CorelDRAW a skripty (4) - Spouštění skriptů - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

CorelDRAW a skripty (4) - Spouštění skriptů

corel

3. září 2002, 00.00 | V dalším dílu tohoto seriálu si ukážeme několik rozdílných způsobů, kterými lze pohodlně spouštět skripty v CorelDRAW.

Pokud často používáte skripty, dřív nebo později dojdete k tomu, že spouštění skriptů pomocí ukotvitelného panelu Správce skriptů a předvoleb není příliš pohodlné. Naštěstí existuje několik dalších způsobů. V zásadě je lze rozdělit do dvou kategorií.
První je spouštění skriptu mimo aplikaci CorelDRAW, sem patří např. poklepání na soubor se skriptem v Průzkumníku, spuštění přímo v editoru skriptů, nebo také pomocí příkazového řádku. S trochou nadsázky si troufám tvrdit, že tyto možnosti jen stěží využijete. Do druhé kategorie spadají možnosti spouštění skriptu přímo v aplikaci CorelDRAW. Podívejme se tedy, co máme k dispozici.

Příkaz Spustit skript...
V nabídce Nástroje -> CorelSCRIPT se nachází příkaz Spustit skript. Jeho použití není příliš pohodlné, ale je to jediný způsob, jak spustit skript, umístěný kdekoliv v počítači, případně i na síti. Tato volba funguje i v případě, že v aplikaci není otevřen žádný dokument.

Ukotvitelný panel Správce skriptů a předvoleb

Správce skriptů a předvoleb

Zřejmě nejběžnější místo pro spouštění skriptů. Lze je vyvolat z nabídky nástroje -> CorelSCRIPT, nebo také Okno -> Ukotvitelné panely. Umožňuje spouštět pouze skripty, uložené ve standardním adresáři k tomu určeném. Obvykle to bývá C:\Program Files\Corel\Graphics9\Draw\Scripts a jeho podadresáře. Každý skript má svou ikonu, kterou lze vytvořit nebo změnit pomocí lokální nabídky a volby Vytvořit skicu. Ikona dostane vzhled obsahu aktuálně vybraného objektu v otevřené kresbě. Pokud vám ikona nevyhovuje, můžete si vytvořit ikonu vlastní. Jedná se jen o obrázek ve formátu BMP, umístěný ve stejném adresáři jako skript a nesoucí stejné jméno. Má atribut skrytý (hidden) a velikost zpravidla 32×32 px, 256 barev.
Nevýhodou je nemožnost spustit skript, pokud není otevřen žádný dokument. Také ztráta místa na obrazovce, které plovoucí panel zabírá, málokoho potěší.

Klávesové zkratky

Definice klávesových zkratek

Přiřadit vlastní klávesovou zkratku lze v Corelu snad každému příkazu, skripty nevyjímaje. Jedinou nutností je umístit skript do adresáře C:\Program Files\Corel\Graphics9\Draw\Scripts\Scripts. Pak už jej v dialogu přiřazení klávesových zkratek naleznete pod položkou Skripty aplikací.

Tlačítka

Moje tlačítka

S tlačítky, nebo chcete-li nástroji, je situace stejná. Opět musí být skript uložen ve výše zmíněném adresáři. Nejprve si v Možnosti -> Vlastní vytvořte nový prázdný panel nástrojů. Jednotlivé skripty pak do vytvořeného panelu přidáte pomocí Možnosti -> Vlastní -> Panely nástrojů -> Skripty aplikací. Vzhled tlačítka můžete zvolit z několika předdefinovaných obrázků, nebo vytvořit jen textové tlačítko. Pokud chcete použít svůj obrázek, lze si jej "vytečkovat" v primitivním editoru, který vyvoláte z místní nabídky na tlačítku v režimu přidávání tlačítek, položka Vlastnosti, kde je také možné změnit text tlačítka.

Nabídky

Moje tlačítka

Další možností spouštění je vytvoření vlastní nabídky se skripty. I zde platí, že skript musí být uložen v adresáři ...\Draw\Scripts\Scripts. Můžete skripty přidávat do libovolného menu, nebo si vytvořit vlastní položku v některé z nabídek. Na obrázku je do hlavní nabídky přidáno menu Skripty. Editovat nabídky lze v Možnosti -> Vlastní -> Nabídky, skripty opět naleznete v položce Skripty aplikací. Pokud jste přiřadili skriptu klávesovou zkratku, automaticky se objeví vedle příkazu, což je vcelku příjemné.
Při definici vlastních nabídek je vhodné respektovat nepsané standardy. Název položky začíná velkým písmenem, měl by být krátký a výstižný. Pokud po jeho zvolení následuje dialogové okno vyžadující volbu uživatele, jsou na konci tři tečky. Každá položka nabídky by měla mít svou přístupovou klávesu (podtržené písmenko), kterou nepoužívá žádná jiná nabídka. Toho docílíte pomocí znaku &, umístěného před požadované písmenko. Nabídky Skripty je tedy ve skutečnosti zapsána jako S&kripty. Seskupujte příbuzné příkazy do vlastních "submenu", zjednodušíte tím uživateli orientaci v nabídce. Používejte oddělovače (vodorovné čáry) mezi rozdílnými skupinami nabídek. Souhrn obecných zásad naleznete v článcích o HCI, zde je první, druhý a třetí díl.

Poznámka
Jako vždy a všude, i zde platí zálohovat, zálohovat, zálohovat. Zálohujte si soubory definice klávesových zkratek, tlačítek nástrojů i definice nabídek. Stačí jediný chybný krok a nechtěně si odstraníte některou položku. Jedná se o soubory cdrdef.sck, cdrbars.cfg a cdrmenu.cfg, které v operačním systému Windows2000 nalezne v adresáři C:\Documents and Settings\~uživatel~\Data aplikací\Corel\CorelDRAW9\_default, za předpokladu, že požíváte výchozí pracovní plochu (workspace). V případě Windows98 se adresář s nastavením nachází v C:\Windows\Application Data\Corel.
Špatnou zprávou pro uživatele Corelu verze 10 je nemožnost přiřadit skriptům vlastní klávesové zkratky, tlačítka nástrojů a nabídky. Zde už se projevuje pozvolný přechod Corelu od vlastního CorelSCRIPT k nově podporovanému jazyku Visual Basic for Application (VBA).

Závěrem
Který způsob spouštění skriptů zvolíte, je čistě na vás. Osobně používám pro často používané skripty klávesové zkratky v kombinaci s nabídkami (zobrazují se v nich přiřazené klávesy, dobrá pomoc při zapomenutí zkratky). Méně používané skripty spouštím pomocí ukotvitelného panelu Správce skriptů a předvoleb.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: