Canon PowerShot SX30 IS s 35-násobným zoomem - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

Canon PowerShot SX30 IS s 35-násobným zoomem

18. ledna 2011, 00.00 | Výkonný a univerzálně použitelný kompakt, a to hlavně díky objektivu s extrémním 35-násobným optickým zoomem, který odpovídá rozsahu 24–840 mm u 35mm formátu. Má elektronický hledáček, výklopný a otočný displej a umožňuje i plně ruční ovládání, byť v poměrně úzce vymezených limitech.

PowerShot SX30 IS na sebe poutá pozornost hlavně svým pankratickým objektivem s opravdu mimořádným rozsahem nastavitelných ohniskových vzdáleností. Rozsah je zajímavý i tím, že základní poloha zoomu, tedy 4,3, což u 35mm formátu odpovídá 24 mm, poskytuje příjemně široký úhel záběru. A nejdelší ohnisko, 150,5 mm, odpovídající u kinofilmu hodnotě 840 mm, to je opravdu extrémní a umožňuje výrazné přiblížení vybraného výseku z celkového záběru a podstatnou změnu perspektivního dojmu.



Na horní části tubusu objektivu jsou vyznačeny ohniskové vzdálenosti. Uživatel tudíž jediným krátkým pohledem zjistí, jak má zoom právě nastavený. Pozice objektivu jsou řízeny vysoce citlivým senzorem SR a systémem MRA – Micro Roofmirror Array, který je tichý, přesný a má nízkou spotřebu energie.

Zajímavá jsou i základní clonová čísla 1:2,7–5,8, a tedy i slušná „světelnost“ objektivu. Aby bylo možno takovýto kompaktní objektiv s extrémním rozsahem vůbec vyladit a optimalizovat, jsou součástí jeho optické konstrukce speciální optické prvky: jeden oboustranný asférický člen a členy UD a Hi-UD s mimořádně vysokým lomem světla a tedy s nízkým rozptylem paprsků, které slouží ke korekci aberace.

Samozřejmostí je i účinný systém optické stabilizace obrazu, využívající metodu posunu optických členů. Umožňuje prodloužit expozici o přibližně 4,5 kroku nastavení a při natáčení videoklipů nabízí režim Dynamic IS. K dispozici je i digitální zoom s maximálně čtyřnásobným přiblížením (s digitálním telekonvertorem přibližně 1,5× nebo 2× a Safety Zoom – bezpečný zoom). Kombinovaný zoom poskytuje celkem cca 140-násobné přiblížení.



Objektiv používá pro zoomování ultrazvukový elektromotorek (USM – UltraSonic Motor) a pro rychlé a tiché automatické zaostřování slouží mechanismus VCM – Voice Coil Motor. Na obrázku je konceptuální schéma Canon. Systém VCM má minimální zpoždění – reaguje téměř okamžitě. Tichý chod je dán minimem pohyblivých součástí. A má také výbornou energetickou účinnost, poněvadž není třeba převádět otáčivý pohyb na přímočarý.

Fotoaparát má také bohatý výběr expozičních režimů a zajímavou nabídku praktických i hravých funkcí. Umožňuje maximálně pohodlné a snadné použití s využitím plně automatických systémů včetně inteligentních režimů fotografování a natáčení stereofonního HD videa, ale na druhou stranu také plně ruční ovládání, i když v přísně vymezených limitech.

Každopádně je určen širšímu okruhu potenciálních uživatelů a fotoamatérů, kteří pro svou tvorbu a fotografování na cestách, výletech, na dovolené i na různých sportovních, kulturních nebo školních akcích dávají přednost sice kompaktnímu fotoaparátu s pevně zabudovaným zoomem extrémního rozsahu, který je však univerzálně použitelný, výkonný a dobře se ovládá.

Příjemný je i výběr režimů a funkcí u zabudovaného výklopného blesku. Můžeme ho použít i pro citlivé osvětlení objektů v popředí. Jen u záběrů hodně zblízka dejte pozor na to, že má svit příliš bodový, a použijte vhodnou rozptylku. Samozřejmě mnohem více možností poskytují externí blesky, které lze připojit pomocí aktivních sáněk a jsou chráněny atraktivně tvarovanou plastovou krytkou.



Elektronický hledáček má LCD panýlek s rozlišením přibližně 202 kpx a dioptrickou korekci okuláru. Velký displej typu TFT LCD PureColor II VA je uložený na výklopném a otočném panelu. Má délku úhlopříčky 6,8 cm (2,7 palce), rozlišení cca 230 kpx, téměř 100% pokrytí obrazu, jas nastavitelný v pěti úrovních a funkci Quick-bright LCD. K dispozici je orientační živý histogram a inteligentní polohový senzor. Připomínám, že základní představení SX30 IS spolu s technickými údaji bylo publikováno v půli září 2010 a zde si je můžete otevřít.

Canon PowerShot SX30 IS – uživatelský test a zkušební fotografie


Obrazová kvalita je za běžného a dobrého osvětlení celkově dobrá a fotoaparát si vcelku dobře poradil i v náročnějších světelných podmínkách. Směrem k okrajům obrazu vzrůstají projevy barevné aberace, při plném odclonění se projevuje vinětace, tedy úbytek jasu – tmavnutí směrem do rohů obrazu. Ostrost u vodorovných a svislých hran je poměrně dobrá, rozostření a třepení se více projevuje u šikmých hran, na druhou stranu ale zase přístroj nezvyšuje kontrast hran, aby obraz vypadal ostřejší.



Ostrost a prokreslení detailů v celé ploše obrazu u záběru hřbetů knih s různou texturou i barevností plus vliv relativně vysoké citlivosti. Vlevo citlivost 200 ISO (čas 1 s, clona 6,3), vpravo 1 600 ISO (1/5 s a clona 8). Ohnisková vzdálenost 9,07 mm.



Optické zkreslení obrazu je dobře optimalizované. Výraznější je soudečkové u nejkratší ohniskové vzdálenosti, polštářkové u nejdelšího ohniska je minimalizované.



Barevné podání v exteriéru je v základním nastavení realistické, za horších světelných podmínek je barevnost méně stabilní. Žluté žárovkové světlo plná automatika vyvážila s výrazným posunem k teplejšímu podání, režim Žárovka byl přesný. Pro vyvážení bílé, respektive pro optimalizaci celkového barevného podání, je připravena plná automatika (včetně vyvážení bílé s detekcí obličeje), šest přednastavených režimů (Denní světlo, Zataženo, Žárovka, 2× Zářivka, Blesk) a možnost vyvážit uživatelsky.



Obrazový šum roste spolu s citlivostí. Projevy samotného šumu a také zásahy funkce, která míru šumu snižuje, jsou více patrné od 400 ISO, u 800 ISO je šum zvýšený a u 1 600 ISO omezující. Výraznější je od středních tónů po nejtmavší oblasti obrazu, hodně se projevuje šum barevný. Rozsah citlivosti ISO je 80, 100, 200, 400, 800 a 1 600 a v programu Nízké osvětlení samočinný systém nastaví až hodnotu 6 400 ISO.



Program Nízké osvětlení jsem vyzkoušel v téměř úplné tmě. Systém nastavil ekvivalent citlivosti ISO až na hodnotu 6 400 (vpravo nahoře; čas 1/15 s a clonové číslo 4). Rozlišení snímku je ale sníženo na 1,92 Mpx (1 600 × 1 200 px; velikost souboru je 313 kB, velikost dat 5,4 MB), čímž se praktické využití zužuje, stejně jako mírou snížení obrazové kvality. Pod neupraveným snímkem je upravený, jako příklad možného využití – pro zábavnou tvorbu na internet. Vlevo je pro srovnání snímek, který jsem za stejných podmínek pořídil při citlivosti 1 600 ISO s časem expozice 1 s a s clonovým číslem také 4. Ohnisko (9,56 mm) i pozice přístroje byly stejné.



Ukázky některých nastavení barevnosti a využití digitálních filtrů. Ohnisko bylo 10,07 mm, čas 1 s, clonové číslo 6,3 a citlivost 200 ISO.



Zde je několik ukázek využití zábavně-tvůrčích programů Zdůraznit barvu a Zaměnit barvu. Čas 1/5 s, clona 4, citlivost 400 ISO a ohnisko 11,39 mm.



A zde ukázka přisvícení drobného objektu v popředí výklopným bleskem. Vlevo pro srovnání snímek bez blesku: čas 1 s, clona 6,3 a citlivost 200 ISO. Další dva snímky už jsou s bleskem, ovšem s vhodně sníženým výkonem – v tomto ohledu fotoaparát nabízí velmi dobrou uživatelskou pružnost (a to stále mluvím o zabudovaném výklopném blesku, mnohem více možností přirozeně nabízejí blesky externí, propojené se systémem fotoaparátu pomocí aktivních sáněk). Snímek uprostřed: čas 1 s, clona 8 a citlivost 200 ISO. A snímek vpravo: čas 0,8 s, clona 8 a citlivost 400 ISO. Zoom byl vždy na pozici 18,93 mm a stejná byla i předmětová vzdálenost.



Hořící svíčka. Čas 1/80 s, clona 4, citlivost 400 ISO a ohnisko 15,88 mm.




Městská krajina, noc, celek. Ohnisko základní, tedy 4,30/24 mm, čas 1 s, clona 3,2 a citlivost 200 ISO.




Jiný pohled, také noc, ohnisko 64,50 mm, tedy ekvivalent 360 mm u kinofilmu 135. Čas 1 s, clona 5 a citlivost 200 ISO.




Obdoba, ale za dne, byť pošmourného. Vlevo ohnisko 15,07 mm, čas 1/200 s, clona 4 a citlivost 80 ISO. Uprostřed ohnisko 50,49 mm, čas 1/250 s, clona 5 a citlivost 125 ISO. Vpravo ohnisko 150,50 mm, čas 1/160 s, clona 5,8 a citlivost 200 ISO.




Východ slunce a komíny na vzdáleném obzoru. Ohnisko 34,33 mm, čas 1/160 s, clona 4,5 a citlivost 200 ISO.




Stručně na závěr

Canon PowerShot SX30 IS je velice dobře vybaven základními funkčními systémy, má výborné provozní rychlosti, příjemně se drží i ovládá, a to i díky kvalitnímu displeji na výklopném a otočném panelu a menu, které je přehledné a dostupné přirozeně i v češtině. Univerzálnost přístroje nespočívá jen v zoomu s extrémním rozsahem, ale i v bohatém výběru expozičních režimů, programů a funkcí – praktických i hravých.

Umožňuje maximálně pohodlné a snadné použití s využitím samočinných systémů řízených „umělou inteligencí“ včetně inteligentních režimů fotografování a natáčení videa, ale nabízí i poloautomatické programy s prioritou clony a času a také „plnou vládu“ nad přístrojem díky ručnímu nastavení všech parametrů expozice a také individuální volbě režimů zaostřování a měření expozice.

Příjemný je výběr režimů a funkcí u zabudovaného výklopného blesku, který lze použít i pro citlivé osvětlení objektů v popředí. Jen pokud jej potřebujete použít i u snímků hodně zblízka, dejte pozor na to, že záblesk je víceméně bodový a použijte vhodnou rozptylku. Samozřejmě mnohem více možností poskytují externí blesky, které lze připojit pomocí aktivních sáněk.



Některým potenciálním uživatelům bude s velkou pravděpodobností chybět možnost používat data RAW. Určitým omezením je také malý rozsah nastavitelných clonových čísel. Osobně bych rovněž uvítal méně tlačítek, přestože jinak samostatné ovládací prvky preferuji. Jenže mi přijde kontraproduktivní, pokud tlačítka musejí být umístěna i na pravé zadní úchopové části, kde jsem si některá zpočátku tiskl zcela nechtěně. Předpokládám, že toto je do velké míry i otázka zvyku a sžití se s přístrojem a také záležitost individuálního přístupu. Závěr je tedy zřejmý: vzít do rukou a vyzkoušet.

Obrazová kvalita je celkově výborná, jen je vhodné nepoužívat pokud možno vysoké hodnoty citlivosti, při kterých je výrazně vyšší šum. Podle mých poznatků je mezní hodnota 400 ISO, u 800 ISO je třeba minimálně ohlídat oblasti od středních jasů po nejhlubší stíny, kde se šum projevuje výrazněji. Velkou pomocí je efektivně fungující systém optické stabilizace obrazu, případně doporučuji použít stativ, kdykoli to je možné. A nemusíte se obávat, že častou montáží „do roka a do dne“ zničíte závit pro jeho připojení – závit je podle očekávání z odolného kovu. Vyžadujeme-li kvalitní tonální reprodukci při umělém osvětlení a za složitých světelných podmínek, je dobré nespoléhat se na automatiku. Na druhou stranu v exteriéru a zvláště za dobrého osvětlení je barevné podání kvalitní, navíc máme řadu možností pro individuální vyladění, což zkušení fotografové bezpochyby využijí.



Plus několik důležitých a zajímavých informací

Canon PowerShot SX30 IS zakoupíte za přibližně 10 600 Kč. V balení je popruh na krk, akumulátor s nabíječkou, USB kabel a AV kabel, CD-ROM s programy a návod k použití. Jako zdroj energie je použit 7,4V lithio-iontový akumulátor NB-7L s kapacitou 1 050 mAh, respektive s „energií“ 7,8 Wh, umožňující na jedno nabití pořídit až 370 snímků. Pro připojení k počítači slouží speciální konektor pro Hi-Speed USB kompatibilní s Mini-B. Přístroj podporuje technologii PictBridge pro realizaci přímého tisku bez počítače. Nechybí minikonektor HDMI a AV výstup (PAL/NTSC).

Dokoupit je možno různé příslušenství, například síťový adaptér, sluneční clonu LH-DC60 (škoda, že není součástí prodejního balení), adaptér pro připojení filtrů FA-DC67A (kompatibilní s filtry o průměru 67 mm; Canon nabízí kupříkladu kruhový polarizační PL-C B nebo ochranný), externí blesky Canon Speedlite, Speedlite Transmitter ST-E2, držák na blesk Speedlite bracket SB-E2, kabel pro připojení mimo patici fotoaparátu OC-E3 a také HDMI kabel Canon HTC-100.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Aktuality  

 » Rubriky  » Go verze  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: