Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Go verze
Canon IXUS 980 IS: funkcemi nabitý krasavec v praxi
6. listopadu 2008, 00.00 | Do redakce nám dorazil na test jeden z posledních modelů kompaktních fotoaparátů Canon – IXUS 980 IS. Tento model se může pochlubit vysokým rozlišením 14,7 Mpix, citlivostí ISO 1600 (ISO 3200 v režimu “High sensitive”), 3,7x optickým zoomem, průhledovým hledáčkem, stabilizátorem obrazu a pokročilými manuálními funkcemi.
{Popis a Parametry}Do redakce nám dorazil na test jeden z posledních modelů kompaktních fotoaparátů Canon - populární řady IXUS. Kódové označení je 980 IS a jedná se o malého (ale slušně vybaveného) krasavce s poměrně zajímavými parametry. Rozlišení 14,7 Mpix je jistě chvályhodné, stejně tak i možnost nastavení vysoké citlivosti ISO 1600 (ve speciálním scénickém režimu dokonce až ISO 3200). Na druhou stranu málokdo využije tak vysoké rozlišení a citlivost (u tohoto typu fotoaparátu), které navíc budou mít vliv na nárůst digitálního šumu. O dost podstatnější – z hlediska využitelnosti (nikoli jen marketingových triků jak nalákat zákazníka), jsou praktické funkce přístroje jako například: optický průhledový hledáček, optický stabilizátor obrazu a objektiv s 3,7x optickým zoomem, funkce detekce obličeje, obrazový procesor DIGIC IV nebo zejména možnost manuálního ovládání expozice (clony a času).
Popis
Plášť Ixusu 980 IS je již tradičně navržen s ohledem na příjemné křivky, styl ale zároveň i praktičnost a odolnost, čemuž odpovídá kovový obal (některé prvky, jako třeba dvířka baterie/karty nebo kryty konektorů jsou z plastu). K dostání bude tento model ve třech barevných provedeních – rudé, černé a stříbrné. Rozměry Ixusu 980 IS jsou: 96,7 x 62,2 x 27,9mm a hmotnost – 160g (vč. baterie a paměťové karty). Stativový závit je kovový a poměrně překvapivě jej výrobce tentokrát umístil velice blízko osy objektivu (což zatím není zdaleka běžné, u tohoto typu digitálních fotoaparátů). Konektor USB pro připojení k PC (nebo tiskárně) je na boku přístroje a chrání ji pastová záslepka. Fotografovat lze buďto přes display nebo průhedový optický hledáček. Display disponuje velikostí 2,5”a rozlišením 230 000 bodů, optický hledáček nabídne reálné zobrazení optického zoomu, na druhou stranu má však také poměrně velký ořez – cca 20%.
Technická specifikace
Canon IXUS 980 IS je vybaven CCD snímačem s úhlopříčkou 1/1,7" a rozlišením 14,7 MPix. Díky takovému rozlišení lze pořizovat snímky o velikosti 3312 x 4416 bodů. Formát pro ukládání snímků je JPEG (použité zde jsou celkem tři druhy komprese - Super Fine, Fine a Normal). Jako obrazový procesor použil výrobce DIGIC IV. generace. Citlivost lze manuálně nastavovat na ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1 600. K dispozici je i možnost záznamu videa a to do velikosti VGA (tedy 640 x 480 bodů), popř. QVGA - 320 x 240 bodů s frekvencí 30, nebo 15 snímků za sekundu. Pořízené video-sekvence se ukládají do formátu MOV.
Objektiv se skládá ze 7 členů, řazených do 5 skupin a nabídne cekem 3,7x optický zoom s ohniskovým rozsahem 7,7 - 28,5mm (36 - 133mm je ekvivalent 35 mm kinofilmu). Světelnost objektivu je F2,8 - 5,8. Autofocus pracuje systémem měření AiAF, porovnávající kontrast na 9-bodech. Lze nastavit i 1-bodový AF se zaměřením na střed. Autofocus pracuje v jednorázovém nebo kontinuálním režimu. V normálním režimu ostří přístroj od 50 cm, v režimu makro pak od ca 10 cm. Nechybí ani optická stabilizace obrazu, fungující na principu plovoucí čočky v objektivu. Stabilizátor pracuje ve třech režimech: Stabilizovat stále, Stabilizovat jen při fotografování a Panorámování. Lze jej samozřejmě i vypnout. Optický zoom funguje také v režimu kamery.
Měření expozice měří scénu v celé ploše (poměrové-celoplošné), s důrazem na střed nebo bodově. Kompenzaci expozice lze měnit v rozsahu +/- 2EV (po 1/3EV krocích), stejně tak lze nastavit i kompenzaci záblesku. Expoziční časy se pohybují v rozmezí 15 - 1/1600 sekundy. Sekvenční snímání nabízí rychlost 1,3 snímků za sekundu, přičemž snímat lze až do zaplnění paměťové karty. Histogram je k dispozici v režimu fotografování i při následném prohlížení.
Display pracuje ve třech režimech: Pouze náhled scény, náhled scény včetně expozičních informací a deaktivace displeje. Z výběru vyvážení bílé barvy nechybí kromě plně manuálního měření a 5 předdefinovaných možností (slunce, stín, žárovka, zářivka 1, zářivka 2) také možnost manuální kalibrace WB. Data se ukládají na externí paměťové médium (SD/MMC) a o napájení se stará lithium-iontový akumulátor NB-5L s kapacitou 1120 mAh.
Vybavení a možnosti
Zajímavé jsou možnosti kompaktu v případě samotných expozičních režimů. Vedle plné automatiky a režimu “Program”, je k dispozici i manuální režim – kdy můžete ručně nastavit čas i clonu, což ocení zejména kreativní fotografové. Dále můžete přejít do režimu, simulující fotografování s DSLR. V takovém případě (na kruhovém voliči režimů - ikonka “fotoaparátu”), fotografujeme jen přes optický hledáček a display se nám změní v display stavový (zobrazuje údaje o expozici: kompenzaci expozice, ISO, blesk, WB, barevné filtry, kompenzaci blesku a zobrazení živého histogramu).
Pro úplnost - zde samozřejmě nechybí ani scéniské režimy (SCN), kde najdete možnosti: Portrét, Noční momentka, Děti/Zvířata, Interiér, Západ slunce, Listí, Sníh, Plášť, Ohňostroj, Akvárium, Pod vodou, Vysoká citlivost (až ISO 3200), Digitální makro, Zdůraznit barvu, Změnit barvu, Panoramatické snímání.
Stále populárnější detekce obličeje, nechybí ani u modelu Ixus 980 IS. Tato funkce hledá ve snímané scéně obličeje a poté exponuje s důrazem na takové místo. Funguje i při snímání obličeje pod větším úhlem a relativně vzdáleným. Tato funkce je zde navíc rozšířena také v kombinaci s použitím samospouště. Výběr a sledování obličeje optimalizuje nastavení pro vybranou osobu, zatímco Detekce obličeje se samospouští vyčká, až vstoupíte do záběru a umožní tak dosažení optimálních výsledků. Další funkce - optimální kontrast “i-Contrast” zvyšuje automaticky jas v tmavých oblastech snímku. Výsledkem je lepší kontrast se zachovanými detaily při náročnějších světelných podmínkách.
Ovladače
Ovládání jako takové je navrženo s důrazem na co nejjednodušší ovládání s minimem ovládacích prvků. Je zde jen čtveřice kláves (tisk, preview, disp, menu) a kruhový volič režimů. Příjemným pomocníkem je multifunkční křížový ovladač, který umožňuje pohyb nejen čtyřmi směry ale zároveň je vybaven otočným prstencem, který jednak usnadňuje pohyb (např. v menu nebo při prohlížení snímků) a druhak simuluje klasicky otočný roller – typický to znak DSLR přístrojů, kterým nastavujete expoziční parametry. Multifunční křížový ovladač pak dále také ovládá běžné – často používané funkce: ostření (manuální, normální, makro), ISO, Blesk, Způsob snímání (jednotlivě, sériově, se samospouští). [-more-]{Hodnocení kvality snímků}Kvalita snímků
Canon IXUS 980 IS fotografuje na šest citlivostí: ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1600. První tři citlivosti (ISO 80, 100, 200) nevykazují téměř žádný šum, jež by vyloženě kazil vizuální dojem ze snímků. ISO 400 již vykazuje patrný šum a zároveň i silnější softwarovou redukci šumu, nicméně takto pořízené snímky jsou stále ještě ve většině případů použitelné (ovšem už je zde třeba zvážit způsob použití, protože šum je zde opravdu patrný – hlavně ve větších, jednolitých plochách). Poslední dvě citlivosti - ISO 800 a 1600 již produkují velice silně zašuměné fotografie (navíc při ISO 1600 dochází k radikáním ztrátám detailů a celkové degradaci snímku – vlivem silné redukce šumu), fotografování na dvě poslední citlivosti tedy již nelze doporučit. Canon Ixus 980 IS sice ještě nabízí možnost ISO 3200 (prostřednictvím konkrétního scénického režimu – Vysoké citlivosti), nicméně vzhledem k výsledkům na ISO 1600, to je režim v praxi nepoužitelný.
Automatické vyvážení bílé pracuje spolehlivě. Při fotografování v exteriéru se na něj můžeme zcela spolehnout. V místnostech se žárovkovým osvětlením však doporučujeme přepnout na některý z předdefinovaných módů, případně lze použít také funkci manuálního nastavení WB.
Kresba, ostrost i barevné vyvážení jsou na danou třídu výborné. Po všech třech stránkách vykazuje IXUS 980 IS rozhodně nadprůměrné výsledky, na čemž má velký podíl jednak snímací čip s extrémně vysokým rozlišením (na kompakt) a také použitý obrazový procesor. Výrobce zde navíc použití o něco větší snímač (s úhlopříčkou 1/1,7”), než je běžné (nejčastěji 1/2,5”), což však bylo s ohledem na tak vysoké rozlišení vcelku logickým tahem. Fotografie jsou kontrastní s jasnou kresbou, ostrými konturami a velice jemnými detaily. Ovšem nohy zde kompaktu trochu podráží použitá optika, díky níž se projevují znatelně klasické optické vady objektivu. Na testovacích terčích můžeme pozorovat silnou ztrátu ostrosti v rozích a také jasně patrnou chromatickou aberaci. Soudkovité zkreslení se projevuje jen na nejkratším ohnisku a je zde průměrné – s rostoucím ohniskem mizí. Stejně tak nám však na nejdelším ohnisku ještě více ubývá též ostrosti. Vinětace (ztráta světla v rozích) je tolerovatelná.
Závěr
Canon IXUS 980 IS představuje designově dobře zpracovaný a zároveň i slušně funkčně vybavený kompakt, který se může pochlubit jak extra vysokým rozlišením (které je však dle našeho názoru až zbytečně velké), tak především množstvím manuálních funkcí a dalších praktických věciček (typu Face detection, i-Contrast, živý histogram ap.). Mnozí jistě ocení také možnost fotografování přes optický hledáček, dále přítomnost optického stabilizátoru, nebo příjemné ovládání pomocí multifunkčního ovladače s otočným prstencem. To vše dostanete v kompaktním balení, v kovovém-odolném plášti. Canon Ixus 980 IS tak představuje příjemný, rychlý, dobře vybavený kompakt – pro pokročilé amatérské fotografy, který bude ve své váhové třídě rozhodně těžkým soupeřem pro konkurenční borce. Na pultech prodejen je přístroj již k dostání a to ve třech barevných mutacích – stříbrné, rudé a černé. Jeho maloobchodní cena se pohybuje okolo 8 500 Kč (včetně daně).
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024