Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Go verze
Fujifilm BigJob HD-3W - pracant pro tvrdé podmínky v praxi
20. prosince 2007, 00.00 | Letní novinkou byl i Fujifilm BigJob HD-3W. Jedná se pracovní digitální fotoaparát určený pro náročné podmínky. Je tedy vodotěsný, solidně pogumovaný, aby vydržel nárazy, tlačítka jsou příjemně velká, takže ovládání není problematické ani s rukavicemi a navíc oproti předchůdcům, má i slušnou výbavu. Objektiv nabízí rozsah 28 – 84 mm (ekv. kinofilmu) a rozlišení je 6 MPix. Nechybí velký 3“ displej se zesílenou ochranou, nebo detekce manipulace se snímky.
{Konstrukce a design}Letní novinkou byl i Fujifilm BigJob HD-3W. Jedná se pracovní digitální fotoaparát určený pro náročné podmínky. Je tedy vodotěsný, solidně pogumovaný, aby vydržel nárazy, tlačítka jsou příjemně velká, takže ovládání není problematické ani s rukavicemi, a navíc oproti předchůdcům má i slušnou výbavu. Objektiv nabízí rozsah 28 - 84 mm (ekv. kinofilmu) a rozlišení je 6 MPix. Nechybí velký 3" displej se zesílenou ochranou nebo detekce manipulace se snímky.
Konstrukce a design
Nejzajímavější na celém fotoaparátu je tentokrát právě konstrukce. Na designu zde až tak nezáleží, ale i tak je vcelku povedený. Začneme z přední strany. Tubus objektivu je vybaven silným gumovým obalem, který jej má chránit proti nárazům a zatékání vody. Na tuto konstrukci můžeme ještě navíc nasadit jednoduchý plastový kryt, který poskytuje další úroveň ochrany. Zejména chrání přední sklo před poškrábáním. Díky těmto konstrukčním změnám (oproti klasickým kompaktům) je interní blesk umístěn také v této konstrukci, aby tubus objektivu nestínil.
Boky fotoaparátu jsou taktéž pogumované. Pravý bok má plochu vyhrazenou pro nalepovací štítek se jménem a na levém boku nalezneme dvířka ukrývající konektory napájení a USB. Samozřejmě jsou dvířka vybavena gumovým těsněním a otočnou pojistkou, která zabraňuje nechtěnému otevření.
Na spodní straně je závit pro stativ a dvířka chránící prostor baterií a paměťové karty. Opět i zde je gumové těsnění. Otevírání je vyřešeno tak, že jedna část dvířek je posuvná (slouží pro zavírání a otevírání) a druhá stabilní, na které je těsnění.
Zadní strana na první pohled odpovídá koncepci klasického kompaktu, ale ihned si všimneme obrovských tlačítek napravo od displeje (který lze také označit jako nadstandardně velký). Tlačítka jsou velká a gumová, tudíž se lehce nahmatají a nehrozí, že stiskneme jiné, pokud například pracujeme v rukavicích.
Horní strana nabízí hot-shoe patici pro příslušenství, ovšem bez středového odpalovacího kontaktu. Tlačítka spouště i zapínání jsou také poměrně velká, navíc oddělená pomocí povrchového ohraničení, aby i po hmatu bylo lépe rozeznatelné, které je které.
Konstrukce je vodotěsná do hloubky 1 m, kde může být fotoaparát ponořen až 30 minut. Vydržet by měl i pád z výšky 70 cm. Fotoaparát má rozměry: 120 x 80 x 59.4 mm. Hmotnost je cca 385 g.
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
Snímač CCD má efektivní rozlišení 6 MPix a úhlopříčku 1/2,5". Pořizovat můžeme snímky s rozlišením až 2816 x 2112 bodů s citlivostí ISO 64, 100, 200, 400, 800 a 1 600 ve formátu JPEG. Ozvučené videosekvence s rozlišením 640 x 480 bodů s frekvencí 30 snímků za sekundu se ukládají ve formátu AVI.
Objektiv nabízí 3x optický zoom, díky rozsahu ohniskové vzdálenosti od 4,7 mm do 14,1 mm (ekvivalent kinofilmu je 28 - 84 mm). Světelnost je F3,3 - 4,0. Maximální clonové číslo na nejkratším ohnisku je F6,6. Zaostřování zajišťuje automatické pasivní TTL měření kontrastu. Nejkratší zaostřitelná vzdálenost v klasickém režimu je 60 cm. Makrorežim umožňuje zaostřit již od 10 cm. Tak hovoří oficiální prameny včetně dodaného manuálu. U kompaktů se udává vzdálenost od přední čočky objektivu. Nám se však podařilo zaostřit na objekt vzdálené pouhý centimetr od předního ochranného skla. Dovolím si tedy tvrdit, že makro režim ostří od cca 1 cm. Jít blíže již nemá smysl, protože si fotoaparátem zacloníte fotografovaný objekt.
Měření expozice lze nastavit celoplošné (256 zón), s důrazem na střed nebo bodově. K dispozici je kompenzace expozice v rozsahu +/-2EV po 1/3EV krocích. Čas závěrky se pohybuje od 1/2 000 s do 2 s (v závislosti na zvoleném režimu, klasická automatika nás pustí pouze na 1/4 s, což je málo). Expozici nastavuje pouze automatika, nebo jeden z několika scénických režimů. Sériové snímání umí pracovat rychlostí 1,7 sn/s. To lze v současné době označit jako průměrný výkon. Mezipaměť pojme touto rychlostí v závislosti na rozlišení od 6 do 138 snímků.
Vyvážení bílé barvy nabízí automatické měření a několik předvoleb. Možnost manuálního změření zde bohužel chybí! Vestavěný blesk má udávaný dosah od 0,3 m do 10 m (v závislosti na ohnisku). Běžný rozsah je od 0,7 do 5 m na nejkratším ohnisku a do 4,1 m na nejdelším ohnisku. Je zde ale režim "10m flash", který dosah zesílí, nejspíš díky zvýšení citlivosti.
TFT LCD displej na zadní straně má úhlopříčku 3" a rozlišení 230 000 bodů. Konektivitu zajišťuje USB 2.0 a A/V výstup. Nechybí ani možnost přímého tisku pomocí PictBridge. Data se ukládají na paměťovou kartu xD (až 3 GB) nebo do interní paměti s kapacitou 27 MB. Napájení zajišťuje dvojice tužkových AA baterií.
[-more-]{Ovládání fotoaparátu}Ovládání
Fotoaparát má poměrně jednoduché ovládání, které odpovídá jednodušším kompaktům Fujifilmu. Většinu parametrů nastavujeme přes hlavní menu, ale některé mají svá tlačítka. Nejběžnější nastavení, jako je blesk, makro režim, mazání snímků, provedeme křížovým ovladačem. Další funkcí, která je také na křížovém ovladači, je vkládání data a času do snímků. To u běžného kompaktu nenajdeme, ovšem u pracovního fotoaparátu je tato funkce logická.
Zbytek nastavíme v menu, které se zobrazí po stisknutí středového tlačítka křížového voliče. Zde lze nastavit citlivost, rozlišení, zabezpečení snímků, samospoušť, kompenzaci expozice, vyvážení bílé barvy, sériové snímání a barevný profil (standard, chrome a černobílý). Poslední položkou je přístup do "set-upu".
Celkově jsou tlačítka přístroje velmi dobrá. Zejména díky své velikosti a hloubce chodu. Spoušť má sice velmi krátký, ale čitelný chod s citelným rozdílem mezi polohou namáčknutí a domáčknutí. Tlačítko Power je nutno podržet delší dobu jak pro zapnutí, tak i pro vypnutí.
V "set-upu" nalezneme nastavení doby zobrazení pořízeného snímku, číslování souborů, digitálního zoomu, úsporného režimu LCD displeje, data, času, zvuků, jasu displeje, formátování karty, jazyka (čeština zde není, pouze angličtina a čínština), automatického vypnutí, řízeného vybíjení baterií, režimu USB, formát video výstupu (PAL, NTSC) a resetování nastavení.
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}Kvalita snímků
Digitální šum zde není na tak dobré úrovni jako u jiných kompaktů Fujifilmů, které jsou vybaveny Super CCD snímačem. Zde byl použit klasický CCD snímač. Snímky pořízené s citlivostí ISO 64 a 100 jsou bezproblémové. Na snímcích pořízených s citlivostí ISO 200 již můžeme při zvětšení 1:1 pozorovat zvýšený šum, ale pokud jej nebudeme hledat, tak nás příliš rušit nebude. Na citlivosti ISO 400 již začíná být šum více viditelný. Situace se zhoršuje na citlivosti ISO 800. Zmenšené snímky jsou ale stále použitelné. Citlivost ISO 1600 je pak spíše nouzová, protože snímek je zasažen silným šumem. Na druhou stranu na rozdíl od jiných Fujifilm kompaktů zde nechává softwarová úprava více šumu, aby snímek mohl dále uživatel upravovat. Pokud by byla redukce šumu ve fotoaparátu silnější, ztratí se tím cenné detaily.
Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 64, 100, 200, 400, 800 a 1600), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče
Automatika podává při vyvažování bílé barvy velmi slušné výkony. Kromě několika předvoleb je zde pouze ta automatika. Manuální měření bohužel ve výbavě není, což lze hodnotit jako nedostatek, pokud má být fotoaparát brán jako pracovní.
Kvalitu obrazu můžeme celkově označit jako průměrnou. Na nejkratším ohnisku je citelné soudkovité zkreslení. Chromatická aberace je na normální úrovni. Ostrost snímků ve středu obrazu je velmi dobrá. Stejně jako u všech ostatních kompaktů musíme na konci rozsahu zoomu počítat s poklesem ostrosti, ovšem v případě tohoto fotoaparátu je to o něco více, než jsem čekal. Navíc je na obrazu vidět citelné poduškovité zkreslení.
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 64, 100, 200, 400, 800 a 1600), výřezy 1:1
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 64, 100, 200, 400, 800 a 1600), výřezy 1:1
Praktické zkušenosti
Tlačítko Power je nutno podržet, aby se fotoaparát zapnul, od stisknutí do pořízení prvního snímku uplyne cca 3,1 s. V zapnutém stavu, po stisknutí nenamáčknuté spouště, pořídí snímek po cca 0,3 s. Ve srovnání s konkurencí jde o průměr. Zpoždění při namáčknuté spoušti (kdy má fotoaparát zaostřeno) je minimální a v našich podmínkách neměřitelné, tzn. pod 0,1 s. Při zobrazování scény na displeji i v hledáčku je pouze minimální zpoždění. Z nejkratšího ohniska na nejdelší přezoomujeme za cca 2,5 s. Celý rozsah zoomu je rozdělen na cca 20. Krokování je poměrně výrazné a má lehčí zpoždění. Fotoaparát tak počítá s ovládáním ve zhoršených podmínkách, kdy nemá uživatel tak rychlé reakce.
I když Fujifilm již začal do svých fotoaparátů integrovat i sloty na paměťové karty SD, tak zde nalezneme pouze xD. Možnost snadného sdílení velmi rozšířeného SD formátu zde tedy není možná a jsme odkázáni na minoritní formát xD.
Z hlediska kvality obrazu může dělat problémy ochranné sklo na tubusu objektivu, na kterém se mohou více projevit různé odrazy světla, zejména při fotografování proti zdroji světla apod.
Menším omezením, kromě absence manuálního vyvážení bílé barvy, je také nejdelší možný čas expozice. V režimu programové automatiky se dočkáme nejdelšího času 1/4 s. Ve scénickém režimu noc se dostaneme na 2 s, ovšem bez možnosti nastavení citlivosti (tu volí fotoaparát sám).
Závěr
Fujifilm BigJob HD-3W je specifický fotoaparát vyrobený pro specifické účely. Nejedná se o rodinný kompakt, ani o nástroj pro náruživé pokročilé fotografy. Jedná se o kompakt, který je určen do tvrdých pracovních podmínek. V oborech jako stavebnictví, policie, armáda a podobné jistě ocení zvýšenou mechanickou odolnost a vodotěsnost.
::Technická specifikace Fujifilm BigJob HD-3W
[-more-]{Živé fotografie}Živé fotografie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024