Fujifilm FinePix Z5fd aneb "chytrý" kompakt v praxi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

Fujifilm FinePix Z5fd aneb "chytrý" kompakt v praxi

11. ledna 2007, 00.00 | Fujifilm chce pořádně využít boomu "Face Detection" a uvádí na trh hned několik modelů fotoaparátů s touto utilitou. V dnešní recenzi jsme si vzali na paškál modifikaci modelu Z3 - Fujifilm FinePix Z5fd. Novinka nabídne hned několik dalších vylepšení, jako je například (již kromě výše zmiňovaného Face Detection) vyšší rozlišení, podpora 2GB xD karet a nebo závit pro stativ.

{Základní popis}

V dnešní recenzi si blíže představíme stylový digitální fotoaparát společnosti Fujifilm, nesoucí označení FinePix Z5. Jedná se o nástupce modelu Z3, který nabídne oproti svému staršímu bratříčkovi vyšší rozlišení, podporu 2 GB xD karet nebo také závit pro umístění přístroje do stativu (což bylo u starších typů řešeno ještě ne příliš šťastnou dockovací kolébkou, které bohužel výrobce příliš stability do vínku nenadělil). Jednou z předních funkcí "zet-pětky" bude bezpochyby funkce "Face Detection", která umožňuje – jak už sám název napovídá – rozpoznat ve fotografované scéně přítomnost lidského obličeje a následné měření expozice i ostření s důrazem právě na něj. Fujifilm FinePix Z5 představuje jednoduchý stylový kompakt pro nenáročné uživatele, kteří si potrpí na "hezké", designově "vypiplané" produkty. A jak novinka od Fujifilmu fotografuje?

Konstrukce a design

Tělo fotoaparátu je celokovové. Povrch přístroje vytvořil výrobce v hrubokovovém provedení, což je jednak příjemné na dotek, ale především se aparát též snadněji drží a lépe sedí v ruce. Námi testovaný kus byl v purpurově barevném provedení. Rozměry a hmotnost přístroje jsou: 92,8 x 55,0 x 19,4 mm (Š x V x H) a 130 g (bez baterie a paměťového média). Přední části dominuje velký posuvný kryt, jehož odsunutím odkryjete objektiv. Ten leží v pravém horním rohu (neškodilo by jej posunout trochu níže a dále od kraje - viz kapitola "praktické zkušenosti"). Posouváním oné krytky zároveň zapínáte/vypínáte fotoaparát. Kromě krytu leží na přední straně pak již jen integrovaný blesk. Na horní desku umístil výrobce tlačítko spouště a dvoupolohový přepínač režimů: fotoaparát/kamera. Kromě těchto dvou prvků je zde také jednoúčelové tlačítko pro aktivaci/deaktivace funkce "Face Detection".

Ve spodní části jsou dvířka pro vložení akumulátoru a paměťové karty typu xD. Vedle těchto dvířek je nově umístěn též plastový závit pro usazení fotoaparátu do stativu a dále ještě zdířka pro kabel USB. Na levém boku aparátu (z čelního pohledu) leží infraport a dva otvory pro uvázání řemínku. Na protilehlé straně je pouze zabudovaný reproduktor. Zadní straně vévodí 2,5“ LCD displej s rozlišením 230 000 bodů a ovládací prvky, umístěné po jeho pravici. Hlavní ovládací prvek představuje čtyř-směrový multifunkční ovladač s potvrzovací klávesou uprostřed. Multifunkční ovladač obepíná čtveřice kláves: Prohlížení, klávesa "F" (základní funkce), Disp (pro zobrazení/deaktivaci údajů na displeji) a Volič režimů (Natural, Manual, Anti-blur). Výčet ovládání završuje kolébkový ovladač zoomu (v pravém horním rohu přístroje).

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace

Fujifilm FinePix Z5 pracuje na základě snímače typu Super CCD VI HR (šesté generace) s úhlopříčkou 1/2,5" a s efektivním rozlišením 6,30 MPix, se kterým je možné pořizovat snímky o maximální velikosti 2 848 x 2 136 bodů (a to ve třech režimech: Fine, Normal a poměr 3:2), v dalších velikostech poté 2 048 x 1 536 bodů (3 MPix), 1 600 x 1 200 bodů (2 MPix) a VGA kvalita - 640 x 480 bodů. Výrobce opět použil obrazový procesor RPT technologie (Real Photo Technology). Přístroj umožňuje sériové snímání, pracující rychlostí 2 snímky za sekundu a kromě fotografování lze natáčet také ozvučené videosekvence, a to v kvalitě VGA (640 x 480 bodů) nebo QVGA (320 x 240 bodů) s frekvencí snímkování 15 nebo 30 snímků za sekundu. Videa se ukládají ve formátu AVI, se zvukem ve formátu WAV.

 

Kompakt dovoluje fotografovat na celkem pět citlivostí: ISO 100, 200, 400, 800 a 1600. Aparát je dále vybaven zapouzdřenou optikou Fujinon Zoom Lens, nabízející 3x optický zoom s ohniskovým rozsahem 6,1 – 18,3 mm (ekvivalent 35 mm kinofilmu je 36 - 108 mm) a světelností F3,5 – 4,2 s maximálním clonovým číslem F8. Autofocus pracuje v normálním režimu od 60 cm, v makro režimu pak od 8 cm.

Měření expozice probíhá celoplošně (přístroj měří kontrast na 256 bodech snímané scény). Kompenzace expozice je možná v rozsahu +/- 2EV po 1/3EV krocích. Časy závěrky se pohybují od 4 do 1/1000 sekundy. Co se týče expozičních režimů, vzhledem k zaměření přístroje zde žádná pokročilá nastavení expozičních parametrů nehledejte. Je tu k dispozici trojice režimů: Manual, Anti-blur a Natural.& blesk. První režim – ačkoli to podle názvu může být trochu zavádějící – je ve skutečnosti režimem většinou označovaným jako "Program", jenž nabízí pouze možnost nastavení určitých parametrů, jako je vyvážení bílé barvy, citlivost nebo barevné filtry. Druhý mód "Anti-blur" představuje softwarovou stabilizaci šumu (tj. software přístroje nastavuje co nejkratší časy závěrky, v závislosti na vyšších citlivostech). Poslední režim "Natural & Blesk" vyexponuje sérii dvou snímků, z nichž první je bez blesku a druhý s bleskem (což může být zajímavá alternativa v situacích, kdy si nejste úplně jisti, zda blesk použít, či nikoli).

Vyvážení bílé barvy umožňuje nastavení buďto plné automatiky, nebo šesti předdefinovaných režimů: Den, Zataženo, 3 typy zářivky a Žárovka. Interní blesk pracuje zcela automaticky, nebo na základě předvoleb: s redukcí červených očí, vynucený záblesk, deaktivace blesku, pomalá synchronizace a pomalá synchronizace s redukcí červených očí. Dosah blesku činí 0,5 - 2,7 m. Pro pohodlnější fotografování lze použít též funkci samospouště, kterou můžete nastavit na 2 nebo 10 sekund. K dispozici jsou také tři barevné filtry (standard, black & white a chrome).

Oproti starším modelům zde výrobce přidal praktickou pomůcku při fotografování portrétů a sice – Face Detection. Jedná se o automatické rozpoznání obličeje ve scéně a zaostření na něj. Fotoaparát umí takto najednou najít až 10 obličejů. Právě díky této funkci se již u více fotoaparátů Fujifilm objevila zkratka "fd". Inovaci neušel například ani nedávno uvedený model FinePix F30. Z dalších funkcí jmenujme dále prohlížeč záznamů – až 4x zoom nebo náhled s až 9 obrázky na displeji. U FinePixu Z5 použil výrobce opět periskopový objektiv, který je v těle přístroje uložen naplocho. Světlo na něj dopadá odrazem v úhlu 45 stupňů. Jako paměťové médium zde slouží xD karta, v případě nouze lze použít též interní paměť (26 MB). Fotoaparát je napájen lithium-iontovým akumulátorem NP-40 s kapacitou 750mAh.

[-more-]{Menu a ovládání}

Ovládání a práce v menu

Fujifilm FinePix Z5 fd uvedete do chodu odsunutím předního krytu (jeho zasunutím jej zase vypnete). Na vrchní části přístroje je dvoupolohový přepínač pro změnu stavu: kamera nebo fotoaparát. Dále je navrchu aparátu ještě tlačítko pro aktivaci/deaktivaci funkce Face Detection. Multifunkční kruhový ovladač slouží, kromě listování mezi snímky, také pro přepínání způsobu ostření: normal/makro (vlevo), zjasnění displeje/mazání snímků (nahoru), ke změně režimu blesku (vpravo) a pro aktivaci samospouště (dolů).

Středovou klávesou potvrzujete vybranou volbu a aktivujete strukturu hlavního menu. V režimu prohlížení fotografií listujete kruhovým ovladačem vpřed a vzad (vlevo, vpravo), mažete snímky (nahoru) nebo tlačítkem OK provádíte základní manipulace s obrázky: mazání (jednoho/všech), rotace, zobrazení data, ochrana proti smazání, způsob prohlížení (přeskakování, fade in – pozvolný přechod ze snímku do snímku), hlasové poznámky. V pravém horním rohu zadní stěny aparátu je kolébkový ovladač zoomu (v režimu prohlížení slouží pro blízký náhled snímků).

 

 

Výčet ovladačů zakončuje čtveřice kláves obepínající multifunkční ovladač. Vlevo nahoře leží tlačítko pro změnu režimu prohlížení/fotografování. Vpravo nahoře je klávesa "F", kterou vstupujete do základního menu, kde lze měnit parametry – rozlišení, citlivost a barevné filtry: standard, chrom (jasnější barvy), black & white. Vlevo dole je umístěno tlačítko „Disp/Back“, kterým zobrazíte (nebo naopak zrušíte) základní informace o snímcích na displeji, v režimu prohlížení pak aktivuje náhled 9 snímků nebo 9 snímků s časovým harmonogramem. Vpravo dole je pak tlačítko pro změny expozičních režimů (Manual, Natural&Blesk a Anti-Blur).

 

 

Do hlavního menu se dostanete stiskem klávesy Menu/OK (v režimu fotografování i prohlížení). V hlavní struktuře menu měníme: Režimy, Kompenzaci expozice, Vyvážení bílé barvy, Rychlou závěrku, Sériové snímání, AF mód a Nastavení (Set-Up). Pod poslední položkou najdeme klasický Set-Up, zahrnující 3 záložky - Fotoaparát a Nastavení 1, Nastavení 2. První záložka obsahuje volby: Doba zobrazení snímku (1,5 s, 3 s, vypnout), Číslování snímků, Podsvícení, Digitální zoom, Režim displeje. Další dvě položky obsahují možnosti: Datum/čas, Hlasitost tónů (závěrky, zvuk kláves, hlasitost přehrávání audia), Jas displeje, Formátování, Jazyk, Automatické vypnutí, Časová pásma, Pozadí, Video systém a Resetování.

Menu v režimu prohlížení snímků nabízí možnosti: Mazání (po jednom, všechno), Rotace snímků, Funkce tisku, Sdílení, Ochrana proti smazání, Automatické prohlížení (sólo, slideshow, nastavení různých intervalů a prolínání snímků), Hlasový zápisník a Nastavení (zahrnuje stejné možnosti jako "Set" v režimu fotografování).

[-more-]{Hodnocení kvality snímků}

Kvalita snímků

Fuji FinePix Z5 fotografuje na 5 různých citlivostí: ISO 100, 200, 400, 800 a 1600. Při nejnižší ISO 100 není patrný téměř žádný šum. Podobné je to i při další citlivosti ISO 200, kde je redukce šumu také velmi účinná. Při ISO 400 se již začíná šum projevovat, ale není ještě vyloženě rušivý, nicméně je zde již patrný a zvlášť u nočních snímků nebo fotografií, kde se vyskytují jednolité plochy již může představovat problém. U zmenšených snímků však nebude na překážku. Při nastavení ISO 800 je šum silný a zasahuje do detailů, fotografie pořízené na tuto citlivost můžeme použít opravdu jen ve výjimečných případech nebo jako zmenšené náhledy pro webové stránky. Poslední citlivost ISO 1600 nese známky velice silného šumu a zde nic nezmůžou ani grafické programy na odstranění digitálního šumu. Celkový obraz je navíc znatelně rozostřený. Fotoaparát FinePix Z5 používá silné softwarové úpravy snímků, především doostřování a je zde jasným příkladem toho, že méně je někdy více. V některých případech totiž dochází k silným a ostrým konturám, což může být mnohdy kontraproduktivní (šum ostrého zrna a podobně). V případě citlivosti představuje Z5 standard ve své kategorii.

Fotografování na všechny citlivosti (zleva doprava, shora dolů): ISO 100, 200, 400, 800 a 1 600.

Vyvážení bílé pracuje na denním světle dobře. Problém nastává jako u většiny podobně zaměřených digitálních přístrojů v případě umělého osvětlení. Z předdefinovaných režimů WB můžete zvolit režimy: Den, Zataženo, Žárovku a 3 typy Zářivky. Funkce manuálního nastavení vyvážení bílé zde bohužel chybí.

 

Vyvážení bílé (White balance) – vlevo: automatické, vpravo: manuální.

Ostrost snímků je nadprůměrná, zejména vezmeme-li v úvahu velikost přístroje (respektive konstrukci objektivu – zapouzdřenou optiku). Snímky mají dobrou kresbu i kontrast. Objevují se však také klasické neduhy optiky: zejména znatelné moiré (na svislých i vodorovných liniích), stejně jako chromatická aberace. Kromě toho lze pozorovat i drobnou ztrátu světla v rozích – vinětaci. Na nejkratším ohnisku se projevuje soudkovité zkreslení, které s rostoucím ohniskem mizí. Stejně tak dochází ke znatelnému úbytku ostrosti. V případě celkové kvality snímků vykazuje "zet-pětka" lehce nadstandardní výsledky, ovšem na druhou stranu se zde projevují také znatelné vady optiky.

 

Fotografování na nejkratší ohnisko a na nejdelší ohnisko.

 

 

Fotografování na nejkratším ohnisku (vlevo) a na nejdelším ohnisku (vpravo).

 

 

Fotografování na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 100, 200, 400, 800 a 1600.

V režimu makro...

 

 

Fotografování v noci na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 100, 200, 400, 800 a 1600.

Video sekvence: 640 x 480 bodů…

[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Fuji FinePix Z5fd v praxi

Od zapnutí (odsunutím předního krytu objektivu) k vyexponování prvního snímku uběhne cca 1,7 s. Prodleva spouště je téměř nulová, tj. menší než 0,1 sekund (v našich podmínkách se jedná o parametr neměřitelný). Reakce aparátu bez namáčknutí spouště představuje přesně půl sekundy (0,5 s). Přezoomování z nejkratšího na nejdelší ohnisko trvá cca 1,6 sekund, přičemž posouvání zoomu je rozděleno na 9 kroků. Displej má jisté zpoždění, ale vzhledem ke třídě aparátu se jedná o zpoždění zcela běžné, a tedy tolerovatelné. V automatickém režimu pracuje fotoaparát spolehlivě. Autofocus funguje též rychle a dobře. Samotné menu i ovládání kompaktního aparátu je přehledné a intuitivní, práce s fotoaparátem je snadná a relativně příjemná. K dobrému pocitu pří fotografování či nošení přístroje u sebe určitě napomůže bytelné kovové tělo, které působí robustním dojmem a dává tušit, že tento model by měl něco vydržet.

Naopak výrazným nedostatkem Fujifilm FinePix Z5fd je samotné umístění objektivu, který umístil výrobce příliš do kraje. Při samotném fotografování si musíte dávat dobrý pozor, abyste si neclonili prstem levé ruky (nejčastěji prostředníčkem). To se nám během testu totiž stávalo nepříjemně často. Přitom by stačilo optiku posunout 5 mm od horního a bočního okraje. Další neduh představuje integrovaný blesk, který je příliš slabý, a pokud za slabších světelných podmínek nebudete fotografovat v bezprostřední blízkosti objektu, nebude ze snímku nic. Dosah blesku je v praxi maximálně 3 metry. Na druhou stranu zde mile překvapila konečně přítomnost stativového závitu (ač jen plastového) pro umístění přístroje do stativu. U předešlých modelů tato nedocenitelná pomůcka úplně chyběla, a museli jste to řešit pomocí dockovací kolébky, kde o nějaké stabilitě nemohla být ani řeč. Součástí standardního balení je lithium-iontový akumulátor, řemínek, CD-ROM se softwarem, USB a TV kabel, AC adaptér a manuál. Ačkoli jsme měli od výrobce k testování zapůjčen zatím jen předprodukční vzorek, nezpozorovali jsme žádné nestandardní chování fotoaparátu.

Závěr

Novinka od Fujifilmu FinePix Z5fd je dalších důkazem snahy výrobce masově rozšířit funkci Face Detection, která v současné době zažívá takový malý boom. Ačkoli se z fotografického hlediska nejedná o žádné revoluční řešení, i tak zde mluvíme o vcelku praktické funkci, jež se snaží pomoci amatérským fotografům a kterou ocení právě ona zákaznická skupina, pro kterou je fotoaparát určen - tedy nenároční uživatelé. Funkce dopomůže zbavit se klasických začátečnických chyb při fotografování portrétů (zaostřeno na pozadí a podobně). Kromě toho nabídne "zet-pětka" optimální rozlišení, povedený design, možnost fotografování na vysoké citlivosti (i když vzhledem k malým rozměrům snímače to stejně příliš ovoce nepřinese), dále kompaktní rozměry, ultra-tenký profil a v neposlední řadě též dobrou kvalitu fotografií (ve své kategorii). FinePix Z5fd by se na trhu měl objevit již v průběhu tohoto měsíce (tj. ledna 2007), doporučená maloobchodní cena však zatím nebyla zveřejněna.

:: Technická specifikace

:: Srovnání fotoaparátů:
- Fujifilm FinePix Z5 vs.
- Samsung Digimax i6 vs.
- Nikon Coolpix S6 vs.
- Sony CyberShot DSC-T9

[-more-]{Živé fotografie}

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Aktuality  

 » Rubriky  » Go verze  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: