Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Go verze
Je libo šachy? V programu CINEMA 4D žádný problém! A navíc nové Bool operace.
28. dubna 2003, 00.00 | Ukážeme si trochu opožděně jedno velikonoční vajíčko a také nový free plugin Booleanovských operací, který určitě nahradí svého předka ve vašem počítači.
Máme za sebou Velikonoce a naštěstí nás čekají ještě dva zkrácené týdny. No pro většinu z nás to možná nebude znamenat až takovou změnu a stejně budeme trávit nějaký ten čas u počítače. Samozřejmě prací! Kdyby ale té práce bylo přece jen trochu moc, tak bych na to měl řešení a ani nemusíme vypínat Cinemu.
Otázka na úvod, kdo tu hraje, hrál, či bude hrát šachy? Osobně mě kdysi učil hrát šachy můj dědeček a jelikož byl profesionál, tak mě zle mastil. Myslím, že by se mu Cinema mohla líbit, určitě by si zahrál…
Ano, Cinema má v sobě zabudované šachy a to ne vůbec špatné. Jak na ně? Je to docela snadné, spustíme program (to by nikdo nečekal, že) a klikneme pravým tlačítkem myši nad nějakou paletu příkazových ikon (uživatelé platformy Mac samozřejmě kliknou při stisknutém tlačítku Command). Objeví se menu, ze kterého vybereme položku Upravit paletky.
Následně se zobrazí určitě známý seznam příkazů v programu, který umožňuje vložení ikon těchto příkazů do palet. To známe. Najdeme si v tomto Schindlerově seznamu položku C4D Chees (asi překládat že jde o šachy je nošení dříví do lesa, ale jde fakt o šachy…) a tuto položku označíme myší. Máme? Našli moji rádcové, našli? Fajn.
Klikneme do pole Zkratka 1 Přiřazeno a stiskneme klávesu, která bude spouštěcí zkratkou šachů. Samozřejmě, že nepoužijeme klávesu která již nějakou funkci má, třeba Enter (to jsem asi přehnal), ale něco co určitě nemá asociovanou žádnou funkci. Tak třeba F12. Stiskneme zelenou fajfčičku pro potvrzení a zavřeme menu. Co dál, stiskneme zvolenou klávesovou zkratku. Toť vše, na něéééé!!!
Jak to vypadá? No jako modelovací okno programu. Ovládání pohledu je tedy stejné, tedy pomocí ikon v pravém horním rohu nebo pomocí zkratek a tažením myši.
Na pravé straně je místo správce objektů nastavení šachů a seznam tahů. Příkaz Compute spustí výpočet tahu protivníka (tedy počítače), Stop Think zastaví "přemýšlení" protivníka nad tahem, na mě tenhle příkaz funguje taky, já to vzdal poté, co jsem se asi 20 tahů pokoušel o remízu a kličkoval jak zajíc… Příkazy Undo a Redo nemusím vysvětlovat, že ne, tak ne. Na druhé straně se nastaví Play Mode, neboli hrací režim a to C4D - C4D, no to moc zábavné není, ale mám pocit, že by se mohly také trochu pobavit naše počítače, taková kapacita a pořád je otravujeme s blbostmi. Player - C4D (to Player jsme my, tedá já, tedy Vy, vlastně my, no však je to jasné). To znamená, že počítač hraje s černými. Opakem je C4D - Player. Poslední možností Player - Player, kdy konečně můžete dokázat své přítelkyni, ženě, tchýni, sousedce, dceři, oblíbené fence či příteli, muži, tchánovi, sousedovi, synovi a také oblíbenému psovi, nebo leguánovi, že ten stroj taky k něčemu je a zahrát si spolu. A až to bude všechno hotové, tak si svou prohru můžeme vyrenderovat. Je to paráda.
Další dva parametry jsou čas na myšlení (Max Time) a Max Ply, kde se nastavuje maximální počet kol. Toť můj oblíbený parametr, jak docílit remízy.
Jak se s tím pracuje? No to jsem asi zase přehnal, jde o hru a tak mluvit o práci je svatokrádež, tedy znova, jak se s tím hraje? Snadno. Klikne se na požadovanou figuru a za stále stisknutého tlačítka myši se přesune kurzor na požadovanou, platnou pozici. Holt hrát pěšcem jako dámou nelze a program se postará o to, aby jsme nemohli takovéhle kulišárny vyvádět :-).
No a takhle to vypadá, je to docela pěkné, ne…
Tak to byly šachy. Asi bych měl taky napsat něco o nějakých novinkách v programu, abych tady z toho nedělal herní server, to by mě neměli v redakci rádi. A novinky skutečně jsou. Kromě toho, že je již poměrně dlouho ke stažení update na verzi 8.1. a že na serveru www.cinema4d.cz je finální verze českého prostředí, tak mezi zásadní a příjemné novoty patří nový free plugin Booleanovských operací, který se dá stáhnout ze serveru www.cinema4d.com. O tomto pluginku již referovala krátká zpráva, ale asi není od věci se podívat na to, v čem je tento plugin odlišný od standardních Bool operací.
Jelikož jde o plugin, tak se po instalaci objeví v menu pluginů. Do scény se vloží klasicky, vybere se a do správce objektů se vloží objekt Better Bool :-) pod který se zařadí objekty na které se má Bool operace aplikovat.
Režimy těchto Bool operací jsou také stejné, jako režimy původního Boolu. Tedy A Substract B, B odečíst od A, A union B, A sloučit s B, A intersect B, A průsečík B a A without B, A bez B. To je vlastně stejné, ale jsou zde i další parametry. Create single object, vytvoř jeden objekt, je vlastnost, kdy po převedení Better Bool do editovatelného vznikne jeden sloučený objekt (narozdíl od standardního Boolu, kde ještě musíme aplikovat spojení). Dále je zde parametr Hide new edges, skryj nové hrany, kdy se například v drátěném zobrazení nezobrazí nově vzniklé hrany. Posledním parametrem je Create Phong breaks intersections, což by se dalo přeložit jako Vytvoř vyhlazení hran průniku. Význam je asi z překladu jasný.
Možná se do úst vkrádá poznámka, no to je pěkný, ale vždyť to není žádný zázrak. No také jsme ještě neskončili. Zásadní novinku tohoto pluginu jsem si nechal na konec. Tou je to, že se plugin snaží nevytvářet, lépe řečeno regulovat výskyt trojúhelníkových polygonů. Výsledný převedený model je podstatně lépe editovatelný, a to zcela zásadně. Slova zřejmě nestačí vhodně popsat tento rozdíl, a tak si pomůžu obrázky.
Na levé straně je převedený objekt standardní Booleanovské funkce v režimu B odečíst od A. Na pravé je použit nový plugin. I ve stínovaném zobrazení se dá vidět rozdíl.
Takto vypadá model převedený ze standardní Bool funkce. Množství vzniklých trojúhelníků je docela ďábelské.
A takhle z nového pluginu. Myslím, že teď již nemůže být pochyb.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024