Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Go verze
Canon EOS 1100D a nové setové zoomy
canon1100D_new
16. února 2011, 00.00 | Kompaktní, lehká a snadno použitelná digitální zrcadlovka vstupní úrovně. Nabízena je i v prodejních setech s novým objektivem EF-S 18–55 mm 1:3,5–5,6 IS II a také s jeho verzí bez systému optické stabilizace obrazu značenou III. Vhodný je hlavně pro ty, kdo chtějí přejít z kapesního kompaktu k malé, pružně použitelné zrcadlovce, a pro začátečníky obecně, ale samozřejmě také jako rodinný fotoaparát nebo lehký, ale poměrně výkonný přístroj na cesty a výlety.
Úplně první myšlenka, která mě napadla, když jsem Canon EOS 1100D při jeho české premiéře uviděl, byla „jaký má asi povrch“. A potěšilo mě, že „na dotek“ je o poznání příjemnější než jeho předchůdce 1000D. Samozřejmě ale, i když je toto důležitý faktor, podstatnější je, co přístroj ukrývá uvnitř. A v tomto ohledu výrobce fotoaparát vybavil více než dobře. K podstatným inovacím bezesporu patří pokročilý a výkonný exponometrický systém, který byl vyvinut pro fotoaparát EOS 7D, a devítibodový systém automatického zaostřování. Pokud někdo vybírá fotoaparát a přeje si, aby byl malý a lehký, přitom dobře vybavený, všestranně použitelný a měl optický TTL hledáček, nikoli elektronický, pak by měl EOS 1100D rozhodně vzít v úvahu.
Canon EOS 1100D je vybaven obrazovým snímačem CMOS formátu APS-C s rozměry 22,2 × 14,7 mm, který má rozlišení přibližně 12,2 milionu efektivních pixelů. Pevně vestavěný nízkopásmový filtr je opatřen fluoridovou vrstvou, což je opatření proti ulpívání prachu a nečistot. Jinak je třeba opatrného ručního čištění, anebo je možno využít systém Dust Delete Data s finalizací pomocí nástrojů dodávaného programu Digital Photo Professional. Přístroj má 14-bitový A/D převodník a obrazový procesor DIGIC 4.
Pořizovat je možno data RAW (14 bitů, Canon original RAW 2nd edition), snímky ve formátu JPEG (dva kompresní poměry, jemný a normální), možné je i simultánní ukládání RAW + JPEG/L. Fotoaparát může také natáčet ozvučené video typu MOV (H.264, zvuk Linear PCM) s rozlišením 1 280 × 720 px á cca 30, nebo 25 obr./s. Data se ukládají na paměťové karty SD, SDHC a SDXC, přístroj podporuje také karty Eye-Fi, umožňující bezdrátový přenos dat s využitím technologie Wi-Fi.
Slot pro paměťovou kartu má fotoaparát u lůžka pro baterii, nikoli v obvyklém samostatném prostoru na boku. Na krytce je vyobrazena orientace karty i baterie plus adaptéru pro napájení z elektrické sítě. Krytku lze snadno odebrat, což by mohlo být znamením, že výrobce chystá také bateriový držák, který ale zatím není avizován. Pokud by časem k dispozici byl, jeví se umístění paměťové karty v prostoru vedle baterie jako nevýhodné. Na druhou stranu lze předpokládat, že většina typických uživatelů si bateriový grip s ovládacími prvky pro fotografování na výšku nebude chtít dokoupit – už jen proto, že zvětšuje rozměry přístroje a zvyšuje jeho hmotnost.
EOS 1100D má přípojný systém s bajonetem pro objektivy EF a EF-S. Koeficient pro přepočet ohniskové vzdálenosti na formát kinofilmu je 1,6-násobek hodnoty uvedené na objektivu.
Systém automatického zaostřování typu TTL-CT-SIR se snímačem CMOS je devítibodový křížového typu ve středu (při použití objektivu se základním clonovým číslem f/5,6 a nižším) a nabízí plně automatický provoz v režimech Zaostřování AI, Jednotlivý snímek a AI Servo. Body AF může systém volit automaticky, ale také uživatel ručně. Prediktivní autofokus je účinný od 10 m, funkce blokování AF je k dispozici v režimu AF Jednotlivý snímek při namáčknutí spouště do poloviny. Pomocné světlo AF přístroj nemá, využít je ale možno vestavěný blesk nebo blesk externí. Samozřejmě je možné také ruční zaostřování, základní volba AF/MF je na objektivu.
Pro měření expozice slouží TTL systém iFCL se 63-zónovým SPC a na výběr jsou tři režimy: měření poměrové, svázané se všemi AF body, částečné ve středu a průměrné se zdůrazněným středem. Zvolená expozice je uzamknuta díky funkci Blokování AE při dosažení zaostření – v automatickém režimu, v režimu AF „po jednom snímku“ a při použití poměrového měření; ruční zámek expozice je dostupný v režimech tvůrčí zóny. Uživatel má k dispozici funkci kompenzace expozice a expozičního bracketingu – automatické řady tří snímků s posunutým nastavením parametrů expozice. Ekvivalent citlivosti ISO má rozsah 100–6 400 (s nastavením po celých krocích).
Pro vyvážení bílé a tedy i celkového barevného podání lze využít plně automatický režim, vybrat jeden ze šesti přednastavených režimů (Denní světlo, Stín, Zataženo, Žárovka, Zářivka s bílým svitem, Blesk), a možné je i vyvážení uživatelské s tím, že do paměti se dá vložit pouze jedno nastavení. Uživatel také může vyvážení jemně upravovat, a to v rozsahu ± 9 kroků v osách modrá-jantarová/purpurová-zelená, také je možno nastavit odchylku modrá/jantarová nebo purpurová/zelená, a k dispozici je i funkce posouvání vyvážení bílé v rozsahu ± 3 úrovně v krocích po jedné úrovni (3 posunuté snímky na jeden stisk spoušti).
Otočný volič nabízí plně automatický režim expozice, základní scénické režimy – Portrét, Krajina, Detail, Sporty, Noční portrét a Bez blesku, program A-DEP s maximem hloubky ostrosti, ale také Kreativní automatiku, pružný programový automatický režim, program s prioritou rychlosti závěrky, program s prioritou clonového čísla a režim s ručním nastavením všech parametrů expozice. Fotoaparát má elektronicky řízenou závěrku s elektronickou první lamelou. Rozsah časů expozice je 1/4 000–30 s + čas B. Uživatel může vybírat obrazové styly (Standardní, Portrét, Krajina, Neutrální, Věrný, Monochromatický a má možnost uložit tři, které si sám nadefinuje). Snímat je možno po jednotlivých snímcích, nebo použít funkci souvislého snímání s maximem pro JPEG cca rychlostí 3 obr./s pro řadu asi 830 snímků a u RAW cca á 2 obr./s pro přibližně 5 snímků v řadě. Samospoušť nabízí standardní volby zpoždění 2 s a 10 s plus režim „10 s + sekvenční snímání 2–10 obrázků“.
Na výběr je standardně barevný prostor sRGB nebo Adobe RGB. A jsou tu i funkce jako zpracování snímku s prioritou tónů ve světlech, čtyři nastavení automatické optimalizace osvětlení, automatická korekce periferního osvětlení objektivu a funkce Basic+, umožňující snímat podle atmosféry prostředí nebo podle osvětlení či typu scény. Tato funkce a program Creative Auto nabízejí i „průvodce“, který věcně a stručně charakterizuje různá nastavení a jejich efekt na fotografii. I nezkušení uživatelé tak snadněji dosáhnou svých tvůrčích záměrů a zajímavějších snímků a naučí se, jak zesvětlit či ztmavit snímek, anebo jak působivěji zobrazit hlavní skladebný prvek na výrazně rozostřeném pozadí. Nechybí ale ani funkce snížení šumu při dlouhodobé expozici a při použití vysoké hodnoty citlivosti ISO – ta uživateli poskytuje výběr ze čtyř nastavení. Přístroj má 10 uživatelských funkcí, které nabízejí 32 nastavení, v uložených metadatech je možno nastavit informace o autorských právech uživatele a snímkům lze přiřazovat hodnocení (0 až 5 hvězdiček).
Hledáček je kompaktní, zrcadlového typu (Pentamirror), s pokrytím obrazu přibližně 95 %, s dioptrickou korekcí v rozsahu -2,5 až +0,5 dioptrie a s pevnou matnicí. Umožňuje i kontrolu hloubky ostrosti s tím, že náhled se realizuje stiskem tlačítka SET, pokud je navolena uživatelská funkce C.Fn-8-5. Monitor typu TFT LCD má úhlopříčku 6,8 cm (2,7 palce) a rozlišení přibližně 230 kpx. Pozorovací úhel je ve svislém i vodorovném směru přibližně 170 úhlových stupňů, jas obrazovky je nastavitelný v sedmi úrovních. Nechybí inteligentní senzor orientace. Samozřejmostí je možnost využít displej pro režim snímání se živým náhledem a pro natáčení videa. K aktivaci režimu Live View je na zadní stěně připraveno tlačítko, které v režimu videa slouží k zahájení a ukončení natáčení. Při snímání Live View umožňuje automatické zaostřování v režimech Quick a Live a ruční zaostřování se zvětšením obrazu v libovolném místě displeje 5× nebo 10×. Na displeji lze zobrazit pomocnou mřížku a histogram, a to jasový i jednotlivé barevné kanály RGB, indikaci přepalů jako součást informací o fotografování, a řadu možností nabízí i v režimu přehrávání. Menu je samozřejmě dostupné i v češtině.
Výklopný blesk má aktivační tlačítko umístěno na pravé straně mezi ovládacím kolečkem a otočným voličem režimů expozice s integrovanou páčkou pro zapnutí a vypnutí fotoaparátu. Samotný blesk má směrné číslo 9,2 (m/ISO 100) a pokrytí zábleskem až do ohniskové vzdálenosti 17 mm, což odpovídá 27 mm u 35mm filmu. Nabízí automatický režim a ruční zapnutí nebo vypnutí, snížení efektu červených očí se světlem pro redukci tohoto až na výjimky nežádoucího jevu. Synchronizační čas závěrky je 1/200 s. Uživateli je k dispozici kompenzace zábleskové expozice v rozsahu ± 2 EV, funkce blokování zábleskové expozice a možnost využít synchronizace na druhé lamely závěrky. Aktivní sáňky pro připojení externích zábleskových jednotek umožňují použít řízení E-TTL II s blesky EX Speedlite, zábleskový expoziční vějíř, a k dispozici je také podpora bezdrátového ovládání několika blesků, a to z menu fotoaparátu.
Pro připojení k počítači má přístroj rozhraní Hi-Speed USB integrované s videovýstupem. Pro připojení ke kompatibilním televizorům disponuje výstupem mini HDMI, kompatibilním s HDMI-CEC. Fotoaparát přirozeně podporuje přímý tisk s využitím tiskáren Canon a s podporou rozhraní PictBridge. Pro napájení slouží 7,4V lithio-iontový akumulátor LP-E10 s kapacitou 860 mAh (má tedy „energii“ 6,36 Wh), který na plné nabití umožňuje pořídit přibližně 700 snímků. Stav nabití je indikován ve čtyřech úrovních. Dokoupit je možno soupravu síťového napájecího adaptéru ACK-E10. V prodejním balení je set programů, obsahující ZoomBrowser EX/ImageBrowser pro procházení snímků a realizaci tisku, Digital Photo Professional pro zpracování snímků včetně souborů RAW, Picture Style Editor, PhotoStitch a EOS Utility včetně Remote Capture.
Základní rozdíly mezi EOS 1100 a předchůdcem EOS1000:
Nové setové objektivy, prodejní kity a ceny
Canon současně představil inovovaný objektiv – „základní zoom“ EF-S 18–55 mm 1:3,5–5,6 IS II. Technické specifikace má stejné jako předchozí model, včetně stejné optické konstrukce a "čtyřkrokového" systému optické stabilizace obrazu, jiný je pouze design. Jedná se o lehký, kompaktní, cenově dostupný setový zoom s rozsahem od širokoúhlého záběru po krátký teleobjektiv.
V optické konstrukci výrobce použil jen bezolovnaté sklo, šetrné k životnímu prostředí, nechybí asférický prvek, umožňující dosáhnout u kompaktního zoomu ostrých a kontrastních snímků, a použita je povrchová úprava Super Spectra, která přispívá k přirozenému vyvážení barev, podílí se na ostrosti a kontrastu a pomáhá minimalizovat vznik duchů a reflexů světla, které se odráží od senzoru nebo vnitřních částí objektivu.
Canon navíc představil odlehčenou obměnu tohoto základního zoomu, která je bez stabilizačního systému a značí ji římskou číslicí III, případně DC III.
Objektiv Canon EF-S 18–55 mm 1:3,5–5,6 IS II – základní údaje:
Canon EOS 1100D – orientační prodejní ceny:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
10. prosince 2024