Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Go verze
Digit #35 - Přechod z Windows 7 na Snow Leoparda
6. listopadu 2009, 00.00 | Pod heslem "Lepší zasněžený Leopard než zamrzlá Windows" protagonisté Digitu shromažďují důvody proč je Mac OS X lepší volbou než Windows 7. Zároveň doporučují konkrétní aplikace pro Mac OS X, které zjednodušují život uživatelům v nejrůznějších situacích.
Obecně
Základním kamenem balíku je samozřejmě CINEMA 4D R 11,5 se všemi novinkami a vylepšeními, která nabízí (nový prohlížeč, renderované instance a další), k tomuto základu ale byl přibal modul MoGraph 2 a také dosti komplexní paket dalšího materiálu zaměřeného právě na to, aby potenciálně uživatelé z branže nemuseli zase až tak často šáhnout na modelování a další pro ně nezajímavé činnosti a mohli se věnovat tomu, co je zajímá. Televizní grafice a znělkám.
Cena celého paketu je stanovena na 29 700 Kč bez DPH, což je docela zajímavé v případě, že se podrobně podíváme na cenu samotné CINEMY 4D a modulu Mograph 2. C4D sama o sobě stojí nějakých 17 990 (vše stále bez DPH) a modul MoGraph 10 665, což je sečteno a podtrženo 28 655, tedy 1045 korun méně než za celý balík Broadcast edition. Můžeme tedy říci že bonus paketu stojí (v případě koupě edice) něco málo přes tisíc korun. Mějme tohle prosím na paměti, protože leckdy jsem kritický a jindy chválím předložená data, s cenou stanovenou na výše uvedenou částku ale celý bonus je, i přes uvedené nedostatky, více než zajímavou koupí.
Obsahem
Klíčem tohoto paketu tedy není vybavení ve smyslu nástrojů, ale obsah doprovodného materiálu, který je poměrně rozsáhlý.
Ke zmíněnému ještě nutno připočíst jednu skutečnost. A tou je již uvedená podpora (případně rozmíšená již existující podpora, zmínili jsme ji v předešlých článcích) kompozičních nástrojů:
* Adobe After Effects (3D)
* Apple Motion (3D)
* Apple Final Cut Pro (2D)
* Apple Shake (2D)
* Autodesk Combustion (3D)
* eyeon Fusion (2D)
Jak jsme řekli, tak i napsali. Základem všeho je rozšiřující balíček Extension Kit, který je soustředěn do Prohlížeče obsahu a který na rozdíl od Architecture Edition neobsahuje další nástroje (jakým je například ve zmíněném nástroj pro virtuální průchod). Pouze, ale v uvozovkách, tedy ještě jednou, „pouze“ sadu objektů, animací, videí, zvuků, nastavení, materiálů a mnoho dalšího. Pojďme se tedy na to podívat.
Prohlížeč obsahu obsahuje tři hlavní složky: 3D Objects, Presets a Resources. Postupně si je prosvištíme.
3D Objects
Tento adresář obsahuje celkem dalších 17 složek Abstract, Business, Celebration, Entertainment, Food, Gambling, Misc, Movies, Music, Nature, News, Politics, Sports, Technology, Tools, Transportation, Weather.
Všechny objekty obsažené v adresářích jsou samozřejmě otexturované a připravené pro použití. Velmi často obsahují různá XPressa, která řeší všechny možné situace a možnosti animování a poměrně výrazně tak zjednodušují práci. Mimo to jsou, pokud to je možné, všechna data připravená ve formě primitiv a nebo generátorů aby bylo možné obsah objektu snadno upravit.
Vezměme si jako příklad složku Movie a objekt klapky Movie - Clap. Ta je složena z jednoduchých objektů, včetně objetků MoGraphu Text a jak pro animaci, tak nastavení, jsou všechna hlavní kritéria převedená do XPressa a uživatelských dat, pomocí kterých tak můžeme definovat jak animaci klapky, tak jednotlivé nápisy.
Obecně lze tvrdit, že všechny složky 3D Objects jsou typově shodné s výjimkou složky Abstract, která obsahuje animovaná pozadí a podobné efekty. Pokud bychom vzali obsah čistě analyticky, pak je následující (vynecháme Abstract):
Business
Objekty bankovek, mincí, znaků měn (libra, dolar, euro, yen), univerzální hodnoty (zlato) a nějaké ty grafy. Celkem tato knihovna obsahuje 14 objektů a příslušné textury asociované v materiálech.
Celebration
Menší skupina sedmi objektů zahrnující prvky pro „narozeninovou párty“ a vše co k ní patří, včetně animované upoutávky. Tedy balonek, dort, balík, srdce a podobně...
Entertainment
Proč se nebavit, když k tomu máme Blu-ray disky, knihu, hrací kostku a nebo docela pěkný model přenositelné videokonzole.
Food
Po dobré zábavě, chutná krmě. No, většinou se jedná o talíře, nádobí a další vybavení, ale najdeme zde samozřejmě i volské oko, obloženou housku s mletým okem okořeněnou návykovým glutamátem sodným (čti Hamburger), kávu, oblíbené pivo, pizzu, zmrzlinu a tak dále. Celkem set obsahuje 30 objektů a adresář přiřazených textur použitých v materiálech.
Gambling
Chléb a hry, platí přitom nepřímá úměra, že čím méně chleba, tím je zapotřebí více her (a tím se více sází, což je doloženo statistikou a výzkumem). Tento adresář obsahuje 15 objektů (a opět adresář textur) pokrývající témata od rulety až po domino a hrací kostky. Mimochodem, také jsou obsažené karty, které jsou opravdu pěknou demonstrací schopností MoGraphu a rád jsem je použil pro demonstraci rozbití „hradu z karet“ dopadnuvší kuličkou.
Misc
Když nevíš kam s tím, dej to za ledničku, nebo do adresáře Misc. Přesto ale není tento adresář bez zajímavého obsahu. Mimo aukčního kladívka které je, no, trochu mimo záběr řekl bych, obsahuje sadu animovaných a velmi efektních objektů, od světelného panelu například osvětlení sportoviště až po válcový číselník, samozřejmě plně animovatelný a ovládaný srkze XPresso, tabulkové automaticky otáčené nápisy jaké známé z nádraží, opět řízené XPressem až po animované puzzle. Celkem tato sada obsahuje sedm objektů a adresář příslušných textur.
Movies
Malý obsahem, avšak velký zpracováním. Obsahuje tento adresář jen tři objekty a příslušné tetury, ale objekty poměrně pěkné. Klapku jsme si popsali, dalším objektem je pomocí XPressa plně kontrolovaný reflektor (který se i různě uzavírá) a soška jako odcizená z Varů. Karlových.
Music
Samé noty, dalo by se říci. A pár hudebních nástrojů a kousků domácí aparatury. Celkem dvacet objektů.
Nature
Tři objekty vesmírných těles pro zprávy, Zeměkoule (průhledná), měsíc a slunce.
News
Nóviny, kupte si nóviny. A nebo megafon, časopis či propisku. Pět objektů a sada textur.
Politics
O politice jen nevážně, no, na německý software bych čekal větší záběr než mapu velkého bratra, globus (v náhledu opět s USA) a hvězdičky. Opět v US barvách. Chápu zaměření této sady na americký trh, ale tohle je trochu málo, ne?
Sports
Po zprávách a politice něco sportu. Tolik golfových holí jsem zatím nikdy neviděl. Další objekty (a není jich málo, tak to nemyslím) se v tom docela ztrácí. Přesto zde najdeme basketbal, baseball, bowling (nějak se mi opět zdá to zaujetí jedním trhem přespříliš), box, kriket (takhle se kriket nehraje!), různé brusle, skokánek do vody, hokejka, helma na americký fotbal, chrániče, horské kolo, skateboard, snowboard, lyže, míček na pingpong včetně pálek, fotbalový míč pojmenovaný po americku soccer ball, branku na fotbal, stadion i sedačky, stopky, empire, stůl na stolní tenis a příslušenství na volejbal, avšak bez plážových volejbalistek. Celkem sada obsahuje 63 objektů a sadu textur.
Technology
Sada technologické se mi na druhou stranu již docela užitečná a pěkná, protože objekty jakými jsou počítače, klávesnice, fotoaparáty, kamery, I-pody, notebooky, mobily a další se hodí docela často. Celkem sada obsahuje 13 opravdu kvalitních objektů s adresářem textur.
Tools
Ne každý dělá hlavou, pro ruce je tu pila, šroubovák a kladivo. Nepříliš široké spektrum nástrojů.
Transportation
Po práci na dovolenou. A když, tak vozem. Na koncert či demonstraci se zátarasy, vozem podél semaforů, značek, tabulek dálnic (opět US), dálkovou návěští, parkovacími hodinami a klíčky od vozu, bez nich by to ostatně nešlo. Na semaforu zelená, jedeme dál. Deset objektů a knihovna textur.
Weather
Jakkoliv se na Zákopčáníka nějak zapomnělo, slunce tu je pořád. Občas, když to situace dovolí. Poslední sada obsahuje prvky pro interaktivní předpověď počasí. Prostě stylizované objekty, které by jistě potěšily nejednu rosničku obého pohlaví. Patnáct objektů a knihovna textur, toť je tato knihovna.
Abstract
Na počátku jsme vynechali knihovnu Abstract. Ona je totiž vskutku odlišná všem ostatním objektům ale je možná o ot zajímavější z pohledu televizní tvorby. Tato knihovna totiž obsahuje sadu abstraktních animovaných obrazců, tedy špíše bychom měli říci ploch, ale z pohledu vizuálního obrazců, které jsou komplexně opět řízené XPressem řídícím různé efektory a funkce.
Sada obsahuje celkem 11 položek, ale ne všechny jsou nám neznámé a nové. Známe totiž opět položky označené předponou CS, protože ty patří do portfolia Chrise Smitha a informovali jsme o nich již před časem v samostatném článku. Mezi tyto objekty patří interaktivní 3D tah (animoavtelný, plně kontrolovaný pomocí XPressa, nabíhající křivka se závěrem bloom, cluster – funkce vystřelující a dynamicky se objevující vějíře prvků z jednoho bodu (vynikající), animované pole vzrůstajících krychlí, animované zvlněné plochy a chování animovaného pohybu kreslené šipky po cestě.
Mimo nástrojů Chrise Smitha zde najdeme čtyři „náhodné“ animované fresnel svítící plochy do pozadí obrazu, komplexně řízené XPresem a SinWobble, vynikající centrální fraktál.
Tyto objekty jsou již unikátní a vytvořené byly jen pro tuto knihovnu.
Pro dnešek stačí...
Pro dnešek stačí, vím, jsem dosti popisný, opět co naplat. Edice obecně vzato nemohou poskytovat svá plná dema, protože tím by exkluzivní obsah knihoven ztratil svou působnost. Vždy jsou v demu zastoupené jen několika prvky a tak je důkladný popis na místě, protože není radno kupovat zajíce v pytli.
V závěru, v případě knihovny Abstract, jsme si mohli všimnou, že do knihovny byly implementovány i nástroje nepocházející přímo z dílny Maxonu. Další nástoje stejného autora, tedy Chrise Smitha, budeme potkávat i v druhém závěrečném díle a mohlo by se tak zdát poněkud podivné, že Maxon do komerčního produktu implementoval kdysi volně šiřitelý materiál. Otázkou je, jak tuto skutečnost brát. Zda jako „podvod“ na klientovi a nebo jako bonus, který je k autorské Maxon knihovně přidán zdarma a to jen proto, že se do dané knihovny hodí. I s ohledem na druhý díl a reálnou cenu v rámci balíku Broadcasting edition doufám spíše v druhou možnost. Ostatně, uvidíme příště.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024