IPEX 2002: produkční inkoustový tisk - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

IPEX 2002: produkční inkoustový tisk

14. května 2002, 00.00 | Jak vypadá produkční inkoustový tisk po IPEXu 2002? Podívejme se blíže na technologie, které jsou dnes k dispozici na zahraničním i domácím trhu.

Hlavní sponzor zpravodajství
z IPEX 2002:

PRESSTEK

Partneři zpravodajství:
Grafitec
Elektronika-Navrátil
Xerox ČR
Indigo

Mediální podpora:
Printing.cz

Jedna z velmi dynamicky rozvíjejících se tiskových technologií je inkoustový tisk. Proto ani na IPEXu nechyběly nejdůležitější zástupci tiskových strojů této kategorie, které velmi dobře demonstrují cesty, kterými se technologie ubírá.

The.Faktory
Jedním z nejzajímavějších tiskových strojů využívající technologii inkoustového tisku prezentovaném na IPEXu bylo bezesporu zařízení The.Faktory. Tiskový stroj, ve fázi technologického demovzorku, přitahoval pozornost návštěvníků již na veletrhu Drupa 2000. Od té doby se však změnila řada důležitých skutečností - stroj, který již nevyrábí Barco Graphics, má změněné technologické parametry a především se začíná prodávat.

Po spojení firem Purup-Eskofot a Barco Graphics do společnosti Esko-Graphics se vývoj The.Faktory (čteno "the dot faktory") přesunul do nově založené samostatné společnosti Dotrix (www.dotrix.be), která měla na IPEXu svoji veřejnou premiéru. Jádro společnosti tvoří bývalí manažeři divize firmy Barco Graphics zabývající se tiskovými technologiemi, kteří v Dotrixu drží přes 10% akcií. Zbytek patří stále Barco Graphics, která jej podle očekávání bude postupně rozprodávat investorům. Sídlo Dotrixu je v Belgii a společnost v současné době zaměstnává celosvětově cca 80 lidí.

The.Faktory představuje průmyslový tiskový stroj umožňující inkoustovou technologií potiskovat širokou škálu substrátů odvíjených z role, např. tapetový papír, hliníkové fólie, papír, vinyl, plast a další. V současné době míří stroj svým zaměřením na tři hlavní průmyslové aplikace - tisk dekorativních materiálů jako jsou tapety nebo imitace různých klasických povrchů (dlažba či dýha), tisk obalů a personalizovaný tisk chráněných dokumentů (např. identifikační karty). K jednotlivým aplikacím pak Dotrix nabízí i softwarové řešení - např. inSider pro vytváření digitálních ochranných prvků a personalizaci, InSpiration pro grafické návrhy variant dekorativních materiálů nebo InPrinter s funkcemi potřebnými pro obalový průmysl (tisk čárového kódu, přetisk aj.).

Po technologické stránce je největší rozdíl ve stroji představovaném na IPEXu oproti původnímu modelu v tiskové hlavě. Dotix přestal používat tiskové hlavy firmy Xaar a začal do strojů montovat piezo tiskové hlavy společnosti Toshiba. Ta sice tiskové hlavy vyrábí s licencí Xaar, nicméně jsou konstrukčně jednodušší a menší. The.Faktory tak nyní tiskne rychlostí 24 metrů za minutu na pás o šíři od 10 do 63 cm v rozlišení 300 dpi při osmi úrovních šedi na jeden tiskový bod. Celé tiskové řešení se skládá ze tří samostatných částí - základní jednotky zajištující posun média a UV sušení, zobrazovací hlavy a digitálního front-endu postaveného na technologii PrintStreamer 2. Zobrazovací hlavu firma Dotrix označuje jako SPICE jednotku - Single Pass Ink-jet Color Engine. Hlava se skládá z tiskových modulů, kdy každý modul obsahuje dvě tiskové hlavy o šíři 52 mm a 318 inkoustových trysek. V minimální konfiguraci pro plnobarevný potisk 10 cm pásu materiálu tak obsahuje 4 moduly s celkem 8 tiskovými hlavami. Maximální současně dostupná konfigurace je určená pro šestibarevný potisk 63 cm širokého pásu. Výhodou daného řešení je jednak snadná výměna chybných tiskových hlav a zejména rychlost, kdy tiskové hlavy jsou ve stroji uchyceny staticky a pohybuje se pouze potiskované médium.

Zajímavá je také OEM politika Dotrixu, kdy firma poskytuje SPICE jednotku svým partnerům, které ji začínají montovat i do jiných řešení (např. americká společnost Mark Andy oznámila integraci SPICE jednotky do šestibarvového flexotiskového stroje).

Cena kompletního řešení představovaného na IPEXu se pohybuje v řádech od 960 000 do 1,5 milionu Euro. Zákazníky Dotrixu tak budou zejména větší tiskárenské provozy se specifickou zakázkovou náplní, kterým může The.Faktory nabídnout nové výrobní možnosti. Typickým konkrétním příkladem je belgická společnost Chiyoda (http://www.chiyoda.be) zabývající se výrobou tapet a laminovaných dekorací pro nábytek a podlahy. Společnost své produkty tradičně vyrábí hlubotiskem a pro výrobu nátisků a vzorků používá ofsetové nátiskové stroje, někdy dokonce i samotný hlubotiskový stroj. Je nasnadě, že nově instalovaný The.Faktory může v takovém provozu enormně zvýšit jak produktivitu práce, tak kreativní možnosti. Vzorky tapet a laminovaných parket (laminovaný tisk kašírovaný na speciální podložku) předváděné na IPEXU to jednoznačně dokládaly. Nejen že výstup je opravdu velmi kvalitní, ale pomocí software inSpiration může výrobce nyní automaticky tisknout různé barevné modifikace vzorků a výrazně tak rozšířit nabídku zákazníkům kteří jsou tak limitování pouze svojí představou.

Scitex Versamark
Další specialitou v oblasti inkoustového tisku kterou nešlo na IPEXu přehlédnout, byl nový tiskový stroj Versamark Vantage od společnosti Scitex Digital Printing. Stejně jako v případě The.Factory jde o kotoučový tiskový stroj tisknoucí inkoustovou technologií na médium odvíjené z role. Oproti předcházejícímu řešení je však Versamark Vantage konstruován tak, aby nabízel co nejnižší provozní náklady při tisku na standardní materiál kterým je běžný papír.

Vantage je postaven na technologii VersaMark, kterou v černobílém provedení nabízí Scitex Digital Printing od roku 1999. Základní charakteristikou stroje je 100% možnost personalizace při skutečně vysokých tiskových rychlostech cca 800 plnobarevných stran A4 za minutu při rozlišení 300 dpi. Stroje Versamark jsou nabízeny v různých konfiguracích umožňující jednostranný i oboustranný tisk a cílovými zakázkami těchto zařízení je tisk různých účtů a direct mailů. Versamark Vantage nabízí v současné době pouze binární tisk, tj. bez stupňů šedi tzn. kvalitně lze na zařízení produkovat zejména zmíněné tiskoviny, které většinou neobsahují bitmapy. Nicméně dostupnost tiskové hlavy umožňující tisk různých úrovní šedí na jeden tiskový bod slibuje výrobce již příští rok.

Cena tohoto systému se pohybuje od cca 300 000 dolarů za jednotku pro oboustranně černobílý tisk, po cca 1 milion dolarů za pětibarvovou jednotku.

Další informace o tomto zařízení naleznete na internetové stránce www.versamarkvantage.com.

Inca Digital Printers
Společnost Aprion se na IPEXu neprezentovala a tak jediným zástupcem pro velkoformátový inkoustový potisk archů byl na veletrhu Eagle 44. Ten již byl stejně jako The.Factory také k vidění na poslední Drupě, v současné době je však produkt distribuován zákazníkům.

Eagle 44 tiskne pomocí UV inkoustů na široké spektrum materiálů formátu až 2440 x 1600 mm. Tiskový stroj potiskuje materiály o tloušťce až 4 cm a v podstatě libovolné charakteristiky - od papíru přes plast, lepenku, kůži, látku, sklo, dřevo, kov atd. Při tisku se pohybuje jak lůžko s uchyceným potiskovaným materiálem, tak horizontálně tisková hlava. Tiskárna používá piezo inkoustové tiskové hlavy Xaar umožňující tisk v rozlišení 360 až 720 dpi při rychlostech 90 m2 za hodinu. Specifikem stroje je možnost tisknout od kraje do kraje, velkoformátový výtisk tak často není nutné ani ořezávat. Navíc není nutné výtisky většinou ani laminovat či jinak povrchově upravovat, protože UV barvy jsou po zasušení (probíhá ve stroji okamžitě při tisku) dostatečně odolné jak v interiéru, tak exteriéru. Cena systému se pohybuje v řádech 500 000 dolarů a jak vyplývá z charakteristiky možností stroje, Eagle 44 nalezne uplatnění především v reklamním průmyslu pro výrobu nejrůznějších velkoformátových reklamních nosičů a poutačů. Další informace naleznete na www.incadigital.com.

Závěr
Na uvedených příkladech tří výrobců je jednoznačně vidět, v jakém stádiu se technologie inkoustového tisku v produkčních tiskových strojích dnes nachází. Jde o technologii, která dospěla do prodejného stádia a disponující navíc obrovským budoucím potenciálem. Stroje jsou v současné době vesměs technologicky velmi mladé a tudíž i velmi drahé. Své zákazníky si tak budou postupně nacházet především ve větších zahraničních polygrafických podnicích s různě specifickými výrobními požadavky. Vzhledem k ohromné flexibilitě inkoustového tisku však lze očekávat další rozšiřování této technologie a postupné snižovaní cen samotných strojů. Co se kvality týče, tak dnes již patrně nikdo nepochybuje, že inkoust může nabídnout opravdu fotografický výstup. Podle všeho je tak otázkou času, kdy se výrobcům podaří skloubit kvalitu s produkční rychlostí a navíc při rozumné ceně. Představené výrobky jednoznačně demonstrují, že řada výrobců se tímto směrem stále ubírá.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Reportáže  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: