, takže se dá předpokládat, že se mezi těmito fotoaparáty strhne velká bitka o příznivce. Šance Minolty budou záviset na dvou zatím neznámých faktorech. Tím prvním je oficiálně zatím nestanovená cena a tím druhým je reálná dostupnost. Zatímco P9ka je již prakticky na trhu a i do ČR se dostaly první kousky, Minolta plánuje prodej až na léto 2002 a to nehovoříme o českém trhu. Takže uvidíme, jak vše bude fungovat a jak agresivní cenu Minolta nasadí. Zatím je vše velmi slibné.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- CeBIT 2002 - Hanoverská hvězda nebo propadák?
- CeBIT - kdykoli a kdekoli
- Softwarové firmy na CeBitu
- InkLink a SmartPad - digitální náčrtníky
- Cebitové novinky na poli skenerů
- Cebitový Olympus ve stylu „MAC“
- HP představilo dva nové digitální fotoaparáty pro masový trh
- Z CeBitu: Jak HP podporuje Macy?
- CeBIT 2002: Převlékání digitálních fotoaparátů
- Casio představilo na CeBITu "nejtenčí" digitální fotoaparát
- CeBIT 2002: Nové LCD displeje Sony "X"
- 3D perlička z CeBITu: Egisys Internet 3D
- CeBIT 2002: Perličky z inkoustového tisku
- CeBIT 2002: UllmanMouse - superergonomická myš
- CeBIT 2002: Hyundai ve 3D a magicky jasný Samsung
- CeBIT2002: Microtek vystupuje z anonymity
- Minolta DiMAGE F100 vás sleduje!
- Macy na CeBitu - jako šafránu?
- CeBIT 2002: ImageZoom - 2D ze všech stran
- CeBit 2002 - trochu jiný, trochu stejný
- CeBIT 2002: iiyama s bohatou nabídkou CRT i LCD pro náročné
- Copernic Summarizer: Nemáte čas číst?
- CeBIT 2002: Xerox - vše pro firmu!
- Rychle, účinně, barevně!
- Barevný laserový tisk - stabilní evoluce
- Canon s důrazem na komplexní digitální řešení
- Může být Sony jedničkou na trhu DF?
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024